Un hacker roman a spart site-ul producatorului de programe antivirus Kaspersky si pagina unui partener BitDefender din Portugalia

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 10 februarie 2009, 18:39 Economie | IT

Hackerul roman care-si spune "unu" a spart la finalul saptamanii trecute site-ul producatorului rus de programe antivirus Kaspersky Lab si site-ul unui partener al BitDefender din Portugalia, scrie presa internationala de specialitate. Site-uri precum PC World si C NET noteaza ca e incredibil ca hackerul a spart chiar site-urile unor producatori de antivirusi, iar Kaspersky a angajat un expert care sa investigheze problema.

Roel Schouwenberg, sef al departamentului cercetare la Kaspersky, spune ca cele intamplate vor afecta imaginea companiei, dar e convins ca hackerul roman nu a accesat date personale ale clientilor.

Schouwenberg sustine ca hackerul a profitat de o eroare de programare care a aparut pe 29 ianuarie cand site-ul de suport a fost modificat. Asta inseamna, noteaza PC World, ca bug-ul a stat 10 zile pe site-ul Kaspersky, iar reprezentantul companiei recunoaste ca ceva a mers prost in codul intern.

Hackerul, care-si spune unu, a avertizat vinerea trecuta compania in legatura cu bug-ul, printr-un mail, iar o ora mai tarziu a spart site-ul.

Schouwenberg spune ca un angajat roman al Kaspersky a dat alarma dupa ce a vazut o informatie publicata pe site-ul romanesc Hackers Blog, Angajatul a alertat Kaspersky USA si intr-o jumatate de ora sectiunea cu probleme a fost inlocuita de cea sigura, dinaintea modificarii de la sfarsitul lui ianuarie.

Acelasi hacker, unu, sustinea luni ca a intrat si in site-ul BitDefender Portugalia. BitDefender a precizat insa ca pagina nu ii apartine, ci un site al unui partener portughez a fost compromis si ca lucreaza cu acel partener pentru ca lucrul sa nu se mai repete. "A fost un eveniment nefericit si, desi suntem solidari cu site-urile afectate, BitDefender nu a fost unul din aceste site-uri", spune compania, citata de CNET.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

15829 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    here we go again... (Marţi, 10 februarie 2009, 18:55)

    gigel [anonim]

    SQL injection ? :)))))) loool
    E incredibil ca o vulnerabilitate atat de veche tot mai face victime. Si cand ma gandesc ca aveam o parere bunicica despre Kaspersky.
    • +6 (12 voturi)    
      . (Marţi, 10 februarie 2009, 19:45)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      nu prea are legatura site-ul cu produsul software. si eu lucrez in IT la o firma de masaj erotic, dar asta nu inseamna ca si prestez :))
      • +3 (11 voturi)    
        ce vorbesti ? (Marţi, 10 februarie 2009, 21:09)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui Mda

        Adica faptul ca site-ul unuia din principalii producatori de solutii de securitate a fost spart nu are importanta ?E ca si cum ar intra un hot in sediul IGP si ar fura toate salariile politistilor.E penibil indiferent de motivatie.
        • +1 (3 voturi)    
          Cam asa e (Miercuri, 11 februarie 2009, 1:18)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui alpha

          Corect
        • +5 (5 voturi)    
          re: (Miercuri, 11 februarie 2009, 6:41)

          adib [anonim] i-a raspuns lui alpha

          mai chiar au intrat niste hoti in sectia 21 din bucuresti si le-au furat salariile :))).
          • 0 (0 voturi)    
            ADEVARATUL IDIOT ESTI TU (Vineri, 4 septembrie 2009, 23:32)

            remus [anonim] i-a raspuns lui adib

            tu esti un idiot desavarsit, trebuie sa ta faci notoriu.Scuza-,a pentru intarziere,pa si pu(la) revedere.
        • +2 (4 voturi)    
          S-a intamplat! (Miercuri, 11 februarie 2009, 9:46)

          Gerula [anonim] i-a raspuns lui alpha

          La o circa de politie din Militari (Bucuresti) anul trecut. Un hot a furat salariile politistilor. Nu l-au prins nici astazi.
          • +3 (3 voturi)    
            Infractori ne prinsi !!! (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:17)

            vidoc_old_rock [utilizator] i-a raspuns lui Gerula

            da ! insa va rog sa tineti cont de istorie ,ce a demonstrat ca :" nu exista infractor ne prins ,doar politisti incapabili ! "
      • 0 (4 voturi)    
        depinde... (Miercuri, 11 februarie 2009, 11:45)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Mda

