"Legea celor trei lovituri" impotriva pirateriei online castiga teren in Europa. Va mai fi nevoie de ordin judecatoresc inainte de taierea conexiunii la internet?

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2009, 10:01 Economie | IT

 documente
Un e-mail, apoi scrisoare de atentionare, iar in final taierea conexiunii de internet pana la un an plus amenda, pentru cei acuzati ca descarca ilegal si repetat continut de pe internet. Aceasta este legea celor trei lovituri, aprobata in Franta, dupa ce a fost modificata astfel incat decizia sa fie luata de un judecator, dar printr-o procedura simplificata. Intr-un mod asemanator, taierea conexiunii la internet ar putea avea loc din vara lui 2011 in Marea Britanie. Pe fondul acestor presiuni, europarlamentarii au renuntat recent la un amendament care tine in loc intregul Pachet Telecom din UE si care cerea ca nici o conexiune de internet sa nu poata fi intrerupta fara un ordin judecatoresc prealabil.

Legea celor trei lovituri in Franta: Taierea conexiunii la internet pana la un an plus amenda de cel putin 1.500 euro

In Franta a fost aprobata recent o lege care creeaza o autoritate numita HADOPI (de aici si denumirea Legea HADOPI), care in urma sesizarilor privind utilizatori ce pun la comun pe internet in mod ilegal continut protejat de drepturi de autor, trimite mai intai doua avertismente (e-mail si scrisoare), a treia etapa fiind taierea conexiunii la internet (de aici denumirea Legea celor trei lovituri). In varianta initiala, a treia lovitura ii apartinea acestei autoritati, fapt pentru care proiectul de lege a fost declarat neconstitutional.

"Curtea constitutionala franceza a considerat ca “Internetul este o componenta a libertatii de exprimare” si ca in dreptul francez primeaza prezumtia de nevinovatie, astfel incit doar un judecator va putea “pronunta o sanctiune care sa stabileasca ca ne aflam in situatia unor descarcari ilegale”, precizeaza juristul Bogdan Manolea, pe blogul sau.

Guvernul a adus modificarii documentului si legea, botezata HADOPI 2, a trecut saptamana trecuta de Consiliul Constitutional francez, cu mentiunea ca dupa cele doua sesizari, HADOPI va sesiza cazul unui judecator, potrivit Billborad.Biz. Prin intermediul unei proceduri simplificate, judecatorul va putea decide taierea conexiunii la internet pana la un an de zile si impunerea unei amenzi de 1.500 euro sau chiar 3.000 euro daca cel acuzat a mai fost amendat pentru piraterie online. Ce se modifica?

"Modifica insa urmatoarea miscare - cum Curtea franceza a decis ca nu se poate ca o autoritate (numita HADOPI) sa ia decizia asta, ci trebuie sa fie o instanta - noua lege stabileste o procedura accelerata (doar scrisa - una similara se folosea pentru procesele verbale legate de depasirea vitezei sau parcarii ilegale), fara audierea acuzarii sau apararii prin care, pe baza probelor depuse la dosar se poate taia conexiunea la Internet", explica Bogdan Manolea.

Primele sanctiuni pe baza legii HADOPI 2 vor putea fi efectuate din prima jumatate a lui 2010.

Legea celor trei lovituri in Marea Britanie, posibile sanctiuni din vara lui 2011

Modelul francez pare sa se extinda in Europa. Miercuri, Lord Mandelson, secretar de stat in Marea Britanie, a avertizat ca cei care descarca ilegal si repetat continut online se vor confrunta in ultima instanta cu blocarea conexiunii la internet din vara lui 2011, potrivit The Guardian. Oficialul britanic a mentionat ca un proiect de lege in acest sens va intra in vigoare in aprilie 2010. Utilizatorilor acuzati de piraterie online li se vor trimite pentru inceput scrisori de avertizare din partea detinatorilor drepturilor de autor si a furnizorilor de internet, iar situatia va fi monitorizata timp de 12 luni. Daca activitatile de file-sharing ilegal pe internet nu scad cu 70% pana in aprilie 2011, atunci posibilitatea taierii conexiunii la internet va fi introdusa trei luni mai tarziu, in vara lui 2011.

Proiectul legislativ prevede tot trei pasi: Mai intai o scrisoare de avertizare, apoi in cazul in care se persista este trimisa o a doua scrisoare in care utilizatorii sunt avertizati ca urmeaza sa fie aplicate masuri tehnice si includerea respectivilor utilizatori pe o lista speciala, iar in a treia faza se poate ajunge la taierea conexiunii la internet. Pana la suspendarea conexiunii, cel acuzat are la dispozitie 20 de zile lucratoare pentru a face un prim apel catre un organism independent stabilit de OFCOM (autoritatea nationala de reglementare in comunicatii electronice) si alte 20 de zile pentru un al doilea apel catre Fiers-Tier Tribunal din Marea Britanie, daca nu are castig de cauza de prima data. Conexiunea nu este taiata pana la luarea unei decizii de catre aceste autoritati.

Pachetul Telecom in UE: Europarlamentarii au renuntat sa mai ceara taierea conexiunii la internet doar in baza unui ordin judecatoresc prealabil

Presiunile exercitate de guvernele Frantei si Marii Britanii s-au rasfrant recent la nivelul obiectiilor facute de europarlamentari in aceasta privinta. In luna mai din acest an, Parlamentul European a trimis Pachetul Telecom al Uniunii Europene, menit sa reformeze piata de telecomunicatii europeana, inapoi la masa negocierilor, amendand directiva cadru care ar fi permis deconectarea de la internet, fara ordin judecatoresc, a celor suspectati ca descarca ilegal continut online (amendamentul 138). Pe 22 octombrie insa, in urma consultarilor cu Consiliul European, europarlamentarii au abandonat lupta, noteaza EUobserver.

Delegatia europarlamentarilor a fost de acord ca amendamentul 138 sa fie schimbat, iar textul de compromis nu mai stipuleaza ca doar autoritatile judecatoresti au dreptul de a decide taierea conexiunii de internet.

"Ministrii statelor membre UE, care vor sa reglementeze internetul fara amestecul justitiei s-au grabit sa omoare amendamentul 138 si sa puna capat negocierilor", a explicat Jeremie Zimmerman, purtator de cuvant al grupului La Quadrature du Net, care militeaza pentru drepturile cetatenilor pe internet.

Noul articol, mai slab, potrivit La Quadrature du Net va fi baza discutiilor pe care oficialii Parlamentului European, ai Consiliului European si ai Comisiei Europene le vor avea pe 4 noiembrie. Acestia au la dispozitie apoi intre sase si opt saptamani pentru a ajunge la un acord final. Pentru a fi adoptat, textul trebuie apoi sa treaca fara amendamente de plenurile Parlamentului European si ale Consiliului European si aceasta ar putea dura tot pana la sase-opt saptamani.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10523 vizualizari
  • +16 (18 voturi)    
    IHh (Joi, 29 octombrie 2009, 10:14)

    Cotea [anonim]

    Internetul trebea sa fie liber...numa ca deh trebe si STATELE sa scoata ceva din aceasta "libertate"...fem
    • +11 (13 voturi)    
      niste fripturisti politicienii astia!!! (Joi, 29 octombrie 2009, 10:43)

      neo [anonim] i-a raspuns lui Cotea

      dar nui problema o sa facem schimb de stikuri :))
      si asa mai socializam si noi in viataza reala nu doar online :D
      ce va creste vanzarea de stikurii care sunt din ce in ce mai ieftine :((( dar tot gasim solutii la problemele aparute
      • +3 (5 voturi)    
        Partidul Piratilor in Romania :) (Joi, 29 octombrie 2009, 12:39)

        mihai1982 [utilizator] i-a raspuns lui neo

        http://partidulpiratilor.ro/
      • +1 (1 vot)    
        hmm... (Vineri, 30 octombrie 2009, 1:58)

        Metoiu Couca [utilizator] i-a raspuns lui neo

        ce socializare bre... se pot trimite prin posta oricum, nu? Stikurile...
        • 0 (0 voturi)    
          posta (Vineri, 30 octombrie 2009, 11:36)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Metoiu Couca

