Un clujean care a pus pe internet materiale piratate a platit despagubiri de 10.000 lei pentru a fi scos de sub urmarire penala

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2010, 15:31 Economie | IT

Un utilizator de DC++ din Cluj care punea la dispozitia publicului prin intermediul programului instalat melodii si alte produse protejate de copyright a platit in luna ianuarie 10.000 de lei Asociatiei Industriei Muzicale din Romania (AIMR) pentru a acoperi un prejudiciu si a fi scos de sub urmarire penala, a anuntat asociatia, intr-un comunicat. Persoana in cauza a fost audiata de Parchet si i s-a pus in vedere sa contacteze reprezentantii partilor civile in vederea acoperirii daunelor materiale.

La inceputul anului 2009 AIMR a formulat catre IPJ Cluj plangere penala impotriva unui utilizator DC++. In urma cercetarilor penale s-a identificat faptuitorul si a fost audiat de catre Parchet, ocazie cu care a recunoscut ca a utilizat DC++, insa fara sa stie ca este ilegal.
 
Parchetul i-a pus in vedere sa contacteze reprezentantii partilor civile (reprezentantii titularilor de drepturi, printre care si AIMR), in vederea acoperirii daunelor materiale, circumstanta in care inculpatul ar putea beneficia de un tratament sanctionator redus (eventual aplicarea unei amenzi administrative si dispunerea masurii scoaterii de sub urmarire penala).
 
In ianuarie 2010 inculpatul T.D. a achitat catre AIMR suma de 10.000 lei reprezentand prejudiciul cauzat pentru postarea in reteaua DC++ a fonogramelor si videogramelor muzicale. Pentru ca inculpatul a achitat daunele, procuratura va putea da o solutie de scoatere de sub urmarire penala a acestuia.
 
“Solutionarea acestor cazuri va fi din ce in ce mai facila si ne asteptam ca fenomenul sa se franeze de la sine pentru ca utilizatorul final va intelege gravitatea unor astfel de activitati. Tot ceea ce se intampla si se va mai intampla cativa ani de acum inainte face parte dintr-un proces firesc de reglementare a internetului in ceea ce priveste folosirea legala a acestuia.” sustine in comunicat Florin Ciuica - directorul executiv AIMR.

Acesta este al doilea caz de piraterie prin intermediul programului DC++ sanctionat. In iulie anul trecut s-a anuntat ca un utilizator roman de DC++ ales la intamplare a fost obligat sa plateasca 2.950 euro daune civile catre industria muzicala pentru ca a pus pe internet muzica protejata de drepturi de autor. Prejudiciul a fost stabilit in functie de materialele gasite la utilizator, astfel daunele pentru acest caz au fost estimate la contravaloarea a 295 de produse originale a cate 10 euro fiecare. Valoarea finala stabilita pe criteriile acestui caz este de 2.950 de euro, echivalent in lei cu 10.923.
 
AIMR este Asociatia Industriei Muzicale din Romania si reprezinta interesele celor mai mari case de discuri din Romania in cazurile de piraterie pe teritoriul tarii. Aceasta s-a infiintat la inceputul anului 2008, pana atunci a functionat ca departament antipiraterie in cadrul UPFR-ului.


Citeste mai multe despre   










9738 vizualizari

  • -14 (48 voturi)    
    piraterie (Joi, 25 februarie 2010, 15:51)

    Claudiu [anonim]

    Bine le face la toti papagalii care pun materiale piratate pe DC++...fratilor voi ati auzit de trakere private?de cripatarea datelor ati auzit?normal ca nu....de asta ati ramas la stadiul de odc!pot sa pun pariu ca era vreun pustan teribilist...de altfel cam asa sunt toti cei de pe DC++...hai vanatii pe toti ca merita!
    • -1 (35 voturi)    
      BT client + Force Encryption (Joi, 25 februarie 2010, 16:21)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      probabil numa' manelistii mai folosesc DC++

      nu prea inteleg ce-s cu minusurile la colegu' de mai sus...
      • +5 (23 voturi)    
        Si manelistii de care vorbesti tu... (Joi, 25 februarie 2010, 16:59)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        ..au net... De aici minusurile. Sa vezi si la mine :))
      • +16 (18 voturi)    
        nu e vorba de manelisti :) (Joi, 25 februarie 2010, 17:01)

        ... [anonim] i-a raspuns lui mircea

        probabil e singura situatie posibila in care manelistii pot fi pusi in aceeasi oala cu orice alt individ :D
        prin urmare, nu e vorba de cat de bine poti sa furi, stim si noi ca numai boii se lovesc de bariera, iar tigrii si leii trec pe deasupra, taratoarele pe dedesubt. este vorba ca genul asta de masuri, luate de AIMR sau altii asemenea lor denota inapoiere. nu este normal sa interzici download-ul. poti cauta posibilitati de taxare a acestuia, dar sa-l interzici e neanderthalian.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 26 februarie 2010, 18:20)

        vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        pai - pentru ca vorbeste despre lucruri pe care nu le stapaneste indeajuns....vezi commentul meu mai sus in caz ca il publica hotnews
    • +19 (25 voturi)    
      nu te bucura de raul altuia (Joi, 25 februarie 2010, 16:23)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      tot ce ai spus este corect, minusurile ti le-ai luat pentru ca te bucuri de raul aluia, vezi ca nu se stie cine te trackeaza pe tine...
      • -3 (15 voturi)    
        Uau... (Joi, 25 februarie 2010, 16:59)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        STS-istule... Chill out...
    • +6 (6 voturi)    
      minusuri (Joi, 25 februarie 2010, 23:16)

      PanterA [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Eu ti-as da minus pentru:
      "la toti papagalii" (tuturor papagalilor) si "vanatii" (vanati-i)

      @mircea:
      "ce-s cu minusurile" (ce-i cu minusurile)

