Yahoo! Mail se modernizeaza in incercarea de a recupera terenul pierdut in lupta cu rivalii

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 27 octombrie 2010, 10:55 Economie | IT

​Yahoo! a lansat o versiune beta radical modificata a clientului de e-mail si sustine ca noul Mail este mai rapid, mai sigur si mai usor de folosit si de integrat cu retelele sociale. Yahoo! Mail Beta permite utilizatorilor sa vada fotografii si filmulete in Inbox, dar si sa posteze update-uri pe Facebook sau Twitter. Exista peste 270 de milioane de conturi de Mail pe Yahoo!, insa utilizatorii au petrecut tot mai putin timp pe Mail, iar compania spera ca modificarile vor face Yahoo Mail! mai dezirabil.

Yahoo! spune ca noul Mail beta este mai rapid, mai sigur si centrat pe comunicarea in retelele sociale care au devenit atat de populare. Yahoo! spune ca noul mail este mult mai rapid, se incarca mult mai repede, iar informatiile pot fi astfel gasite mult mai usor. In plus, americanii spun ca noua versiune de mail are o protectie imbunatatita contra mesajelor spam.

O alta componente importanta tine de integrarea mult mai buna a retelelor sociale in mail, astfel ca utilizatorii pot vedea mai usor ce au pus prietenii pe Facebook sau Twitter si pot pune mesaje pe aceste retele direct din mail.

La Yahoo! Mail beta fotografiile si clipurile video de pe Flickr, Picasa sau YouTube pot fi vazute direct din mail, iar compania spune ca noul e-mail va putea fi folosit cu usurinta si de cei care au conexiuni internet de foarte slaba calitate.

Desi Yahoo! are o baza uriasa de utilizatori ai clientului de mail, peste 270 de milioane, numarul de minute petrecut in medie de acestia a scazut cu 25% intre ianuarie si aprilie 2010, arata datele ComScore. Foarte multi percep Yahoo! Mail ca fiind invechit in raport cu concurenta, iar schimbarile - cele mai radicale suferite de Yahoo! Mail in ultimii cinci ani - vor face ca e-mail-ul de la Yahoo! sa capete un aer "cool", spera sefii companiei din Sunnyvale.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

12268 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    yahoooooooooooooo (Miercuri, 27 octombrie 2010, 11:20)

    adrian [anonim]

    Fara POP3 gratuit nu imi deschid nici un sfert de cont pe yahoo mail.
    • +1 (1 vot)    
      hint (Miercuri, 27 octombrie 2010, 12:53)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Schimba pe Yahoo Classic si selecteaza YahooASIA la Regional Site and Language.
      O sa ai POP3 gratis! ;)
      Daca te treci pe Yahoo, ai de dat o bere!
      • 0 (2 voturi)    
        Mai degraba (Miercuri, 27 octombrie 2010, 13:40)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui cvi

        Yahoo UK (care probabil are serverele mai aproape de Romania)
        • 0 (0 voturi)    
          . (Miercuri, 27 octombrie 2010, 16:08)

          cvi [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

          Mie nu mi-a mers pe UK. Si eu am incercat acolo prima data! ;) Poate au dat din nou drumul.
        • 0 (0 voturi)    
          adevarat... dar... (Miercuri, 27 octombrie 2010, 16:10)

          danzigk [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

          adresele de email xxx@yahoo.com nu au si nici nu vor avea acces pop3 decat cu upgrade la email premium.

          cei ce au acces pop3 au adrese xxx@yahoo.co.uk sau yyy@yahoo.de etc...
          • 0 (0 voturi)    
            Ba da (Miercuri, 27 octombrie 2010, 18:11)

            nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui danzigk

            Eu am adresa @yahoo.com si pop3 dupa metoda de mai sus, fara plata.
          • 0 (0 voturi)    
            merge (Vineri, 29 octombrie 2010, 14:44)

            cvi [anonim] i-a raspuns lui danzigk

            Cu adresa .com poti face modificarile respective si va merge POP3.
            Se pare ca Yahoo a ales sa ofere POP3 gratis catre anumite regiuni.
  • +9 (9 voturi)    
    Cred ca in curand (Miercuri, 27 octombrie 2010, 11:22)

    Andu [anonim]

    In curand lumea va fi disperata sa gaseasca un client de e-mail care sa nu fie integrat cu Facebook, Twitter si alte tampenii. Nu tot poporul e interesat sa-si puna poze pe Twitter si Facebook.
    • -5 (9 voturi)    
      Poze pe twitter :)) (Miercuri, 27 octombrie 2010, 12:22)

      Ma [anonim] i-a raspuns lui Andu

      Pune-ti tu poze pe twitter :))
      • +1 (1 vot)    
        Scuze (Miercuri, 27 octombrie 2010, 15:56)

        Andu [anonim] i-a raspuns lui Ma

        Scuze domnu' utilizator de Twitter. Am intrat si eu pe Twitter acum sa vad cu ce se mananca.
        Asta e un fel de status de yahoo messenger, unde iti scrii ce faci in momentul respectiv ca sa stie tot poporul.

