"Legea celor trei lovituri" impotriva pirateriei online castiga teren in Europa. Va mai fi nevoie de ordin judecatoresc inainte de taierea conexiunii la internet?

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2009, 10:01 Economie | IT

 documente
Un e-mail, apoi scrisoare de atentionare, iar in final taierea conexiunii de internet pana la un an plus amenda, pentru cei acuzati ca descarca ilegal si repetat continut de pe internet. Aceasta este legea celor trei lovituri, aprobata in Franta, dupa ce a fost modificata astfel incat decizia sa fie luata de un judecator, dar printr-o procedura simplificata. Intr-un mod asemanator, taierea conexiunii la internet ar putea avea loc din vara lui 2011 in Marea Britanie. Pe fondul acestor presiuni, europarlamentarii au renuntat recent la un amendament care tine in loc intregul Pachet Telecom din UE si care cerea ca nici o conexiune de internet sa nu poata fi intrerupta fara un ordin judecatoresc prealabil.

Legea celor trei lovituri in Franta: Taierea conexiunii la internet pana la un an plus amenda de cel putin 1.500 euro

In Franta a fost aprobata recent o lege care creeaza o autoritate numita HADOPI (de aici si denumirea Legea HADOPI), care in urma sesizarilor privind utilizatori ce pun la comun pe internet in mod ilegal continut protejat de drepturi de autor, trimite mai intai doua avertismente (e-mail si scrisoare), a treia etapa fiind taierea conexiunii la internet (de aici denumirea Legea celor trei lovituri). In varianta initiala, a treia lovitura ii apartinea acestei autoritati, fapt pentru care proiectul de lege a fost declarat neconstitutional.

"Curtea constitutionala franceza a considerat ca “Internetul este o componenta a libertatii de exprimare” si ca in dreptul francez primeaza prezumtia de nevinovatie, astfel incit doar un judecator va putea “pronunta o sanctiune care sa stabileasca ca ne aflam in situatia unor descarcari ilegale”, precizeaza juristul Bogdan Manolea, pe blogul sau.

Guvernul a adus modificarii documentului si legea, botezata HADOPI 2, a trecut saptamana trecuta de Consiliul Constitutional francez, cu mentiunea ca dupa cele doua sesizari, HADOPI va sesiza cazul unui judecator, potrivit Billborad.Biz. Prin intermediul unei proceduri simplificate, judecatorul va putea decide taierea conexiunii la internet pana la un an de zile si impunerea unei amenzi de 1.500 euro sau chiar 3.000 euro daca cel acuzat a mai fost amendat pentru piraterie online. Ce se modifica?

"Modifica insa urmatoarea miscare - cum Curtea franceza a decis ca nu se poate ca o autoritate (numita HADOPI) sa ia decizia asta, ci trebuie sa fie o instanta - noua lege stabileste o procedura accelerata (doar scrisa - una similara se folosea pentru procesele verbale legate de depasirea vitezei sau parcarii ilegale), fara audierea acuzarii sau apararii prin care, pe baza probelor depuse la dosar se poate taia conexiunea la Internet", explica Bogdan Manolea.

Primele sanctiuni pe baza legii HADOPI 2 vor putea fi efectuate din prima jumatate a lui 2010.

Legea celor trei lovituri in Marea Britanie, posibile sanctiuni din vara lui 2011

Modelul francez pare sa se extinda in Europa. Miercuri, Lord Mandelson, secretar de stat in Marea Britanie, a avertizat ca cei care descarca ilegal si repetat continut online se vor confrunta in ultima instanta cu blocarea conexiunii la internet din vara lui 2011, potrivit The Guardian. Oficialul britanic a mentionat ca un proiect de lege in acest sens va intra in vigoare in aprilie 2010. Utilizatorilor acuzati de piraterie online li se vor trimite pentru inceput scrisori de avertizare din partea detinatorilor drepturilor de autor si a furnizorilor de internet, iar situatia va fi monitorizata timp de 12 luni. Daca activitatile de file-sharing ilegal pe internet nu scad cu 70% pana in aprilie 2011, atunci posibilitatea taierii conexiunii la internet va fi introdusa trei luni mai tarziu, in vara lui 2011.

