Elan Schwarzenberg, proprietarul Realitatea TV: Sebastian Ghita e de acord cu reorganizarea judiciara, poate este preferabil un parteneriat in actiuni / Camelia Voiculescu m-a sunat sa-mi ofere ajutorul

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2011, 13:31 Economie | Media & Publicitate

Elan Schwartzenberg
Foto: Agerpres
Proprietarul Realitatea Media, Elan Schwarzenberg, a spus marti intr-o conferinta de presa ca Sebastian Ghita (managerul Realitatea TV) este de acord cu reorganizarea judiciara pe care el a cerut-o, si nu a exclus "un parteneriat in actiuni" cu Ghita. Conferinta de presa a avut loc dupa ce el a cerut insolventa companiei.

Reamintim ca Elan Schwarzenberg este actionarul majoritar la Realitatea Media (care detine licenta si Realitatea TV), dupa o tranzactie cu familia lui Sorin Ovidiu Vintu.

Principalele declaratii ale lui Elan Schwarzenberg:

  • Procedura de reorganizare judiciara dureaza trei ani
  • Am incercat sa reesalonam creditul celor de la ANAF (datoriile Realitatea TV - n.r). Nu numai ca nu am reusit, dar functionam de mai multe luni cu conturile total blocate. Mai mult, managementul nu a reusit sa achite taxele la stat - pe salarii, TVA. Nu din rea-vointa, pur si simplu nu a mai putut face fata. Ne indreptam spre o situatie total ilegala, era haos
  • M-am sfatuit cu avocatii si am ajuns la concluzia ca cea mai buna metoda e sa activam aceasta procedura de insolventa
  • Scopul este ca in maximum 3 ani de zile sa curatam toate problemele din trecut
  • M-a sunat doamna Camelia Voiculescu si mi-a spus: Draga Elan, daca te pot ajuta cu absolut orice, daca ai echipamente sechestrate, daca ai orice fel de probleme, daca ai nevoie de echipamente de la noi, de continut de la noi, orice forma de ajutor, iti stau la dispozitie. Pentru mine, gestul acestei femei, al acestei adevarate doamne, care nu e nici prietena si nici asociata, arata ca in Romania putem sa ne concuram frumos, sa facem o concurenta loiala

  • Relatia mea cu Sebastian Ghita (managerul Realitatea TV) este exceptionala.
  • Sebastian Ghita a facut tot ce a putut el mai bine pentru aceasta televiziune. La un moment dat mi-a spus: "Nu mai pot in acest ritm, trebuie sa facem ceva".
  • Cat priveste modul de a continua aceasta activitate, ne priveste strict pe noi doi (Elan Schwartzenberg si Sebastian Ghita n.r.). Dl. Ghita, in afara de a fi total de acord cu aceasta organizare judiciara, mi-a propus deja de 2-3 ori o varianta de parteneriat, pe care nu o exclud deloc. Poate este preferabil sa facem un parteneriat in actiuni si sa gasim pe altii, poate mai competenti, sa faca managementul propriu-zis
  • Sint cel mai mare creditor al Realitatii. Eu stiu ca doresc ca acest trust sa mearga inainte si voi lua toate masurile legale de a merge inainte
  • Un bun prieten, dl. Tiriac, m-a invatat sa nu abuzez niciodata de relatiile de prietenie. Drept pentru care am considerat penibil si pentru mine, si pentru dl. Blejnar - ca suntem prieteni de familie, de vanatoare, de peste zece ani - sa ma duc la el, sa-l trag de guler, sa ma rog: dl. Sorin, sunt prietenul tau Elan, deblocheaza-mi si mie conturile, fa ceva, ajuta-ma. Nu. Am aplicat pe cale legala, nu m-am intalnit niciodata cu dl. Blejnar pe aceasta tema.