        Depinde ce intelegi prin "legatura", caci argumentatia ta nu ma convinge :)

        Baza de date atasata site-ului ala continea si informatii confidentiale (date de inregistrare + activation codes), deci era datoria kaspersky sa le asigure securitatea ... daca dintr-un motiv sau altul au decis sa neglijeze acest aspect ce-mi garanteaza ca nu voi intalni aceeasi atitudine si in alte parti/produse ale lor ? si oricum nu uita ca intai de toate vorbim nu de o simpla firma IT ci de una ce vinde solutii de securitate deci daca sunt invinsi pe terenul lor n-au nicio scuza
    • -2 (2 voturi)    
      UNU lucreaza la BitDefender (Miercuri, 11 februarie 2009, 0:15)

      asdri [anonim] i-a raspuns lui gigel

      He he tocmai deaia apare si stirea cu BitDefender. Oare nu face nimeni legatura ...duhh.
      • +2 (2 voturi)    
        ehhh (Miercuri, 11 februarie 2009, 2:21)

        tolique [anonim] i-a raspuns lui asdri

        eu as zice ca lucreaza mai mult de UNU la BitDefender.
    • +2 (4 voturi)    
      Kaspersky-ul rusesc (Miercuri, 11 februarie 2009, 9:27)

      ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Ha ha ce si-au luat-o rusii in freza!
      Karspersky oricum este penibil de scump si penibil de mancacios de proc si ram in comparatie cu AVG (care-i Free).
      ;))
      • +1 (1 vot)    
        Eu cred (Miercuri, 11 februarie 2009, 11:29)

        Ionescu [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu

        Ca nu ai ultima varianta de AVG. L-au prostit si pe-ala.
        • 0 (0 voturi)    
          AVG vs Kaspersky (Joi, 12 februarie 2009, 10:49)

          Paul [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

          Imi pare foarte rau sa te anunt ca diferenta dintre Avg si Kaspersky este, cum sa ma exprim, ca si cum ai pune un bebelus pe post de bodyguard (se intelege care e care). Avg e un banal antivirus si antyspyware, pe cand Kaspersky stie cam tot ce se paote in materie de securitate.

          PS Ma refeream la AVG free - veriunea full e alta problema!
  • +15 (19 voturi)    
    hahahahahahaha! (Marţi, 10 februarie 2009, 19:26)

    clujean [anonim]

    deci cum zice? Kaspersky a angajat un expert care sa investigheze problema? e ca si cum ai zice ca Politia a angajat un detectiv particular sa investigheze o spargere la o sectie de politie! hai ca e tare de tot!
    • +3 (3 voturi)    
      rtfm (Marţi, 10 februarie 2009, 19:54)

      cteodor [anonim] i-a raspuns lui clujean

      "To reassure customers that no data was actually exposed, the company has hired well-known database security expert David Litchfield of NGSSoftware (Next Generation Security Software) to perform an independent investigation of the incident."
      -- http://www.eweek.com/c/a/Security/Kaspersky-Lab-Pours-Cold-Water-on-Claims-of-Data-Breach-By-Hacker/

      Deci, ideea este ca daca zice KL poate nu e adevarat, astfel ca s-a cerut si un audit extern....
    • -7 (7 voturi)    
      'sa traiasca hackeru / care a spart Defenderu' (Marţi, 10 februarie 2009, 20:18)

      Hackerica [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Dupa criza subprimelor ,asta ne mai lipsea ...
  • +7 (15 voturi)    
    job application (Marţi, 10 februarie 2009, 19:41)

    Andrei-de-la-Orhei [utilizator]

    uite cam asa aplica un hacker roman pentru un job :)
    • +4 (12 voturi)    
      vise .. (Marţi, 10 februarie 2009, 20:42)

      hash [anonim] i-a raspuns lui Andrei-de-la-Orhei

      .. umede taica, intre a dibui o bresa de securitate si a gandi de la zero un sistem e o diferenta apreciabila. trebe sa mai fie si ceva in dibla pe langa cunostinte nesistematizate gasite anapoda pe Internet.

