VIDEO Lenovo a lansat tableta LePad, care isi propune sa concureze iPadul creat de Apple

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2011, 10:08 Economie | IT

Producatorul chinez de computere Lenovo a lansat o tableta denumita "LePad", care incearca sa-si gaseasca un loc pe o piata dominata de iPad-ul creat de Apple, a anuntat societatea, intr-un comunicat citat de AFP.

Tableta - care functioneaza cu sistemul de operare Android al Google - a fost prezentat luni in cadrul unui eveniment rezervat presei din China.

Lenovo incearca sa-si continue expansiunea pe piata telefoniei mobile gratie noului sau produs, care este comercializat incepand cu aceasta saptamana in China si va fi exportat din a doua jumatate a lunii iunie, a declarat un purtator de cuvant al producatorului, Jay Chen, pentru agentia Dow Jones.



Concurent al iPad, tableta LePad va trebui sa se impuna si in fata altor concurenti precum Dell, Samsung sau Research in Motion, producatorul telefonului BlackBerry.

Tableta LePad - prezentata pentru prima oara la Salonul de la Las Vegas, in ianuarie - are un ecran color de 26 de centimetri si se va conecta la internet prin WiFi sau 3G.

Ea va fi vanduta la preturi incepand cu 3.499 yuani (378 euro) pentru cel mai ieftin model, echipat cu un hard disk de 16 GB.

Lenovo, care a cumparat in 2004 divizia PC a IBM, are o cota de piata de 27% in China si se claseaza pe locul patru in randul producatorilor de PC-uri, potrivit cabinetului de consultanta IDC.

Cabinetul de marketing Gartner estimeaza ca vanzarile de tablete vor ajunge la 54,8 milioane de unitati in 2011 in intreaga lume, afectand piata laptop-urilor.

Apple a vandut anul trecut 15 milioane de iPad-uri, pentru peste 7 miliarde de euro.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5264 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    nici o sansa... (Marţi, 29 martie 2011, 10:30)

    me [anonim]

    si nu pentru ca ar fi mai slabe sau mai scumpe sau mai greu de utilizat etc...
    pur si simplu pentru ca acum apple e "la moda" si lumea platescte o gramad de bani numai pentru asta!
    • -3 (11 voturi)    
      Ba foarte mari sanse (Marţi, 29 martie 2011, 10:41)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui me

      Apple e la moda pentru prosti. Un om normal n-ar cumpara niciodata apple. De aceea Galaxy si alte tablete sunt profitabile. Si nisa lor nu e cea a prostimii.
      • +1 (7 voturi)    
        desigur (Marţi, 29 martie 2011, 10:59)

        zigzag [anonim] i-a raspuns lui Dan123

        numai ca mie nu-mi place deloc galaxy tab. este scumpa, interfata este uratica si numarul de aplicatii este mai mic. de ce as lua asa ceva?
      • +1 (7 voturi)    
        ... (Marţi, 29 martie 2011, 11:05)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Dan123

        Dar si daca prostii n-ar fi cumparat Apple, Galaxy sau orice alta tableta nici n-ar fi existat!
  • +4 (4 voturi)    
    "sistemul de exploatare Android al Google " (Marţi, 29 martie 2011, 10:34)

    gogu [anonim]

    Dumnezeule...
    • +2 (2 voturi)    
      traducere (Marţi, 29 martie 2011, 10:40)

      donache [anonim] i-a raspuns lui gogu

      o fi preluat articolul din franceza cu google translate :)
    • +3 (3 voturi)    
      Asa e (Marţi, 29 martie 2011, 10:50)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Da, si instalat pe un "hard disck" de cel putin 16 GB. Nu stiu insa ce parere are "cabinetul de marketing" Gartner.
  • +1 (3 voturi)    
    "hard disck" (Marţi, 29 martie 2011, 10:49)

    Florin [anonim]

    Dumnezeule...
  • -2 (6 voturi)    
    ipad vs. lepad (Marţi, 29 martie 2011, 10:53)

    laur [anonim]

    deh, daca numai fitzosii si blondele isi iau iPad doar pentru ca-i la moda, mai au o sansa. cunoscatorii cauta alte motive atunci cand doresc sa-si cumpere un obiect pe care chiar vor sa-l foloseasca si nu sa stea in service cu el (ipad - varza la modulul wi-fi, iar sim-ul este doar pt legaturi de date, nu se foloseste pt convorbiri telefonice, ca deh, trebuie vandut si iphone, alta fitzosenie...)
    • +1 (5 voturi)    
      hmm (Marţi, 29 martie 2011, 11:08)

      unu_de_aiurea [anonim] i-a raspuns lui laur

      Mentionez ca nu sunt fan Apple si am Android, dar vreau sa te intreb:
      Tu vorbesti la telefon de pe tablet PC ?