      Nu va dau, totusi, deoarece sunt sigur ca erorile sunt datorate grabei de a scrie la tastatura.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 26 februarie 2010, 18:18)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      e foarte usor sa faci rost de access pe trackere private si encryptarea priveste mai mult datele...De pe tracker pot lua foarte usor IP-ul si asa mai departe...nu te culca pe ambele urechi...encryptarea de la trackere a fost deja sparta de diversi asa ca nici asta nu e sigura... una peste alta nu fa diferenta intre seed-erii de pe torrente si papagali.... recunosc ca dc++ e o mizerie un pic mai mare decat torrentii
  • +11 (19 voturi)    
    AIMR (Joi, 25 februarie 2010, 16:01)

    brrrr [anonim]

    as vrea sa stiu daca cetateanul respectiv a fost atentionat inainte de AIMR, sau s-a trezit direct cu plangerea penala. de ce AIMR sau capusele asemanatoare din alte tari nu se ocupa mai bine cu impunerea unei taxe in abonamentele de internet care sa mearga la domniile lor? este o ipocrizie sa admiti existenta unor DC++, eMule, BitTorrent, dar sa spui in acelasi timp ca downloadatul este ilegal. e vorba de o directie fireasca a comoditatii pe care o presupun tehnologia si internetul.
    btw, AIMR este asociatia industriei muzicale bla bla. dar aceasta industrie se sprijina pe niste muzicieni, cantareti, performeri si alte denumiri din bransa. oare parerea lor este unanima in aceasta privinta? ar fi interesant de aflat.
    pana una alta, prin actiuni de genul asta, AIMR se pozitioneaza in epoca de piatra.
    • +17 (19 voturi)    
      ce ai bre, cu torentele? :) (Joi, 25 februarie 2010, 16:22)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui brrrr

      Torentele in sine sint perfect legale. Continutul e problema. Pe torente se pun si chestii legale, de ex. emisiunile Circotasilor, Linux... :)
      • 0 (12 voturi)    
        pe torente se pun mai ales chestii "ilegale" (Joi, 25 februarie 2010, 17:10)

        sau glumiti? [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

        "continutul e problema" - asta tine de ipocrizie. eu propun si ca bancile sa nu mai aiba functionari sau paznici sau seifuri. iar cei care iau bani pe nedrept sa mearga la inchisoare.
        pe de alta parte, eu caut pe torente chestii care sigur nu intereseaza nici aimr, nici asociatiile americane. iar cand pot sa vad asemenea "ciudatenii" la cinematograf sau la festivaluri, ma duc, tocmai pentru ca banii respectivi sa ajunga la cei care-i merita cu adevarat.
        parerea mea e ca imaginea celor care dau in judecata pentru download sau upload "ilegal" va suferi pe termen lung, incat poate or sa le iasa pe nas infumurarea de care dau dovada in prezent. si poate o sa reinvete pragmatismul care sta la originea societatii occidentale.
  • +16 (22 voturi)    
    hmmm (Joi, 25 februarie 2010, 16:17)

    liviu_ [utilizator]

    de curiozitate...
    banii astia merg la muzicienii a caror muzica a fost piratata sau in buzunarele sefilor AIMR???
    • +1 (3 voturi)    
      :))) (Vineri, 26 februarie 2010, 8:25)

      coco [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      hai sa vedem daca ghicesti...... ar fi chiar culmea sa-i plateasca fiecarui artist de la care a downlodat piese, cate 4-5 centi/ piesa . normal ca merg in bugetul lor, pe care o sa si-l imparta ca bonus pt realizari ......excedentare :)))) si cui altcuiva, decat sefilor????
  • +12 (16 voturi)    
    :) (Joi, 25 februarie 2010, 16:23)

    Calin [anonim]

    Sunt foarte curios daca cineva urmareste mai departe firul banilor. 10.000 lei achitati catre AIMR. Si de aici? Artistul prejudiciat primeste ceva?
    AIMR este firma viitorului. Luam o taxa de la artisti, sa le aparam drepturile si ii vanam pe cei care incalca legea. Daca vinovatul plateste, ne-am facut cu niste bani. Daca nu, sa mearga la puscarie, unde este intretinut din banii nostri, ai contribuabililor si nu ai AIMR.
    Tot in umila mea curiozitate, AIMR urmareste si pe cei care VAND materiale piratate? Sau acestia au deja platita taxa de protectie :) si nu se pot atinge de ei.
  • +18 (22 voturi)    
    Download legal (Joi, 25 februarie 2010, 16:33)

    MirceaG [anonim]

    Vreau să cumpăr muzică de pe internet legal, plata cu cardul și la același preț ca americanii, englezii etc. Îmi spune d-nul Florin Ciuca unde pot face asta în România?
    E simplu să dai în judecată, e ceva mai greu să oferi o alternativă. Atâta timp cât nu oferă alternativă ar trebui să tacă.
    Lăcomie și ignoranță = AIMR
    • -10 (20 voturi)    
      daca nu gasesti mp3-uri de vanzare, cumpara CD-uri (Joi, 25 februarie 2010, 16:45)

      bitu ratacit [anonim] i-a raspuns lui MirceaG

      Si in general, daca un bun nu este oferit spre vanzare, nu inseamna ca trebuie furat.

      Intelegi Mirciulica?
      • +3 (5 voturi)    
        nu e vorba de mancare aici (Joi, 25 februarie 2010, 17:19)

        ... [anonim] i-a raspuns lui bitu ratacit

        ci de arta. arta poate tine de foame. asta nu inteleg aimr si altii asemenea. daca vorbim de arta adevarata, atunci aimr sau omologii lor vestici sunt, prin comparatie, niste gandaci.
        da, trebuie sa ajuti si artistii sa traiasca. dar nu o sa vinzi produsele lor ca pe cartofi.
        sunt curioasa care este raportul dintre castigurile regizorilor sau ale artistilor si cele ale distribuitorilor. si mai sunt curioasa daca aimr reprezinta si manelistii :D asta i-ar descalifica total.
      • +5 (9 voturi)    
        "Furat"?! (Joi, 25 februarie 2010, 18:45)

        donjoe [utilizator] i-a raspuns lui bitu ratacit

        Auzi moşu', dacă ai probleme cu conceptul de "furt", te duci şi-ţi completezi educaţia lacunară, nu vii şi postezi inepţii pe Internet, da?