Proiectul legislativ prevede tot trei pasi: Mai intai o scrisoare de avertizare, apoi in cazul in care se persista este trimisa o a doua scrisoare in care utilizatorii sunt avertizati ca urmeaza sa fie aplicate masuri tehnice si includerea respectivilor utilizatori pe o lista speciala, iar in a treia faza se poate ajunge la taierea conexiunii la internet. Pana la suspendarea conexiunii, cel acuzat are la dispozitie 20 de zile lucratoare pentru a face un prim apel catre un organism independent stabilit de OFCOM (autoritatea nationala de reglementare in comunicatii electronice) si alte 20 de zile pentru un al doilea apel catre Fiers-Tier Tribunal din Marea Britanie, daca nu are castig de cauza de prima data. Conexiunea nu este taiata pana la luarea unei decizii de catre aceste autoritati.

Pachetul Telecom in UE: Europarlamentarii au renuntat sa mai ceara taierea conexiunii la internet doar in baza unui ordin judecatoresc prealabil

Presiunile exercitate de guvernele Frantei si Marii Britanii s-au rasfrant recent la nivelul obiectiilor facute de europarlamentari in aceasta privinta. In luna mai din acest an, Parlamentul European a trimis Pachetul Telecom al Uniunii Europene, menit sa reformeze piata de telecomunicatii europeana, inapoi la masa negocierilor, amendand directiva cadru care ar fi permis deconectarea de la internet, fara ordin judecatoresc, a celor suspectati ca descarca ilegal continut online (amendamentul 138). Pe 22 octombrie insa, in urma consultarilor cu Consiliul European, europarlamentarii au abandonat lupta, noteaza EUobserver.

Delegatia europarlamentarilor a fost de acord ca amendamentul 138 sa fie schimbat, iar textul de compromis nu mai stipuleaza ca doar autoritatile judecatoresti au dreptul de a decide taierea conexiunii de internet.

"Ministrii statelor membre UE, care vor sa reglementeze internetul fara amestecul justitiei s-au grabit sa omoare amendamentul 138 si sa puna capat negocierilor", a explicat Jeremie Zimmerman, purtator de cuvant al grupului La Quadrature du Net, care militeaza pentru drepturile cetatenilor pe internet.

Noul articol, mai slab, potrivit La Quadrature du Net va fi baza discutiilor pe care oficialii Parlamentului European, ai Consiliului European si ai Comisiei Europene le vor avea pe 4 noiembrie. Acestia au la dispozitie apoi intre sase si opt saptamani pentru a ajunge la un acord final. Pentru a fi adoptat, textul trebuie apoi sa treaca fara amendamente de plenurile Parlamentului European si ale Consiliului European si aceasta ar putea dura tot pana la sase-opt saptamani.


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
10503 vizualizari
  • +16 (18 voturi)    
    IHh (Joi, 29 octombrie 2009, 10:14)

    Cotea [anonim]

    Internetul trebea sa fie liber...numa ca deh trebe si STATELE sa scoata ceva din aceasta "libertate"...fem
      #showComment#showComment
  • +15 (17 voturi)    
    ... (Joi, 29 octombrie 2009, 10:17)

    Close [utilizator]

    Cat loc pentru abuzuri lasa legile si hotararile astea. La revedere libertate. Si nu ma refer la libertatea de a fura.

    Cum spuneau si artistii din Anglia, prefera sa fie furati de fileshareri decat de casele de discuri. Din pacate casele de discuri ii fura mai rau dar consecintele le sufera internautii.
      #showComment
  • +10 (14 voturi)    
    pe cand si telefonia? (Joi, 29 octombrie 2009, 10:19)

    donache [anonim]

    S-ar putea sa calomniez persoane, sa neg Holocaustul, sa pun la cale un jaf armat, un atac terorist etc. intr-o convorbire telefonica. De ce sa nu-mi taie accesul la telefon? Ca doar incalc legi.
    Uite-asa incet incet NWO se insinueaza in viata noastra. Ieri camere video pe strada, azi un pasaport biometric, maine imi taie internetul
      #showComment#showComment#showComment
  • +14 (14 voturi)    
    niste mizerii... (Joi, 29 octombrie 2009, 10:24)

    nihilistu' [utilizator]

    iata cum si ultima speranta moare stransa de gat de catre aceiasi nemernici care au scornit imbecilitatea numita "hadopi 2"..

    pentru cei care nu sunt la curent, textul de lege prevede amendarea pentru "nesecurizarea conexiunii", cu alte cuvinte, daca conexiunea wireless iti este piratata (nu foarte greu de realizat..) si cel care si-a insusit IP'ul tau descarca ceva de pe net esti pasibil de amenda si taierea conexiunii la internet - chiar si pentru 1 an - perioada in care esti obligat sa platesti abonamentul in integralitatea sa..

