Gmail a cazut din nou, dupa pana majora din februarie

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2009, 17:46 Economie | IT

Google a confirmat marti ca Gmail a cazut din nou marti, "un numar redus de utilizatori" fiind afectat, anunta BBC News.

Defectiunea vine dupa pana majora care a afectat serviciul la sfarsitul lunii februarie, cand Gmail nu a putut fi accesat de niciun utilizator timp de mai multe ore.

"Suntem la curent cu aceasta problema intampinata de Gmail, care afecteaza un numar redus de utilizatori. Persoanele afectate au dificultati in accesarea conturilor de mail", a precizat Google, intr-o declaratie de presa.

"Echipele noastre lucreaza pentru a rezolva problema cat mai repede. Stim cat de important este e-mailul pentru clientii nostri si tratam foarte serios astfel de probleme".

Potrivit Google, serviciul de e-mail a suferit, in medie, o cadere de 10 - 15 minute pe luna in 2008.

Peste 113 milioane de oameni folosesc Gmail in intreaga lume, potrivit comScore.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1877 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    gmail (Marţi, 10 martie 2009, 18:36)

    nartip [utilizator]

    -S-a comportat foarte bine.La mine s-a simtit,dar in 30 minute totul a fost in regula si nu a fost afectat nimic,decat o incetinire datorita luptei intre sistemul antivirus folosit de mina si virusii atacatori.Am lasat special la proba sistemul antivirus,care s-a demonstrat a fi foarte puternic.A blocat calculatorul pana si-a luat "deacasa" solutia si-a instalat scutul si in 30 minute calculatorul a revenit la normal fara sa se piarda numic.
    -Nu stiu daca pot spune numelel antivirusului aici,dar daca este posibil,la Hot News,dau adresa de mail:nartip@clicknet.ro si ca dovada ca am incredere in antivirusul respectiv.Cine vrea sa afle ,sa ma intrebe.
    Cu respect,
    nartip
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Marţi, 10 martie 2009, 23:20)

      I [utilizator] i-a raspuns lui nartip

      despre ce vorbesti?!
  • -2 (2 voturi)    
    huooo (Marţi, 10 martie 2009, 19:24)

    disappointed [anonim]

    nu recomand nimanui gmail. gmx de ex - e incomparabil mai bun. i-as face cum imi vine la gura pe gmail si "team"-ul lor - dar sunt persoana civilizata. un mic huooo totusi.
    • 0 (0 voturi)    
      gmx (Marţi, 10 martie 2009, 21:55)

      fatman [anonim] i-a raspuns lui disappointed

      GMX hat ein kleines Problem - es ist alles auf Deutsch.
      Sau cel putin asta zice Google Languages ca inseamna "GMX are o mica problema: este numai in nemteste".
      Nu vad cine stie ce avantaje la GMX fata de gmail. Poate daca binevoiesti sa-ti argumentezi ideea? Ce ti-o facut gmailu asa da naspa? Ti-o data moaca cativa gigalai de mail? Sau ce?
    • 0 (0 voturi)    
      huooo!?!-disappointed - (Marţi, 10 martie 2009, 22:31)

      nartip [utilizator] i-a raspuns lui disappointed

      -ai spus tot.primeste ce ti se cuvine,adica ceeace spui tu,atata de civilizat cat esti-in capul tau-.la nivelul de la care te exprimi nu poti sa cazi mai jos.asa ca stai acolo unde esti ca alt grad de civilizatie nu mai exista pentru tine.magarul da cu copita,porcul cu ratul si altii cu ce pot...omul acela si-a spus parerea lui.a ta asta e?sa-ti fie de cap.al tau.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bun (Marţi, 10 martie 2009, 22:57)

    leeloo2 [utilizator]

    E foarte bun serviciul, nu e nici o paguba ca mai are si probleme, le rezolva repede cand e. Cand ai asa mutli utilizatori si spatiu asa mare de stocare e inerent sa nu fie si probleme. Totusi e cea mai buna solutie mai ales pentru POP3 care este gratuit la ei. Si gmx e ok.
    • 0 (0 voturi)    
      Oare? (Joi, 12 martie 2009, 12:38)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui leeloo2

      Eu sunt un client al lor si nu ma intereseaza scuze de genul "are multi clienti" si "e normal sa aiba probleme". De ceva vreme gmail merge cam prost...Sunt profund dezamagit!
  • 0 (0 voturi)    
    gmail (Miercuri, 14 decembrie 2011, 15:38)

    nartip [anonim]

    -Mai nou,pentru ca Romtelecom-clicknet foloseste sistemul gmail prin/cu Chrome,te avertizeaza precum ca IExplore 8 din Windows XP este 'vechi' si recomanda Chrome...
    -Pe partea de blog de la Google a devenit si mai categoric,neadmitand autentificarea cu IExplore 8,Avem exemplul tipic al economiei de piata,cand 'cineva' can se ajunge-pe romaneste- incepe sa se manifeste altfel decat pana te-a 'captat' ca vector prin care el isi face profitul.O fi bine,o fi rau?Poate ca pentru a-si putea mentine serviciile ar fi mai bine sa accepte 'convietuirea' cu toti ceilalti,in acest fel putand eventual sa diminueze atacurile murdare ale altora.