        Ia vezi, scrie în vreun dicţionar că "furt" înseamnă să laşi originalul la locul lui, neatins, nedistrus şi nemutat? Mai gândeşte-te (dacă ai cu ce).
  • +5 (11 voturi)    
    o aberatie totala... (Joi, 25 februarie 2010, 16:42)

    Bogdan [anonim]

    N-aveau cum sa demonstreze ca el a pus materialele. Calculatorul putea fi folosit de oricine si in plus, daca au intrat pe shareul lui ii poate da el in judecata pentru violarea intimitatii. Oare au avut mandat de perchezitie sa faca acest lucru?

    Jepcari... ce sa mai zic...
    • +4 (8 voturi)    
      NU ai nevoie de mandat pentru asta (Joi, 25 februarie 2010, 17:35)

      aisionline [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Cand pui pe share, il faci PUBLIC!!!
      E ca si cum iei un tablou, il pui in fata portii si vrei mandat ca sa se uite la el sau sa il ia. NU poate sa iti intre in casa, nu poate sa iti intre fraudulos in computer, dar fiind public intra cine vrea.
      De asemenea am un raspuns si pentru istetul sef care spune ca "nu ai auzit de tracker privat?"
      Amice, nimic nu e privat, e doar necunoscut. Ca daca tu imparti filme cu Terminatorul in tot cartierul nu e nevoie de afise ca sa te prinda. Sa fim seriosi, daca dai un search pe google gasesti mai mult de jumate din "trackerele private" din Romania. Asa ca asta cu privat, s-a terminat.
      Cat despre ISP, fii sigur ca au ajuns cu mandat la ei la usa, si sunt obligati sa dea informatia.
      • +2 (4 voturi)    
        si la ce lege l-au bagat? (Joi, 25 februarie 2010, 17:49)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui aisionline

        la furt de energie parca ii incadreaza pe astia... ca drepturile de autor nu prea sunt reglementate in rromania.

        D-aia pun unii pe share un fisier in care scriu un fel de disclamer si spun ca nu ai voie sa vizualizezi shareul sau sa downloadezi nimic pentru ca nu esti de acord cu asta :) si daca o faci este pe raspunderea ta.

        Si e normal, la mine in casa pot sa fac ce vreau eu, sa las pe cine vreau eu!
  • -1 (9 voturi)    
    Mdaaa.. (Joi, 25 februarie 2010, 16:45)

    Cristina [anonim]

    Deci articolul asta imi suna a "tara arde si baba se piaptana". Nu zic ca nu e important sa protejezi drepturile de autor dar exista in tara asta o sumedenie de alte probleme mai grave de a caror rezolvare nu se ocupa nimeni.
    Eu recunosc ca nici eu nu am stiut la inceput ca dc++ e ilegal, cand am aflat am renuntat la el...nuuu...nu din corectitudine..ci de frica..pentru ca sa fim seriosi nu ne-ar ajunge o viata ca sa cumparam TOATE melodiile, filmele, jocurile pe care le downloadam de pe internet..si nici nu as vedea un rost in treaba asta. Scoti filmul, il vezi, il arunci. Daca il uploadez e alta treaba.
    Dar am o maare dilema, poate ma poate lamuri cineva, ce folos au cei care uploadeaza? ce castiga ei. O fac din darnicie?? Mi-e greu sa cred, Hai, uploadezi o data un film..inteleg..dar sunt unii care au sute la activ.
    • +3 (9 voturi)    
      Cum adica?? (Joi, 25 februarie 2010, 17:53)

      Upload [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      Tu cum DRACU downloadezi, daca cineva nu uploadeaza?? Chiar nu intelegi ca tocmai asta e ideea cara sta la baza intregului sistem p2p? DA sunt multi care uploadeaza pentrui ca tu, campioana de "hit and run" din Romania sa poti lua tot ce vrei de pe net. Ce mentalitatea tipic mioritica, doamneeee...
  • +3 (9 voturi)    
    proces (Joi, 25 februarie 2010, 17:16)

    eu [anonim]

    Tipul condamnat ar trebui sa dea in judecata provider-ul de internet. Aceasta firma nu are voie sa ofere informatii despre clienti.
    • +3 (9 voturi)    
      proces egal cu zero (Joi, 25 februarie 2010, 17:27)

      tu [anonim] i-a raspuns lui eu

      daca e vorba de o infractiune ca in acest caz atunci ISP-ul este obligat sa ofere astfel de informatii
    • -2 (10 voturi)    
      Serios? (Joi, 25 februarie 2010, 17:28)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui eu

      Nu are voie sa ofere unor firme private, dar cand vine politia la ei, TREBUIE sa ofere. Te simti cu musca pe caciula?
    • +2 (6 voturi)    
      daca s-a ajuns la procuratura (Joi, 25 februarie 2010, 17:30)

      florin [anonim] i-a raspuns lui eu

      fii sigur ca aveau mandat si atunc providerul nu avea ce sa faca
    • +3 (5 voturi)    
      fals (Joi, 25 februarie 2010, 18:03)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui eu

      daca bine tin eu minte, anul trecut sau acum 2 ani era o discutie despre o lege/hotarare/whatever, care le permitea politistilor (ma rog, alora mai rasariti, care stiu cu ce se mananca asta) care le permitea sa arunce o 'privire' pe datele isp-ilor sa vada pe unde mai sunt hub-uri de dc, cine le mai acceseaza si mai ales cine si ce uploadeaza.
      En fin... daca vrei sa 'eludezi' legea, sunt alte cai, mult mai sigure decat dc++. Mai ales ca in ziua de azi nici nu mai stii cine e la cel'lalt capat al hub-ului :D
    • -1 (3 voturi)    
      piraterie (Joi, 25 februarie 2010, 20:06)

