Folosirea telefoanelor mobile, pe perioade lungi de timp, ar putea avea o legatura cu aparitia tumorilor pe creier - studiu, rezultate preliminarii

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 11:30 Economie | IT

Folosirea intensiva a telefoanelor mobile, pe termen lung, ar putea avea o legatura cu unele forme de cancer, potrivit rezultatelor preliminare ale unui studiu condus de World Health Organisation, care va fi publicat pana la sfarsitul acestui an, relateaza The Telegraph, in editia electronica.

Rezultatele studiului indica faptul ca persoanele care folosesc intensiv mobilele se confrunta cu un risc mai mare de a dezvolta tumori pe creier la varste inaintate.

Potrivit datelor preliminare, exista "un risc semnificativ mai mare" de aparitie a unor tumori pe creier "legat de folosirea telefoanelor mobile pe o perioada de zece ani sau mai mult".

In Marea Britanie, departamentul pentru Sanatate nu si-a schimbat recomandarile legate de folosirea telefoanelor mobile de mai multi ani. In prezent, departamentul spune ca "dovezile existente nu indica probleme de sanatate cauzate de folosirea telefoanelor mobile", sugerand insa descurajarea copiilor, care ar trebui sa apeleze la aceasta tehnologie doar in cazuri "esentiale". Adultilor li se recomanda convorbirile scurte.

In schimb, alte tari, si in special in Franta, a inceput sa creasca nivelul de alerta iar mai multi politicieni americani cer investigarea riscurilor legate de folosirea mobilelor.

Studiul si-a propus sa afle daca expunerea la radiatiile telefoanelor mobile este legata de trei tipuri de tumori ale creierului si de o tumoare a glandei salivare.

"In absenta unor rezultate definitive si in lumina unui numar de studii care, desi limitat, sugereaza un posibil efect al radiatiilor, prudenta este importanta", spune Dr Elisabeth Cardis, care conduce cercetarile.

"Sustin ideea de restrictionare a folosirii mobilelor in cazul copiilor, desi nu as merge atat de departe incat sa interzic detinerea lor de catre minori, deoarece pot fi un instrument important, nu doar in cazuri de urgente, dar si pentru mentinerea legaturii intre parinti si fiii lor", adauga ea.

"Modalitatile de reducere a expunerii (folosirea unor dispozitive hands-free si utilizarea moderata a telefoanelor) sunt, de asemenea, optiuni interesante", adauga ea.

Studiul au fost efectuate in 13 tari, subiectii fiind persoane care au astfel de tumori si oameni sanatosi, pentru a determina efectele utilizarii telefoanelor mobile. Au fost chestionati 12.800 de oameni in intervalul 2000 - 2004.

Un purtator de cuvant al agentiei britanice pentru protectia sanatatii a afirmat ca nu exista, in prezent, dovezi "semnificative" legate de riscul utilizarii mobilelor.

In schimb, Asociatia operatorilor de telefoane mobile a precizat, prin intermediul unui purtator de cuvant, ca peste 30 de studii stiintifice nu au reusit sa identifice niciun efect negativ asupra sanatatii in urma folosirii mobilelor. 


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6006 vizualizari

  • -2 (22 voturi)    
    Banal... (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 12:34)

    Weather [utilizator]

    Ei si ?care e problema? Cite cancere produce fumatul? Aud? Si se fumeaza in draci pe tot globu.Cite victime fac masinile? Opreste cineva circulatia? Mobilele vor exista si se vor dezvolta cu toate aceste victime colaterale nesemnificative...
    • +6 (14 voturi)    
      prost (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:07)

      p [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Banal e capul tau. Mobilele pot fi mai sigure dar de ce sa se faca mai sigure atata timp cat nimeni nu zice ca sunt daunatoare ? Studiile sunt facute de oamenii dezvoltatorilor de telefoane mobile si ai operatorilor de telefonie mobila. Crezi ca ti-ar zice daca sunt daunatoare ? Si antenele sunt foarte daunatoare dar nu zice nimeni nimic... Si cuptoarele cu microunde sunt daunatoare, dar iar, nu zice nimeni asta oficial....Trebuie niste studii adevarate.