12049 vizualizari

  • -7 (21 voturi)    
    e clar (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:32)

    lungu bogdan [anonim]

    or sa se inmulteasca reclamele la proiectul rosia montana pe aceasta televiziune. "baietii destepti stiu de ce...."
    • +14 (30 voturi)    
      siiiigur (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:45)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui lungu bogdan

      iar cei extraordinar de destepti pot prevedea asta :))

      P.S. Spune-ne si noua patru din numerele de la 6/49, te rugam frumos :))
      • +8 (12 voturi)    
        patru e mai putin decat sase (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:07)

        lungu bogdan [anonim] i-a raspuns lui Luk

        cu patru numere nu faci nimic. baietii "extraordinari de destepti" le stiu pe toate sase.
        • +10 (10 voturi)    
          patru e mai mult decat nimicul (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:12)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui lungu bogdan

          din comentariul la care fac referire...

          Nu le-am cerut pe toate ca sa nu-i lipsesc de sansa castigului =))
      • +3 (11 voturi)    
        se poate si concurenta loiala (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:51)

        miguel [anonim] i-a raspuns lui Luk

        ar trebui sa reinvatam sa facem astfel de gesturi. dar intrebarea e cat se pricepe elan la televiziune?
        • -5 (11 voturi)    
          Voiculescu se pricepe (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:11)

          Davout [anonim] i-a raspuns lui miguel

          cu siguranta la televiziune.
        • -10 (12 voturi)    
          frumos gestul (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:09)

          aloma [anonim] i-a raspuns lui miguel

          fiicei lui voiculescu, bine oricum stie si ea ca antena e cu mult peste realitatea
          • +10 (10 voturi)    
            cel care se ineaca.... (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:40)

            sandu [anonim] i-a raspuns lui aloma

            inteleg ca realitatea are apa la gura , nu la gat , iar dna/duduia /sau ce-o fi ea, voiculescu , miloasa fiind , ofera o mana aproape inecatului . cred ca trebuie sa aiba grija mare de tot caci am auzit ca unii care au primit o mana de ajutor l-au tras la fund si pe cel milos .
            cat priveste aproape decedata prin inec realitatea , sa i se fi tras cumva de la blestemele babelor care platesc tva cand beau apa chioara , blesteme pentru ca la realitatea nu a existat ani de zile obiceiul muncii curate , la lumina zilei , cu plata corecta a taxelor ?
        • -6 (8 voturi)    
          sa reinvatam? (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:13)

          aloma [anonim] i-a raspuns lui miguel

          sa invatam de tot.. cuvantul loial lipseste din vocabularul multora
        • -5 (7 voturi)    
          Adevarat fair-play! (Marţi, 6 septembrie 2011, 20:45)

          peluzar [utilizator] i-a raspuns lui miguel

          Gestul merita apreciere.
  • -18 (26 voturi)    
    Curios... (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:42)

    halimiaticucuveaua [utilizator]

    Intrebarea este alta, cum de LA-B1 inca mai traieste tinand cant ca nu se uita nici draq la ei. Oare cine-i finanteaza..... Stiti voi cumva?
    • +19 (21 voturi)    
      . (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:06)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

      Dar balena 3? iRealitatea "ii face" la rating la orice ora si cu toate astea e in faliment.
      • -19 (23 voturi)    
        CIne??? (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:13)

        halimiaticucuveaua [utilizator] i-a raspuns lui radukku

        Antena 3 este in faliment? Prietene tu stii ce vorbesti? Este canalul de stiri cu cea mai mare audienta, asta asa ca sa moara pdl-istii.
        • +17 (19 voturi)    
          aiurea (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:24)

          zigzag [anonim] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

          "Pe parcursul lunii august, la ştirile Realitatea TV s-au uitat în fiecare minut 201.000 de telespectatori din toată ţara, în timp ce la Antena 3 s-au uitat doar 166.000. Cota de piaţă a ştirilor Realitatea TV a fost de 6,7%, faţă de doar 5,6%, cât a înregistrat Antena 3."
          • -9 (13 voturi)    
            Antena 3 (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:37)

            Davout [anonim] i-a raspuns lui zigzag

            se misca bine, orice ati spune.
            • +9 (11 voturi)    
              se misca bine (Marţi, 6 septembrie 2011, 18:13)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Davout

              spre dezastru.

