HP a deschis la Bucuresti primul magazin propriu din Europa

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 5 noiembrie 2010, 22:07 Economie | IT

Magazinul HP are 100 mp
Foto: Hotnews
​Hewlett - Packard a deschis la Bucuresti primul magazin din tara in care se vand exclusiv produsele companiei care spune ca e si primul magazin propriu din Europa. Estimarile indica vanzari anuale de peste 800.000 dolari, iar daca acest concept de magazin va "prinde" la public vor mai fi deschise si altele in tara, spun cei de la HP. Americanii vor mai deschide astfel de magazine in tari precum Croatia, Serbia si Spania.

Magazinul deschis la Bucuresti se afla in Mall Plaza si este dezvoltat in colaborare cu Altex care a pus la dispozitie spatiul dar si personalul. HP a investit peste 100.000 euro in magazinul de 100 mp, iar estimarile companiei indica vanzari anuale intre 800.000 si un milion de dolari.

HP are in plan deschiderea altor magazine proprii in tara, insa va merge mai departe doar daca vanzarile celui deschis vineri vor fi bune. HP are pe plan mondial circa 160 de magazine proprii, cele mai multe in America Latina, insa va deschide si in Europa, in tari precum Serbia, Croatia, Cehia si Spania.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4857 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Initiativa demna de salutat (Vineri, 5 noiembrie 2010, 22:57)

    jmx [anonim]

    Bravo Altex, bravo HP!

    Daca vom gasi ultimile noutati pe rafturile magazinului au sanse mari sa se bucure de succes.
    Astept cu nerabdare tablet PC-urile bazate pe PalmOS sau, de ce nu, telefoanele bazate pe PalmOS despre care se lauda ca le vor lansa la primavara.
  • 0 (0 voturi)    
    excelent (Vineri, 5 noiembrie 2010, 23:23)

    gg [anonim]

    tocmai mi s-a terminat cerneala din cartus si s-au grabit sa deschida magazinul tocmai langa mine; foarte prompti; mersi; sper ca mi-l dau la promotie. ;)
  • 0 (0 voturi)    
    DEGEABA, BAI (Vineri, 5 noiembrie 2010, 23:51)

    aninom [anonim]

    Pai daca-mi dati la acelasi pret ca-n orice alt magazin, n-am facut nici o sfaraiala. De ce sa dau la HP un profit marit, cand pot sa dau o bucatica din el unui reseller roman, sa manance si el o paine.
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 0:12)

      Mos Gerila [utilizator] i-a raspuns lui aninom

      In cazul asta resellerul e Altex, numai ca au incheiat o afacere de tip franciza. N-ai citit ca spatiul si personalul este al Altex-ului ? :)
      Deci painea o mananca Altex-ul
  • 0 (0 voturi)    
    deh (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 1:58)

    Brusc Willis [utilizator]

    nu-i de mirare, atunci cind ai cel mai mare centru de operatiuni din EMEA chiar in Bucuresti (i.e. GEBOC - Global E-Business Operations Center), cu ~2000 de angajati. Iti trebuie si o prezenta pe masura.
  • 0 (0 voturi)    
    Magazin Hp? (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 10:29)

    Michael Dell [anonim]

    De ce am impresia ca majoritatea comentariilor au iz publicitar?
    Eu inteleg ca Hp ii plateste lui Altex sa-i puna la dispozitie 100 mp exclusiv pentru produsele lor. Daca spatiul si oamenii de vanzare sunt ai lui Altex, stocul de marfa cel mai probabil tot asa, unde este magazinul Hp?
  • +1 (1 vot)    
    Publicitate mascata (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 15:02)

    MnRu [anonim]

    Un articol scris doar pentru a face reclama pentru HP si Altex!
    In plus este si o mare aberatie: HP nu are "magazin" ci doar o zona dintr-un magazin Altex a fost branduita (rom-glezism folosit in domeniul electrocasnicelor) o portiune de 100 mp. Nu se poate numi magazin deoarece nu are gestiune proprie.
  • 0 (0 voturi)    
    Laptop (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 21:13)

    Gogu [anonim]

    Acu vreo 2 luni mi-am configurat pe site-ul din state al HP un laptop pe la $1000-1100 cu proc i7 6GB DDR3 1T HDD si o groaza de alte frumuseti d-astea.
    Persoana care trebuia sa mi-l ia din state si-a amanat plecarea si n-am mai apucat sa iau laptopul.

    Intrebarea mea este simpla si clara. Pot sa configurez un laptop si sa-l iau din magazin la un pret corect?
    Raspunsul este NU cel mai probabil. Pentru ca:
    1) Nu o sa imi pot configura laptopul pe site si voi avea de ales intre 5 modele alese de un manager cu 2 neuroni
    2) Angajatii fiind ai ALTEX or sa aiba o pregatire ... de ALTEX, marea majoritate fiind habarnisti angajati sa vanda cartuse de imprimanta pe salariul minim pe economie
    3) Pretul va fi, bineinteles, pret de ALTEX.(PS: cu vreo luna inainte sa apara iPhone4 in Romania, ALTEX "puteau sa-l aduca" pe la vreo 70M. Nu sunt fan iShit, dar mi s-a parut strigator la cer).

    Concluzia: Baietii de la HP testeaza marea cu degetul cu un "magazin de cartuse de imprimanta".

    PS: Pentru cine mai doreste/mai pofteste, sa-si intoarca stomacul pe dos, o reclama de un cocalarism cras la "colectia de notebookuri" hp.
    http://h41112.www4.hp.com/promo/paparazzi/ro/ro/index.html
    PPS: Io as fi facut reclama altfel. As fi scris pe caramizi cu creta HP si i-as fi pus sa niste pusti d-astia de dorobanti sa arunce cu ele dupa paparazzi.