      Tractorist [anonim] i-a raspuns lui eu

      Cred ca daca astia vor intensifica controalele 80% din abonati vor renunta la internet. Va fi ca in era dial-up. Bineinteles pirateria nu va disparea ci va face un pas inapoi, vor fi iarasi la moda schimbul de discuri, vinzarea in piata, pe la coltul strazii, etc.
      As fi tare curios sa vad cit la suta incaseaza un artist din vinzarile de albume si ce procent iau casele de discuri, editurile etc? Linga fiecare artist mai traiesc o duzina de capuse care incaseaza sume frumusele pentru fel si fel de "servicii". Luati exemplul lui Michael Jackson, care a fost omorit de parazitii din jurul lui.
      • +3 (7 voturi)    
        Vei renunţa tu, poate. (Joi, 25 februarie 2010, 20:38)

        donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Tractorist

        Nu va renunţa nimeni la nimic. Vor renunţa habarniştii până vin deştepţii din urmă să le arate alte căi de a face sharing. Câtă vreme ai o sârmă de dus şi-o sârmă de-ntors care te leagă la Internet, vei putea descărca fişiere, stai tu liniştit.

        Ameţiţii ăştia de la MAFIAA şi AIMR au impresia că pot întoarce râurile în izvoare, dar o să afle destul de repede că nu mor caii când vor câinii.
  • -2 (8 voturi)    
    va traduc... (Joi, 25 februarie 2010, 17:21)

    nemanelistu [anonim]

    Se vede ca n-ati inteles nimic. In tara de 99% manelisti (adica ascultatori de manele) s-au gandit creatorii de manele si pretenarii lor din servicii ca e os de ros aici. Si uite asa ajung votantii lui baselu sa plateasca amenzi ca l-au votat.
    Capisci?
  • +3 (3 voturi)    
    Pentru cei care se mira (Joi, 25 februarie 2010, 17:25)

    Cristi [anonim]

    De ce de exemplu Itunes nu vinde muzica in Romania:

    http://arstechnica.com/tech-policy/news/2009/05/itunes-still-not-available-in-some-eu-countries-heres-why.ars
  • +10 (12 voturi)    
    Cover-up (Joi, 25 februarie 2010, 17:34)

    Neutron [anonim]

    Eu am alta intrebare: orchestrele de la nunti, botezuri si taieri de motz care canta melodii consacrate platesc drepturi de autor? Cred ca multi am auzit : Bona sera senorina, Ti-am dat un inel, Woman in love,Felicita sau Insieme din gura unei Barbare "Stressante" sau a unui Tot'io Cu'Tunu autohton, rasunand din vreo braserie cu program prelungit. Si inca ceva: astia care vand "Abibas", "Didibao", "Pawasonic", "ReebeK" sau "Mike" platesc vreun drept de autor? Ca produsul arata ca originalul, doar "titlul melodiei" difera nitel.
    • +1 (1 vot)    
      Colectare (Vineri, 26 februarie 2010, 11:11)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui Neutron

      Da Neuron, orice utilizare a muzicii este remunerata. De asta exista organismele de gestiune colectiva (OGC-uri). UCMR-ADA pentru compozitori, CREDIDAM pentru aatistii interpreti si UPFR pentru casele de discuri. Un restaurant daca foloseste muzica trebuie sa obtina licenta pentru a functiona legal.
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru cei care se pricep... (Joi, 25 februarie 2010, 18:00)

    Neutron [anonim]

    Legea Drepturilor de Autor din Romania e valabila doar pentru produsele din UE? De exemplu: un film din Sri Lanka sau Tonga intra in calcul? Exista un fel de parteneriat cu anume tari? Si daca da, cu care?
    • 0 (0 voturi)    
      europa (Vineri, 26 februarie 2010, 11:14)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Neutron

      De exemplu casele mari de discuri sunt reprezentate in Romania. Sau licentiate, sau ca reprezentanta directa. Vorbim de Universal, EMI, Sony. Despre filmele din Sri Lanka nu stiu ce sa iti spun. Probabil daca ar avea o cerere mare pe piata ar exista cineva care sa ii reprezinte.
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc pentru raspunsuri (Vineri, 26 februarie 2010, 12:17)

        Neutron [anonim] i-a raspuns lui alina

        Revin cu o alta intrebare: In Romania, si chiar in multe state din UE, predomina casele de productie americane si europene. Multe case mari de film asiatic nu au reprezentanta si aici pot enumera: Shochiku, Toho, Kadakawa sau Toei. Pentru a putea cumpara un film al acestor case, trebuie sa faci tot felul de "operatiuni bancare" cu cine stie ce firma din Singapore, Taiwan sau Hong-Kong. Si nu in ultimul rand, unele firme de distributie nu au inclusa pe lista clientilor potentiali, tara cu numele de Romania. Lasand la o parte latura morala, daca o casa de film nu are distributie intr-o tara, nu ar trebui sa se astepte la piraterie in acea tara? Prin simplul fapt ca nu ofera alternativa legala. Personal eu as prefera varianta legala pentru ca criteriul "calitatea produsului" ( si nu ma refer la "calitatea artistica" a produsului ), conteaza la un film. Deci intrebarea mea este: daca o casa de film nu are distributor intr-un stat, are dreptul sa ceara respectarea legii copyright-ului in acea tara?
  • +6 (12 voturi)    
    //. (Joi, 25 februarie 2010, 18:50)

    donjoe [utilizator]

    Băi AIMR, //. învăţaţi prima dată ce înseamnă avantajele şi dezavantajele unei pieţe libere şi discutăm dup-aia de legi. Doar pentru că ceva e lege la un moment dat nu înseamnă că e perfecţiunea întruchipată. Parcă exista un principiu al dreptului care spune că atunci când toată societatea are un anumit comportament, comportamentul respectiv devine Lege (şi nu invers, dictatorilor). Aşa că la ora asta legea stabilită de societate e că orice se găseşte pe Internet se poate download-a şi basta.