              Vant din pupa!
              • -2 (4 voturi)    
                Intact - un trust puternic (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:40)

                anaconda [anonim] i-a raspuns lui Luk

                Trustul Intact este un trust stabil si puternic deoarece este condus de profesionisti!
        • +24 (26 voturi)    
          Fii serios. (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:28)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

          De unde ai tu informatia?Te rog sa verifici,dar eu iti garantez ca 50%dintre romani au canalul antena 3 si realitatea blocate.Stii tu de ce?Nu visa cai verzi pe pereti.Nu vor castiga hotii si puturosii alegerile din Romania.Cred ca nici nu vreti asta,pentru-ca veti muri de foame.De unde bani daca nimeni nu munceste.
        • +6 (10 voturi)    
          . (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:37)

          radukku [utilizator] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

          Nu balena 3 e in faliment :)).
          Ai probleme in a intelege o propozitie si s-o integrezi intr-un context mai larg. Data viitoare cand iti mai dau replici promit ca o sa fiu mai detaliat, sa intelegi si tu ce zic.
      • -6 (8 voturi)    
        cine pe cine face (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:12)

        aloma [anonim] i-a raspuns lui radukku

        antena 3 e peste realitatea de o mie de ori sau ai calculat tu ratingul?
      • -3 (5 voturi)    
        ba (Marţi, 6 septembrie 2011, 20:46)

        peluzar [utilizator] i-a raspuns lui radukku

        Antena 3 sta bine in audiente.
        • -1 (3 voturi)    
          Normal... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:41)

          angelo [anonim] i-a raspuns lui peluzar

          Mai mult decat atat, audienta Antenei este in crestere...
    • +18 (22 voturi)    
      evident (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:13)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

      jos basescu :)
      este cat se poate de simplu. la realitatea s-au dat salarii mari, urias de mari. majoritatea prezentatorilor au firme si contracte beton cu realitatea de unde primesc mii sau chiar zeci de mii de euro pe luna.
      au facut investitii peste cap: daca-ti aduci aminte de carele de transmisiuni cumparate cu 5 mil de euro cand ele faceau cel mult 2 s.a.m.d.
      platesc tot felul de "experti" care-si dau cu parerea despre orice si oricand chiar daca nu se pricep.
      nu e vorba de cine-i finanteaza ci de faptul ca s-a cheltuit fara cap.
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:54)

      demostene [anonim] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

      ...stim cu totii
  • +32 (36 voturi)    
    Iata si smecheria!! (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:47)

    shuly [utilizator]

    Cum spuneam....3 ani nu ne mai doare capul de datorii si apoi am incalecat pe o sa si v-am spus povestea asa!Pa si la revedere fraierilor!
    Tare faza cu Camelia Voiculescu!!Si-a exprimat dorinta de a ajuta!Cum naiba vine asta cand mai deunazi moderatorii ambelor posturi se balacareau si faceau misto unii de altii?Frate ce marlanii se pot face in tara asta!Dar ce ma intereseaza pe mine?De cand am sters din grila cele doua posturi "concurente " traiesc atat de linistit!
    • +25 (29 voturi)    
      Iti spun eu cum vrea sa-l ajute... (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:03)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui shuly

      Ex: Un om se plimba pe pod si isi punea intrebarile cu voce :Sa ma arunc, ..sa nu ma runc..sa ma arunc.
      La un moment dat apare un amic care vrea sa-l ajute si-l arunca de pe pod.
      Ceva similar va face si tani Voiculeasca...
      Nu esti singurul care si-a sters programele din grila
      • +20 (20 voturi)    
        Asa este (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:51)