      Sentimentul asta al trufiei prostesti, nu ne mai da pace..
  • +2 (4 voturi)    
    Nimic extraordinar (Marţi, 10 februarie 2009, 19:52)

    msb [anonim]

    E publicitate proasta pentru respectivele companii dar nu e neaparat incredibil si extraordinar.. Foarte multe companii isi externalizeaza serviciile web si firma de hosting devine responsabila pnetru security patches, administrare etc. Daca si cei de la Kasperski au procedat la fel vina lor e ca nu au facut security audits mai des si la platforma si la aplicatia web - pe care e probabil ca nu au scris-o ei ci au cumparat-o (ca serviciu) de la alta firma..
  • +2 (12 voturi)    
    de ce e hacker si nu om de afaceri ca bill gates?? (Marţi, 10 februarie 2009, 20:14)

    dorinteodor [anonim]

    e greu sa-i pricep pe hackeri. daca sint asa buni de ce nu fac o firma sa faca un windows mai bun, un ie mai bun si cite si mai cite....in rest isi savureaza victoria in anonimat asteptind vreo oferta de la vre-unul mare unde o sa traiasca dintr-un salariu....pai oricit de mare ar fi salariul tot salariat va ramine si ii va trebui citeva mii de ani ca sa se apropie macar de cit are bill....
    • +9 (13 voturi)    
      simplu (Marţi, 10 februarie 2009, 20:39)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      pai e simplu taica, e de o mie de ori mai usor sa strici ceva decat sa construiesti ceva de la zero.
      • +3 (15 voturi)    
        Serios? (Marţi, 10 februarie 2009, 21:54)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Ce ai construit tu de vobesti? Fac pariu ca habar nu ai sa dai drumu la un rahat de FrontPage. Habar nu ai cat de greu e sa "spargi" un sistem....

        Nu vreau sa te jignesc, dar vorbesti doar din povesti la gura sobei care ti le spunea bunica-ta despre Ion Creanga care "hackuia" Pupaza din tei!

        Apropos... astept cel putin 200 de minusuri :)
        • +2 (2 voturi)    
          gandeste si tu logic (Miercuri, 11 februarie 2009, 12:13)

          woot [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

          ...daca poti. E mai simplu sa dai cu piatra intr-un geam decat sa construiesti niste vitralii. E mai simplu sa dai cu paru intr-o masina decat s-o construiesti tu. E mai simplu sa gasesti un singur bug intr-o applicatie (un sistem de e-payment de exemplu) decat s-o construiesti tu de la zero, etc

          Sunt si sisteme greu de spart e adevarat, dar pe alea in general nu prea ruleaza servere web ce deployeaza fel de fel de aplicatii, construite peste fel de fel de API-uri, tehnologii, etc, fiecare cu bugurile lor, buguri relativ usor de aflat daca urmaresti site-urile de "specialitate".

          Si scuza-ma daca tu crezi ca si un xss sau sql-injection e greu de facut, in conditiile in care net-ul abunda de cheat sheets, automation tools care sa le agregheze si de copii de 10-12 ani care numai xss sau sql-i fac (si cu relativ mare succes), inseamna ca habar n-ai cu ce se mananca subiectul.
      • +4 (6 voturi)    
        Subscriu (Miercuri, 11 februarie 2009, 8:23)

        cst [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Ce mare lucru? afli un bug si iei site-urile la rand, daca vreunul pica la teste te umfli in pene... Astia sunt doar niste gainari frustrati.
        • -1 (3 voturi)    
          Nu-i asa (Miercuri, 11 februarie 2009, 11:30)

          Fane [anonim] i-a raspuns lui cst

          ca n-ai facut niciodata asta?
          • +2 (2 voturi)    
            io pariez ca tu n-ai facut asta (Miercuri, 11 februarie 2009, 12:18)

            woot [anonim] i-a raspuns lui Fane

            sau poate ai facut... dar ti-a luat zile sau saptamani intregi sa faci ceea ce altii fac doar in cateva minute :) ... apoi din cauza asta ai presupus ca e ceva foarte greu...si prin urmare esti si tu bazat :). Wrong!

            Si mai pariez ca punctul tau forte e cel mult xss-ul, cu exemple luate copy&paste de pe xssed :) si ca esti genul de hoacker care crede ca rootkiturile se fac si in php :)
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Miercuri, 11 februarie 2009, 22:13)

              pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui woot

              Stai cuminte Kevin Mitnick sa nu ti se faca rau de la cat de plin de tine esti ca nu e toata lumea proasta si tu singurul destept...
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 10 februarie 2009, 21:50)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      Nu te mai chinui sa intelegi pentru ca nu vei intelege... rezuma-te doar la next next finish si da-i dublu click sa lansezi jocu'...
    • 0 (2 voturi)    
      analogie (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:02)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      de ce golanii care fac "liniute" noaptea pe strazi nu participa la raliuri oficiale, contra unor piloti adevarati?pt. ca e cale lunga de la umflat in pene ca sa se umezeasca pitipoancele si pana la pilotaj auto! asa e si cu raportul hacker / programator! sunt pe aici destule alte analogii, citeste-te si vei intelege.
  • +4 (4 voturi)    
    hai sa ne intelegem (Marţi, 10 februarie 2009, 22:14)

    andreiash [anonim]

    numim hacker pe cineva cu anumite abilitati de programare. ce avem aici sunt asa-numitii script-kiddies care folosesc programe create de altii (nu dau nume pentru a nu creste numarul lor) pentru a descoperi vulnerabilitati stiute (SQL Injection, XSS).

    pentru ei e foarte importanta publicitatea de care vad ca au parte din plin.
    daca erau cu adevarat hackeri cum se cred ei, asteptau pana kaspersky rezolva problema si abia apoi publicau pe blogul lor

    oricare din cei care au citit acest articol poate fi "hacker" folosind un program caruia ii spui site-ul pe care sa il verifice si apoi il ia la puricat de vulnerabilitati
    • -1 (1 vot)    
      N-ai citit (Miercuri, 11 februarie 2009, 11:32)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui andreiash

      atent. Mai intai hackerul a avertizat compania despre bug. Abia dupa a spart. Este hacker baietelul ala sau cel putin adera la "hacetics". Nu e totuna cu joaca pe care o prefera unii sa stii.
  • +2 (8 voturi)    
    despre hackeri (Marţi, 10 februarie 2009, 22:37)

    gicu [anonim]

    Pun pariu ca la "accesarea" de gagici baietasii astia cam au probleme. Mai bine si-ar stoarce cosurile decat sa faca pe vitejii. Din cauza unor asemenea idioti ne facem renumele de hoti si banditi.
  • +4 (6 voturi)    
    bravissimo! (Miercuri, 11 februarie 2009, 1:30)

    bravissimo [anonim]

    un marre rroman! superr tarre! mai rramane: sa violeze o italianca pe territoriul vaticanului & sa arrunce cu-n shlap in capatzana prroaspatului prreshedinte amerrican. el grran' finale: va furra cucuveaua de la cotrroceni. ne mandrim!
  • 0 (2 voturi)    
    k00l (Miercuri, 11 februarie 2009, 2:30)

    haxoru lu' duum [anonim]

    Intelegeam orice fel de argument in orice caz, mai putin cazul asta. Nu poti sa te falfai peste tot ca esti cel mai tare creator de antivirusi si sa ti se sparga site-ul.. Penibil. Bravo lu' baiatu orice stofa o fi el. Si rushine lu Kasperski daca depune plangere. Aia ar fi "lame" de tot.
  • +3 (5 voturi)    
    mai fratzica... (Miercuri, 11 februarie 2009, 6:54)

    ion [anonim]

    ...io's de la tzara, mi-am bagat net sa vad si eu cum se face agricultura avansata prin alte parti...zice-ti-mi si mie daca nu va e cu banat, ce e aia spart?adica le-a trimis ceva pe firu de cablu si le-a facut tandari monitoarele?luminati-ma si pe mine....
    • 0 (0 voturi)    
      spart (Marţi, 17 martie 2009, 10:03)

      ion [anonim] i-a raspuns lui ion

      Apai da, or trimas pe sile camataru cu un ciomag de basebol si le-o facut tandari ecranu si cutia aia cu procesoru
  • -3 (5 voturi)    
    GENIU (Miercuri, 11 februarie 2009, 9:18)

    mihai [anonim]

    daca as fi decanul unei facultati de informatica i-as da bursa pe toata durata studiilor, iar guvernul ar trebuii sa-l angajeze pe baiatul asta
    • +4 (4 voturi)    
      Geniu ?! (Miercuri, 11 februarie 2009, 9:49)

      mirciulica [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Te asigur ca in IT in Ro lucreaza multi care ar putea face treaburi din astea, dar pur si simplu nu o fac pentru ca nu e corect si nu au timp de pierdut cu porcarii; dupa tine, probabil ca Politia ar trebui sa angajeze hotii mai isteti....
    • +1 (3 voturi)    
      aha (Miercuri, 11 februarie 2009, 12:21)

