In zece ani, oamenii ar putea sa se uite la televizor in lentilele de contact

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 10 februarie 2009, 14:46 Economie | IT

Dezvoltarile tehnologice ar putea permite, in urmatorii zece ani, urmarirea programelor de televiziune prin intermediul lentilelor de contact, sustin analistii citati de telegraph.co.uk.

Dispozitivul va folosi caldura corpului uman drept sursa de energie, crede Ian Pearson, un cunoscut 'futurolog', care a a consiliat companii de varf in domeniul noilor tehnologii.

Pearson a declarat, pentru Daily Mail, ca, in opinia sa, canalele de televizor ar putea fi selectate prin comanda vocala sau printr-o simpla miscare a mainii.

"Vederea emotionala" ar putea fi o alta dezvoltare in tehnologia televiziunii, potrivit unei analize a retailerului de electronice Comet.

Un "tatuaj digital" va analiza sentimentele personajului si va crea un impuls care il va face pe privitor sa traiasca aceleasi sentimente.

Aceasta dezvoltare va permite, de exemplu, fanilor James Bond sa simta emotia unei urmariri cu masini sau iubitorilor de sport sa impartaseasca aceeasi bucurie cu jucatorii favoriti.

"Am putea ajunge chiar sa simtim emotia unui meci de fotbal, emotia de a alerga alaturi de jucatorul iubit si de a te certa cu arbitrul", sustine raportul citat.

Miriam Rayman, de la firma de consultanta Future Laboratory, care a redactat raportul, afirma ca tehnologiile de baza necesare pentru punerea in practica a acestor dezvoltari exista deja.

"Noile tehnologii devin din ce in ce mai mici si acum oamenii de stiinta cauta o cale de a le adapta corpului uman. Incearca sa le adapteze ochiului uman", explica cercetatorul britanic. 


Citeste mai multe despre   










1343 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Bradbury (Marţi, 10 februarie 2009, 14:55)

    Alias [anonim]

    Bine ai venit, Ray Bradbury. Cartile nu trebuie arse, oricum nu le mai citeste nimeni.
    • 0 (0 voturi)    
      ...si marmota invelea in staniol ciocolata (Marţi, 10 februarie 2009, 18:15)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Alias

      ...oare cum o sa focalizeze ochiul un punct de pe lentila de contact?

      ...cum se numesc persoanele care sustin ca am putea avea televiziune pe lentila de contact, analisti? ...ei atunci ma declar si eu analist si spun ca parerea mea este ca maine o sa fie poimaine. Astept comentarii...

      ...este trist cand omul, in necunostinta de cauza, lipsit de educatie sau minime abilitati logice apeleaza la autoritate, iar autoritatea se dovedeste a fi o gluma proasta.
  • +1 (3 voturi)    
    zece ani (Marţi, 10 februarie 2009, 15:29)

    ion [anonim]

    in zece ani nu va mai exista televiziune si implicit televizor
    • -1 (1 vot)    
      Va exista, dar sub alta forma (Marţi, 10 februarie 2009, 15:53)

      Addy [utilizator] i-a raspuns lui ion

      http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayArticle/articleID_11484/PE-a-votat-pentru-trecerea-la-televiziunea-digitala-interactiva.html

      Este vorba de televiziunea digitala interactiva. In 2012, Romania va incheia tranzitia la televiziunea digitala.
  • 0 (2 voturi)    
    utilizatorii (Marţi, 10 februarie 2009, 15:32)

    ender81 [anonim]

    sa le puna astfel de tatuaje celor pusi pe scaunul electric sa simta si privitorii sentimente asemanatoare ;)
  • +1 (1 vot)    
    stiinta cauta o cale de a le adapta corpului uman (Marţi, 10 februarie 2009, 15:46)

    Cosmo [anonim]

    . . .si noi vom deveni roboti. Daca aceste tehnologii vor fi capabile sa induca o stare emotionala, atunci noi ce o sa devenim? Unde o sa fie emotiile proprii fiecarei personalitati? In fine, mai e mult pana atunci. Sper sa nu prind acele vremuri
    • 0 (0 voturi)    
      senzatii (Miercuri, 11 februarie 2009, 2:41)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Cosmo

      senzatii e cuvantul ..nu sentimente. e o traducere proasta... deci nu e vorba de stari emotionale, ideea ar fi parut si mai stupida decat este
  • -1 (1 vot)    
    In zece ani... (Marţi, 10 februarie 2009, 16:38)

    Vorbe goale [anonim]

    ... vei putea fi imbecilizat in permanenta!

    "Dispozitivul va folosi caldura corpului uman drept sursa de energie". Intrebarea este daca va mai ramane vreun pic de caldura in corpul uman la acea data.

    PS: Dormi linistit, FMI lucreaza pentru tine...
    • -1 (1 vot)    
      dude (Marţi, 10 februarie 2009, 17:06)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

      dar de agenturili straine nu zici nimic? de lituanieni (ca ne-au batut la fotbal) nu comentezi ?
      • -1 (1 vot)    
        Stiai raspunsul? (Marţi, 10 februarie 2009, 18:19)

        Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Ghita, nu mai uit la fotbal. Nici la tine nu ma uit.
  • 0 (0 voturi)    
    Urari de bine d-lui Ian Pearson... (Marţi, 10 februarie 2009, 16:52)

    antonio rottari [anonim]

    adica sa nu-l faca terci cu masina un conducator auto care poarta lentile de contact. Stim noi de care!!