    deoarece nu exista nici un fel de metoda prin care te poti disculpa, singura solutie viabila va ramane instalarea unui soft de monitorizare, aprobat de catre autoritatile franceze. acest soft va inregistra absolut toate actiunile intreprinse de catre utilizator pe net. in acest fel, in cazul piratarii liniei, pe baza logurilor vei putea face proba nevinovatiei..in acelasi timp, statul va avea control total asupra tuturor actiunilor intreprinse on-line..genial nu?

    traiasca cenzura!
      #showComment
  • +9 (9 voturi)    
    o lupta futila (Joi, 29 octombrie 2009, 10:25)

    I [utilizator]

    tot timpul se vor inventa noi programe prin care pirateria nu va disparea.

    Cei care au inteles ca lupta e in van, ofera gratuit muzica pe net cu posibilitatea de a plati pentru un album cu adevarat deosebit sau... descarcarea nu e gratuita dar te lasa pe tine sa alegi cat vrei sa platesti.

    Inca ceva. Parlamentarii ar trebui sa reprezinte populatia. Avand in vedere ca astfel de legi sunt propuse e clar ca "reprezinta" populatia in timp ce sunt cu ochii pe banii firmelor care au interese in zona. Sa nu ne facem iluzii.
      #showComment
  • +12 (18 voturi)    
    ROTFL TID :))))))))) (Joi, 29 octombrie 2009, 10:28)

    Piratu [anonim]

    "Rolling On The Floor Laughing..."
    " 'Till I Die"

    =ROTFL TID =))

    Pai cum sa intre in vigoare asa lege la noi, in Romanica? Maine-Poimaine apare si la noi Partidul Piratilor ca sa lupte pentru drepturile noastre, ale free-down-loaderilor de pretutindeni.

    Mi se pare mai mult decat absurd sa se intample asta. Sa ne gandim doar asa: un .mp3= (aprox) 4 $ sau Euro. Doar ce am "dat jos" o discografie acum 2 zile cu 10 albume si peste 100 piese. Cum naiba sa platesc 500 Euro (salariul pe o luna) pentru asa ceva?

    ...sa nu mai vorbim de filme.

    Sincer, exista cineva care plateste informatia downloadata de pe Internet? (in afara de un eventual anti-virus original sau un sistem de operare...), si asta doar firmele? Acasa ma refer...

    Nici nu trebuie sa raspundeti, e clar ca peste 99% procedeaza ca mine.

    SA CURGA PLUSURILE DACA SUNTETI ALATURI DE MINEEEEE :D
      #showComment
  • +4 (8 voturi)    
    si? (Joi, 29 octombrie 2009, 10:36)

    rdr [utilizator]

    nu-i bai ca o sa descarcam prin wirelessurile free de prin malluri si piete publice
      #showComment
  • -15 (19 voturi)    
    f bine (Joi, 29 octombrie 2009, 10:38)

    cosmo [anonim]

    romanu tot cu furatu'...
    Eu as face altceva, mai naspa, decat sa tai netul, le-as limita viteza. sa stea 2 saptamani langa claculator pana dau jos un joc :D
      #showComment
  • +8 (8 voturi)    
    Lobby (Joi, 29 octombrie 2009, 10:44)

    ion [anonim]

    Toate aceste actiuni sunt ca urmare a unui lobby(a se citi spaga) facut de marile case de discuri si studiouri de filme, care lupta chipurile impotriva pirateriei. Cu toata pirateria de azi se realizeaza profituri mai mult decat frumoase. In loc sa se gaseasca o cale de mijloc(de exemplu un site de unde sa poti descarca gratuit muzica, site pe care sa fie fel de fel de reclame, banere mai stiu eu ce minuni din care sa vina de fapt banii), ei incearca sa opreasca fenomenul. In primul rand nu inteleg de ce este pedepsit cel care copiaza material piratat; daca tot vrem sa pedepsim pe cineva ar trebui cel care pune la dispozitie asa ceva. Daca eu cumpar o masina furata fac si eu puscarie pentru furt sau sunt amendat. Mi se pare stupid.
    Aici se vede cel mai clar cata influenta au marile case de discuri.
      #showComment
  • 0 (2 voturi)    
    descarcari ilegale? (Joi, 29 octombrie 2009, 10:47)

