Ministrul Comunicatiilor: Platforma e-Romania va fi operationala la mijlocul anului

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 februarie 2011, 15:56 Economie | IT

Ministrul Comunicatiilor si Societatii Informationale, Valerian Vreme, a declarat sambata ca platforma e-Romania va fi operationala cel mai probabil la mijlocul acestui an, iar comunitatile locale vor avea reguli "ca sa se ataseze acestei platforme", transmite Mediafax. Ministrul a anuntat totodata ca ministerul va derula un proiect in valoare de 84 de milioane de euro, fonduri europene, prin care va acoperi si ultimele zone din Romania lipsite de internet.

Vreme a spus ca aplicatia de depunere a declaratiilor online este finalizata si ca toate intreprinderile, dar si persoane fizice autorizate vor putea sa o foloseasca in aceasta perioada.

El a afirmat ca declaratiile pot fi depuse online pana in 25 februarie, fiind prima depunere din acest an.

Potrivit sursei citate, in aceasta perioada multi dintre cei care vor sa isi depuna declaratiile online si-au cumparat si semnaturi electronice, insa nu a putut preciza cati agenti economici din Romania au semnaturi electronice.

"Acest subsistem va face parte in final din platforma e-Romania. Platforma e-Romania estimam ca va fi operationala la mijlocul anului. Dar la ora actuala exista platforma e-guvernare, care face legatura pentru aceasta componenta, pentru declaratii", a spus Vreme.

Intrebat cat va costa portalul e-Romania, Valerian Vreme a afirmat ca nu a fost alocata niciodata o suma de ordinul milioanelor, asa cum s-a vehiculat, ci s-au facut niste estimari cat ar costa o informatizare a Romaniei.

"Aceasta suma nu a existat niciodata, poate au fost estimari cat ar costa o informatizare, dar nu a existat aceasta suma niciodata. Daca discutam de informatizarea unei tari si, mai degraba, de virtualizarea Romaniei, este un proces dinamic. In momentul in care vom lansa platforma e-Romania, vom avea reguli pentru comunitatile locale ca sa se ataseze acestei platforme, dar in niciun caz nu au existat sume de ordinul a 500 de milioane (de euro - n.r.)", a spus Vreme.

In ceea ce priveste zonele lipsite de internet, ministrul a declarat ca in prezent "se lucreaza la solutia tehnica" si urmeaza ca banii - 84 de milioane de euro, fonduri europene - sa fie accesati "pentru a dezvolta o retea de fibra optica absolut in toate zonele tarii".

El a adaugat ca internetul va fi extins si in zone izolate, precum catunele din Muntii Apuseni.

Ministrul a afirmat ca politica Uniunii Europene spune ca "fiecare cetatean are dreptul sa aiba acces la internet".

Intrebat ce suprafata din Romania nu are acces la internet, Valerian Vreme a spus ca exista mai multe studii in acest sens, iar un studiu realizat de Vodafone estimeaza ca doar zece la suta din Romania este lipsita de internet, in timp ce alte studii estimeaza ca o suprafata de 20-25 la suta nu este acoperita.


Citeste mai multe despre   










1290 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    hotie sau incompetenta? (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 16:13)

    i am disappoint [utilizator]

    16 iunie 2009: Ministerul Comunicatiilor lanseaza portalul national e-Romania
    12 februarie 2011: Platforma e-Romania va fi operationala "cel mai probabil" la mijlocul acestui an

    Nu ni se poate spune cat a costat pana acuma ceva inexistent. Nu ni se poate spune cat va mai costa de-acum incolo. Dar, cu siguranta "nu a costat 500 de milioane de euro".

    Haideti sa ne dam cu presupusul, ca e vorba de banii nostri... Deci daca nu-s 500, sa fie 499?
    • +1 (1 vot)    
      cum (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 22:52)

      cum [anonim] i-a raspuns lui i am disappoint

      cum poate un proiect de o asemenea importanta si utilitate sa fie tratat "cu dosul"? si nu de azi-de ieri. guvernele care s-au perindat pe la conducere au pompat bani in respectivul proiect... pentru clientes lor.

      ma dezamageste romanica...
  • 0 (0 voturi)    
    Depunerea declaratiilor nu a fost facuta de MCSI ! (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 18:29)

    Doina [anonim]

    "Sistemul informatic pentru declaratia unica s-a facut de ANAF la costuri zero."
    Sitemul depunerii celorlalte declaratii a fost facut tot de ANAF.

    http://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-8266009-470-000-firme-vor-avea-nevoie-certificate-digitale-pentru-depunerea-declaratiei-unice-internet-pana-1-iulie-pana-acum-cumparat-certificate-pentru-doar-70-000-firme.htm?cfmail
  • +3 (3 voturi)    
    domnu' Vreme... (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 18:47)

    george [anonim]

    cut the buslshit... (adica nu mai manca atat rahat) nu mai bine taci naibii din gura si la un moment dat faci o conferinta de presa si zici frumos: Domnilor incepand de acum fie ca esti din Bucuresti fie ca esti din Vascauti poti sa iti platesti online contributile. Daca aveti probleme va stam la dispozitie.O zi buna!