          Asta e de-abia pasul urmator, daca trimiti stickuri prin posta pachetele tale o sa fie aruncate la gunoi si nu o sa mai ai voie sa folosesti serviciile postale minim un an.
          Evident va fi nevoie de cca 10.000 de angajati care sa deschida pachete sa verifice, dar scapam de somaj.
    • -12 (12 voturi)    
      care-i esenta discutiei? (Joi, 29 octombrie 2009, 12:51)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Cotea

      se vorbeste despre descaracari ilegale..acestea trebuie tinute in frau astfel companiile care creeaza au de suferit..piata libera si consumul au creeat ce e azi Anglia Franta..
      • +7 (9 voturi)    
        esenta discutiei iti scapa (Joi, 29 octombrie 2009, 14:42)

        senna [anonim] i-a raspuns lui ady

        Draga ady, postul la care ai raspuns spunea ca Internetul trebuia sa fie liber, ceea ce e perfect adevarat. Cei care au pus bazele acestei retele, multi ani in urma, au avut ca scop crearea unui mediu LIBER de comunicare. Problema e ca s-au trezit niste imbecili care habar n-au de treaba asta, dar in schimb ei vor sa reglementeze activitatea utilizatorilor, pentru a mai scoate ei un ban. Problema e ca aceste personaje nu au niciun drept sa-si impuna propriile reguli in acest spatiu de comunicare, pt ca nu e sub jurisdictia lor si incalca normele stabilite la infiintarea Internetului. E ca si cum politia din SUA ar acuza un olandez, care traieste in Olanda pentru consum de marijuana, pt ca in state acest lucru este ilegal, dar in Olanda nu. Inainte sa vezi acea incalcare a dreputrilor de autor, ar trebui sa vezi intai o incalcare a drepturilor tale de libera comunicare. Iar in cazul asta ti-ai da seama ca aceste restrictii pe care companiile de inregistrari le aplica sunt aberante, si acesta este motivul pt care toata lumea, inclusiv cei din state fac piraterie. E ceva de genul ca toti fac ceva care li se pare normal iar unul singur le spune tuturor ca ei sunt cei care gresesc si el singur e cel care are dreptate. Cand extrapolezi acest example cu cateva ordine de marime si ajungi sa vb despre miliarde de oameni, e devine foarte probabil ca acele miliarde de oameni sa aiba dreptate si nu sa fie toti niste nebuni. Cam asta e esenta discutiei, in caz ca inca iti este neclar. O zi buna!
        • -7 (9 voturi)    
          mda (Joi, 29 octombrie 2009, 16:05)

          ady [anonim] i-a raspuns lui senna

          sa inteleg ca interzicerea de a ciordi soft inseamna incalcare la drepturile tale de liberA comunicare..mere - pere,,..aaa esenta discutiei..legea se va aplica in fiecare tara ..la fel cum clonarea de carduri ,phishingul de date bancare se pedepseste la unison in fiecare tara..aaa..crezi ca Romania va face exceptie datorita garagrei multora de aici?
          ..nimeni nu iti ingaradeste accesul la informatie..interentul a evoluat draga Senna nu te mai poti comporta ca salbatica pe net
          Pt tine am si o definitie..sa bagi la cerebel ca se pare ca omiti..
          furá (fúr, furát), vb. – 1. A-și însuși pe ascuns sau cu forța un lucru care aparține alcuiva, a hoți, a jefui
          • +3 (5 voturi)    
            ... (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:06)

            yda [anonim] i-a raspuns lui ady

            da' tu de ce ai oare cerebrel daca nu-l folosesti?!
            Sa te vad cind vei fi acuzat de piraterie si avertizat de 2 ori mai apoi ti se taie conexiunea la internet cit ai zice peste fara a te putea apara... Sa te vad ce mai ciripesti pe forumuri. Cum sa ajungi insituatia asta? Simplu: cineva ti-a sterpelit adresa IP si-o foloseste pentru a descarca filme/ muzica...
            Mai vrei sa stii ceva, inteleptule? Azi "lupta contra pirateriei" se manifesta prin supravegherea p2p, mai apoi va continua prin supravegherea emailurilor (deoarece poti trimite atasat mp3-uri), mai apoi prin filtrarea traficului internet intreg,d eoarece mai poti downloada si de la prietenul ce shearaeaza filme in Windows, sau de pe youtube... E primul pas spre o deriva generala, ady draga istetule!
            ps cit despre "dreptulde autor", "ciordire" de soft etc... ai auzit
            Ady desteptule de "Open Source"?! De ce n-ar fi asta o alternativa la softurile existente care sunt atit de scumpe...
          • +1 (1 vot)    
            Draga ady... (Vineri, 30 octombrie 2009, 9:29)

            enter [utilizator] i-a raspuns lui ady

            Sa zicem ca ai 3 carduri... unul la banca X, unul pentru benzina. Daca intamplator, incurci cardul la benzinarie... ti-ar face placere sa iti fie confiscat si sa astepti 2 saptamani pana se lamuresc lucrurile ?
            La urma urmei n-ai facut decat o greseala mai mult sau mai putin constienta, ai pus cardul nepotrivit.
      • +2 (2 voturi)    
        re: care-i esenta discutiei? (Joi, 29 octombrie 2009, 18:12)

        MLZ [anonim] i-a raspuns lui ady

        Cred ca esenta discutiei consta in drepturile de proprietate (ele fac ilegala o descarcare, nu descarcarea in sine).

        Dar ce sunt drepturile de proprietate, cum au aparut ele, in ce scop au fost create ... si ce distorsiuni au ajuns sa faca astazi?

        Uite un punct de vedere argumentat (zic eu):

        http://www.gnu.org/philosophy/misinterpreting-copyright.html


        Daca te intereseaza mai mult, citeste introducerea de la cartea asta:

        http://www.scribd.com/doc/7511095/Against-Intellectual-Property-by-Stephan-Kinsella-
  • +15 (17 voturi)    
    ... (Joi, 29 octombrie 2009, 10:17)

    Close [utilizator]

    Cat loc pentru abuzuri lasa legile si hotararile astea. La revedere libertate. Si nu ma refer la libertatea de a fura.

    Cum spuneau si artistii din Anglia, prefera sa fie furati de fileshareri decat de casele de discuri. Din pacate casele de discuri ii fura mai rau dar consecintele le sufera internautii.
    • +12 (12 voturi)    
      Doar politicienii... (Joi, 29 octombrie 2009, 11:35)

      metallicus [anonim] i-a raspuns lui Close

      Doar politicienii au dreptul de a fura. De la noi!!!!! Trãiascã Partidul Piratior! Keep Internet free!!!!!!!!!!!!!!!
  • +10 (14 voturi)    
    pe cand si telefonia? (Joi, 29 octombrie 2009, 10:19)

    donache [anonim]

    S-ar putea sa calomniez persoane, sa neg Holocaustul, sa pun la cale un jaf armat, un atac terorist etc. intr-o convorbire telefonica. De ce sa nu-mi taie accesul la telefon? Ca doar incalc legi.
    Uite-asa incet incet NWO se insinueaza in viata noastra. Ieri camere video pe strada, azi un pasaport biometric, maine imi taie internetul
    • +5 (5 voturi)    
      corect! (Joi, 29 octombrie 2009, 10:39)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui donache

      Deci nu imi taie acesul la aer de exemplu....
      Vb de aer in general, pentru ca accesul la aer curat nu l-au taiat de mult.....
    • +3 (3 voturi)    
      e pe vine.. (Joi, 29 octombrie 2009, 11:07)

      nihilistu' [utilizator] i-a raspuns lui donache

      se umbla si acolo serios..primul pas a fost facut deja in cateva tari europene (franta included) unde pentru prepaid esti acum obligat sa prezinti buletinul..

      cand tehnologia va permite un control in timp real a convorbirilor va aparea cenzura si pe acest domeniu..momentan doar SMS-urile pot fi parsate in timp real si deja de ani buni se lucreaza la filtre anti-spam direct pe masinile operatorilor..
      • 0 (0 voturi)    
        Si in sua si Ca (Joi, 29 octombrie 2009, 17:03)

        SomeGuy [anonim] i-a raspuns lui nihilistu'

        trebuie buletinul (DL) la prepaid cind il activezi.
    • 0 (0 voturi)    
      intotdeauna e un inceput nobil (Joi, 29 octombrie 2009, 17:04)

      SomeGoy [anonim] i-a raspuns lui donache

      pe urma urmeaza accesari de site-uri ilegale, de tari ilegale si o sa fie motive suficiente sa apara cenzura
  • +14 (14 voturi)    
    niste mizerii... (Joi, 29 octombrie 2009, 10:24)

    nihilistu' [utilizator]

    iata cum si ultima speranta moare stransa de gat de catre aceiasi nemernici care au scornit imbecilitatea numita "hadopi 2"..