    Connaisseur [anonim]

    Cateva lucruri din aceasta tema sunt contrare logicii.Ceva ce este pe internet ,deci accesabil,se afla acolo pentru a fi descarcat,daca nu este protejat unor utilizatori cu drepturi alocate.Descarcarea ilegala inseamna insusirea fara drept a unui bun.Delictul este definit ca atare de mii de ani.Nimic nou sub soare.In cazul drepturilor de autor,la fel.Libertatea pe web inseamna acceptarea supravegherii si,in fapt,renuntarea la protejarea vietii private,cu toata iluzia codului secret.
  • +7 (9 voturi)    
    Realism si ipocrizie (Joi, 29 octombrie 2009, 10:55)

    gaspy [utilizator]

    Cred ca oricine care are un calculator a facut macar un download 'ilegal' odata - un mp3 acolo, un joc aici... cati platesc oare pentru programele shareware gen WinRAR?

    Hai insa sa fim realisti - faptul ca putem download-a pe gratis ultimul episod din serialul X sau "cam"-ul pentru cel mai noi film Y sau "best of"-ul artistului Z nu e un drept inalienabil si nu are rost sa ne umflam si sa vorbim de libertate, dreptul la exprimare sau sa argimentam ca oricum casele de discuri au destui bani si isi fura artisti, etc., etc.

    Hai sa ne revoltam asupra problemelor reale:
    - ca softul costa de multe ori nejustificat de mult si ca daca vrei sa cumperi suita Adobe din Romania te costa dublu ca in SUA, ceea ce este aberant oricum ai privi problema;
    - ca majoritatea serviciilor de download legal, iTunes, Amazon, Hulu, etc. nu functioneaza pentru Romania;
    - ca modelul de distributie si structura royalties-urilor al caselor de discuri sunt invechite.

    Continutul nu poate fi gratis pentru toata lumea, asta e o utopie si toate argumentarile sunt facute de oameni care n-au creat nimic la viata lor. Ceea ce trebuie creat este un model care sa fie corect pentru ambele parti.

    Pirateria nu va disparea niciodata, dar daca cumpararea legala ar fi mai simpla si mai ieftina, cred ca multi ar prefera sa dea niste bani...
      #showComment
  • 0 (4 voturi)    
    Salariul ? Cat e salariul(salar pt ardeleni) ? (Joi, 29 octombrie 2009, 11:02)

    alexander the great [utilizator]

    Dar politicieni astia din UE ne dau niste salarii la nivelul lor ?
    Atunci, pe cuvant ca as cumpara tot din magazinele de specialitate: filme, jocuri, muzica,soft.
      #showComment
  • +3 (3 voturi)    
    uitati-va la titlu! (Joi, 29 octombrie 2009, 11:04)

    ion voicu [anonim]

    se numeste "legea celor 3 lovituri". de ce nu apare niciodata ceva de genul "legea celor 3 mingiieri". de ce trebuie ca legile sa fie indreptate mereu impotriva cetatenilor?
  • -1 (5 voturi)    
    initiativa (Joi, 29 octombrie 2009, 11:07)

    Carla Sarkozy [anonim]

    Nu cred ca e cazul sa va ingrijorati. O asemenea masura complica lucrurile prea mult. In scurt timp, sotul meu va indrepta lucrurile. Trebuie sa aiba si el activitate, nu? In aceasta privinta, controlul este imposibil. Dar, am facut si eu cateva valuri. Oricum, problema nu ma mai intereseaza de mult. Mult mai interesant este inelul superb pe care l-am primit de curand, iar ce e sexy la el, este faptul ca stiu sigur ca au murit de foame cativa natarai de culoare prin Africa. Numai ca sa ajunga la mine! Ma duc sa-l arat fetelor. Or sa moara de invidie! Pa!
  • -4 (6 voturi)    
    E asa greu sa fim un pic corecti? (Joi, 29 octombrie 2009, 11:21)

    Dinu [anonim]

    Sa furam mai putin, sa avem niste limite de bun simt? Si asta tot furt este, doar ca vagi mana in buzunarul altcuiva doar virtual.
    Si mai lasati treaba cu libertatea. In nici o societate civilizata nu exista libertatea de a fura. Mergeti in jungla daca nu va place!
      #showComment#showComment
  • +2 (2 voturi)    
    Legea celor trei lovituri (Joi, 29 octombrie 2009, 11:41)

    ion [anonim]

