De ce e-commerce-ul romanesc este inca la inceput

de Alex Mihaileanu     Subiectiv
Miercuri, 15 aprilie 2009, 15:34 Economie | IT

De citeva luni, ma gindesc la un articol despre e-commerce-ul romanesc. Despre magazinele online si felul in care evolueaza acestea. Mai recent, una dintre ideile care m-au convins sa scriu mai devreme decit imi propusesem, a venit in urma unei discutii cu Mircea Scarlatescu. Prin urmare, ca tot m-am hotarit sa scriu despre asta, sa incercam o scurta analiza. Bineinteles, subiectiva.

Avem magazine online. Cum procedam?

Principiul de functionare al unui magazin online e simplu: ai depozit, ai contracte cu furnizorii, ai site, ai vizitatori, primesti comenzi, incasezi banii, ii rulezi, la finalul anului tragi linia si vezi ce profit ti-a iesit. Problema apare insa la cumparator, iar intrebarea este: cum platesc?

In cele mai multe cazuri, rata de conversie a platilor online este extrem de mica. Statistic vorbind (s-ar putea sa ma insel, desi nu cred), majoritatea tranzactiilor magazinelor online se realizeaza prin plata online in procentaj de 5-8 la suta, in cazuri fericite in procentaj de 10 la suta, iar in cele mai fericite cazuri se ajunge la 15 la suta. Astept sa fiu contrazis, nu sint foarte convins ca am dreptate in legatura cu cifrele astea.

Romanul nu are incredere in platile electronice

Ce concluzie tragem din cifrele de mai sus? Ca cei mai multi cumparatori nu au incredere in sistemele electronice de plata. Recunosc, eu nu am incredere. Pentru mine, tranzactiile online, in Romania actuala, se rezuma la transferuri efectuate prin homebanking. Am efectuat o singura plata (in cazul cinevazambeste.ro), dar pina sa imi las datele cardului, m-am gindit de trei ori daca e bine sau nu ceea ce fac.

Intru frecvent pe internet din 1999, am trecut prin mai toate perioadele grele ale online-ului romanesc, am o idee despre istoria lui si despre bubele de care sufera. Cunosc majoritatea cazurilor de carding cu adevarat importante, am cunoscut zeci de pustani care cumparau haine, incaltaminte si lentile de contact de pe site-urile din State cu datele cardurilor altora, stiu cazuri de baieti care clonau site-uri de escrow, cunosc exact ce reactii au existat in momentul in care s-a dat si prima lege impotriva fraudei electronice, respectiv frica de a nu fi prinsi.

Citeste tot articolul si comenteaza pe Subiectiv.ro.


Citeste mai multe despre   










1264 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    In Balcani (Miercuri, 15 aprilie 2009, 15:49)

    iancu [anonim]

    Am lucrat la un magazin online in State, apoi am revenit in Romania in 2005 si am vrut sa-mi deschid un magazin online...
    Dupa ce am vazut cum merg lucrurile (mi-a trebuit 1 an) m-am razgandit si m-am gandit la alta afacere, cu magazin propriu zis mai la indemana pentru cumparatori... Trebuie sute de aprobari si stim cu totii ca spaga e necesara dar niciunde nu scrie de cate ori si cata spaga trebuie platit la diferitele oficialitati.
    Asa ca nu m-am descurcat in Balcani si am plecat din tara. Poate eu sunt de vina dar nu mi se potriveste mentalitatea si incerc sa nu mai merg in Romania doar pentru a-mi vizita rudele.
  • 0 (0 voturi)    
    Anonim (Miercuri, 15 aprilie 2009, 16:01)

    Anonim [anonim]

    Eu unul nu inteleg ce este asa de complicat sa iti deschizi un magazin online in Romania. Ca sa accepti plati online este destul de usor. Din cate stiu exista un procesator de plati destul de puternic in Romania.