    Mai bine vedeţi-vă voi de problema reală, care e crearea unui nou sistem economic adaptat la realităţile lumii-cu-Internet (foarte diferită de lumea-fără-Internet de pe vremea voastră, boşorogilor) şi nu mai daţi voi în judecată persoane private, că s-ar putea să enervaţi un segment cam mare din populaţie //.(editat de HotNews.ro)
    • -7 (11 voturi)    
      O sa enerveze ce ma? (Joi, 25 februarie 2010, 19:11)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui donjoe

      Tu oricum nu pricepi sa platesti pentru ce fac altii, asa ca ce o sa faci? Si nu prostimea dicteaza ce legi sunt si nu sunt bune.
      Si daca tot esti prea prost de cap, astia care creeaza alea pe care dobitocul de tine considera ca i se cuvin, cum ar trebui sa-si sustina familia? Prin donatii voluntare? Sau esti unul care considerea ca ar trebui sa fie totul gratis si plin de reclame. Si pana la urma, daca tot e gratis, de ce mai e nevoie de reclama daca si produsul din reclama e gratis?
      • +6 (10 voturi)    
        Te roade rău problema? (Joi, 25 februarie 2010, 20:48)

        donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Ce-i micuţule, lucrezi la casa de discuri şi te temi că n-o să mai poţi merge-n Bahamas la vară? :)

        Cu prostul de cap şi dobitocul ştii cum e - cine zice, ăla e. ;) Poate-ţi imaginezi, sub influenţa stupefiantelor cum eşti, că eu nu plătesc pentru nimic niciodată şi că tot ce am e furat. S-ar putea ca realitatea să nu corespundă cu halucinaţia ta, aşa că fă bine şi nu-ţi mai da cu părerea aiurea.

        Există modele economice în care să se plătească şi altfel decât pe singura cale "legală" de acum, adică după pretenţiile exclusive ale "deţinătorilor de drepturi". Cine acordă "drepturile" alea de la bun început, expertule, dacă nu societatea în care îţi desfăşori activitatea? "Nu prostimea dictează"? Da' cine, cumva Măria-Ta? Ai o problemă cu democraţia sau ceva? Mută-te de urgenţă în Arabia Saudită sau Coreea de Nord şi lasă-ne.

        Poate ţie ţi se pare OK să existe monopol (cosmetizat la ora asta sub numele de "copyright"), dar alţii care ştiu mai multă economie ştiu de ce ăsta-i un lucru rău pentru piaţa liberă şi cum poate fi dăunător inovatorilor şi consumatorilor. Tu pari să mai ai o grămadă de învăţat până să te dai mare pricepător.
      • +2 (6 voturi)    
        think! (Joi, 25 februarie 2010, 22:34)

        Nik [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        ma da ce destept esti si tu!!! ai mancat neuroni? cum sa isi intretina familia? pai daca e muzica de calitate sau ceruta, o trupa/artist isi scoate banii din reclama, din concerte, nu sta in vanzarile de cd-uri. stau in vanzarile de cd-uri aia pe care nu ii mai asculta nici dracu, sau nu ii cheama nimeni pe la vreun concert, pe nicaieri, pt ca nu-s ceruti! asa ca, daca tot se plang, sa o faca dupa ce or sa scoata si ei ceva de doamne-ajuta!
        ex:
        1. trupa apreciata = melodii ascultate de multi (chiar daca melodiile sunt piratate. o trupa desteapta stie ca ii e benefica si piratarea), din care rezulta, concerte, bani din publicitate

        2. trupa neascultata nici de dracu = normal ca sar de fund in sus, ca vaaai, ne pirateaza. sa stea ei linistiti, pt ca daca nu sunt ceruti, nici muzica lor nu e piratata. e piratata cea de la punctul de mai sus.

        nu ti se pare logic?

        (continuare in urmatorul post)
        • +1 (3 voturi)    
          ce va doare pe voi capul (Vineri, 26 februarie 2010, 11:18)

          mimi [anonim] i-a raspuns lui Nik

          Ma amuza teribil cum le faceti voi business planul. Adica imi da asta gratuit, ma lasa sa piratez, dar el daca e o valoare adevarata, stie sa scoata bani. Pe acelasi principiu romanesc. Un arist daca vrea sa faca publica sau sa ofere gratuit muzica lui are la dispozitiei licentele "creative commons". Nu are decat sa le foloseasca, dar nu va mai dati voi cu parerea ce trebuie sa fac unul si altul cu munca lui.
        • +1 (3 voturi)    
          Bine mai expertii lu peste (Vineri, 26 februarie 2010, 15:19)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Nik

          Daca tot le stiti voi pe toate. Daca muzica lu ala nu o asculta nimeni de ce o mai piratati? E dreptul lui si numai al lui sa decida daca munca lui o distribuie gratis (creative commons) sau nu. In nici un caz un fraier cu idei utopice despre economie cand el nu a iesit niciodata din casa.
          • -1 (3 voturi)    
            fraier esti tu! (Vineri, 26 februarie 2010, 18:02)

            Nik [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            "daca muzica lu ala nu o asculta nimeni de ce o mai piratati" ??? - pai stii tu ce se pirateaza? cumva aimr a facut actiunea doar pt aia nepiratati, sau pentru aia foarte? au facut in general, fara sa stie care e mai mult, care mai putin

            si ca sa vezi cat de prost esti, hai sa vedem cand vor reusi astia sa stopeze pirateria!
      • -1 (3 voturi)    
        think again! (Joi, 25 februarie 2010, 22:44)

        Nik [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        continuarea:

        so, o trupa ceruta nu sare de fund in sus daca e piratata! pentru ca stie foarte bine ca asta e cel mai rapid mod spre recunoastere, spre celebritate! si orice trupa care are macar cativa neuroni stie ca n-are rost sa iti bati capul prea mult cu piratarea, pt ca, vrei-nu vrei, oricum o sa existe!!!

        iar aia care nu sunt ceruti, de ce se oftica asa mult, si spun ca muzica le e piratata? mai fratilor, daca nu sunteti ceruti, stati tata flexati, ca nici mare atentat cu piratarea nu se face la adresa muzicii voastre!

        ca urmare, cei mai guralivi sunt aia a caror muzica e piratata cel mai putin - sau deloc!

        insa, nu m-ar mira ca nici macar aia sa nu faca gura, ci toata treaba sa fie a astora de la aimr, care vor sa isi justifice si ei salariile! care probabil ii prostesc pe artisti cu "uite, noi lucram pt voi, va aparam interesele, etc", ca sa obtina venituri si de la artisti, pt reprezentare, si de la casele de discuri, si de la stat, si din amenzi, sau de unde or mai obtine ei... ca sunt sigur ca nu mor de foame!
  • +5 (9 voturi)    
    fond (Joi, 25 februarie 2010, 19:25)

    Elod [anonim]

    Poate ar trebui sa incepem sa constituim un fond de solidaritate nationala ;). La fiecare download ilegal varsam 1 leu.