    Eu transfer 2G pe saptamana informatii de companie pe un canal securizat . Cine imi filtreaza imi stabileste continutul ? .Cine violeaza secretul corespondentei ?
  • +3 (3 voturi)    
    vin vremuri grele (Joi, 29 octombrie 2009, 11:42)

    user [anonim]

    Companiile producatoare de soft si casele de poductie plang de ani de zile dupa un posibil (atentie am spus posibi ) profit adus de cei ce nu platesc in acest moment pentru diversele continuturi media pe care le share-uiesc userii pe interenet, evaluat la sume cu multe zerouri. In opinia mea, aprox 75% din cei ce recurg la piraterie vor renunta la aceste continuturi media daca li se va cere sa plateasca pentru ele. Motivul fiind unul simplu: banii nu sunt de ajuns ca sa iti satisfaci aceste mofturi.
    Foarte putini, din cei ce fac piraterie o fac cu scopul de a-si aduce profit iar daca o fac profiturile sunt neglijabile, in comparatie cu alte "manevre" pe care le fac oameni cu "trecere".
    In ultimul rand, dupa cum lesne se observa in ultima vreme, a devnit obsedant de necesar sa controlezi tot: camere video, montorizare online, cipuri, carduri, biometrie - in curand o sa existe o baze de date cu cate celule iti mor zilnic. Nu zic ca sunt niste aventaje prin implentarea de diverse tehnologii (internetul de exemplu) dar reversul medaliei? De multe ori sunt mai multe parti rele decat bune.
      #showComment
  • -3 (3 voturi)    
    legea asta e ok (Joi, 29 octombrie 2009, 11:49)

    io [anonim]

    deci, pe scurt, procedura juridica simplificata,
    "una similara se folosea pentru procesele verbale legate de depasirea vitezei sau parcarii ilegale"
    am vazut la televiziunea franceza cum decurge o astfel de procedura: judecatorul cheama "vinovatii" pe banda rulanta, urla la ei ceva de genul "un' te crezi, sa mergi cu viteza asta" , pune stampila pe hotarire si ... next, please !
    altfel, s-ar intimpla cam cum se intimpla la noi: iei amenda, n-o platesti si la revedere ... toata procedura ramine in grija fiscului, sa te caute, sa-ti trimita somatie, eventual sa te execute silit ...
    si stim cu totii cit de greu se misca fiscul.
    atentie, ca infatisarea in instanta este ultima etapa,
    dupa ce in prealabil respectivului i s-au trimis doua avertismente.
    si inca ceva, procedura ii vizeaza pe cei care fac "upload" si nu "download":
    "privind utilizatori ce PUN la comun pe internet in mod ilegal continut protejat de drepturi de autor"
    dealtfel, aceasta lege exista si acum (legea dreptului de autor), doar ca s-a simplificat procedura judecatoreasca.
    deci stati linistiti ca nimeni nu se va lega de cei care fac download de orice de pe net.
  • +2 (2 voturi)    
    se joaca cu focul (Joi, 29 octombrie 2009, 12:06)

    zdragomir [utilizator]

    Si se vor arde. Cu cat incearca sa blocheze mai mult diverse tipuri de trafic pe internet, cu atat utilizatorii vor fi si mai agresivi in dezvoltarea de noi metode de transfer mai sigure si mai secretoase. (Cel mai simplu fiind VPN-urile)

    In plus, industria de IT nu are cum sa accepte asa. Pe toate partile infrastructurii, dezvoltarea performantei se datoreaza cererii din ce in ce mai mare de largime de banda si costuri mai bune.
  • +2 (2 voturi)    
    Franta .... (Joi, 29 octombrie 2009, 12:27)

    adrian [anonim]

    Prima lovitura? :D


    Cher utilisateur,

    Nous vous informons avoir détecté sur le mois d'octobre une consommation anormalement élevée (plus de 100 Go d'upload) sur votre compte . Il est possible que cette consommation soit liée à une contamination de votre ordinateur par un virus, ou à un logiciel malveillant émettant des données depuis votre poste sur Internet. Nous vous rappelons qu'il est de votre responsabilité de vous assurer de la protection de votre ordinateur contre ces risques. Vous risqueriez en effet d'être tenu pour responsable d'éventuelles actions illégales (partage de fichiers, tentatives d'intrusion de systèmes informatiques) qui pourraient être réalisées à votre insu par un logiciel malveillant. Nous vous recommandons donc de veiller à la mise à jour de vos logiciels antivirus, et de contrôler les programmes autorisés à émettre des données depuis votre poste sur Internet.