        NIcu [anonim] i-a raspuns lui ogi

        Nu sunteti singurii care au sters aceste doua "canale" din lista de posturi.
        • -2 (10 voturi)    
          >> (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:55)

          gogutu [anonim] i-a raspuns lui NIcu

          toata lumea a sters cele doua posturi din grila de programe.nu-i asa ca brusc o ducem mai bine?
          • +10 (12 voturi)    
            Eu da (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:28)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui gogutu

            Eu categoric o duc mai bine. Nu inseamna ca mananc mai mult, sau ca beau vinuri mai scumpe, dar nu ma mai enervez cand ma uit la televizor, iar asta imi da, per total, o stare de mai bine.
            Asadar, unii o duc mai bine dupa ce au scos cele doua posturi.
          • +4 (4 voturi)    
            Pt gogutu.., (Marţi, 6 septembrie 2011, 20:10)

            Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui gogutu

            DA.
    • +21 (25 voturi)    
      e simplu (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:10)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui shuly

      amandoua trusturi au fonduri din acelasi loc... din rusia. normal ca se ajuta unu pe altu.
      una fara alta n-ar putea face fata in Romania. considera ca daca amandoua mint la fel inseamna ca e adevarat. isi sprijina minciunile una pe alta.
      antena lui felix ar ramane stinghera in mass media romaneasca.
      felix stie asta, n-o face din bunavointa. isi bat joc de noi. as fi fost curios daca faceau la fel daca intra in insolventa b1tv :)
      cred ca dadeau si ei un ajutor la faliment.
      niste nenorociti. nici eu nu mai urmaresc posturile astea de prin 2008. prea multa mitocanie crasa la acele tembeliziuni.
      • +1 (1 vot)    
        intersant (Miercuri, 7 septembrie 2011, 10:47)

        ady [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        de aflat din ce bani se alimenteaza pt a rezista de atata timp cu conturile blocate..aici serviciile ar trebui sa-si faca datoria
    • +13 (15 voturi)    
      si tu statule (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:13)

      MGh [anonim] i-a raspuns lui shuly

      Si noi chiar i-am crezut are impresia, pai Ghita oricum nu este unul care sa plateasca la timp darile catre stat el mergand pe principul amanarii totul se rezolva cu spaga. - aka coruptia! Realitatea va fi in deriva la fel cum sunt guvernele cu datorii de acum fiindca nu are de unde sa ma ia banuti, publicittatea a scazut dramatic , ei nu inteleg ca trebuie sa renunte la multele cheltuieli pe care le fac sa taie din contractele mari ,tipatoare (acum ziaristul lui peste nu mai este angajat are contract de oferire consultanta , servicii). Statul sa nu se lase prostit de astia ca oricum numai post de televiziune nu mai sunt. La revedere Realitatea!
    • -5 (5 voturi)    
      informatia inseamna putere (Marţi, 6 septembrie 2011, 20:52)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui shuly

      Camelia Voiculescu a incercat sa il ajute, ca doar stie ce inseamna sa ai in spate sute de oameni care trebuie sa isi ia salariile. Fiind singurele canale de stiri, ofera informatii la minut. Nu cred caun om care vrea sa fie informat ar trebui sa le ignore.
  • +23 (27 voturi)    
    Vantu (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:47)

    dorul [utilizator]

    unde pune Vantu mana se usuca totul si nu se mai repara timp de 7 generatii
    • -26 (28 voturi)    
      Sau.. (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:57)

      halimiaticucuveaua [utilizator] i-a raspuns lui dorul

      Boc, Udrea, Videanu, Berceanu,etc...
      • +23 (23 voturi)    
        Ia mai trage una! (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:19)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

        ilic, bombonel, pontulica, dragnea, bombonica, crinuta, olguta, stanoaica, ....
        Ce memorie scurta si proasta ai!
  • +25 (29 voturi)    
    - (Marţi, 6 septembrie 2011, 13:54)

    aurel [anonim]

    RIP Realitatea si daca poti, ia cu tine si Antena 3
    • -17 (19 voturi)    
      Si nu uita... (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:08)

      halimiaticucuveaua [utilizator] i-a raspuns lui aurel

      Si pe LA-B1
      • +13 (15 voturi)    
        Iti aduc aminte, amice! (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:20)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