        Foarte interesant!
  • 0 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 27 octombrie 2010, 11:37)

    faranume [anonim]

    yahoo e un email pentru copii care stau toata ziua pe messenger
  • +7 (7 voturi)    
    mda (Miercuri, 27 octombrie 2010, 11:39)

    mda [anonim]

    cum sa ajunga din urma concurenta daca nici macar nu au free POP3 support ??
  • +1 (1 vot)    
    nu merge (Miercuri, 27 octombrie 2010, 11:50)

    sipik [utilizator]

    "Your web browser doesn’t support Yahoo! Mail Beta"
    :D
    • +1 (1 vot)    
      Care browser? (Miercuri, 27 octombrie 2010, 15:10)

      BEDE [anonim] i-a raspuns lui sipik

      Daca ai IE7 merge.
      Oricum, eu nu mor dupa beta, ci prefer mail clasic html, nu genul ala outlook-ist, cu ActiveX.
  • +2 (2 voturi)    
    Yahoo mail e ceva... clasic (Miercuri, 27 octombrie 2010, 12:20)

    Creator [utilizator]

    Tocmai de aia este asa de utilizat.
    Daca o sa-i puna tot felul de briz-briz-uri or sa apara si problemele.
    Si nu mai stiu cat de sigura ar fi integrearea cu alte platforme, mai ales dupa ce facebook, dpdv al securitatii, a cedat de cateva ori in ultimul timp...
  • -3 (3 voturi)    
    yahoo are pop3 gratuit (Miercuri, 27 octombrie 2010, 12:56)

    m [anonim]

    trebuie doar sa-l activezi.
    eu il folosesc de 5-6 ani fara probleme.
    http://blog.weebo.ro/acceseaza-yahoo-mail-prin-pop3-cea-mai-buna-metoda/
    • +1 (1 vot)    
      nu intoxica ! (Miercuri, 27 octombrie 2010, 16:13)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui m

      ce spui tu sunt scarpinaturi la urechea dreapta cu mana stanga... lumea discuta de accesul direct pop3. adica ceva ce yahoo nu poate sa ofere moka ca-i sar in cap toti uilizatorii email premium (adica platitori).
  • +4 (4 voturi)    
    sper sa se apropie de gmail (Miercuri, 27 octombrie 2010, 14:59)

    vrajitorul din oz [utilizator]

    era cazul sa imbunatateasca detectia spamului pentru ca gmail e intr-o alta clasa la acest capitol. si asta de mult.
    sper sa fie macar comparabil cu gmail, pana la urma noi avem de castigat daca va exista concurenta reala.
  • 0 (0 voturi)    
    gmail ftw (Miercuri, 27 octombrie 2010, 18:41)

    AfterD [anonim]

    Free POP3 or gtfo
  • 0 (2 voturi)    
    aaaaa (Miercuri, 27 octombrie 2010, 19:01)

    bzzzz [anonim]

    pentru astia mai neinformati ce-i aia pop3??? ce face, la ce e bun si cu se mananca???
    • 0 (2 voturi)    
      Google (Joi, 28 octombrie 2010, 10:36)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui bzzzz

      Google te-ar fi ajutat mai repede, dar o sa-ti dau cateva informatii totusi, macar pentru cei care chiar nu stiu ce face.

      POP3 permite folosirea unui client de e-mail (Outlook, Thunderbird) care va descarca mailurile pe calculator. Este mult mai usor de folosit si are mult mai multe optiuni decat pagina de yahoo standard, plus ca nu necesita tot timpul o conexiune la internet (scrii mailurile si cand ajungi la o conexiune le trimiti pe toate si descarci ce ai primit).
  • +1 (1 vot)    
    yahoo naspa (Joi, 28 octombrie 2010, 14:21)

    arthur22 [anonim]

    Din punctul meu de vedere yahoo e naspa:
    1. nu ofera acces pop 3 decat cu plata, ceea ce in momentul de fata mi se pare un "must" pentru un serviciu de email
    2. lucrez ca administrator IT si cand vine vorba de trimis mailuri catre yahoo, acesta devin un cosmar si cred ca sunt colegi din domeniu care imi impartasesc opinile. Atunci cand imi e lumea mai draga yahoo imi rejecteaza emailuri sau le trateaza ca spam. Pentru yahoo am schimbat platforme, servere de mail dar parca mereu introduc un nou filtru sau o conditie fara nici o logica.

    Din pacate asa cum scrie si in articol sunt ffff multi utilizatori de yahoo, avand asa o masa mare de utilizatori, trebuie sa joci dupa regulile lor.