    Nous vous remercions par avance de la prise en considération de ce message,
      #showComment
  • +4 (6 voturi)    
    dvd (Joi, 29 octombrie 2009, 12:31)

    ion [anonim]

    De fapt, ce cumpar cand cumpar un DVD cu un film? Un bilet de cinema, sau dreptul de a ma uita la filmul respectiv impreuna cu prietenii (ilegal, conform copertii - broadcasting, lending it to the public prohibited, etc.). De unde pana unde nu pot sa ma folosesc asa cum vreau eu de un produs cumparat din banii mei? Daca iau un fier de calcat si mi-l cere vecina cu imprumut, nu i-l dau? Pai nu, ca nu e drept fata de producatorul fierului de calcat, ca ii afecteaza vanzarile! Care e diferenta fata de filme? ca se pot shareui online si nu trebuie sa mai iau autobuzul sa il duc la cine vrea sa il vada? Parca de asta se inventase internetul, ca mijloc si suport de comunicatie.
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • 0 (2 voturi)    
    arama (Joi, 29 octombrie 2009, 13:25)

    ARTICOL [anonim]

    articolul asta evidentiaza prin comentarii cat de inradacinata este problema caprei vecinului la romani..
  • +2 (2 voturi)    
    Cade sub propria greutate (Joi, 29 octombrie 2009, 13:48)

    Ovidiu C [utilizator]

    Sincer, s-ar putea sa fie o idee buna.
    In primul rand la orice decizie judecatoreasca se poate face apel daca ai nevoie sa-ti probezi nevinovatia.

    Apoi, sharing-ul, adica impartirea obiectelor personale n-au cum sa-l scoata in afara legii. Eu tin minte ca si parintii nostri imparteau discurile de vinil cu prietenii pt ca nici ei nu aveau bani sa le cumpere pe toate (nu prea aveau nici de unde). Asa ca faceau schimb.
    Daca-ti place intr-adevar ce asculti... cauti si iti cumperi si tu.

    Ce face legea asta este sa aduca sharing-ul pe undeva pe la nivelul de atunci (de fapt bunicul sharing-ului pe net este sharing-ul peer-to-peer, adica micile retele de prieteni).

    Rezultatul: se va crea mult mai putina muzica proasta, pt ca oamenii vor fi mult mai selectivi in ceea ce cumpara si muzica de slaba calitate va avea mult mai putina expunere la mase.

    Muzica de proasta calitate reprezinta mare parte din vanzarile caselor de discuri, asa ca veniturile lor vor scadea si s-ar putea ajunge sa ceara chiar ele renuntarea la lege.
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    nimic nu e sigur (Joi, 29 octombrie 2009, 14:28)

    m [anonim]

    eu zic ca nu e nimic batut in cuie. legile apar dar mai si dispar.

    asa ca cei care simt ca astfel de lucruri ar putea atenta la libertatea lor, inca mai au ocazia sa se exprime cat se poate de public. se poate actiona oricand impotriva acestei legi, daca exista vointa, desigur. nu avem inca nici chip-uri in cap :D

    cei care nu inteleg cat de adanca poate fi legea, sau nu is interesati de soarta lor, apleacand capul la orice sabie vor primi exact ce li se pregateste...

    si ar mai fi de adaugat ca astfel de masuri pot avea si impact negativ asupra caselor de discuri... :D

    pana una alta is curios cati dintre asa zisii revoltati vor face ceva serios in privinta libertatii lor, acum cand inca mai pot.
  • 0 (0 voturi)    
    Copyright (Joi, 29 octombrie 2009, 14:47)

    factor malus [anonim]