    pentru cei care nu sunt la curent, textul de lege prevede amendarea pentru "nesecurizarea conexiunii", cu alte cuvinte, daca conexiunea wireless iti este piratata (nu foarte greu de realizat..) si cel care si-a insusit IP'ul tau descarca ceva de pe net esti pasibil de amenda si taierea conexiunii la internet - chiar si pentru 1 an - perioada in care esti obligat sa platesti abonamentul in integralitatea sa..

    deoarece nu exista nici un fel de metoda prin care te poti disculpa, singura solutie viabila va ramane instalarea unui soft de monitorizare, aprobat de catre autoritatile franceze. acest soft va inregistra absolut toate actiunile intreprinse de catre utilizator pe net. in acest fel, in cazul piratarii liniei, pe baza logurilor vei putea face proba nevinovatiei..in acelasi timp, statul va avea control total asupra tuturor actiunilor intreprinse on-line..genial nu?

    traiasca cenzura!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:10)

      cv [anonim] i-a raspuns lui nihilistu'

      stai putin sa vedem cum vor aplica nemernicii legea... Nu e evident din punct de vedere tehnic.
      Ce vor face? Vor supraveghea comunicatiile p2p? Deja au aparut sisteme bazate pe VPN. Pe asta cum vor reusi sa le depisteze ca-s folosite pentru piraterie?!...
  • +9 (9 voturi)    
    o lupta futila (Joi, 29 octombrie 2009, 10:25)

    I [utilizator]

    tot timpul se vor inventa noi programe prin care pirateria nu va disparea.

    Cei care au inteles ca lupta e in van, ofera gratuit muzica pe net cu posibilitatea de a plati pentru un album cu adevarat deosebit sau... descarcarea nu e gratuita dar te lasa pe tine sa alegi cat vrei sa platesti.

    Inca ceva. Parlamentarii ar trebui sa reprezinte populatia. Avand in vedere ca astfel de legi sunt propuse e clar ca "reprezinta" populatia in timp ce sunt cu ochii pe banii firmelor care au interese in zona. Sa nu ne facem iluzii.
    • 0 (0 voturi)    
      O periada fara acces la net atat timp... (Joi, 29 octombrie 2009, 13:01)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui I

      va avea efecte secundare, cu siguranta, la fel ca si lasatul de fumat. Unii cand se lasa de fumat, se ingrasa, altii se apuca de cine stie ce...
      Ideea de baza e ca un om privat de ceva banet si caruia i se pune la dispozitie suficient timp, e posibil sa isi canalizeze eforturile impotriva celor ce l-au pedepsit.
  • +12 (18 voturi)    
    ROTFL TID :))))))))) (Joi, 29 octombrie 2009, 10:28)

    Piratu [anonim]

    "Rolling On The Floor Laughing..."
    " 'Till I Die"

    =ROTFL TID =))

    Pai cum sa intre in vigoare asa lege la noi, in Romanica? Maine-Poimaine apare si la noi Partidul Piratilor ca sa lupte pentru drepturile noastre, ale free-down-loaderilor de pretutindeni.

    Mi se pare mai mult decat absurd sa se intample asta. Sa ne gandim doar asa: un .mp3= (aprox) 4 $ sau Euro. Doar ce am "dat jos" o discografie acum 2 zile cu 10 albume si peste 100 piese. Cum naiba sa platesc 500 Euro (salariul pe o luna) pentru asa ceva?

    ...sa nu mai vorbim de filme.

    Sincer, exista cineva care plateste informatia downloadata de pe Internet? (in afara de un eventual anti-virus original sau un sistem de operare...), si asta doar firmele? Acasa ma refer...

    Nici nu trebuie sa raspundeti, e clar ca peste 99% procedeaza ca mine.

    SA CURGA PLUSURILE DACA SUNTETI ALATURI DE MINEEEEE :D
    • 0 (0 voturi)    
      de acord. (Marţi, 3 noiembrie 2009, 23:17)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui Piratu

      sa traiasca!
      eu am inceput sa descarc filme din momentul in care a intrat legea in vigoare. numai ca sa ma impotrivesc. poate parea nebunesc, dar ... nu o sa ma opresc pana la al doilea mesaj de avertisment.
      precizez ca locuiesc in franta.
  • +4 (8 voturi)    
    si? (Joi, 29 octombrie 2009, 10:36)

    rdr [utilizator]

    nu-i bai ca o sa descarcam prin wirelessurile free de prin malluri si piete publice
    • +5 (5 voturi)    
      nope.. (Joi, 29 octombrie 2009, 11:00)

      nihilistu' [utilizator] i-a raspuns lui rdr

      primul lucru pe care urmeaza sa-l faca e sa taie hot-spot-urile nesecurizate..
      • +4 (6 voturi)    
        Wireless (Joi, 29 octombrie 2009, 11:20)

        raduxo [utilizator] i-a raspuns lui nihilistu'

        Voi da vina pe vecin ca s-a conectat la wireless-ul meu si a downloadat "ilegalitati" si el la randul lui va da vina pe mine... si tot asa ne judecam pana se prescrie fapta
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:13)

          cv [anonim] i-a raspuns lui raduxo

          :/ intre timp ramii fara conexiune la internet... Un amanunt: iti taie conexiunea, insa tu continui sa pletsti abonamentul.
  • -15 (19 voturi)    
    f bine (Joi, 29 octombrie 2009, 10:38)

    cosmo [anonim]

    romanu tot cu furatu'...
    Eu as face altceva, mai naspa, decat sa tai netul, le-as limita viteza. sa stea 2 saptamani langa claculator pana dau jos un joc :D
    • +2 (4 voturi)    
      Legea celor trei lovituri (Joi, 29 octombrie 2009, 12:51)

      mirceamircea [utilizator] i-a raspuns lui cosmo

      Tu esti un pic cam prost asea....
      • 0 (0 voturi)    
        Astia confunda accesul la internet ... (Joi, 29 octombrie 2009, 15:58)

        enter [utilizator] i-a raspuns lui mirceamircea

        ... cu comiterea de ilegalitati. Dau urmatoarele situatii ipotetice:

        - Gigi este administrator de retea la firma X, unde nu auditeaza traficul (la fel ca peste 50% din firmele din romania). De acolo, Gigi, la fel ca si alti colegi de-ai lui descarca materiale considerate de unii ilegale. Se va taia accesul pentru un an firmei ????

        - Vasile este un freelancer, care scoate bani din ceea ce munceste cu ajutorul internetului. Pentru 2 reproduceri infidele ale cine stie caror filme il va priva cineva de dreptul de a munci?

        Haideti ca sunteti aberanti, domnilor avocati si parlamentari. Urmeaza infundarea cailor respiratorii pentru cei care inspira droguri? blocarea cailor de circulatie pentru cei ce si le injecteaza? Mai bine i-ati indruma pe acesti minunati domni in a-si regandi strategiile de marketing, de preferat in concordanta cu puterea de cumparare a cetateanului.
  • +8 (8 voturi)    
    Lobby (Joi, 29 octombrie 2009, 10:44)

    ion [anonim]

    Toate aceste actiuni sunt ca urmare a unui lobby(a se citi spaga) facut de marile case de discuri si studiouri de filme, care lupta chipurile impotriva pirateriei. Cu toata pirateria de azi se realizeaza profituri mai mult decat frumoase. In loc sa se gaseasca o cale de mijloc(de exemplu un site de unde sa poti descarca gratuit muzica, site pe care sa fie fel de fel de reclame, banere mai stiu eu ce minuni din care sa vina de fapt banii), ei incearca sa opreasca fenomenul. In primul rand nu inteleg de ce este pedepsit cel care copiaza material piratat; daca tot vrem sa pedepsim pe cineva ar trebui cel care pune la dispozitie asa ceva. Daca eu cumpar o masina furata fac si eu puscarie pentru furt sau sunt amendat. Mi se pare stupid.
    Aici se vede cel mai clar cata influenta au marile case de discuri.
    • +1 (3 voturi)    
      logica, bate-o vina (Joi, 29 octombrie 2009, 11:06)

      g [anonim] i-a raspuns lui ion

      pai daca stiai ca e furata, esti la fel de vinovat ca faptuitorul. dar cand tragi ceva gratis, poti invoca ca nu stiai ca e piratat ? analogia corecta ar fi : daca cineva ti-ar da gratis ( cadou) o masina furata esti vinovat sau nu? cred ca raspunsul e destul de clar. sunt pentru free-sharing dar argumentul tau e copilaresc.
      • +3 (5 voturi)    
        nu (Joi, 29 octombrie 2009, 11:21)