        B1 a fost singurul care a spus cine va iesi presedinte! TVR, latrinele 1, 2, 3, irealitatile...
        Ce treaba ai cu B1?
        E usor insa latratul!
        Si cum asta stii, asta faci!
        Succesuri!
    • +16 (18 voturi)    
      in marinimia sa (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:10)

      sir [anonim] i-a raspuns lui aurel

      turnatorul felix va face un nou usl dar intre cele doua haznale de presa ca sa aiba sub controlca pe cei doi martafoi care se cred mari sefi de partide si usl dar, in prostia lor ,sunt doar marionetele care-i fac jocul perfid. pana la sfarsitul anului turnatorul va inghiti si tembeliziunea lui arnold asta. ii fuge pamantul de su b el securistului si e fiert.sa ne amintim ca a mai prezis caderea lui basescu pana in 25 martie,dar nu ne-a spus anul.nici fanariotii nu aveau atata sete de putere si de subjugare a romanilor ca acest infect turnator de neamuri si nu doar.ce se va intampla cand oamenii isi vor da seama ca nu era alta cale de a trece prin criza decat strangerea curelei si a cheltuielilor?haznalele sunt din ora in ora mai pline de venin si mai mincinoase.
    • -6 (6 voturi)    
      - (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:50)

      aurel [anonim] i-a raspuns lui aurel

      Votul sus cati dintre cei care m-au votat cu + sunt postaci PDL
  • -7 (7 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:09)

    cosminrs [utilizator]

    de ce nu iau si ei fonduri europene ca Hotnews?
    Bun, lasand atacurile de genul.. un din cele mai mari greseli facute de RTV a fost tinfiintarea studiourilor teritoriale.
  • +16 (16 voturi)    
    Colonie (Marţi, 6 septembrie 2011, 14:28)

    strainul [anonim]

    Doar in Africa un trust strain de televiziune are voie sa faca politica denigrind conducerea aleasa.
    Vizionare placuta ! CNA ?!
  • +16 (18 voturi)    
    Gestul... Cameliei Voiculescu?!? (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:04)

    Don Ciccio [utilizator]

    In spatele acestui gest care "arata ca putem avea si in Romania concurenta corecta"(!), se ascund demersurile perfide si meschine ale unui rapace si toxic paianjen autohton; este vorba despre seful clanului voiculescian, Varanul de Baneasa - alias Felix-Mircea -, turnatorul de rude, neamuri si alte rubedenii.
    • -11 (11 voturi)    
      camelia e o tipa ok, a procedat corect (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:54)

      miguel [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

      de ce atatea suspiciuni? probabil ne-am obisnuit cu prea multa dusmanie in tara asta
    • -2 (2 voturi)    
      nu inteleg... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 11:01)

      demarcat [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

      Nu inteleg de ce atunci cand cineva face un gest frumos trebuie neaparat sa fie suspectat ca ar fi avut intentii ascunse. Este admirabil gestul cameliei voiculescu!
  • +20 (20 voturi)    
    cumsecade (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:05)

    Adria [anonim]

    Ce fata de treaba Camelia asta. Pe mine nu ma suna, ca i-as oferi si eu ocazia sa ma ajute intr-o problema...?
  • +15 (17 voturi)    
    Elan Schwarzenberg versus Camelia Voiculescu: (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:48)

    Aurel [anonim]

    "Pentru mine, gestul acestei femei, al acestei adevarate doamne, care nu e nici prietena si nici asociata, arata ca in Romania putem sa ne concuram frumos, sa facem o concurenta loiala" SA MORI DE RAS de cata ipocrizie exista in Romania.
  • +12 (12 voturi)    
    pregatesti o lansare 'pe scena politica'? (Marţi, 6 septembrie 2011, 15:59)

    io [anonim]