    Eu personal sunt de acord cu copyrightul atata timp cat el se intinde pe o perioada nu mai mare de 5-10 ani. Copyrightul ar fi trebuit sa incurajeze dezvoltarea si evolutia protejand initiativele de succes dar se pare ca aplicarea lui de catre politicieni l-a transformat intr-o frana in calea dezvoltarii societatii. Un referendum in uniunea europeana ar putea sa schimbe asta. In fond legile sunt acele reguli pe care majoritatea le impune tuturor. La noi in tara sut multe aberatii. Se incaseaza drepturi de autor pe foaia de hartie goala in ideea ca ea ar putea fi folosita sa copiezi material protejat. Acelasi lucru si pentru CD-urile goale. pai daca CD ul gol are inclusa taxa de drepturi de autor de ce nu este legala copia nu imi dau seama. In fine se pare ca se incaseaza drepturi de autor pentru publicarea autorilor decedati ca si cum organismul de protejare colectiva ar fi urmasul de drept al autorului desi nu exista nici un contract sau relatie intre autori si organismul colectiv de colectare a drepturilor de autor. In industria farmaceutica medicamentele care ar putea salva mii de vieti sunt prea scumpe din cauza costurilor brevetelor de autor dar multe dintre inventii nu sunt decat copii bine documentate ale unor substante produse de natura in mod obisnuit. Asa nu vom mai progresa si nu vom ajunge nicaieri. Scimbul de informatii intre indivizi ar trebui sa fie liber indiferent de natura informatiei pentru a putea avea o dezvoltare cu edvarat reala. Multe inventii cu adevarat revolutionare se bazeaza deja pe idei si inventii protejate iar posesorul drepturilor de autor face imposibila dezvoltarea ulterioara a inventiei din cauza drepturilor de autor care ar face ca pretul platit ulterior sa fie economic neviabil.
  • -1 (1 vot)    
    Drepturi (Joi, 29 octombrie 2009, 15:37)

    Radu Georgetus [anonim]

    Toata lumea vrea totul gratuit. Dar nimenu nu se gandeste ca un film implica niste ani de munca a unor sute de oameni si niste milioane de euro investiti?! Ni se pare normal sa downloadam un album intreg al unei formati, dar nu ne gandim oare cat a costat acel album? Sa fie produs, compus promovat?
    Cu siguranta preturile sunt prea mari acum, dar trebuie sa incepem sa ii respectam si pe cei care ne fac viata mai frumoasa: artisti, actori etc
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    drepturi (Joi, 29 octombrie 2009, 16:41)

    m [anonim]

    aproape toata lumea judeca corectitudinea acestor legi din perspectiva celor care isi cer banii pt "creatiile" lor. dar va propun un pic de joc de gandire:

    imaginati-va ca nu ar exista internetul, dar oamenii si-ar copia cd-uri intre ei foarte activ si des, astfel incat fiecare dintre noi sa avem in casa o gramada de filme si muzici "ilegale". cum vi s-ar parea daca pentru stoparea acestui fenomen politia ar avea dreptul sa intre la orice ora in casa omului si sa caute astfel de materiale ilegale?

    trebuie tras un semnal de alarma ca nu e nici o diferenta intre a viola intimitatea omului pe internet sau in propria lui casa.

    cred ca orice om cu minte ar putea inventa cel putin inca 2-3 variante umane de a rezolva problema drepturilor de autor (ex. taxa pe cd-uri goale, taxa inclusa in abonament) si nu aberatiile astea cu taiatul internetului.

    si probabil putini gandesc cat de mult ar putea aceste legi sa ofere teren unor legi noi care sa te limiteze mai incolo sa comentezi la site-uri de stiri, de ex.
      #showComment
  • -1 (1 vot)    
    "Legea celor trei lovituri" impotriva pirateriei o (Joi, 29 octombrie 2009, 16:48)

    calin [anonim]

    se pare ca aceste companii de cablu sau ceilalti furnizori de internet nu-si vor mai amortiza investitiile in telecom din cauza ca oamenii vor renunta la internet... doar acum, asa au si ei acces la un film bun pentru in cinematografe costa 20 ron sa vezi un film .... fata de 5 lei cat era pe vremea lui ceausescu.sfarsitul internetului zic eu.....cam asta va fii....
  • +1 (1 vot)    
    Manele (Joi, 29 octombrie 2009, 16:54)

    Sadi [utilizator]

    Da' daca descarc manele e ilegal (ma rog, daca uploadez) ? Sau ma da pe mana psihiatrilor ?
  • +2 (2 voturi)    
    Se bate apa in piua (Vineri, 30 octombrie 2009, 12:03)

    Revolutionarul [anonim]

    Nu au reusit ei comunistii sa limiteze sau sa interzica comertul ilegal de aparate video si de casete cu filme si vin acum niste parliti sa interzica download-ul ilegal, vezi doamne.Numai un idiot sau cretin poate crede ca daca se inchide internetul pe tot globul, toata lumea va cumpara muzica si filmele de la magazin. Avea dreptate cineva mai sus, ca asa mai socializam si noi. Ma intalnesc cu prieteni, schimbam ce vrem intre noi si asa mai departe.
  • 0 (0 voturi)    
    problema e ca sunt multi... (Vineri, 30 octombrie 2009, 13:30)

    break [anonim]