        ion [anonim] i-a raspuns lui g

        Nu ii de loc copilaresc. Pornesc de la ideea ca ce ii pe internet ii gratuit si complet legal, disponibil pentru toata lumea. Nu ma intereseaza prin ce metode a obtinut acele fisiere persoana de la care copiez. Din punctul meu de vedere este ca si cum un prieten cumpara din magazin un cd si mi-l imprumuta si mie sa il ascult. Prietenul meu face piraterie? Nu cred
        • -2 (2 voturi)    
          corect (Joi, 29 octombrie 2009, 12:27)

          g [anonim] i-a raspuns lui ion

          m-am legat strict de comparatia cu masina. daca pretul platit este mult sub valoarea de piata , normal ca nu vei fi considerat cumparator de buna credinta si vei fi incriminat.
        • +1 (1 vot)    
          premisa... (Joi, 29 octombrie 2009, 12:45)

          http://mascuzati.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui ion

          Asta explica totul... pentru ca pornesti de la ideea gresita. Foarte putin din ce e pe internet e gratuit si legal...
        • 0 (0 voturi)    
          conform legii.. (Joi, 29 octombrie 2009, 13:33)

          nihilistu' [utilizator] i-a raspuns lui ion

          ..prietenul tau nu are dreptul sa distribuie CD-ul cumparat, deoarece proprietatea sa se restrange asupra obiectului in sine si nu asupra continutului care ramane inca proprietatea autorului..

          deci da, daca tu iti cumperi un CD si il imprumuti cuiva ai comis o infractiune. din fericire astfel de actiuni nu pot fi inca monitorizate..inca..
          • 0 (0 voturi)    
            Aberatie (Joi, 29 octombrie 2009, 14:21)

            ion [anonim] i-a raspuns lui nihilistu'

            Eu nu cumpar CD-ul ci muzica de pe el. Nu este nici o diferenta intre muzica de pe CD si un fier de calcat, cum zicea cineva mai sus parca. Daca iau un fier de calcat si il imprumut la vecinu, fac piraterie pentru ca privez producatorul de un posibil profit?
            • 0 (0 voturi)    
              ... (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:18)

              cv [anonim] i-a raspuns lui ion

              fierul de calcat nu e o proprietate intelectuala
          • +2 (2 voturi)    
            remember (Joi, 29 octombrie 2009, 21:40)

            avocatu' diavolului [anonim] i-a raspuns lui nihilistu'

            stimabile... pardon!

            hai sa vorbim de drepturi de autor... spre exemplu cartile - scrierile alese - aflate in toate bibliotecile lumii.... se supun ori ba drepturilor de autor?? Daca DA... atunci cum de oricine poate imprumuta si lectura continutul capodoperelor literare?!! Si acum INTREBARE: discutam oare de culturi diferite??? Pe internet si in biblioteci nu gasim tot cultura... AAAaaa, cartile sunt perimate, sunt ceva invechit, demodat, neatractiv... si din acest motiv accesul la ele poate fi si FREE !!!!! Doar ce e la moda si vandabil deranjeaza daca e oferit FREE!!!! PAI...asta e tot in spiritul LEGII ???
            • +1 (1 vot)    
              ... (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:17)

              cv [anonim] i-a raspuns lui avocatu' diavolului

              nu stiu daca nu cumva bibliotecile platesc un soi de drept de autor pentru fiecare carte...
      • +1 (1 vot)    
        daca tot ai adus vorba (Joi, 29 octombrie 2009, 18:23)

        cornerro [anonim] i-a raspuns lui g

        ...despre logica, sa recitim pasajul incriminat:
        " Daca eu cumpar o masina furata fac si eu puscarie pentru furt sau sunt amendat.Mi se pare stupid". unde spune ca stia de furtul masinii?
        parasind exemplul,realitatea este inca mai complexa: prin ce mijloace as putea eu contacta un ins care a scos ceva la "share" pentru a-l intreba daca e sigur de faptul ca are drept de autor pe ce imparte? apoi, ar trebui sa il cred pe cuvant sau sa-i solicit probe? in cele din urma, ar fi normal sa-l dau in judecata si sa-i cer despagubiri daca, nedumerit, plictisit si scos din sarite, ar face neplacute referiri la mama mea?
        • 0 (0 voturi)    
          inca una (Vineri, 30 octombrie 2009, 16:40)

          vlad [anonim] i-a raspuns lui cornerro

          Pe la mine la birou e un tip care vine si vinde colegelor DVD pirat. Probabil ca astfel de tranzactii se fac si online. Deci in spiritul celor spuse de tine, conform legii asteia ori

          1. ala care vinde marfa piratata intra in legalitate pt ca a cerut bani pe ea, ori
          2. cumparatorul e vinovat ca n-a verificat daca ala de-a vandut are dreptul sa faca asta

          Oricum toata treaba e o prostie si nu prea vad cum vor putea sa o duca la capat.

          PS Parca in Finlanda au iesit niste "rascoale" mai demult pe tema unei legi asemanatoare.
  • 0 (2 voturi)    
    descarcari ilegale? (Joi, 29 octombrie 2009, 10:47)

    Connaisseur [anonim]

    Cateva lucruri din aceasta tema sunt contrare logicii.Ceva ce este pe internet ,deci accesabil,se afla acolo pentru a fi descarcat,daca nu este protejat unor utilizatori cu drepturi alocate.Descarcarea ilegala inseamna insusirea fara drept a unui bun.Delictul este definit ca atare de mii de ani.Nimic nou sub soare.In cazul drepturilor de autor,la fel.Libertatea pe web inseamna acceptarea supravegherii si,in fapt,renuntarea la protejarea vietii private,cu toata iluzia codului secret.
  • +7 (9 voturi)    
    Realism si ipocrizie (Joi, 29 octombrie 2009, 10:55)

    gaspy [utilizator]

    Cred ca oricine care are un calculator a facut macar un download 'ilegal' odata - un mp3 acolo, un joc aici... cati platesc oare pentru programele shareware gen WinRAR?

    Hai insa sa fim realisti - faptul ca putem download-a pe gratis ultimul episod din serialul X sau "cam"-ul pentru cel mai noi film Y sau "best of"-ul artistului Z nu e un drept inalienabil si nu are rost sa ne umflam si sa vorbim de libertate, dreptul la exprimare sau sa argimentam ca oricum casele de discuri au destui bani si isi fura artisti, etc., etc.

    Hai sa ne revoltam asupra problemelor reale:
    - ca softul costa de multe ori nejustificat de mult si ca daca vrei sa cumperi suita Adobe din Romania te costa dublu ca in SUA, ceea ce este aberant oricum ai privi problema;
    - ca majoritatea serviciilor de download legal, iTunes, Amazon, Hulu, etc. nu functioneaza pentru Romania;
    - ca modelul de distributie si structura royalties-urilor al caselor de discuri sunt invechite.

    Continutul nu poate fi gratis pentru toata lumea, asta e o utopie si toate argumentarile sunt facute de oameni care n-au creat nimic la viata lor. Ceea ce trebuie creat este un model care sa fie corect pentru ambele parti.

    Pirateria nu va disparea niciodata, dar daca cumpararea legala ar fi mai simpla si mai ieftina, cred ca multi ar prefera sa dea niste bani...
    • +4 (4 voturi)    
      priveste problema si altfel.. (Joi, 29 octombrie 2009, 11:16)

      nihilistu' [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      ..de ani de zile se face lobby pe langa mai toate autoritatile in domeniu de a se introduce un abonament global pentru download si renuntarea la taxarea cu "amanuntul"..ideea este in faza de trial in State, pe la ceva universitati din Ivy League.

      de ce sa nu platesti un abonament pentru download, integrat in abonamentul de internet? asta ar fi cu adevarat o solutie viabila, nu o suta de servicii platite pentru o suta de chestiuni diferite..vad dupa aia "the majors" cum isi impart "royalties"-urile..

      pentru cei care dezvolta soft, solutia in fata pirateriei a fost gasita de mult: suport pe bani!

      pentru cei care comercializeaza filme: cinematografele sunt pline, vanzarile de pachete de colectie sunt in floare in Europa and so on..

      pentru muzicieni: scot bani de la radiouri, televiziuni, concerte, materiale promo, discuri cumparate de fani..ca sa nu mai zic ca adevaratii muzicieni au acum statutul de staruri mondiale - datorita internetului, iar piata de desfacere este eminamente uriasa..

      so?
      • 0 (0 voturi)    
        partial ok (Joi, 29 octombrie 2009, 14:02)

        gaspy [utilizator] i-a raspuns lui nihilistu'

        Ideea ca taxa pe "piraterie" sa fie inclusa in abonament e ok (ca tax radio/tv), dar nu uita ca asa s-a incercat si la cd-uri -- si in final platim 100 de taxe de piraterie si tot iti sar RIAA/MPAA/ORDA pe cap.