      Nu de alta dar intentionez sa imi iau un tablet si nu ma gandeam sa il folosesc in loc de telefon...
      • -3 (3 voturi)    
        nu e neaparat comod.... (Marţi, 29 martie 2011, 11:26)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui unu_de_aiurea

        dar se poate.... sim voce/date + casca BT ... no problem. Adica cine vrea, poate. La Apple, desi asta nu e un motiv sa desconsideram design-ul si marketingul de nota 10, cei care ar vrea nu pot. ;-) Deh, Jobs e mai smeker, dar pt actionari nu conteaza asta, ci cifra de vanzari ;-)
        • +1 (1 vot)    
          ... (Marţi, 29 martie 2011, 11:51)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Pai de-aia are iPad 80% din piata, fiindca acesti 80% nu vor sa vorbeasca la telefon de pe tableta si cel mai probabil nici orice altceva. Produsele sunt destinate maselor, nu "cunoscatorilor" ale caror pretentii sunt considerate inutile de restul de 80%.
  • +2 (4 voturi)    
    Mai draga, sunteti VARZAAAAA !!! (Marţi, 29 martie 2011, 11:27)

    Mumuziov [anonim]

    Sincer, chiar nu ati gasit alt soarece care SA STIE nu neaparat o limba straina, dar macar notiuni minime de informatica si IT ca sa nu apara greseli patetice de gen: "sistemul de exploatare", "hard disck" si "cabinetul de marketing".
    //(editat de HotNews.ro)
  • +2 (6 voturi)    
    Tableta cu hard-disk? (Marţi, 29 martie 2011, 12:03)

    Alui [anonim]

    Asta e o prostie. Dupa Samsung Galaxy S e timpul sa-mi iau noul iPad:).
    Tabletele Android au probleme. Interfata clasica de Android e modificata de producatorii tabletelor, care genereaza probleme, iar update-urile, nu prea mai vin.
    Si e clar ca iPad mai are si cel mai "cool" design. Fiecare face ce vrea cu banii lui, pe mine ma enerveaza cand altii ma sfatuie ce sa fac cu banii mei(adica sa-mi iau ceva rahaturi, doar ca sunt ieftine sau nu stiu eu ce). Si apropo, iPad2 e mai ieftin decat chiar tablete mai mici pe Android(Galaxy Tab).
    • -2 (2 voturi)    
      Si merge Flash-ul ala? (Marţi, 29 martie 2011, 22:18)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Pe iPad? Este ca nu? Da' exista o aplicatie pt orice, nu? Ca de ce sa deschid un browser sa vad un film pe YouTube, cand pot deschide APLICATIA. Mai ales ca e si MULTITASKING... Macar nu vad banerele de reclame :)

      Ma rog, pana una alta, au aparut competitorii. Android 3.0 probabil mai trebuie tinut un pic la dospit, dar va fi mult mai dinamic decat iOS, tocmai pt ca-i open source (vezi Linux vs Windows). Asa ca, peste un an, s-ar putea sa te razgandesti.

      Iar problema Apple este ca au un mod de "control freak"/"big brother" fata de ce poti pune pe tableta. Pe cei mai techy ii deranjeaza acest aspect, de aia prefera "orice altceva".
      • 0 (0 voturi)    
        html5 (Miercuri, 30 martie 2011, 1:07)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Flash e pe picior de dispariţie. Chiar la Adobe pe site găsesti o primă versiune a unui soft care promite să facă conversia aplicaţiilor flash în noul standard, HTML5.
        • 0 (0 voturi)    
          So what? (Miercuri, 30 martie 2011, 8:51)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui Sakura

          Ca ni se tot promite HTLM5 de cand s-a lansat iPad 1. Firefox 4 de abia s-a lansat. IE9 parca tot nu acopera tot specs-ul de HTML5. Chrome parca stie si el HTML5. Opera, Safari, la astea nu stiu. Ce nu intelegi este ca degeaba apare standardul, si browsere care sa-l suporte, mai e nevoie si de un upgrade al site-urilor. Care se va realiza in cativa ani. Poate, dar nu 100%. Banuiesc ca cele populare (gen YouTube) vor face acest upgrade, dar multe site-uri in acest moment sunt facute 100% in Flash (de ex site-uri de fotografie), si s-ar putea ca detinatorii sa nu se grabeasca sa faca acel upgrade in viitorii 2-3 ani. Asa ca...tot fara Flash va fi iPad-ul. Browserele de pe iPad stiu HTML5? Sau asteapta noile versiuni?
          Uite insa ca noile tablete ofera Adobe Flash de la lansare, deci se poate, cand se doreste :). Singurul motiv pt care nu exista pe iOS este ca s-ar pierde controlul asupra platformei.

          Ca sa raspund la ambele aici, mi-ar lipsi mai degraba un port miniUSB pt conectare, si un slot pt un tip de card (probabil miniSD ar fi cel mai indicat).
          • 0 (0 voturi)    
            Uite solutia (Joi, 31 martie 2011, 13:09)

            alba ca zapada [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

            Archos 101 -- are miniUSB, USB normal, slot miniSD, miniHDMI ...
            Si android 2.2 :).
        • 0 (0 voturi)    
          Si pe Android (Miercuri, 30 martie 2011, 23:18)

          Alui [anonim] i-a raspuns lui Sakura

          merge mai bine aplicatia de youtube decat youtube direct in browser.
          Asa ca esti tot pe acolo.
      • +1 (1 vot)    
        completare (Miercuri, 30 martie 2011, 1:08)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Apropo, dacă îţi lipseste atât de mult flash-ul... unitatea de flopy disk nu ţi-ar prinde bine pe padul acela? ;)
  • -4 (4 voturi)    
    padurile (Marţi, 29 martie 2011, 13:26)

    fedi [anonim]

    Ipadul nu e o inventie rasunatoare, dupa ce ai in mana Wetab, care suporta flash nu iti mai trebuie ipad si nici lenovo
    • 0 (0 voturi)    
      Si aplicatii? (Miercuri, 30 martie 2011, 23:20)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui fedi

      Moca, ca wetabul tau e in Meego, netestat si fara aplicatii.