    Cand se leaga organizatiile care protejeaza hotii (sper ca-i clar pentru toata lumea ca nu artistii incaseaza acei bani, ci este mancata de aparatul birocratic) sare avocatul sa taraganeze procesul 5 ani si daca chiar se ajunge la plata, se plateste din fond.
    • 0 (4 voturi)    
      dap! :d (Joi, 25 februarie 2010, 22:55)

      Nik [anonim] i-a raspuns lui Elod

      mamaaa, super idee!!! :)))))))

      so, asta a trebuit sa plateasca vreo 2500 de euro. la cate un euro, 2500 de utilizatori acopereau amenda. e lejer un euro, si utilizatorii sunt cu sutele de mii.

      daca ar da 10 mii de utilizatori care 2 euro (ceea ce nu e mult), cu 20 de mii de euro s-ar plati un avocat sa taraganeze procesul 1-2-3 ani, si chiar daca s-ar ajunge la amenda, s-ar plati din banii aia. si cam cate procese concomitente si-ar permite? :)))
  • +4 (6 voturi)    
    deontologie (Joi, 25 februarie 2010, 19:28)

    kayros [anonim]

    La urma urmei, discutia merge inspre moralitatea dreptului intelectual vs. accesul democratic la informatie.

    Nu este normal sa ingradesti cuiva dreptul de a asculta Bach sau de a citi un articol nou intr-un domeniu de varf. Dreptul intelectual (acela care ar trebui sa se duca la creator si nu la distrbuitor) poate fi oricand acoperit din averile celor bogati printr-o taxa pe bogatie, fara ca acestia macar sa simta iar nu prin bagatul mainii in buzunarele necajitilor.
    Legislatiile fiscale ale tarilor cu staif prevad scutiri de impozite pentru cei care isi dedica gesturile filantropce (de fapt, investitii mascate in valoarea culturala si stiintifica) astfel incat nu ar fi nicio problema.
    Dar pentru o astfel de initiativa ar trebui ca in fruntea legislativului si a executivului sa existe oameni capabili si bine intentionati!
    • -1 (1 vot)    
      hmm... (Luni, 1 martie 2010, 13:30)

      amazing [utilizator] i-a raspuns lui kayros

      Eu ar trb sa inregistrez la OSIM roata, focul, mersul pe jos, arcul cu sageti si bila .... sa vedem atunci care e mai tare...
  • 0 (4 voturi)    
    palavre (Joi, 25 februarie 2010, 22:23)

    piratu" [anonim]

    aimr se trezi in miez de criza fara bani din cauza pirateriei si -si zise:ce sa fac , ce sa fac?A, da, putina zvonistica. Si iata cum se facu cu niste bani din amendarea amaratilor de piratisti.Mama, ce de multi bani, nu?Bine ca nu sant decat niste zvonuri, bine ca exista clientii de torente, bine ca, bine ca...
  • 0 (6 voturi)    
    Ha (Joi, 25 februarie 2010, 23:37)

    Elena [anonim]

    prea tare. m-am uitat azi pe subiectul asta si vad cum se incepe o dezbatere pe moralitate. cativa dintre voi doresc sa-si scuze lipsa de asa ceva cu pretentia ca nici altii nu au asa ceva. altii fiind AIMR. nu stiu cine sunt, nu am auzit de ei pana acum, dar pe multi v-am citit suficient acum.
    n-ati fi in stare sa respectati niste oameni sau munca lor, dar sunteti perfect valabili sa va definiti moralitatea pe munca altora. "suntem cu totii in noroi, de ce sa incerce cineva sa faca curat?"
    unde va era moralitatea asta cand dadeati click sa faceti share? habar n-aveati de ea. v-a muscat brusc de fund, si asa cum spunea si cineva pe aici, v-a navalit in mod "confortabil" spiritul mioritic.
    nu stiu ce agenda are aimr si am sa-i urmaresc, dar sincera sa fiu, pana acum imi face o placere deosebita ca va scoate la iveala. oamenii care vor citi articolul asta, vor citi si comentariile voastre. ;)

    asta a fost pe sistemul "va multumim ca existati"

    XOXO
    Ela
    • +2 (4 voturi)    
      re: Elena (Vineri, 26 februarie 2010, 0:33)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Elena

      Uite aici niste informatii interesante (ce-i cu drepturile de autor, care-i ideea cu ele, de ce au aparut, care-i legatura lor cu moralitatea, etc):

      http://www.gnu.org/philosophy/misinterpreting-copyright.html

      E?
      • 0 (0 voturi)    
        total de acord (Vineri, 26 februarie 2010, 11:15)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui MLZ

        cu aceasta folosofie. ;)
    • +3 (7 voturi)    
      rusine! (Vineri, 26 februarie 2010, 1:10)

      Nik [anonim] i-a raspuns lui Elena

      pai, nu ai inteles nimic! tu nu ai luat niciodata o melodie de pe dc, nici un film, nimic nimic? nici de pe trakkere (torente)? nici de pe un alt site? nici pe youtube nu asculti melodii?
      daca ai facut macar unul din lucrurile astea, atunci nu inteleg de ce vorbesti!
      iti face placere ca aimr ii scoate la iveala? pe aia care ce, care nu cumpara neaparat muzica/filme, si o uploadeaza? datorita astora poti tu asculta si vedea ce vrei! stii ca si alea de pe youtube sunt puse tot de astia pe care ii acuzi ca pirateaza? ca doar nu isi fac artistii sau casele de discuri conturi pe youtube, apoi uploadeaza filme si muzica!
      eu chiar nu cred ca absolut toata muzica pe care o asculti e cumparata! sau, daca o asculti pe net, contribui cu ceva la bunastarea artistului? pui bani in contul lor la fiecare melodie pe care o asculti?