        Legat de soft cu suport pe bani - tu personal ai incercat metoda asta? Eu fac soft comercial si pot sa iti spun ca nu e o metoda viabila decat in anumite situatii. Majoritatea softurilor comerciale ar disparea cu totul... si da, eu personal contribui la cateva proiecte open source (virtuemart, wordpress, joomla) dar nu e un mod de a trai ci un hobby. Organizatiile mari, gen Mozilla Foundation sau Ubuntu sunt sprijinite de firme si persoane, altfel nu ar rezista.

        Si despre muzica s-ar putea desface firul in patru -- sunt de acord ca ceva TREBUIE schimbat, insa nu e atat de simplu pe cat pare.
        • 0 (0 voturi)    
          ptr software (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:24)

          fgh [anonim] i-a raspuns lui gaspy

          stii ca exista versiuni free - rudimentare si variante contra cost care sunt complete. Vezi ca softul e util, bun, asta te motiveaza sa cumperi varianta completa.
          In plus, legat de softul cu suport pe bani... Dupa umila mea parere merge in general: exceptie pentru informaticieni, care se descurca singuri.
  • 0 (4 voturi)    
    Salariul ? Cat e salariul(salar pt ardeleni) ? (Joi, 29 octombrie 2009, 11:02)

    alexander the great [utilizator]

    Dar politicieni astia din UE ne dau niste salarii la nivelul lor ?
    Atunci, pe cuvant ca as cumpara tot din magazinele de specialitate: filme, jocuri, muzica,soft.
    • 0 (4 voturi)    
      argumente (Joi, 29 octombrie 2009, 13:05)

      ady [anonim] i-a raspuns lui alexander the great

      doresti salarii la nivel UE ?..asta e un argument in fata hotiei?..pe cuvand ca daca ai avea salar nu ai cumpara nimic ..pt ca mentalitatea ta e adanc implantata e vroba de 50 ani de comunism ,mangleala iliesciana si tziganismul specific adoptat
      • 0 (0 voturi)    
        Domnule avocat... (Joi, 29 octombrie 2009, 16:04)

        enter [utilizator] i-a raspuns lui ady

        Daca pentru un neamt a cumpara un CD inseamna a cheltui 1/1000 din salariu, nu tot aia e si pentru roman, care poate cheltui de cel putin 7 ori mai mult, privind procentual. Asa ca va invit sa analizati un pic mai bine piata. Decat sa incasati 100 lei/luna vanzand o bucata, timp in care 'ilegal' se fac alte 99 de copii, mai castigati ar fi cu totii daca ati incasa 500 de lei din 50 de copii, si in acelasi timp pirateria s-ar reduce la 50%.
        • -2 (2 voturi)    
          mda (Joi, 29 octombrie 2009, 16:49)

          delete [anonim] i-a raspuns lui enter

          eu dau vina pe politica ca nu au pus bazele unei societatati bazate pe inovatie si creeatie..iar cei ce ar fi putut creea au plecat..dar inclin sa cred ca IQ-uul romanilor in procent covarsitor este sub media europeana ceea ce lasa Romania la un nivel de tara din lumea a 3a..
          nu te mai indopa ca ursu pt iarna,si cred ca ai avea bani si pt cd-ul ala de care zici..
      • 0 (0 voturi)    
        las-o balta! (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:26)

        fgh [anonim] i-a raspuns lui ady

        Peste tot in lume se descarca la greu muzica, filme, soft ilegal! De data asta n-are nimic cu mentalitatea romaneasca.
  • +3 (3 voturi)    
    uitati-va la titlu! (Joi, 29 octombrie 2009, 11:04)

    ion voicu [anonim]

    se numeste "legea celor 3 lovituri". de ce nu apare niciodata ceva de genul "legea celor 3 mingiieri". de ce trebuie ca legile sa fie indreptate mereu impotriva cetatenilor?
  • -1 (5 voturi)    
    initiativa (Joi, 29 octombrie 2009, 11:07)

    Carla Sarkozy [anonim]

    Nu cred ca e cazul sa va ingrijorati. O asemenea masura complica lucrurile prea mult. In scurt timp, sotul meu va indrepta lucrurile. Trebuie sa aiba si el activitate, nu? In aceasta privinta, controlul este imposibil. Dar, am facut si eu cateva valuri. Oricum, problema nu ma mai intereseaza de mult. Mult mai interesant este inelul superb pe care l-am primit de curand, iar ce e sexy la el, este faptul ca stiu sigur ca au murit de foame cativa natarai de culoare prin Africa. Numai ca sa ajunga la mine! Ma duc sa-l arat fetelor. Or sa moara de invidie! Pa!
  • -4 (6 voturi)    
    E asa greu sa fim un pic corecti? (Joi, 29 octombrie 2009, 11:21)

    Dinu [anonim]

    Sa furam mai putin, sa avem niste limite de bun simt? Si asta tot furt este, doar ca vagi mana in buzunarul altcuiva doar virtual.
    Si mai lasati treaba cu libertatea. In nici o societate civilizata nu exista libertatea de a fura. Mergeti in jungla daca nu va place!
    • +1 (3 voturi)    
      foarte greu! (Joi, 29 octombrie 2009, 11:49)

      ion voicu [anonim] i-a raspuns lui Dinu

      ba s-avem pardon, in ORICE societate civilizata exista libertatea de a fura. dar diferentiat, adica nu e pentru toata lumea, si cei care refuza sa inteleaga fie intra in sclavie platita ce-i drept dar total necorespunzator, fe intra la inchisoare.
      simplu, nu?
    • +2 (6 voturi)    
      fals (Joi, 29 octombrie 2009, 12:21)

      zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Dinu

      Downloadul de orice fel nu e furt.

      "FURT, furturi, s.n. Infracțiune care constă în însușirea pe nedrept a unui lucru mobil al altuia; hoție, furătură. – Din lat. furtum."

      Cand furi de la cineva ceva, victima ramane FARA acel ceva. Ori "pirateria pe internet" nu este furt, pentru ca nu are loc mutarea de "ceva". Daca spargi un calculator personal, copiezi toate fisierele personale si apoi le stergi pe cele sursa; atunci se poate spune ca e furt.

      Tot ce fac oamenii care "pirateaza pe net" este sa copieze ceva second-hand, asemanator cu cei care inregistrau (first-hand) pe casetofon cantecele de la radio pentru a le putea asculta non-stop, fara pauze si reclame; la fel ca cei care isi inregistreaza pe caseta video o emisiune TV care ar vrea sa o revada altcandva. Nu este ilegal.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu ai dreptate (Joi, 29 octombrie 2009, 12:43)

        Dinu [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

        Furtul poate avea loc si in cazul in care victima ramane cu obiectul furat, din cauza particularitatilor internetului. Ce spui tu nu se sustine nici in litera si nici in spiritul legii. La fel jurisprudenta te contrazice flagrant.
        Pirateria online este o forma de furt, lucru demonstrat de sentintele judecatoresti din toata lumea.
        Ca sa nu mai spunem ca paguba suferita de detinatorul drepturilor pt muzica sau soft este incontestabila!
        • 0 (4 voturi)    
          si totusi.. (Joi, 29 octombrie 2009, 13:27)

          nihilistu' [utilizator] i-a raspuns lui Dinu

          "paguba" este contestabila si inca cum..vezi rapoartele inaintate in cadrul procesului Pirate Bay..sunt studii peste studii care confirma ca proprietarii de drept ai produsului intelectual castiga inzecit din alte surse DATORITA pirateriei..

