Google lanseaza ultima versiune a browserului Chrome

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Miercuri, 16 septembrie 2009, 1:20 Economie | IT

Google Chrome Full Screen
Foto: YouTube
 La doar un an de la lansarea Google Chrome, compania Google anunta pe blogul oficial lansarea unei versiuni imbunatatie a aceluiasi browser.

Pentru utilizatori, aceasta inseamna un browser si mai rapid, cu un design proaspat, care include detaliile sale cele mai indragite. Google face pe blog si niste comparatii intre ultima varianta a Chrome si cele anterioare, subliniind imbunatatirile.

Reuters estimeaza ca, astfel, Google incearca sa isi dubleze cota de piata. Pe piata browserelor, dominata la ora actuala de Microsoft, Google se plaseaza abia pe locul 4, cu o cota de piata de 2,8%.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3883 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Părere (Miercuri, 16 septembrie 2009, 4:42)

    ady624 [utilizator]

    Prima problemă: Installation failed. Chrome installer failed to start.

    Am șters folderul C:\Users\Adrian\AppData\Local\Google (Windows 7, schimbați Adrian cu ce user aveți) după care instalarea a funcționat fără probleme.

    Benchmarkul Peacemaker a arătat că noul Chrome 3.0 spulberă Minefield 3.7 (Firefox 3.7 beta) cu 3647 puncte (chrome) față de 2695 puncte (minefield). Firefox 3.5 (versiunea curentă oficială) este sub Minefield 3.7. Safari 4.0 beta s-a poziționat la 3456 puncte, după ce se afla înaintea lui Chrome 2.0.

    E un pas înainte, cu excepția erorii de la instalare...

    Calculatorul este un laptop Dell XPS M1530 cu procesor Intel Core 2 Duo T9500 (2.5GHz) și 4GB RAM. Windows Experience Index este 5.5 (placa video fiind cea mai slabă din sistem :D, un GeForce M8600GT)

    Aștept Chrome OS...

    Adrian
    • 0 (2 voturi)    
      ok..... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 6:48)

      adib [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Bun, a spulberat Firefox, a rupt Safari.......... cu ce ma ajuta pe mine, utilizator obisnuit toate astea ??
    • +1 (5 voturi)    
      da sigur... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 8:50)

      geroge [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Pe calculatorul meu Firefox spulbera Chrome cu 5000 de puncte.

      O fi bun chrome dar atata timp cat nu are popup blocker(si nici sa ii pui un addon ceva) nu face nici cat o ceapa degerata pentru mine :)
      • +2 (2 voturi)    
        Eu folosesc doar Minefield (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:12)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui geroge

        Nu-s deloc fan Chrome. Doar am spus ce am observat pe calculatorul meu (laptop).

        Sunt convins că și pe un procesor mai puternic Chroma va puncta mai mult decât Firefox (dacă le încerci)

        Eu tot cu Minefield stau :D care e mai rapid decât Firefox. (Minefield este Firefox 3.7)

        Adrian
      • +2 (2 voturi)    
        ceapa degerata pentru tine (Miercuri, 16 septembrie 2009, 15:19)

        geroge degeratu [anonim] i-a raspuns lui geroge

        are .. dar tot cat o ceapa va face pt tine - e mai rapid si pe xp si pe vista - doar degerat sa fii ca sa nu poti observa asta - pina si pe Fedora se misca mult mai rapid (chiar dc e in vers alfa)
    • +1 (1 vot)    
      Esti cam in urma cu stirile (Miercuri, 16 septembrie 2009, 10:01)

      Nickel-Crom [anonim] i-a raspuns lui ady624

      Safari nu mai este de mult la versiunea 4.0 beta. A aparut de deva timp 4.3, asa ca scorurile tale nu fac mult puncte...
      • +1 (1 vot)    
        Nu sunt în urmă... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:10)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Nickel-Crom

        ....dar nu folosesc Safari.așa că am testat cu ce am avut.

        Eu folosesc în continuare Minefield. Ceva nu-mi place la Chrome, nu știu ce.

        Adrian
    • +1 (1 vot)    
      Si eu (Miercuri, 16 septembrie 2009, 11:18)

      Danut [anonim] i-a raspuns lui ady624

      (about Chrome OS). Stie cineva cand va apare?
  • +3 (3 voturi)    
    fan chrome (Miercuri, 16 septembrie 2009, 11:05)

    Adriana [anonim]

    chrome are popup block...
    in al doilea rand imi place comoditatea de a nu deschide google.com pt a cauta ceva. imi place rapiditatea cu care lucreaza si mai ales faptul ca nu imi incetineste performanta compului. ceea ce un firefox incarcat cu add-on-uri o face. cel putin pe vista sau windows 7. designul simplu, usor de gasit tot ceea ce ai nevoie. astea sunt cateva plusuri pentru un utilizator simplu care nu vrea multe artificii, dar vrea rapiditate :)de la firefox imi lipseste stumbleupon, in rest nimic :)
    • +1 (1 vot)    
      online bookmarks.... (Miercuri, 16 septembrie 2009, 12:48)

      bryze [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      asta imi lipseste mie de la firefox, altfel intr-adevar crome e muuuuult mai rapid pe vista...
  • 0 (0 voturi)    
    full screen (Miercuri, 16 septembrie 2009, 12:17)

    valentin [anonim]

    versiunea asta macar sa aiba full screen!
    • +3 (3 voturi)    
      mai studiaza (Miercuri, 16 septembrie 2009, 12:47)

      Adriana [anonim] i-a raspuns lui valentin

      incearca F 11 si o sa ai surpriza....
  • +3 (3 voturi)    
    "lanseaza ultima versiune" (Miercuri, 16 septembrie 2009, 13:12)

    Mowgli [utilizator]

    "lanseaza ultima versiune" - un pleonasm usor care sugereaza mediocritate in antiteza cu publicarea unei stiri.

    ...as sugera "lanseaza versiunea 3" daca vorbim despre un eveniment.

    (un inginer)
    • +2 (2 voturi)    
      Excelentă observație (Miercuri, 16 septembrie 2009, 16:22)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

      Ai dreptate! Nu ai cum să lansezi o versiune mai veche. Evident că lansezi ultima versiune :D

      Bravo pentru spiritul de observație.

      Adrian
      • +2 (2 voturi)    
        ultima versiune (Miercuri, 16 septembrie 2009, 22:02)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui ady624

        sper ca nu e "ultima versiune", ci "o noua versiune". :)