Portalul Yahoo.ro si mail-ul in romana se vor lansa in ultimul trimestru din 2010

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 30 iunie 2010, 15:21 Economie | IT

Homepage-ul Yahoo! si mail-ul in romana vor fi functionale incepand cu ultimul trimestru al acestui an, cu cateva luni intarziere din nevoia pregatirii unei noi versiuni a e-mail-ului, au spus pentru HotNews.ro surse din piata. Ca o confirmare a viitoarelor planuri de extindere Yahoo! a anuntat miercuri ca aria de servicii oferite de centrul de suport IBM din Cairo se extinde pentru limba romana si alte sapte limbi europene. Centrul deserveste clienti din Africa, Orientul Mijlociu si Europa care folosesc produse Yahoo!

In primavara, tinta era ca portalul si e-mail-ul in romana sa fie lansate in iulie, insa lansarea se va petrece probabil in noiembrie din necesitatea de a pregati o noua versiune a mail-ului. Cat despre o versiune a Yahoo! Messenger in limba romana, este foarte posibil sa nu apara asa ceva.

Miercuri Yahoo! a anuntat ca centrul de suport tehnic al IBM din Cairo isi va extinde portofoliul, urmand sa furnizeze servicii pentru clienti care folosesc produse Yahoo! in limbile romana, rusa, franceza, italiana, turca, poloneza si germana, precum si in alte cateva limbi din lumea araba.

Serviciile care provin de la acest centru vor ajuta utilizatorii Yahoo! din Orientul Mijlociu, Africa de Nord si Europa sa beneficieze de talentul si grija pentru clienti prezente aici. Le va oferi cea mai buna experienta ca utilizator si servicii care reprezinta un reper pentru intreaga industrie", a spus intr-un comunicat seful IBM Egipt, Amr Talaat.

Despre lansarea portalului yahoo.ro s-a vorbit inca de acum mai bine de doi ani, cand Bobby Voicu fusese numit ca reprezentant al comunitatii Yahoo! in Romania. Pe atunci obiectivul era ca portalul sa se lanseze in toamna lui 2008, insa nimic nu s-a concretizat, Bobby Voicu anuntase in februarie 2009 ca nu mai reprezinta Yahoo! in tara.

Criza a fost un factor care a inghetat planurile Yahoo! pentru Romania in 2009, insa anul acesta discutiile s-au reluat.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9667 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    tastaturi (Miercuri, 30 iunie 2010, 15:44)

    Dr. Gionescu [anonim]

    Mai bine sa se comande, sa se lanseze si sa se generalizeze TASTATURILE PC CU DIACRITICE ROMANESTI INCORPORATE, ca suntem singura tara din Lume care nu are asa ceva. Si scriem texte fara diacritice, romaneasca devenind un fel de pasareasca.
    • +2 (2 voturi)    
      iti vand eu (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:05)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Gionescu

      daca nu ai de unde, pot face rost de asemenea raritati.
    • -2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:06)

      danutz [anonim] i-a raspuns lui Dr. Gionescu

      observ ca textul scris de tine este fara diacritice.. crezi ca daca iti da tastatura cu diacritice elimini necesitatea instalarii limbii romana din Control Panel ->Regional and Language Options?

      Avand in vedere ca numele tau de familie presupun este Dr. (formularul de comentariu intreaba numele, nu profesia) ma asteptam sa fii putin mai inteligent incat sa poti tasta acel "tz" folosind tasta ce are ghilimelele pe ea (dupa instalarea limbii romane, bineinteles)

      Sau mai simplu.. ca sa reusesti sa nimeresti tastele, lipeste-ti hartiute cu diacritice pe ele :)
    • 0 (0 voturi)    
      Nenecesar; mai mult încurcă. (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:09)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Gionescu

      Nu ai nevoie de taste etichetate într-un anume fel să scrii cu diacritice. Layoutul tastaturii poate fi modificat prin software.

      În niciun caz nu suntem singura ţară din lume în care nu se produc acele tastaturi utilizabile doar în acea ţară, cu tastele aranjate la discreţie.
    • 0 (0 voturi)    
      Destul de târziu (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:43)

      senator [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Gionescu

      Destul de târziu se face această implementare şi pe lângă motivul criză mai este unul strict intern: sunt destui sclifosiţi care găsesc fel şi fel de motive ca să nu folosească tastatura românească.
      Eu sunt PENTRU tastaturile cu diacritice româneşti (am aşa ceva la PC-ul copiilor şi mi-aş lua şi pentru mine dacă ar fi un model mai fiabil) şi aştept cu nerăbdare portalul Yahoo în limba română. Dezgustător că nu vor să facă şi aplicaţia de mesagerie tot în limba română.
      PS Pentru cei care sunt deranjaţi de inversarea unor taste (Y cu Z şi altele) le recomand să folosească driverul de tastatură românească de aici:///// Eu îl folosesc de ani buni şi sunt extrem de mulţumit. De la Vista lucrurile au intrat în normal la acest capitol.
      • 0 (0 voturi)    
        Asa este (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:47)

        2DS [anonim] i-a raspuns lui senator

        Sunt de acord cu tine, de neînțeles de ce au întârziat și de ce o fac în continuare pentru messenger.Și eu sunt pentru tastatură românească.
        • 0 (0 voturi)    
          cauza? (Joi, 1 iulie 2010, 10:20)

          Dr. Gionescu [anonim] i-a raspuns lui 2DS

          "Cosmopolitism", snobism timp, prosteli, lipsa esentiala de patriotism minim. Si tendinta de a maimutari Occidentul.
      • 0 (0 voturi)    
        diacritice. (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:49)

        Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui senator

        Mai degrabă să rezolve Microsoft problema cu literele Ş şi Ţ. Cele doua litere trebuie sa foloseasca virgule şi nu sedile. Nu exista in limba română S cu sedilă. Este doar cu virgulă.
        • 0 (0 voturi)    
          Rezolvat (Miercuri, 30 iunie 2010, 22:29)

          cobra [anonim] i-a raspuns lui Gauloise

          Problema ridicata cu ani in urma de Cristi Secara (el s-a luptat aproape de unul singur cu Microsoft pe acest subiect) s-a rezolvat parţial cu Vista şi aproape total cu Windows 7. Nu era vorba doar de problema virgulă-sedilă, ci şi inversarea tastelor, amestecătura în tastele secundare de la cifre, şamd.
    • +3 (3 voturi)    
      Ayurea, meshtere! (Miercuri, 30 iunie 2010, 17:03)

      BEDE [anonim] i-a raspuns lui Dr. Gionescu

      Nu am nevoie de tastatură cu diacritice romaneşti.
      Le ştiu bine unde sunt pe US Keyboard.
      Şi nu aş schimba US keyboard decat sub amenintare... Prea m-am obişnuit cu asta de aproape 20 de ani.
      • 0 (0 voturi)    
        Traiesti cumva in SUA? (Joi, 1 iulie 2010, 12:30)

        Bucur [anonim] i-a raspuns lui BEDE

        ?? Noi in Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    tarziu (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:00)

    Marian [anonim]

    Yahoo a pierdut toate trenurile posibile in ultimii ani. Trebuiau sa-si internationalizeze serviciile cu multi ani in urma, dar de, atunci nu exista nicio justificare financiara pentru a face asta ... Sa le fie tarana usoara; in afara de messenger ei nu exista.
    • +1 (1 vot)    
      mailul (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:39)

      Dinu [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Ai uitat de mailul lor. Cred ca au lejer peste 50% din cota de piata din mailurile romanesti. majoritatea romanilor folosesc yahoo mail si ca messenger prob au 80-90% din cota de piata. A fost o prostie ca nu au venit mai repede.
  • 0 (0 voturi)    
    pai exista tastaturi de astea (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:03)

    sorin [anonim]

    nu-s asa raspunadite dar se gasesc. eu am la scoala vreo cateva bucati.

    dar nu vezi ca nici hotnews sau alte "ziare" nu folosesc diacritice.... asta-i viata....
    • +1 (1 vot)    
      Diacritice (Miercuri, 30 iunie 2010, 20:23)

      cobra [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Ăsta e respectul pentru limba română promovat de Hotnews şi alte "ziare" (ca să te citez exact). Gândeşte-te că jurnalistica românească sunt extrem de puţini jurnalişti profesionişti. Marea majoritate sunt fiţoşi cărora le este greaţă să scrie corect româneşte că, deh, e trendy (sic!). Iar scrierea cu diacritice este deja un moft.
      Dacă s-ar uita un pic pe la vecini (ca să nu facă un efort prea mare că obosesc) ar constata că ei folosesc diacriticile specifice limbii lor. Dar ai noştrii...
  • 0 (0 voturi)    
    Mult le mai ia...! (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:25)

    Gro [anonim]

    Mult le mai ia sa traduca o interfata, Doamne...!
  • -1 (1 vot)    
    localizare (Miercuri, 30 iunie 2010, 16:34)

    florin [anonim]

    Multumim rotund yahoo, dar nu mai e nevoie. Ro foloseste de mult google.
    • 0 (0 voturi)    
      nu-s convins (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:43)

      ale [anonim] i-a raspuns lui florin

      Dar sper sa fie cat mai multi care folosesc serviciile Google, pt ca Yahoo! are o cota de piata uriasa in Ro si stau si se uita ca ala la poarta noua. Messengerul de la Yahoo e cel mai folosit IM cu siguranta si de aici si serviciul de email.
      Ce sa-i faci, sunt cateva firme in IT/net care cred ca lumea e facuta din SUA si inca cateva tari din vestul Europei.
    • 0 (0 voturi)    
      E bun si postul asta! (Joi, 1 iulie 2010, 12:32)

      Bucur [anonim] i-a raspuns lui florin

      GMail rulez!
  • 0 (0 voturi)    
    tastatura 2 (Joi, 1 iulie 2010, 8:44)

    Dr. Gionescu [anonim]

    Vad ca doi-trei internauti au subscris la mesajul meu. Altul ma ia la rost - eu de ce nu bag diacritice? Pai de asta "nu bag": ca daca pt tast. americana dau comanda RO din windows se inverseaza toate de innebunesc.
    DE NOTAT ca pe forumuri toti adolescentii francezi, suedezi, germani, cat de fitosi ar fi si de putoisti in limbaj (varsta ce sa i faci!) , ei scriu CU DIACRITICELE limbii lor. De ce? Pt. ca din start au avut keyboard in limba lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Am citi recent ca arabii... (Joi, 1 iulie 2010, 12:33)

      Bucur [anonim] i-a raspuns lui Dr. Gionescu

      ...au primit acceptul sa aiba adrese de internet cu caracterele lor. Iar noi nici macar sa scriem!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Win Xp (e banal dar poate unii nu ştiu) (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:07)

    marius [anonim]

    dacă setarea pt. limba română nu a fost inclusă la instalare, poate fi adăugată din:
    Control panel/Regional and language options/Languages/Details/Settings/Add/Romanian/OK/OK/OK
    secvenţa de taste pentru schimbarea tastaturii e de obicei Left Shift+ Alt. (poate fi modificată din Key settings din acelaşi loc în control panel)
    după o săptămână de utilizare vă veţi obişnui cu locul diacriticelor sau a altor caractere.