    Elanee...bag sama ca tu vrei sa te lansezi in politica....ca prea esti 'vizibil' mai nou...si corect...si transparent....ma insel?
    Si o sa reinventezi tu IRealitatea, da' sa fie un pic mai credibila, nu ca acuma....mai pui putin adevar in minciuni si abracadabra - gata-i pregatita sa te promoveze - pe tine sau pe ai tai....
    Pariu ca te reinventezi?
    • +9 (9 voturi)    
      ??? (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:39)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui io

      Cum ramane cu modelul "BBC", anuntat cu surle si emfaza de catre numitul Stelica-fara-frica (Stelian Tanase)?
  • +9 (9 voturi)    
    Aiurea (Marţi, 6 septembrie 2011, 16:20)

    Radu [anonim]

    Credeti ca o sa dispara scaldatul in mocirla si aruncatul cu laturi de la Irealitatea TV? M-as mira! Cred ca este praf in ochi. Prea multi bani sunt in joc acolo si multe interese trebuie protejate. Eu unul nu mai ma uit la Irealitatea TV, ca de altfel nici la Antena 3, de mult. Stiti ce bine este acum? Am eliminat tensiunea din casa mutand aceste doua canale infecte mai pe la mijlocul grilei de programe. Trebuie sa trec mai intati de canalele stiintifice, apoi de cele de sport si apoi de cele de filme, pe care le-am grupat inainte, asa ca ma opresc eu la unul din astea pana sa ajung la ele. Va sfatuiesc sa faceti la fel si nu veti regreta...
  • +9 (9 voturi)    
    baietii cei destepti (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:03)

    math [anonim]

    "Am aplicat pe cale legala, nu m-am intalnit niciodata cu dl. Blejnar pe aceasta tema."

    Este impresionant. Cred ca merita premiul Nobel pentru pace. Iar ca metoda este culmea democratiei originale. Nu platesti nici o taxa la stat dar platesti o multime de coristi care injura guvernul nonstop la televizor.

    Si cu cine mai esti tu prieten Elane, baietas destept si cinstit?
  • +8 (8 voturi)    
    Patroni miliardari cu firme falite! (Marţi, 6 septembrie 2011, 17:06)

    Paul [anonim]

    Dinu Sararu ar trebui sa scrie un scenariu de film cu care ar lua o gramada de premii: modelul de business care exista in Romania in care actionarii ca persoane private sunt miliardari in euro iar firmele lor falite cu datorii la stat (atentie la stat si nidecum la privati ca s-ar lua la bataie). Modelul este atat de simplu: firma mama o inregistrezi afara, in tara stai cu chirie la stat si nu o platesti 10 ani (nici utilitatile, curent, apa, caldura), TVA nu platesti caci il lasi pe datorie, CAS si impozite zero, echimapente in leasing, moderatori platiti cu sacosa de bani. Apoi te declari insolvent, statul iti deblocheaza conturile, tu continui sa exporti profitul, datoria o reesalonezi si ciclul se repeta statul ramanand si cu vechea si cu noua paguba. Modeul este acum experimentat la nivel de stat de Grecia care oricati bani i-ar da Europa ii cheltuie maine pentru datoriile catre furnizorii interni (adica firmele mafiei politice). Dormi linistita Romanie, smecherii te fura minut de minut!
  • +8 (8 voturi)    
    "Draga Elan"... (Marţi, 6 septembrie 2011, 20:44)

    urbnie [anonim]

    Chiar asa ti-a spus ea ?... No stii ce : mai du-te-n P.M., elane !... Si nu uita s-o intrebi pe "doamna" aia : are bani de la tac-su ???... No, atunci du-te iara acolo !...
  • +5 (7 voturi)    
    Codru (Marţi, 6 septembrie 2011, 20:57)

    gica de la scularie [anonim]

    Nenorocitii astia care invart milioane de Euro, sunt faliti, nu platesc un leu impozit statului roman, iar acum vor iesi cu fata curata. Si mie mi-au pus impozit pe pensie, plus ca platesc si asigurarea de sanatate, adica alt impozit. Solutia, mana pe par !