          problema nu e la autori, problema e la intermediari care sunt sariti din schema pentru ca nu sunt in stare sa ofere valoare adaugata produsului si tin cu dintii de o piata care se va evapora in curand..
        • 0 (0 voturi)    
          sentine (Joi, 29 octombrie 2009, 16:05)

          zdragomir [utilizator] i-a raspuns lui Dinu

          Sentintele judecatoresti nu tin de legea fundamentala. Exista judecatori de ambele parti ale "pirateriei online". Nu poti permite unui judecator sa distruga libertatile civile.
        • 0 (0 voturi)    
          cine pierde? (Marţi, 3 noiembrie 2009, 23:30)

          mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui Dinu

          cine pierde cel mai mult cand un c.d. sau un film sunt piratate? actorii/ cantaretii/ grupurile sau casele de discuri? ma tem ca cei ce pierd sunt ultimii, si nu le convine deloc. si chiar daca cei ce pierd sunt primii din enumerarea mea, spune-mi si mie ce drept uman inalienabil da unui actor etc. dreptul de a juca intr-un film si de castiga milioane si de a arunca cu lux orbitor in jur si a se considera vedeta pe banii mei, ai tai, ai pritenilor tai sau ai suedezilor, chinezilor sau mexicanilor? tu cand muncesti o ora la serviciu esti platit de zeci de mii de ori valoarea reala a muncii tale? de ce a fi actor nu e renumerat relativ la fel cu a fi doctor?
          cine pierde, deci? CEL CE PLATESTE! ATUNCI DE CE SA PLATIM ATAT? TOT TIMPUL SI FARA LIMITE?
  • +2 (2 voturi)    
    Legea celor trei lovituri (Joi, 29 octombrie 2009, 11:41)

    ion [anonim]

    Eu transfer 2G pe saptamana informatii de companie pe un canal securizat . Cine imi filtreaza imi stabileste continutul ? .Cine violeaza secretul corespondentei ?
  • +3 (3 voturi)    
    vin vremuri grele (Joi, 29 octombrie 2009, 11:42)

    user [anonim]

    Companiile producatoare de soft si casele de poductie plang de ani de zile dupa un posibil (atentie am spus posibi ) profit adus de cei ce nu platesc in acest moment pentru diversele continuturi media pe care le share-uiesc userii pe interenet, evaluat la sume cu multe zerouri. In opinia mea, aprox 75% din cei ce recurg la piraterie vor renunta la aceste continuturi media daca li se va cere sa plateasca pentru ele. Motivul fiind unul simplu: banii nu sunt de ajuns ca sa iti satisfaci aceste mofturi.
    Foarte putini, din cei ce fac piraterie o fac cu scopul de a-si aduce profit iar daca o fac profiturile sunt neglijabile, in comparatie cu alte "manevre" pe care le fac oameni cu "trecere".
    In ultimul rand, dupa cum lesne se observa in ultima vreme, a devnit obsedant de necesar sa controlezi tot: camere video, montorizare online, cipuri, carduri, biometrie - in curand o sa existe o baze de date cu cate celule iti mor zilnic. Nu zic ca sunt niste aventaje prin implentarea de diverse tehnologii (internetul de exemplu) dar reversul medaliei? De multe ori sunt mai multe parti rele decat bune.
    • +1 (1 vot)    
      Sa ne amintim .. (Joi, 29 octombrie 2009, 17:22)

      Someguy [anonim] i-a raspuns lui user

      de unde s-a plecat.. un CD amarit care avea 2 hituri ajungea la $35. Autorul lua probabil 2 si restul intrau la RIAA etc.
      Mie mi se pare jaf sa trebuiasca sa dai cam $10 pe o melodie. Ca urmare a urmat ce a urmat. Acum poti sa descarci cu cca $1-$2 (la ei) o melodie, si chiar cea pe care o vrei.

      Problema nu vine de la descarcarile ilegale ci de la bubble non valoric creat de aceste corporatii si jaful pe care il faceau.
      Daca pretul ar fi corect sint o groaza care ar da banii dar nu e deloc asa.
      Presupunind ca s-ar reveni la ce a fost (visul RIAA) lumea o sa cumpere un CD daca o sa-l cumpere si pe ala.
      Ce nu realizeaza ei este ca modelul este gresit si lumea in care traim este alta, au aparut si jocuri, internet cu youtube asa ca lumea asculta mult mai putina muzica pt ca exista aternative. Ironia sortii e ca pot sa dea din lac in put si sa scoata net mai putin cum e situatia radioului din zilele noastre cind lumea asculta radio numai in masina.
  • -3 (3 voturi)    
    legea asta e ok (Joi, 29 octombrie 2009, 11:49)

    io [anonim]

    deci, pe scurt, procedura juridica simplificata,
    "una similara se folosea pentru procesele verbale legate de depasirea vitezei sau parcarii ilegale"
    am vazut la televiziunea franceza cum decurge o astfel de procedura: judecatorul cheama "vinovatii" pe banda rulanta, urla la ei ceva de genul "un' te crezi, sa mergi cu viteza asta" , pune stampila pe hotarire si ... next, please !
    altfel, s-ar intimpla cam cum se intimpla la noi: iei amenda, n-o platesti si la revedere ... toata procedura ramine in grija fiscului, sa te caute, sa-ti trimita somatie, eventual sa te execute silit ...
    si stim cu totii cit de greu se misca fiscul.
    atentie, ca infatisarea in instanta este ultima etapa,
    dupa ce in prealabil respectivului i s-au trimis doua avertismente.
    si inca ceva, procedura ii vizeaza pe cei care fac "upload" si nu "download":
    "privind utilizatori ce PUN la comun pe internet in mod ilegal continut protejat de drepturi de autor"
    dealtfel, aceasta lege exista si acum (legea dreptului de autor), doar ca s-a simplificat procedura judecatoreasca.
    deci stati linistiti ca nimeni nu se va lega de cei care fac download de orice de pe net.
  • +2 (2 voturi)    
    se joaca cu focul (Joi, 29 octombrie 2009, 12:06)

    zdragomir [utilizator]

    Si se vor arde. Cu cat incearca sa blocheze mai mult diverse tipuri de trafic pe internet, cu atat utilizatorii vor fi si mai agresivi in dezvoltarea de noi metode de transfer mai sigure si mai secretoase. (Cel mai simplu fiind VPN-urile)

    In plus, industria de IT nu are cum sa accepte asa. Pe toate partile infrastructurii, dezvoltarea performantei se datoreaza cererii din ce in ce mai mare de largime de banda si costuri mai bune.
  • +2 (2 voturi)    
    Franta .... (Joi, 29 octombrie 2009, 12:27)

    adrian [anonim]

    Prima lovitura? :D


    Cher utilisateur,

    Nous vous informons avoir détecté sur le mois d'octobre une consommation anormalement élevée (plus de 100 Go d'upload) sur votre compte . Il est possible que cette consommation soit liée à une contamination de votre ordinateur par un virus, ou à un logiciel malveillant émettant des données depuis votre poste sur Internet. Nous vous rappelons qu'il est de votre responsabilité de vous assurer de la protection de votre ordinateur contre ces risques. Vous risqueriez en effet d'être tenu pour responsable d'éventuelles actions illégales (partage de fichiers, tentatives d'intrusion de systèmes informatiques) qui pourraient être réalisées à votre insu par un logiciel malveillant. Nous vous recommandons donc de veiller à la mise à jour de vos logiciels antivirus, et de contrôler les programmes autorisés à émettre des données depuis votre poste sur Internet.

    Nous vous remercions par avance de la prise en considération de ce message,
    • 0 (0 voturi)    
      de unde? (Marţi, 3 noiembrie 2009, 23:35)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      de unde ai scos asta? ai primit-o deja? de-abia astept! cum am mai spus mai sus, am inceput sa descarc in momentul in care s-a intetit jocul cu focul cu legea asta in parlamentul francez! abia astept sa vad cum arata avertismentul lor!
      • 0 (0 voturi)    
        trei lovituri (Duminică, 8 noiembrie 2009, 4:16)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui mirunamara

        l-am primit pe mail ... dar nu stiu cat este de valabil avertismentul, adica nu stiu daca este in vigoare legea cu cele 3 lovituri.
  • +4 (6 voturi)    
    dvd (Joi, 29 octombrie 2009, 12:31)

    ion [anonim]

    De fapt, ce cumpar cand cumpar un DVD cu un film? Un bilet de cinema, sau dreptul de a ma uita la filmul respectiv impreuna cu prietenii (ilegal, conform copertii - broadcasting, lending it to the public prohibited, etc.). De unde pana unde nu pot sa ma folosesc asa cum vreau eu de un produs cumparat din banii mei? Daca iau un fier de calcat si mi-l cere vecina cu imprumut, nu i-l dau? Pai nu, ca nu e drept fata de producatorul fierului de calcat, ca ii afecteaza vanzarile! Care e diferenta fata de filme? ca se pot shareui online si nu trebuie sa mai iau autobuzul sa il duc la cine vrea sa il vada? Parca de asta se inventase internetul, ca mijloc si suport de comunicatie.
    • +3 (3 voturi)    
      Isteata comparatie (Joi, 29 octombrie 2009, 12:53)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui ion

      Aici se cam incurca si ei ... ajunge ca Alinuta din Suceava daca a descarcat si ea un film de pe DC sa i se taie netul platit din alocatie.