      Asa ca nu mai vorbi prostii ci informeaza-te.
    • -3 (7 voturi)    
      nu e nici una (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:11)

      banal??? [anonim] i-a raspuns lui Weather

      atata timp cat aceste lucruri se spun. spune vreo companie de telefonie mobile ca vorbitul la telefon poate fi fatal? - nu. pe pachetele de tigari scrie asa ceva si tot pe tot globul se desfasoara campanii anti-fumat. pe sosele, soferii sunt sfatuiti sa conduca moderat si sunt amendati daca depasesc viteza etc.
      • +4 (4 voturi)    
        inscrisuri (Duminică, 25 octombrie 2009, 7:58)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui banal???

        si pe pachetele de tigari scrie ce scrie pentru ca producatorii au fost OBLIGATI ,nu din marele lor interes pentru sanatatea ta.
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:15)

      cv [anonim] i-a raspuns lui Weather

      nu e banal niciodata sa fii informat. Mai apoi este o optiune personala...
    • -3 (5 voturi)    
      da (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:27)

      alx [anonim] i-a raspuns lui Weather

      ai si tu pe undeva dreptate dar............ asta oricine isi da seama ca , nu fac bine la sanatate in nici un caz, alaturi de tot ce emite unde ... mai ales gps-ul .in America este informata mai mult populatia vezi California'sProposition 65
      • +7 (7 voturi)    
        hm... (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 15:43)

        Metoiu Couca [utilizator] i-a raspuns lui alx

        Esti absolut paralel cu teoria. GPS-ul nu EMITE nimic. Nu dauneaza DELOC. Nu are cum. Emite la fel de mult cat un calculator de buzunar.
        • +1 (3 voturi)    
          daca mobilele ... (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 21:30)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui Metoiu Couca

          ar provoca ceva, ar fi impotenta, ca de obicei nu stai cu el legat de cap, ci undeva mai jos, si telefonul mobil comunica permanent cu antena/centrala.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu e chiar asa de banal (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:38)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Impotriva fumatului sunt destule campanii (si chiar dau rezultate), pentru accidentele de masina se impun norme mai stricte de siguranta, se inventeaza noi sisteme (ABS, ESP).
      Da, mobilele nu vor dispare, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa fie organizate campanii in care lumea sa fie informata de riscuri, sa se impuna niste norme de siguranta ...
    • -3 (5 voturi)    
      telefoanele mobile sunt nocive ??? (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:45)

      stratulatpetru1213363461284 [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Corect ! si ar mai fi multe de incriminat ... avioanele, drogurile, terorismul ... politica !
    • +1 (5 voturi)    
      . (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 14:11)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Nu-i vorba de cei care actioneaza in ciuda riscului. Multi nu fumeaza tocmai pentru ca stiu riscurile. Intrebarea este: Daca stiai riscul la care te expui ai mai fi luat un telefon? Unii ar fi luat unul altii ar fi renuntat. Eu su siguranta as fi fost mai prudent, nu vreau sa joc la ruleta sanatatea mea de fiecare data cand raspund la telefon.
    • +3 (5 voturi)    
      victime colaterale nesemnificative (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 14:19)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      aceste "victime colaterale nesemnificateive" ai putea fi chiar tu sau familia ta. si atunci nu veti mai fi nesemnificativi si va veti gandi - e drept ca prea tarziu - ca poate de multe ori cele 15 minute de conversatie la mobil s-ar fi putut reduce cu usurinta la 2-3 si ar fi scutit suferinta de mai tarziu...

      desigur, la nivel global victimele sunt intr-adevar nesemnificative.
  • +4 (6 voturi)    
    timp (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 15:35)

    Sakura [utilizator]

    Încă este prea devreme să se tragă concluzii solide, dar puţină precauţie nu strică. Au trecut zeci de ani până să se impună categoric că fumatul este dăunător sănătăţii, timp în care companiile de tutun spuneau contrariul. Nu vă aşteptaţi ca în cazul telefoniei mobile situaţia să difere. Doar că s-au răspândit de prea scrut timp ca să se vadă efectele pe termen mediu-lung.
  • -2 (6 voturi)    
    Cauza (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 16:48)

    Capricorn [anonim]

    Nu se cunoaste cauza aparitiei tumorilor pe creier si, in general, cauzele pt care apare cancerul. Insa, culmea, s-a aflat ca folosirea intensa a mobilului poate cauza tumori la creier. Interesant. Dar improbabil.
    • +1 (3 voturi)    
      Esti un pic ilogic (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 21:31)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Capricorn

      Chiar daca nu cunosti cauza exacta si mecanismul de producere a tumorilor la creier, poti sa observi niste relatii. De exmplu cei care folosesc intensiv telefonul mobil pe perioade indelungate au mai multe sanse de a face tumori la creier.