      loool [anonim] i-a raspuns lui mihai

      iar ignorantii ca tine ar trebui impuscati si repede ca altfel tara nu se va putea ridica niciodata din mocirla in care e
  • 0 (2 voturi)    
    bravo lui ! (Miercuri, 11 februarie 2009, 11:20)

    kllaus [anonim]

    sper ca prin acest gest o sa inteleaga lumea ce incredere trebuie sa aiba in produsele pe care le cumpara pe bani grei, si care ar trebui sa le asigure protectie. Totul este foarte fals: niciun antivirus nu-ti asigura protectie , ci doar te anunta ca te-ai "virusat". Mai departe descurca-te . Pentru banii pe care i-ai dat doar atat meriti.
    • -2 (2 voturi)    
      corect baiatu (Miercuri, 11 februarie 2009, 12:27)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      si daca vroia sa le faca rau (mai mult dekt o simpla prafuire a imaginii) le baga si un cal troian asa k sa le arate ca nu sunt perfecti si sa nu se mai laude .
      acu sper sa nu o faca:-? :))
  • +1 (1 vot)    
    proKAV (Miercuri, 11 februarie 2009, 12:13)

    florin [anonim]

    fac pariu ca toti astia de ati scris pe forum "bravo" aveti un K mic si rosu linga ceas ;-) si luati cheile de pe net... nu o mai dati de gard !!!
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Miercuri, 11 februarie 2009, 12:27)

      Luthe [anonim] i-a raspuns lui florin

      ai dreptate, dar nu azi. avem linux, si cand nu avem linux, bagam windows cu Avira pe iel.
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 februarie 2009, 12:25)

    ovidiu [anonim]

    dak faptul k un roman a spart un program la kre s-au gandit cred k multe genii de programare , nu e de laudat atunci ce e de laudat frate??
    adik sa fim seriosi. toate firmele kre creaza antivirusi isi fac reclama spunand k sunt foarte buni , k te protejeaza de orice da vedem k nui asa. si vorba unuia de aici kre a zis k mai si dami bani multi pe el.
    pai nu mai bn le iei de pe odc?? dak tot o sa ai calculatorul virusat makr stii k nai dat bani cu sacu pe antivirus degeaba.
    • +1 (1 vot)    
      Re: mda (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:53)

      C [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Exprimă-ţi opiniile în limba română, te rog. Sau în limba engleză, dacă preferi. Sau în orice altă limbă oficial recunoscută --> http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-2_codes
      Chiar şi diacriticele sunt opţionale. În felul acesta ai şanse mai mari ca părerile tale să fie înţelese de un număr cât mai mare de oameni. Succes!
  • +3 (3 voturi)    
    celor care arunca cu pietre (Miercuri, 11 februarie 2009, 12:56)

    Alin [anonim]

    Exact prin acest gen de actiuni se fac lucrurile mai bune. Mai bun nu inseamna mai frumos, cu o interfata mai colorata. Mai bun inseamna si mai sigur, iar daca o vulnerabilitate nu e descoperita de cei ca si UNU, inseamna ca esti expus (tu ca si persoana care utilizezi un produs afectat sau ca si business). Si se mai face o confuzie... Hacker desemneaza o persoana care cauta vulnerabilitati, le anunta celui afectat si, eventual, colaboreaza cu cel afectat pentru rezolvare. Uneori acestia mai sint denumiti si White hats hackers. Cracker (sau Black Hats hackers) profita de o vulnerabilitate in scopuri proprii si de multe ori ilegale. Deci UNU e din tabara celor buni, ca sa zicem asa. A facut public ceva care afecteze pe altii ? Nu. A anuntat proprietarul ? Da. Asa ca incetati sa mai aruncati cu pietre si ganditi de mai multe ori (cei care au cu ce) inainte de a spune ceva. Parerea mea.
  • +2 (2 voturi)    
    a sparge - spargere (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:26)

    emil [anonim]

    baiatu' care a spart citi ani are?
    e major ?
    :)
    daca da .....politia de la romania l-ar putea pune ...sa faca niste retele de la zero / sa traga el cable ...sa puna pe roate servere si sa angajeze fo 3-4 care sa-l vineze si pe el toata ziulika ....sa-i sparga serverele...sa-l floodeze....
    oare s-ar simti la fel ca inainte? sau o fi "superior"?
    hm.....e complicat dom'e in lumea asta "virtuoasa"
  • -1 (1 vot)    
    Felicitari (Miercuri, 11 februarie 2009, 14:54)

    Maria76 [anonim]

    Bravo lui,deci se poate...La mai mare...Mai incercam 1 data si la NASA?Again,se demontreaza ca suntem mai inteligenti decat multe alte natii.
  • +1 (1 vot)    
    am un amic (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:53)

    Ovidiu [anonim]

    Care acum vreo 15 ani a scris doi virusi f mici. Unul polimorf(nu facea nimic rau), si inca unul care se copia ca nesimtitul.