      Cel ce scrie filmul pe DVD si il vinde/inchiriaza are mai multe metode de revenire, IP nou etc chiar daca i se taie netul.

      Acum ma intreb daca fac un film de la nunta mea si are numele unui film de la Hollywood il pun ca baiatu la share pe torrente pentru bunicii din marea britanie oare le taie netul ?
      • 0 (0 voturi)    
        Pai de ce ? (Joi, 29 octombrie 2009, 16:51)

        Sadi [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Pai daca ai bunicii in GB, la ce mai stai aici, nenicule ?
    • -4 (4 voturi)    
      ion si el e om (Joi, 29 octombrie 2009, 13:11)

      ady [anonim] i-a raspuns lui ion

      daca ai intelege cum functioneaza piata occidentala poate ti-ai schimba atitudinea..
      dar tu nu produci nimic,..te uiti la tv ..esti frustrat ..pirzi timpul pe net descarcand soft piratat.. consider ca romanii se simt bine in comunism ..cum a fost la noi ? aaa 20% produceau restul frecat menta..astia suntem
      putem cere mai mult?
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Joi, 29 octombrie 2009, 13:17)

      http://mascuzati.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui ion

      E destul de evident. Cumperi dreptul de a te uita la filmul respectiv. NU cumperi filmul sau orice drepturi asupra lui. Si mai ales NU cumperi dreptul sa-l copiezi.

      Nu cred ca ai vreo "nelamurire", nu vrei sa accepti realitatea. Asta ai cumparat. Peste, intri in incalcarea drepturilor de autor si de copiere.

      N-o sa te arda nimeni ca downloadezi un film. O sa te arda (daca te prind) pentru ca-l UPLOADEZI. Partea de "dat" din sharing.

      Presupun ca stii foarte bine c-ai facut un salt dramatic de la cumparatul dvd-ului la cumparatul produsului. Tu n-ai cumparat filmul :)
    • +1 (5 voturi)    
      completare (Joi, 29 octombrie 2009, 13:34)

      Dinu [anonim] i-a raspuns lui ion

      la ce spune colegul mai sus. :)
      Tu cumperi un drept de folosinta privat, adica sa vizionezi filmul in privat si in cercul normal al familei si prietenilor. Adica poti sa-l vezi cu apropiatii, familie, prieteni (100,200, 1000 prieteni, cati ai), dar nu-l poti pune pe net sa-l descarce juma de planeta.
      Nu poti pt ca nu e filmul tau, tu ai cumparat doar o copie pt uz privat.
  • 0 (2 voturi)    
    arama (Joi, 29 octombrie 2009, 13:25)

    ARTICOL [anonim]

    articolul asta evidentiaza prin comentarii cat de inradacinata este problema caprei vecinului la romani..
  • +2 (2 voturi)    
    Cade sub propria greutate (Joi, 29 octombrie 2009, 13:48)

    Ovidiu C [utilizator]

    Sincer, s-ar putea sa fie o idee buna.
    In primul rand la orice decizie judecatoreasca se poate face apel daca ai nevoie sa-ti probezi nevinovatia.

    Apoi, sharing-ul, adica impartirea obiectelor personale n-au cum sa-l scoata in afara legii. Eu tin minte ca si parintii nostri imparteau discurile de vinil cu prietenii pt ca nici ei nu aveau bani sa le cumpere pe toate (nu prea aveau nici de unde). Asa ca faceau schimb.
    Daca-ti place intr-adevar ce asculti... cauti si iti cumperi si tu.

    Ce face legea asta este sa aduca sharing-ul pe undeva pe la nivelul de atunci (de fapt bunicul sharing-ului pe net este sharing-ul peer-to-peer, adica micile retele de prieteni).

    Rezultatul: se va crea mult mai putina muzica proasta, pt ca oamenii vor fi mult mai selectivi in ceea ce cumpara si muzica de slaba calitate va avea mult mai putina expunere la mase.

    Muzica de proasta calitate reprezinta mare parte din vanzarile caselor de discuri, asa ca veniturile lor vor scadea si s-ar putea ajunge sa ceara chiar ele renuntarea la lege.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:39)

      cv [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu C

      "In primul rand la orice decizie judecatoreasca se poate face apel daca ai nevoie sa-ti probezi nevinovatia." Glumiti!!!! Cum sa-ti probezi nevinovatia?Si sa faci apel... Bani multi, timp mult etc... :/

      In rest... Aveti dreptate, doar ca sunteti, dupa opinia mea, prea optimist: casele de discuri vor tine de lege cu dintii...
  • 0 (0 voturi)    
    nimic nu e sigur (Joi, 29 octombrie 2009, 14:28)

    m [anonim]

    eu zic ca nu e nimic batut in cuie. legile apar dar mai si dispar.

    asa ca cei care simt ca astfel de lucruri ar putea atenta la libertatea lor, inca mai au ocazia sa se exprime cat se poate de public. se poate actiona oricand impotriva acestei legi, daca exista vointa, desigur. nu avem inca nici chip-uri in cap :D

    cei care nu inteleg cat de adanca poate fi legea, sau nu is interesati de soarta lor, apleacand capul la orice sabie vor primi exact ce li se pregateste...

    si ar mai fi de adaugat ca astfel de masuri pot avea si impact negativ asupra caselor de discuri... :D

    pana una alta is curios cati dintre asa zisii revoltati vor face ceva serios in privinta libertatii lor, acum cand inca mai pot.
  • 0 (0 voturi)    
    Copyright (Joi, 29 octombrie 2009, 14:47)

    factor malus [anonim]

    Eu personal sunt de acord cu copyrightul atata timp cat el se intinde pe o perioada nu mai mare de 5-10 ani. Copyrightul ar fi trebuit sa incurajeze dezvoltarea si evolutia protejand initiativele de succes dar se pare ca aplicarea lui de catre politicieni l-a transformat intr-o frana in calea dezvoltarii societatii. Un referendum in uniunea europeana ar putea sa schimbe asta. In fond legile sunt acele reguli pe care majoritatea le impune tuturor. La noi in tara sut multe aberatii. Se incaseaza drepturi de autor pe foaia de hartie goala in ideea ca ea ar putea fi folosita sa copiezi material protejat. Acelasi lucru si pentru CD-urile goale. pai daca CD ul gol are inclusa taxa de drepturi de autor de ce nu este legala copia nu imi dau seama. In fine se pare ca se incaseaza drepturi de autor pentru publicarea autorilor decedati ca si cum organismul de protejare colectiva ar fi urmasul de drept al autorului desi nu exista nici un contract sau relatie intre autori si organismul colectiv de colectare a drepturilor de autor. In industria farmaceutica medicamentele care ar putea salva mii de vieti sunt prea scumpe din cauza costurilor brevetelor de autor dar multe dintre inventii nu sunt decat copii bine documentate ale unor substante produse de natura in mod obisnuit. Asa nu vom mai progresa si nu vom ajunge nicaieri. Scimbul de informatii intre indivizi ar trebui sa fie liber indiferent de natura informatiei pentru a putea avea o dezvoltare cu edvarat reala. Multe inventii cu adevarat revolutionare se bazeaza deja pe idei si inventii protejate iar posesorul drepturilor de autor face imposibila dezvoltarea ulterioara a inventiei din cauza drepturilor de autor care ar face ca pretul platit ulterior sa fie economic neviabil.
  • -1 (1 vot)    
    Drepturi (Joi, 29 octombrie 2009, 15:37)

    Radu Georgetus [anonim]