      Asta poate insemna ca telefonul mobil poate provoca tumori, sau ca tumorile fac pe oameni sa vorbeasca mai mult la telefon, sau cei care vorbesc mult la telefon si fac tumori au altceva ceva in comun care-i face sa vorbeasca mai mult la telefon si sa faca tumori,

      Care din cele 3 ti se pare mai probabila, improbabila?
  • -3 (5 voturi)    
    gelozie, cumva? (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 17:04)

    niv [utilizator]

    zvonistica si chiar studiile partizane sunt in profitul celor care doresc sa reduca dinLIBERTATEA DE SOLIDARIZARE, de comunicare, de a folosi TWITTERING-ul, de ex.! careva gelos pe tineret, careva preocupat sa nu-si piarda influenta asupra tinerilor cu telefonul mobil, din ce in ce mai perfectionat!, la ei; ca "ingrijoratii" astia, "oameni de bine", au ajuns la varsta lor fara multe incidente marturisite, iata cei de felul presedintelui francez, domnul Sarkozy, care face jogging sa-si mentina silueta, stim ca a si lesinat, dar acum s-a gandit sa interzica prin lege elevilor telefonul mobil in scoala republicana...
  • -1 (5 voturi)    
    radiatiile si corpul uman (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 17:19)

    eu1986 [anonim]

    Corpul uman are capacitatea de a se apara de radiatii, ceea ce inseamna ca telefonul mobil nu ar dauna neaparat organismului. In acest caz, ar scadea capacitatea de aparare a organismului de atacurile venite din alte parti (de exemplu microbi). Oricum, parerea mea e ca studiile referitoare la aceasta problema ar trebui efectuate de instituii neutre, care sa ne informeze exact asupra prezentei sau nu a riscului utilizarii telefoanelor mobile.
    • +2 (4 voturi)    
      radiatii (Duminică, 25 octombrie 2009, 8:03)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui eu1986

      "Corpul uman are capacitatea de a se apara de radiatii".Da,da si marmota are capacitatea de a inveli ciocolata in staniol....Corpul uman SUPORTA radiatia NATURALA ,dar radiatii suplimentare in doza mare sunt extrem de nocive.Evident telefonia mobila nu va disparea,nici nu dorim asa ceva,poate doar telefoane mai sigure si un pic de intelepciune din parete noastra cand le folosim.In 99 % din cazuri poti comunica tot ce e cu adevarat necesar in 1-2 minute.
      • +1 (1 vot)    
        Vnimanie vnimanie ! (Duminică, 25 octombrie 2009, 21:28)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui alpha

        Iradierile sunt C u m u l a t i v e ! DDD
  • 0 (0 voturi)    
    solutie protectie (Sâmbătă, 12 aprilie 2014, 21:59)

    DRAGOSLAV [anonim]

    EXISTA SOLUTIE !!!

    Matrice de telefon - Winguard

    Card de protectie împotriva radiatiilor electromagnetice emise de telefonul mobil.
    Dezvoltat si patentat dupa lungi cercetarii, Winguard este un autocolant ultra-subtire,
    flexibil, elegant si usor de utilizat care se potriveste pe orice tip de telefon mobil.
    Absoarbe si transforma în caldura radiatiile nocive disipându-le usor si în siguranta în aer.

    Radiatii absorbite = 93.7%
    Radiatii reduse = 99.9%

    ¦ Absoarbe si transforma radiatile din toate frecventele de telefonie mobile globale
    variând de la 10 MHz la 8000 MHz
    ¦ Este produs prin utilizarea tehnologiei militare antiradar si contine:
    - EMS-MAXTM este un material patentat care absorabe între 93,7% la 99 % din
    radiatiile electromagnetice de la telefoanele mobile.
    -EMSI Clean TM reduce întreruperile apelurilor si îmbunatateste calitatea convorbirii,
    are o rata de absorbtie a radiatiei de pâna la 90 % !!!

    CAUT COLABORATORI IN LOCALITATEA TA PENTRU PROMOVAREA CARDURI DE PROTECTIE PENTRU MAI MULT DETALII
    dragoslav77@yahoo.com