Abordare inedita - Panasonic a prezentat trei versiuni de tablet PC-uri gandite a fi o extensie a televizorului

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 6 ianuarie 2011, 14:33 Economie | IT

Panasonic Viera tablet
Foto: Panasonic
Panasonic a lansat la targul CES din Las Vegas tablet PC-ul Viera, terminal prezent in trei versiuni de marime si conceput pentru a fi folosit impreuna cu televizoarele HD ce pot fi conectate la internet. Tableta prezentata in variantele cu ecran de 4, 7 si 10 inch poate fi utilizata fie pe post de telecomanda pentru televizorul HD, fie in completarea acestuia, utilizatorul putand spre exemplu sa vada ce scriu oamenii pe Twitter despre un eveniment sportiv care e vizionat pe televizor. Ramane de vazut daca legatura stransa cu televizorul va fi un avantaj sau din contra.

Panasonic a insistat la prezentarea Viera pe abordarea diferita in raport cu concurenta. Toti spun ca tabletele sunt simboluri ale mobilitati, insa Panasonic prezinta cele trei variante de Viera ca fiind ideale in “conjunctie” cu televizorul HD capabil sa se conecteze la “net”.

Spre exemplu, tablet PC-ul poate fi utilizat ca telecomanda pentru televizor, dar si ca un al doilea ecran din camera, display pe care pot fi afisate imagini si informatii legate de ceea ce utilizatorul vede in acel moment la televizor. Ca aplicatii practice, poti pe tableta sa vezi in detaliu o parte a imaginii de la televizor sau cand urmaresti un meci pe TV poti pe tableta sa vezi ce scrie lumea pe Twitter despre acea partida.

Setul de tablete va fi lansat in 2011, pretul nu a fost comunicat, insa marea intrebare este daca aceasta abordare va fi atragatoare pentru public. Faptul ca tableta cu conectivitate WiFi este atat de strans “legata” de televizor poate fi vazut de multi ca fiind un dezavantaj in contextul in care zecile de companii care lanseaza tablete trambiteaza avantajul suprem al mobilitatii.













Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2056 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Buna ziua (Joi, 6 ianuarie 2011, 15:24)

    bogdan192 [anonim]

    Nu voi sa sune a lauda, dar firma (romaneasca) pentru care lucrez are si ea un produs prezent la CES.

    Aparatul se numeste Madison si e in opinia mea o chestie destul de interesanta. Link de prezentare aici http://novero.com/#/lifestyle/madison/.
    • 0 (0 voturi)    
      ce intelegi prin firma romaneasca ? (Joi, 6 ianuarie 2011, 16:04)

      citez [anonim] i-a raspuns lui bogdan192

      "novero Announces Madison, Readies Portfolio for CES. novero is headquartered in Düsseldorf, Germany, with over 425 employees across offices in Europe, North America and Asia. novero was founded in 2008 via a management buyout from Nokia orchestrated by Razvan Olosu."
      • 0 (0 voturi)    
        am omis (Joi, 6 ianuarie 2011, 16:15)

        scuze [anonim] i-a raspuns lui citez

        scuze, am omis sa va adresez FELICITARI romanilor care lucrati la aceasta firma.
      • +1 (1 vot)    
        @citez (Joi, 6 ianuarie 2011, 16:57)

        bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui citez

        Firma care a dezvoltat software-ul pentru Madison si n.Vision (aplicatia de management a ochelarilor) + testarea pentru ele e 100% romaneasca, se numeste Totalsoft si a fost contractata de novero (se scrie cu n mic btw). novero care este o firma bazata in Bochum si are CEO un roman, dupa cum ai precizat.

        Hardware-ul este produs in Malaezia (AFAIK).

        Nu pot spune ca produsul este al nostru 100%, dar la cat efort au depus colegii mei ca sa iasa bine si la timp, cred ca merita mentionat macar ca nota de subsol intr-un comentariu despre CES.
  • 0 (0 voturi)    
    Noveno (Joi, 6 ianuarie 2011, 15:45)

    Cristina [anonim]

    Ultima oara cand auzisem de Noveno erau in Germania (la Bochum). Sau faptul ca are proprietar roman o face firma romaneasca? Apropo... ochelarii respectivi sunt inventati de niste danezi care tocmai au fost cumparati de Noveno.
    • 0 (0 voturi)    
      Noveno? (Joi, 6 ianuarie 2011, 15:56)

      Close [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      E vorba de NoveRo din cate van in link-ul ala, nu NoveNo.
      • 0 (0 voturi)    
        Graba (Joi, 6 ianuarie 2011, 16:55)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui Close

        Eh... asa se intampla cand scrii in pauze si te grabesti. Evident era vorba despre Novero. Restul comentariului ramane valabil.
        • 0 (0 voturi)    
          @cristina (Joi, 6 ianuarie 2011, 17:04)

          bogdan192 [anonim] i-a raspuns lui Cristina

          Noi suntem romani... noi suntem romani... Nu pe bune, novero are divizie de R&D destul de serioasa in Romania/Bucuresti/Pipera :D.

          Defapt, daca stau sa ma gandesc, cam toate produsele lor pentru consumer market au ajuns pe la noi pe aci pentru dezvoltare/enhancement/testare.

          Istoria ochelarilor Madison nu o cunosc, nu am lucrat indeaproape la proiect, dar stiu destul de sigur ca sunt concept propriu, cel putin in partea de firmware si design.
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva asemanator e de anul trecut (Joi, 6 ianuarie 2011, 16:09)

    Marius [anonim]

    La samsung 9000, telecomanda e cu diplay si poti vedea pe ea content din tv