    Partea complicata devine atunci cand trebuie sa iti faci plublicitate pentru respectivul magazin. Dar sa accepti plati online este foarte usor.
  • 0 (0 voturi)    
    On Line -- sai Off Line (Miercuri, 15 aprilie 2009, 16:23)

    pateutz [anonim]

    Magazinele Virtuale nu merg in Romania pentru ca nu prea exista .. SI cred ca am si cum argumenta .
    De cate ori nu vedeti pe aceste magazine on-line "in depozit la importator" .. si credeti-ma ca sunt foarte multe ( si la site-urile cu renume ) .
    Doi comanzi si .... iti vine confirmarea .. poti sa faci si plata .. sau nu .. si te trezesti ca telefon a doua zi ca produsul nu este in depozit .. cu toate ca poate banii au plecat .
    Trei .. Garantia ... foarte suspecta in cele mai multe cazuri 10 zile lucratoare ..

    Cam astea ar fi la prima vedere ..

    Evident ca sunt mai ieftine produsele pe un acest tip de magazine dar sunt departe de a fi magazine Virtuale .. mai mult i-as numi niste "INTERMEDIARI VIRTUALI " .
  • -2 (2 voturi)    
    nepotismult (Miercuri, 15 aprilie 2009, 16:31)

    gugu [anonim]

    am relatat intr-un post pe blog de IKEA (http://bogdanaldea.blogspot.com/2009/03/ikea-vs-ikea.html) , care in UK si in Franta folosesc acelasi suport pentru magazinul online, doar limba difera, iar in Romania situl contine doar un catalog plin cu greseli ....

    Ce sa ma zic de cazul asta in care ai la dispozitie tot ce vrei, trebuie doar sa traduci text
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Miercuri, 15 aprilie 2009, 17:30)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui gugu

      Toti blogarasii wannabe incep cu "asa cum am scris si intr-un post pe blogul meu..." in speranta ca in loc de 3 o sa aiba 5 vizitatori pe zi. Ai minus
  • 0 (0 voturi)    
    Nici cu bancile nu ne laudam (Miercuri, 15 aprilie 2009, 17:25)

    goe [anonim]

    Cand e vorba de e-commerce, "credit card" e mijlocul de plata cel mai folosit.
    In Romania insa sa ai carte de credit nu este de loc convenabil.
    Acum cateva zile citeam o reclama a unei banci de renume, nu-i spun numele, care spunea cu nonsalanta: "conditii exceptionale pentru credit carduri: dobanda de numai.... 27% pe an".
    Cine isi face carte de credit in situatia asta?
    Sa amintim pentru cei care nu stiu cum functioneaza un credit card, in general: platesti cu el si la sfarsitul lunii dai banii inapoi. Dobanda zero. Exista bineinteles variatii de la o formula la alta, dar intotdeauna dobanda e zero in prima luna dupa cheltuiala.
    In Romanica insa suntem intotdeauna originali. Chiar si bancile de renume venite de afara par ca se prostesc cand pun piciorul pe pamant romanesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te lauzi ca nu stii cu se mananca (Miercuri, 15 aprilie 2009, 19:12)

      zozo [anonim] i-a raspuns lui goe

      Imi pare rau pentru tine dl. goe dar exista credit carduri adevarate si in tara. Mai toate bancile mari au credit card, si respecta politica de dobanda zero de PANA la 60 de zile. Adica platesti luna asta si dai banii inapoi (toti) pana la sfarsitul lunii viitoare. Daca de ex. platesti pe 1 mai pana pe 30 iunie poti sa dai banii inapoi si ai dobanda ZERO, timp de 60 de zile. Au multe defectele SI bancile noastre dar de ce sa nu recunoastem si partile bune ale sistemului?
      Nu stim decat sa scuipam si sa injuram toata lumea ?
      • 0 (0 voturi)    
        Lucrezi la banca nu-i asa Zozo? (Joi, 16 aprilie 2009, 11:54)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui zozo