    In schimb matale vii si spui in 2010 ca de la 1 ian 2011 o sa putem platii taxele online, vine 1 ian si ghiseul.ro e un site cu O POZA care iti spune ca e nefunctional. Dupa aia vii si spui ca e functional.... da inca nu s-au inscris primariile bla bla... bla bla... ca m-am enervat.

    Incompetentule!

    Apropo de ce scrie utilizatorul "i am disappoint " legat de bani... Cand o sa zicei voi pe ce cheltuiti banii atunci o sa va zic si eu cat castig (a se citi: o sa imi declar si eu toate veniturile si nu o sa mai muncesc la negru/gri)
  • +1 (3 voturi)    
    "va fi".... (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 20:04)

    costica [anonim]

    leit-motivul guvernarii portocalii !!! Astia s-au molipsit toti de la dl Boc, el vine mereu si ne spune : VOM FACE, VOM DREGE, GUVERNUL VA FACE, GUVERNUL VA ANALIZA, GUVERNUL VA REANALIZA, GUVERNUL VA MODIFICA, GUVERNUL VA AMANA pana la Pastele cailor !!!! Asa arata REFORMA impotmolita zi de zi a guvernarii portocalii.....
    • 0 (2 voturi)    
      e problema ta (Duminică, 13 februarie 2011, 0:12)

      dman [anonim] i-a raspuns lui costica

      faptul ca habar n-ai pe ce lume traiesti. boc chiar a facut destul de multe. dar daca nu da faina si ulei gratis normal ca nu "se vede"
      • 0 (2 voturi)    
        Oare ? (Duminică, 13 februarie 2011, 7:10)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui dman

        Ai dreotate, Guvernul Boc 5 bis pe drepata, a facut multe, a taiat de unde s-a putut ca de construit ceva nu este in stare, salarii -25%, pensii, indemnizatia pentru mame, etc..
      • -1 (1 vot)    
        o fi facut el "multe"... (Duminică, 13 februarie 2011, 9:03)

        costica [anonim] i-a raspuns lui dman

        dar nici la el nu "se vede" deloc.... decat dezastrul din saracia romanilor care pleaca pe capete in afara, numai ca pleaca capetele luminate..... asta se vede !!!!!!!!!!!!!!!! Alte rezultate NU "se vad"....
        • 0 (2 voturi)    
          saracia (Duminică, 13 februarie 2011, 12:11)

          dman [anonim] i-a raspuns lui costica

          saracia romanilor nu e din cauza lui boc. puteau sa vina la putere cei mai destepti si mai bineintetionati oameni de pe planeta ca tot nu s-ar fi mai bine azi, poate din contra mai rau (daca ar fi tratat lucrurile cu mai multa intransigenta).
          Atat poate sa produca tara din pacate in momentul asta, si mai si sunt sunt 11 milioane de asistati sociali in tara asta.
          este prima data dupa 90 cand lucrurile parca incep sa mearga, lucrari mari de infrastructura etc...si chiar si e-romania asta..
          • 0 (2 voturi)    
            am vazut in vamile Romaniei cat poate... (Duminică, 13 februarie 2011, 14:21)

            costica [anonim] i-a raspuns lui dman

            sa produca tara asta !!! Stie cineva cat e evaziunea in vamile Romaniei, cati bani nu ajung la bugetul de stat din cauza coruptiei si a spagii din vami!! Cand o sa-mi spuna Dl Boc ca stie despre asta, o sa cred explicatia aia cu ATATA produce Romania!! Pana una alta, Dl Boc habar nu are!! GRAV !!!!!!!!!!!!!!!!! De-aia nu avem. Ca nu stim, de-am sti am avea. Ma mir ca-i mai credeti cand vedeti ca mint intr-una cu nerusinare din 2008 de cand PDL avenit la guvernare.
            • +1 (1 vot)    
              pentru ca (Duminică, 13 februarie 2011, 20:19)

              dman [anonim] i-a raspuns lui costica

              daca boc te-ar trimite pe tine in control ai lua si tu spaga linistit. e foarte usor de zis asta cu eradicarea coruptiei, problema e ca treaba asta se face tot cu oameni ca nu se duce boc personal in control. Iar vamile sunt chiar mizilic, cu exceptia unor multinationale, mai toate firmele isi platesc angajatii la negru. Si la ei vin controale dar cu spaga se rezolva orice.
  • +3 (3 voturi)    
    Doar la statu' (degeaba) român (Duminică, 13 februarie 2011, 20:52)

    Wasile [utilizator]

    Eh, stimabililor, ia încercați să faceți Dvs. la privat o chestie din asta: să îi spuneți clientului că s-a greșit estimarea, costă mai mult și durează dublu... ce efect credeți că ar avea? Cum, sistarea plăților și acționarea în judecată a celui ce nu a îndeplinit contractul? Ei, asta doar la ăia care vor să facă treabă, nu la Siveco / Asesoft / Novensys / UTI și alți asemenea abonați la proiecte scumpe...
    D-nul Vreme este rău de tot în afara problemei, să-mi fie cu scuzare... nu este nevoie de fibră optică în toată țara (și în nici un caz nu se rezolvă cu 84 de milioane), ci este nevoie ca fiecare să-și vadă de treabă: statul să pune la dispoziție serviciile, și populația să le consume.