    Le-a testat pe amandoua cu toate programele AV de pe piata (si desi nici unul nu vedea virusul nu le-a raspandit).
    Ba mai mult le-a pus frumos pe disk-uri si le-a trimis la aceste firme spunand ca le-a gasit pe piata romaneaca.

    A primit inapoi gratuit licente de AV.:)

    L-am intrebat de ce le-a facut?
    A raspuns pentru ca nu stia daca poate sau nu!
  • 0 (0 voturi)    
    "crede si nu cerceta" (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:54)

    eu [anonim]

    Ce obicei avem domn'le sa ne dam mereu cu parerea, sa aratam ca le stim noi pe toate, dar asta inainte sa facem un efort sa ne documentam un pic mai mult.
    Daca aveati bunavointa, inainte sa faceti parada de cat de destepti si de cu propria parere sunteti, sa intrati pe linkul ala din articol (http://hackersblog.org/2009/02/07/usakasperskycom-hacked-full-database-acces-sql-injection/) ati fi vazut asta:
    "Kaspersky is one of the leading companies in the security and antivirus market. It seems as though they are not able to secure their own data bases.

    Seems incredible but unfortunately, its true."
    Tipul nu a vrut sa faca vreun rau, ci pur si simplu sa arate o problema existenta, a verificat un site, nu l-a luat de-a gata (asa cum faceti voi astia care nu v-ati obosit sa intrati pe linkul de mai sus). Bravo lui
  • 0 (0 voturi)    
    sa-i apreciem talentele (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:15)

    monica L [anonim]

    Sa i se dea o bursa la Harvard. Sau sa fie pus ministru la comunicatii si informatii. Probabil ar fi mai lucrativ decit feneantii din Guvern.
  • 0 (0 voturi)    
    Tot respectul (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:15)

    bernari [anonim]

    pentru individul care a facut acest lucru. Au mai fost cazuri.....acesti indivizi trebuie sa fie angajati pe viatza la cele mai mari companii IT :D
  • 0 (0 voturi)    
    prea tare... (Joi, 12 februarie 2009, 0:27)

    cineva [anonim]

    ...sa apara anuntul asta adaugat de google:
    Antivirus
    Kaspersky,Panda,Softwin,Symantec Cumpara online,livrare rapida 24/48

    chiar pe pagina asta =))
  • 0 (0 voturi)    
    kasperski , bit defender...utilitare fara rost (Joi, 19 februarie 2009, 0:44)

    Ianosh [anonim]

    dragilor... eu nu pot sa-mi explic cum puteti trece peste faptul ca 2 antivirusi ce nu sunt free pe piata, pt useri si care pompeaza bani grei in marketing, extindere pe piata internationala etc. ... sa aiba probleme din cauza unei singure persoane :) ...si sa ne para normal. KASPERSKI ???!!? Bit difender ?!?!? Sunt niste glume ... se pare ca nu se mai reflecta raportul pret - calitate cand produsele scapa de marketing si sunt puse la incercare de specialisti. Bvo UNU !!! ( o singura persoana) contra unor echipe (departamente intregi de oameni) de la kasperski si bitdefender. Se pare ca si in IT&C merge zicala " lasa ca merge si asa" .
  • 0 (0 voturi)    
    baniii (Joi, 19 februarie 2009, 0:45)

    ela [anonim]

    ne vrem banii inapoi !!! bitdefender !?!??!
  • 0 (0 voturi)    
    securitate internationala (Sâmbătă, 9 mai 2009, 11:17)

    jack [anonim]

    Nu te pune cu ramanu' bai !!:D:D:D:D:D
  • 0 (0 voturi)    
    am nevoie d eun hacker sa lukreze personal pentru (Luni, 22 martie 2010, 12:24)

    lush_gff [anonim]

    care stiti caer suneti exterti =)) platesk bine
  • 0 (0 voturi)    
    Hacking (Luni, 25 ianuarie 2016, 18:19)

    Hackerul unu [anonim]

    Orice la hacking hard si soft.Garantie maxima imp de lucru o zi.Succes orice program e facut praf de mn intr-o 1 zi.