    ...care isi aduc continut piratat.

    solutia cu memstick e mult mai lenta si mai putin raspindita.

    acum oricine a auzit de bittorrent sau dc++ isi instaleaza respectivele programe, destul de usor, chiar si pentru un utilizator neavizat, si poate cauta pe net ce vrea.

    probabil o sa se ajunga la retele de retele de prieteni, cu VPN-uri sau ceva asemanator, iar acolo va trebui sa ai grija pe cine bagi la tine in retea. si o sa apara politisti infiltrati, si uite asa se tot muta campul de batalie.

    problema e alta. daca tu hostezi ceva, un film care deranjeaza pe cineva, sau un site/articole/forum,, te poti trezi cu accesul taiat in baza legii ca probabil ai downloadat ceva piratat. si aici e problema mai mare, ca uite asa poate aparea cenzura.
  • +1 (1 vot)    
    Ca la inceput... (Marţi, 3 noiembrie 2009, 3:35)

    Nume [anonim]

    De mult ma tot gandesc: de unde provine dorinta omului de a viziona filme? Poate raspunsul sa fie curiozitatea lui fata de viata altor oamei, fie ei sau povestea lor fictiva? mai pe scurt: a trage cu ochiul. Sa fie oare pentru a potoli setea de imaginatie a multora dintre noi? Sa vezi cu proprii tai ochi lucruri pe care nu le vei putea vedea niciodata in viata reala? Si exemplele pot continua. Ma gandesc ca daca as fi pus in situatia de a plati pentru filmele pe care le descarc acum gratuit de pe net, cred ca m-as gandi mai bine, mult mai bine. La unele as renunta din start, la altele putin mai greu iar la cele mai bune foarte greu dar as renunta. As renunta la a-mi mai irosi timpul , si poate as intelege ca trebuie sa imi traiesc propria-mi viata in loc sa o tot traiesc pe a altora. Poate as intelege ca este o pierdere de timp si o risipa de energie tot acest mod de viata ( ma refer la viata de spectator al vietii ). Ma gandeam la generatiile trecute care nu au avut tot ce avem noi astazi: filme, mp3-uri, televiziune, etc. Ca oameni ne place sa ne bucuram de munca noastra si poate cateodata si de a altora insa fara a l-e plati placerea pe care am simtit-o ascultandu-le vocea sau urmarindu-le actoria. Pentru mizerii cine ar vrea sa plateasca? Dar pentru lucrurile care ne fac sa ne simtitm bine, cu care suntem pe aceeasi lungime de unda? Ca oameni, ca societate ne-am transformat...nu mai interactionam cum o faceam inainte de era tehnologica. Am pierdut magia scrisului de mana, sentimentul de implinire atunci cand primeam raspunsul unei scrisori si tremuratul imperceptibil al mainilor cand desfaceam plicul...Intelegeti ce vreau sa spun...Un ultim gand: ce am face noi internautii, daca cineva rau sau bine intentionat ne-ar priva intr-o zi, definitiv de aceasta forma de comunicare de acest schimb de materiale de tot felul? Putem sa dam putin timp frau imaginatiei si sa excludem din viata noastra tot ce ne ofera internetul? Cum ar arata si cum ar fi viata noastra?
  • 0 (0 voturi)    
    alta aberatie inaplicabila (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 12:48)

    Kypris8 [anonim]

    Precum legea cu ADNul imigrantilor, on va s'eclater!Bun, eu sunt Gigi si cu un program jmeker intru in wi-fiul vecinului(toata lumea are!) si mai adaug un artificiu sa am un IP prezentabil, descarc filme, muzica etc.Vecinul primeste amenda si restul, plus decizia judecatoriei pt oprirea conexiunii.Vecinul face apel.In timpul asta, avand in vedere ca o actiune judecatoreasca are loc peste cel putin un an, plus durata grevelor, plus vesnica lipsa de efective vecinul are sau nu acces la internet?Iar furnizorii de net or sa se vada cu plati amanate pana la nepoti deci fac si ei apel la justitie...Cred ca o sa ma reprofilez, va fi cerere mare de personal in justitie.Si cheltuielie pt evenualele procese incarcenate cine le plateste? De fapt... pe cine actionez in justitie?????