      unde era moralitatea unora cand dadeau click sa faca share? datorita lor poti avea tu, si altii, ce vreti! spui acelasi lucru pe care il zice si Cristina mai sus! care, cumva, e de acord cu downloadul, dar nu si cu uploadul! asa faci si tu! lipsa de moralitate e si cand iei de pe net, nu doar cand pui!
      dupa mintea ta, e ceva de genul "mamaaa, ce bine e ca am gasit de unde sa descarc!!! iar voua, rusine ca ati uploadat! meritati amenda!"

      ce tupeu aveti unii sa vorbiti aiurea...
  • +1 (5 voturi)    
    moralisti degeaba! (Vineri, 26 februarie 2010, 1:44)

    Nik [anonim]

    daca mai apare vreun moralist, ce acuza in stanga si-n dreapta, ca unii pirateaza, ca nu se gandesc la artisti, la casele de discuri, la etc, sa stea 2 min sa se gandeasca daca a luat vreodata ceva de pe net, fara sa plateasca! daca da, nu ar fi mai bine sa ne scuteasca de ipocrizie?

    vreau sa il vad si eu pe ala care a dat bani pe ABSOLUT orice melodie ascultata, orice film vazut, orice program folosit, si asa mai departe!

    toti care ii acuzati pe uploaderi, aveti windows original? word original? cel mai probabil e sa nu aveti! asa ca... nu va dati moralisti!

    ia vedeti cate melodii aveti in calc, si cate cd-uri originale in casa! daca raportul e mai mare de aprox 10 la 1... stiti voi ce inseamna, nu? :)

    ar mai fi o varianta. a celor care s-ar putea gandi...: "eu! eu nu am luat niciodata de pe dc, torente, sau alte site-uri, asa ca pot da cu piatra! eu iau (mie imi da) muzica un prieten!" - e, prietenul ala de unde crezi ca o are??? o cumpara?

    alta varianta: presupunem ca o cumpara! deci el e ok (si legal, si moral). daca vine la tine acasa cu cd-ul, si o ascultati amandoi, TU nu esti ok moral, pt ca nu contribui cu nimic la ce s-ar cuveni artistului!

    presupunem ca tipul care cumpara are 100 de prieteni, si le imprumuta cd-ul, sau ii cheama pe toti la el acasa, si asculta in grup! e ok? poate fi acuzat de ceva in mod legal? rasp: NU!

    diferenta dintre imprumutatul cd-ului, si ceea ce voi - falsii moralisti - acuzati, este doar calea prin care muzicaajunge la altii, nimic mai mult!

    chiar daca aimr sau altii vor reusi sa interzica tot ce tine de sharing pe net (desi, nu vor reusi niciodata!), lumea nu o sa dea navala sa cumpere! din aproape in aproape isi vor usb-uri, cd-uri, dvd-uri, hard-uri, etc etc, si aimr tot degeaba o sa fie!
    • +1 (3 voturi)    
      bine spus (Vineri, 26 februarie 2010, 15:25)

      simplex [utilizator] i-a raspuns lui Nik

      +1
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 26 februarie 2010, 2:26)

    Nik [anonim]

    aimr-u', ce o sa faceti daca lumea va incepe sa dea ce are pe messenger? si in cazul acesta dispare si nesiguranta (pe dc, nu stii cine se uita la share, insa pe messenger poti stii cui dai ce vrei sa dai. cel putin, dai celor de care esti sigur).

    sau pe site-uri de transfer. unde nu veti putea stii ce se transfera, pentru ca nu veti avea acces. si nu veti avea nici cum sa fortati proprietarii site-ului de transfer sa va permita verificarea continutului, pentru ca , din moment ce nu stiti care transfer contine ceva legal sau nu, ar trebui sa verificati toate transferurile, ceea ce nu este legal pentru voi, pentru ca ar trebui sa va bagati nasul si in unele transferuri ok, in care nu aveati ce cauta!

    e ca si cand ati intra in casele tuturor oamenilor, poate poate o-ti gasi ceva ilegal! nu, fratilor, tre sa mergeti la sigur! iar daca nu puteti, asta e

    dati alternative intai, apoi sa faceti valuri... intr-un pahar cu apa!
    • 0 (2 voturi)    
      Messenger şmessenger. (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 0:01)

      donjoe [utilizator] i-a raspuns lui Nik

      Şefu', un singur cuvânt am pentru tine: freenet.

      Cine cunoaşte, ştie.
      • 0 (0 voturi)    
        yup... (Luni, 1 martie 2010, 13:44)

        amazing [utilizator] i-a raspuns lui donjoe

        las-o-asa....
  • -2 (4 voturi)    
    parere (Vineri, 26 februarie 2010, 8:39)

    florin [anonim]

    si eu am o problema asemanatoare,furnizorul de net ma sunat sa imi spuna ca cei de la AIMR au cerut datele mele....
    Dupa asta m-am informat mai bine si am inteles ca problema nu este sa dai jos ceva de pe net,problema este ca o dai mai departe fara a avea acest drept...usor usor ai nostri conducatori il cam bat la cur pe ceausescu,acum traim adevaratul comunism
    • +1 (3 voturi)    
      Nu chiar. (Vineri, 26 februarie 2010, 23:54)

      donjoe [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Vezi că o cam dai prin bălării, neavând habar ce-i ăla comunism (doctrină economică, îţi spun eu) şi egalându-l în mod nejustificat cu dictatura criminală (care e un lucru diferit).