    Toata lumea vrea totul gratuit. Dar nimenu nu se gandeste ca un film implica niste ani de munca a unor sute de oameni si niste milioane de euro investiti?! Ni se pare normal sa downloadam un album intreg al unei formati, dar nu ne gandim oare cat a costat acel album? Sa fie produs, compus promovat?
    Cu siguranta preturile sunt prea mari acum, dar trebuie sa incepem sa ii respectam si pe cei care ne fac viata mai frumoasa: artisti, actori etc
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 30 octombrie 2009, 0:42)

      fgh [anonim] i-a raspuns lui Radu Georgetus

      Offf,off... Da' se tot dicuta peste tot de procentajul pe care-l ating aritstii din bani!!!! E extrem de mic!
      Nu credeti ca putem gasi alte solutii care sa protejeze cu adevarat si artistii si publicul...
  • +2 (2 voturi)    
    drepturi (Joi, 29 octombrie 2009, 16:41)

    m [anonim]

    aproape toata lumea judeca corectitudinea acestor legi din perspectiva celor care isi cer banii pt "creatiile" lor. dar va propun un pic de joc de gandire:

    imaginati-va ca nu ar exista internetul, dar oamenii si-ar copia cd-uri intre ei foarte activ si des, astfel incat fiecare dintre noi sa avem in casa o gramada de filme si muzici "ilegale". cum vi s-ar parea daca pentru stoparea acestui fenomen politia ar avea dreptul sa intre la orice ora in casa omului si sa caute astfel de materiale ilegale?

    trebuie tras un semnal de alarma ca nu e nici o diferenta intre a viola intimitatea omului pe internet sau in propria lui casa.

    cred ca orice om cu minte ar putea inventa cel putin inca 2-3 variante umane de a rezolva problema drepturilor de autor (ex. taxa pe cd-uri goale, taxa inclusa in abonament) si nu aberatiile astea cu taiatul internetului.

    si probabil putini gandesc cat de mult ar putea aceste legi sa ofere teren unor legi noi care sa te limiteze mai incolo sa comentezi la site-uri de stiri, de ex.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca ai omis 2 puncte importante (Vineri, 30 octombrie 2009, 9:43)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui m

      - 1. iti intra oricand in casa
      - 2. iti pot sigila (bloca) orice camaruta si/sau accesul la orice obiect pe o perioada suficient de lunga.
      Adica... poti ajunge sa fii dat afara din propria casa, sa stai cu frigiderul plin in fata si sa nu mananci din el pentru ca ai tinut pe el un CD piratat, si care de fapt continea o replica a unei copii infidele a unui anumit continut original.
      • 0 (0 voturi)    
        aiurea (Vineri, 30 octombrie 2009, 17:00)

        exit [anonim] i-a raspuns lui enter

        Tu esti militian cumva?
        1. Cum sa-ti poata intra oricand in casa? Daca vreau eu sa-i las sau daca au o hotarare judecatoreasca altfel, la revedere.
        2. Esti pe campii. Poate te referi la spatii publice (blocheaza o strada, ceva) altfel, daca e vorba de proprietatea ta n-are un tablagiu ce sa faca, asa de capul lui.
  • -1 (1 vot)    
    "Legea celor trei lovituri" impotriva pirateriei o (Joi, 29 octombrie 2009, 16:48)

    calin [anonim]

    se pare ca aceste companii de cablu sau ceilalti furnizori de internet nu-si vor mai amortiza investitiile in telecom din cauza ca oamenii vor renunta la internet... doar acum, asa au si ei acces la un film bun pentru in cinematografe costa 20 ron sa vezi un film .... fata de 5 lei cat era pe vremea lui ceausescu.sfarsitul internetului zic eu.....cam asta va fii....
  • +1 (1 vot)    
    Manele (Joi, 29 octombrie 2009, 16:54)

    Sadi [utilizator]

    Da' daca descarc manele e ilegal (ma rog, daca uploadez) ? Sau ma da pe mana psihiatrilor ?
  • +2 (2 voturi)    
    Se bate apa in piua (Vineri, 30 octombrie 2009, 12:03)

    Revolutionarul [anonim]

    Nu au reusit ei comunistii sa limiteze sau sa interzica comertul ilegal de aparate video si de casete cu filme si vin acum niste parliti sa interzica download-ul ilegal, vezi doamne.Numai un idiot sau cretin poate crede ca daca se inchide internetul pe tot globul, toata lumea va cumpara muzica si filmele de la magazin. Avea dreptate cineva mai sus, ca asa mai socializam si noi. Ma intalnesc cu prieteni, schimbam ce vrem intre noi si asa mai departe.
  • 0 (0 voturi)    
    problema e ca sunt multi... (Vineri, 30 octombrie 2009, 13:30)

    break [anonim]

    ...care isi aduc continut piratat.

    solutia cu memstick e mult mai lenta si mai putin raspindita.

    acum oricine a auzit de bittorrent sau dc++ isi instaleaza respectivele programe, destul de usor, chiar si pentru un utilizator neavizat, si poate cauta pe net ce vrea.

    probabil o sa se ajunga la retele de retele de prieteni, cu VPN-uri sau ceva asemanator, iar acolo va trebui sa ai grija pe cine bagi la tine in retea. si o sa apara politisti infiltrati, si uite asa se tot muta campul de batalie.

    problema e alta. daca tu hostezi ceva, un film care deranjeaza pe cineva, sau un site/articole/forum,, te poti trezi cu accesul taiat in baza legii ca probabil ai downloadat ceva piratat. si aici e problema mai mare, ca uite asa poate aparea cenzura.
  • +1 (1 vot)    
    Ca la inceput... (Marţi, 3 noiembrie 2009, 3:35)

    Nume [anonim]

    De mult ma tot gandesc: de unde provine dorinta omului de a viziona filme? Poate raspunsul sa fie curiozitatea lui fata de viata altor oamei, fie ei sau povestea lor fictiva? mai pe scurt: a trage cu ochiul. Sa fie oare pentru a potoli setea de imaginatie a multora dintre noi? Sa vezi cu proprii tai ochi lucruri pe care nu le vei putea vedea niciodata in viata reala? Si exemplele pot continua. Ma gandesc ca daca as fi pus in situatia de a plati pentru filmele pe care le descarc acum gratuit de pe net, cred ca m-as gandi mai bine, mult mai bine. La unele as renunta din start, la altele putin mai greu iar la cele mai bune foarte greu dar as renunta. As renunta la a-mi mai irosi timpul , si poate as intelege ca trebuie sa imi traiesc propria-mi viata in loc sa o tot traiesc pe a altora. Poate as intelege ca este o pierdere de timp si o risipa de energie tot acest mod de viata ( ma refer la viata de spectator al vietii ). Ma gandeam la generatiile trecute care nu au avut tot ce avem noi astazi: filme, mp3-uri, televiziune, etc. Ca oameni ne place sa ne bucuram de munca noastra si poate cateodata si de a altora insa fara a l-e plati placerea pe care am simtit-o ascultandu-le vocea sau urmarindu-le actoria. Pentru mizerii cine ar vrea sa plateasca? Dar pentru lucrurile care ne fac sa ne simtitm bine, cu care suntem pe aceeasi lungime de unda? Ca oameni, ca societate ne-am transformat...nu mai interactionam cum o faceam inainte de era tehnologica. Am pierdut magia scrisului de mana, sentimentul de implinire atunci cand primeam raspunsul unei scrisori si tremuratul imperceptibil al mainilor cand desfaceam plicul...Intelegeti ce vreau sa spun...Un ultim gand: ce am face noi internautii, daca cineva rau sau bine intentionat ne-ar priva intr-o zi, definitiv de aceasta forma de comunicare de acest schimb de materiale de tot felul? Putem sa dam putin timp frau imaginatiei si sa excludem din viata noastra tot ce ne ofera internetul? Cum ar arata si cum ar fi viata noastra?
  • 0 (0 voturi)    
    alta aberatie inaplicabila (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 12:48)

    Kypris8 [anonim]

    Precum legea cu ADNul imigrantilor, on va s'eclater!Bun, eu sunt Gigi si cu un program jmeker intru in wi-fiul vecinului(toata lumea are!) si mai adaug un artificiu sa am un IP prezentabil, descarc filme, muzica etc.Vecinul primeste amenda si restul, plus decizia judecatoriei pt oprirea conexiunii.Vecinul face apel.In timpul asta, avand in vedere ca o actiune judecatoreasca are loc peste cel putin un an, plus durata grevelor, plus vesnica lipsa de efective vecinul are sau nu acces la internet?Iar furnizorii de net or sa se vada cu plati amanate pana la nepoti deci fac si ei apel la justitie...Cred ca o sa ma reprofilez, va fi cerere mare de personal in justitie.Si cheltuielie pt evenualele procese incarcenate cine le plateste? De fapt... pe cine actionez in justitie?????