        Poate-mi spui si mie care-i banca aia de care vorbesti ca io n-am vazut inca asa ceva in Romania. Toti te jupoaie pe toate partile si la credite si la carduri de plata si la orice. Primesti salariu pe card si cum vrei sa te atingi de bani hopa si comisionu. Poate poti sa-mi explici matalutza domnule onctionar de banca (sau doamna, caci Zozo nu-mi spune nimic) de ce trebuie sa platesc comision de fiecare data cand ma ating de banii munciti de mine si pe care nu eu am ales sa mi-i livreze pe card.
        Nu va mai ajunge imbuibatilor!
      • 0 (0 voturi)    
        Hai sictir, Zozo! (Joi, 16 aprilie 2009, 11:56)

        becali [anonim] i-a raspuns lui zozo

        Dobanda zero la bancile noastre?! da unde traiesti bibicule?
      • 0 (0 voturi)    
        Scuze ca te-am ofensat, Zozo (Joi, 16 aprilie 2009, 12:04)

        goe [anonim] i-a raspuns lui zozo

        Dar cartea de credit nu este un mijloc de plata foarte respandit la noi in tara. Si multe alte produce bancare nu sunt asa cum ar trebui sa fie. Sa nu ne ascundem dupa un fals si exacerbat patriotism: sistemul bancar in Romania, chiar daca a facut progrese considerabile in ultimii 3-4 ani, este inca departe de a fi un sistem civilizat. Nu stiu cat de des te-ai lovit tu in calitate de client de probleme in sistemul bancar. Eu insa m-am lovit si mi-au lasat un gust amar.
        Nu scuip si nu in jur. (din cate vad asta o faci tu). Dar nici nu pot ramane indiferent. Daca nu luam atitudine impotriva practicilor anormale (si abuzive in multe cazuri) din sistemul nostru bancar, sa nu ne vaitam dupa aceea.
      • 0 (0 voturi)    
        nu se mananca... cu nu lauzi cu... nu stii (Joi, 16 aprilie 2009, 12:06)

        lolita [anonim] i-a raspuns lui zozo

        nene ai problema de logica aici
        Nu te lauzi... cu nu stii.. cu nu mai stiu ce... cred ca nici tu nu stii ce-ai vrut sa zici.
        Nici usturoi n-ai mancat si nici gura nu-ti miroase. In schimb pute.
  • 0 (0 voturi)    
    riscul de e-furt este mare (Joi, 16 aprilie 2009, 10:33)

    clujean [anonim]

    Eu am pierdut 70 Euro intr-o tranzactie prin PayPal. Mai exact, facand o tranzactie de 5 Euro, in aceeasi secunda s-a operat si una de 70 Euro de pe cardul meu! Am reclamat la ABN AMRO, ei au reclamat la MasterCard, am reclamat si la PayPal. PayPal a blocat contul meu si atat, iar MasterCard a raspuns ceva de genul "Cést la vie"! De atunci accept doar plati cu ramburs la primirea marfii, nu mai pun la bataie cardul online. Comanda online, plata cash, la curier.
  • 0 (0 voturi)    
    magazine on-line (Joi, 16 aprilie 2009, 10:56)

    gicu sculeru [anonim]

    Nu conteaza explicatiile, ci realitatea.

    1. prezentarea produselor pe site este incompleta, fara detalii, cateodata eronata. Mai trebuie sa te documentezi pe alte multe site-uri pana te lamuresti ce produs cumperi

    2. produsul de pe site nu exista in realitate pe stoc. Plasezi comanda, dar abea a doua zi primesti un email in care esti informat ca produsul nu este pe stoc si ca eventual dureaza intre 2 si 10 zile pana soseste

    3. livrarea costa mai mult decat produsul. Am comandat o mufa, ieri, al carei pret este 8lei, dar livrarea prin posta a costat 20 de lei. Mai comanzi produsul respectiv ?

    Din cauza asta site-urile de e-commerce raman doar simple site-uri de prezentare ...

    /gica cu cheia