      Dacă era comunism informatic, tocmai, că era voie să daunlodezi, pentru că toate produsele erau la dispoziţia societăţii şi crearea lor nu era "stimulată" doar prin profit şi pe bază de lăcomie ca acum.

      Ai vrea tu să fie comunism informatic, dar n-avem noi norocul ăla.
      • 0 (0 voturi)    
        ahahaah (Luni, 1 martie 2010, 13:46)

        amazing [utilizator] i-a raspuns lui donjoe

        corect!
  • 0 (4 voturi)    
    abuz! (Vineri, 26 februarie 2010, 9:22)

    moldo [anonim]

    Daca imprumutam un cd cu muzica noua de la un prieten..era bun de amenda ca a share-uit ?
    Traim intr-o tara de abuzuri in care cei multi si "prosti" nu au nici un drept!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    ce zice legea? (Vineri, 26 februarie 2010, 15:06)

    areopagitul [utilizator]

    in baza carei legi sau articol poti condamna pe cineva care detine muzica/filme/soft pentru uz personal, fara sa obtina profit?
    ma gandesc ca aceeasi lege ar trebui sa pedepseasca si copiatul la xerox al unei carti, nu?
  • 0 (2 voturi)    
    fake (Vineri, 26 februarie 2010, 15:36)

    gogu [anonim]

    toata stirea este un fake. stiu ce vorbesc. cititi legea 9/1996
  • -2 (2 voturi)    
    :) (Vineri, 26 februarie 2010, 18:17)

    Nik [anonim]

    treaba e cam asa?
    - important e sa nu pui la dispozitia altora pe dc, sau pe orice alt site (pe care il pot ei verifica) daca vrei sa dai cuiva, se poate face asta face-to-face, sau pe messenger, sau pe mail, sau eventual pe un site de transfer (dupa ce arhivati si voi, si eventual puneti un alt nume. desi, unele din site-urile astea arhiveaza automat la momentul uploadarii). ce rezulta de aici? ca sa verifice arhivele, trebuie sa aiba acordul proprietarului site-ului pentru a le verifica pe toate. si lucrul asta nu il pot cere, pt ca ar trebui sa isi bage nasul si in chestiile absolut legale, unde nu aveau ce cauta! (bine, acum depinde daca exista vreo precizare pe site-ul respectiv in care sa se spuna ca datele sunt protejate, sau nu. si daca ceea ce uploadati poate fi vazut de oricine, sau doar celui caruia ii trimiteti, sau ii dati linkul respectiv)

    nu stiu ce acuza ei in principal, dar logic ar fi sa pedepseasa uploadul, nu si downloadul.
  • +1 (1 vot)    
    valuri degeaba... (Vineri, 26 februarie 2010, 18:51)

    Nik [anonim]

    so, uploadul e pedepsit, downloadul nu. cel putin asa mi se pare logic. ce vina are cineva daca a gasit un loc de unde sa ia chestii? ok, are o vina morala, cel mult. dar pentru o vina legala nu prea vad temei.
    si in drept exista notiunea de "buna credinta". adica: daca tu cumperi un bun, ce era furat, dar nu stiai ca este furat, nu ai nici o vina, ba mai mult, bunul respectiv nu iti poate fi luat!

    deci, daca o pers gaseste pe internet un site... sa zicem cu muzica gratuita, si downloadeaza, e vina lui? sa il acuze pe cel care o pune la dispozitie, nu pe cel care o preia.

    apoi, amenda pt tipul asta din cluj cica a fost stabilita in functie de cate chestii au fost gasite la el acasa. mi se pare gresit!!! sa fie stabilita in functie de cate chestii avea la share, la momentul la care a fost verificat!! nu in functie de cate avea acasa! poate unele au fost cumparate pe internet! pentru ca exista astfel de site-uri!
    ex: a cumparat melodii, filme, pe internet, si le are pe hard. sau le-a pus pe cd/dvd! ce vina are? e de buna credinta, nu? ca doar a platit pt ele! daca proprietarul site-ului nu avea voie sa le vanda, asta e alta problema mai fratilor!! amendati-l pe ala!

    citate din text:
    "In ianuarie 2010 inculpatul T.D. a achitat catre AIMR suma de 10.000 lei reprezentand prejudiciul cauzat pentru postarea in reteaua DC++ a fonogramelor si videogramelor muzicale" - deci, a platit pentru POSTAREA LOR! ca urmare, trebuia stabilita suma in functie de ce avea la share, nu de ce i-au gasit acasa!

    "Prejudiciul a fost stabilit in functie de materialele gasite la utilizator" - gresit!!! ce spun ei in al doilea citat cam contrazice ceea ce e in primul!
    si ei ce fac, presupun ca tot ce avea acasa, ar fi pus la share? ntz, nu merge! pe aceeasi idee, daca o pers are cutite in bucatarie, inseamna ca are ganduri rele?

    alta varianta: daca tot ce avea acasa era original? normal era sa-l amendeze pt ce punea la share, strict. ca restul de acasa, fiind originale, erau total legale!
  • -2 (2 voturi)    
    AIMR (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 0:21)

    PSC [anonim]

    Chiar au emigrat toţi hack-erii din România? Nu mai e nimeni care să închidă forţat site-ul AIMR??
    • 0 (0 voturi)    
      apropo de AIMR (Duminică, 28 februarie 2010, 7:30)

      nnanicu [anonim] i-a raspuns lui PSC

      chiar asa; unde ne sunt...hack-erii? i-au luat pe toti? si i-au trecut in ,,servicii''?:)
  • -1 (1 vot)    
    ce prejudiciu?!? (Luni, 1 martie 2010, 17:00)

    AIMR [anonim]

    artistii platesc o gramada de bani radiourilor ca fie difuzati si sa devina populari.
    AIMR ar fi trebuit sa-l platesca pe tipul ala ca e putin probabil ca cineva dintre cei care au luat "piesele" sa fie dintre cei dispusi sa dea bani pe muzica romaneasca.
    Nu-i nici un prejudiciu, faptul ca artistii aia devin "faimosi" si platiti bine la nunta sau concerte se datoreaza DC++.