Robert Turcescu va fi editorialist la saptamanalul Academia Catavencu

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 15:52 Economie | Media & Publicitate

Robert Turcescu
Foto: Agerpres
Robert Turcescu va fi editorialist la saptamanalul Academia Catavencu, primul sau editorial urmand sa apara in editia de saptamana viitoare a publicatiei, dupa cum a declarat pentru Mediafax jurnalistul.

"Este un proiect la care tin mult. Sper eu, in urmatoarea perioada, Academia Catavencu sa aiba in echipa si alte surprize in privinta oamenilor. Cred ca vor fi surprize foarte placute", a spus Robert Turcescu.

Intrebat daca o sa ocupe si o alta functie la Academia Catavencu - o publicatie aflata in portofoliul companiei Medien Holding, care detine si cotidianul Romania Libera -, Robert Turcescu a precizat: "In acest moment vorbesc din postura de editorialist al Academia Catavencu".

Robert Turcescu a confirmat ca va fi editorialist la Academia Catavencu, in contextul in care pe site-ul publicatiei cititorii au fost indemnati sa ghiceasca noul editorialist al revistei.

"Un editorialist surpriza va scrie pentru Academia Catavencu. Cronicarul va spune 100% adevaruri dureroase si va turna in paginile gazetei verbe acide. Pentru ca omul are bile!", a fost indiciul dat cititorilor Academia Catavencu.

Pe de alta parte, Robert Turcescu continua colaborarea sa cu postul de televiziune B1 TV, unde realizeaza emisiunea "Sub semnul intrebarii", un talk show cu public, difuzat in direct, de luni pana joi. Emisiunea "Sub semnul intrebarii" a intrat in grila B1 TV in 29 august, fiind difuzata intial in intervalul 19.30 - 21.00. Incepand insa din 10 octombrie, emisiunea lui Robert Turcescu va avea o durata de doua ore, fiind difuzata, in direct, de la 20.00, potrivit unui comunicat remis de postul B1 TV. In timp ce emisiunea lui Robert Turcescu o sa creasca in durata, emisiunea "Ultimul cuvant" cu Ion Cristoiu, transmisa din 10 octombrie la B1 TV, de la ora 22.00, tot de luni pana joi, in direct, va dura o ora (fata de 21.00 - 23.00). Pe de alta parte, Ion Cristoiu mai realizeaza la postul B1 TV emisiunea saptamanala "La taifas cu Ion Cristoiu", difuzata in direct in fiecare duminica, intre orele 21.00 - 23.00.

Medien Holding a anuntat in iunie ca a achizitionat titlul Academia Catavencu, iar primul numar al publicatiei in noua formula si cu o echipa noua, condusa de Denis Dinulescu, a aparut in 29 iunie.

In afara de Academia Catavencu, portofoliul grupului de presa Medien Holding, controlat de familia Adamescu, include cotidianul Romania Libera, site-ul www.romanialibera.ro, Hiparion Publishers (revistele Hiparion - Caminul, Casa Mea, Domus si Planul Casei Mele, revista de B2B Unelte si echipamente, site-ul www.casamea.ro si emisiunea tv "Caminul de 5 stele"), tipografia United Print, Corporate Media Publishing, agentia de comunicare, branding si corporate media, MH Events si MH Conferences.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2817 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 16:06)

    Mazeta [utilizator]

    Umorul lui Turcescu e bun doar la rubrica de decese.
    • +1 (13 voturi)    
      Confirm pozitiv (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 18:25)

      Galateanu-antipatic [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Pe vremea cand Buscu era coleg de Faq cu mine, AC era chiar un brand. Acum nici de hartie igienica nu mai e buna!
      Iar unde pune Turcescu pixu' se alege prafu'. Lui Robertino singurul organ functional ii e limba moale si calda, accesorizata cu buze fierbinti.
      Succesuri!
  • +7 (17 voturi)    
    da (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 16:08)

    george [anonim]

    Am citit AC ani de-a randul. Au distrus brandul niste tampiti. Acum vine asta (Robert ) de se crede el David Frost si care nu are simt al umorului darmite sa faca haz de altii. Mare pacat Academia Catavencu...
  • +1 (11 voturi)    
    turc (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 16:20)

    andrei [anonim]

    nu mai cumpar academia catavencu
  • +1 (11 voturi)    
    ...............un catavenc academic............... (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 17:08)

    jango cage [anonim]

    cine se-aseamana se-aduna.....asa se fac triburile.....
  • +5 (15 voturi)    
    academia fara academicieni (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 17:25)

    amycus [anonim]

    buna gluma. care academie?
    aia de la care au fugit toti academicienii?
    mai ramane sa se intoarca it morar.
  • -7 (11 voturi)    
    nu va plangeti baieti!!! (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 18:13)

    hatieganu [anonim]

    nu va plangeti baieti. daca ar veni i.t. morar ar fi bine.
    nu tb sa cititi academia catavencu. aveti click,can-can, liberttatea si altele.lectura placuta.daca vreti si imagini dati pe otv sau antene.
    • +1 (1 vot)    
      batista? (Duminică, 9 octombrie 2011, 3:10)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui hatieganu

      Ti-ai luat batista? Ca e nou hidrantul.
      Cum ai putea sa lucrezi cu unul (unii) care au facut sluj la comenzile unuia ca Vintu?
    • +1 (1 vot)    
      daca zici tu... (Duminică, 9 octombrie 2011, 10:08)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui hatieganu

      bunioara...eu zic ca mai sunt si altele...
    • +2 (2 voturi)    
      kamikaze (Duminică, 9 octombrie 2011, 22:03)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui hatieganu

      ba avem Kamikaze, Catavencii ... asa ca nu ne mai trebuie Scanteia ...pardon, Academia
  • +2 (2 voturi)    
    Butterfly (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 22:37)

    Seicaru Pamfil [anonim]

    Ce se intampla cu Robert Turcescu, se muta de ici colo fara nici o noima, nici nu apuca sa fie cunoscut la un post Tv ca a si disparut, undeva la altul; de regula mai prost cotat. Ce-o fi cautand el la Academia Catavencu?!?O fi pe post de cioclu,sa-i cante prohodul, ca si asa nu mai face doua parale foaia aia.Inainte, prin anii '90 alergam pe la chioscuri sa o mai gasesc. Acum, zace nevanduta.De cand si-a bagat si in asta coada Vantu.Asta e un tip malefic, pe unde umbla el se alege praful.Dar sa revin la Robrt Turcescu; unde sunt vremurile, nu prea indepartate, cand il gazduia la o ora de varf la o tacla, pe insusi presedintele Basescu, laBe 1, cum zice Mircea Badea, ca sa nu mai spun de moderarea dialogului candidatilor la presedintie, sfarsit atat de tragi-comic pentru Mircea Geoana cu vizita lui de taina, la miez de noapte, la mogulul Vantu.
    Intrevad ca in unu-doi ani Robert al nostru va dispare definiciv de pe orice firmament.Daca n-a avut cap, pentru a fi un jurnalist serios si vertical..
    • 0 (0 voturi)    
      Reteta turcescu&cristoiu. (Luni, 10 octombrie 2011, 12:55)

      closcan v [anonim] i-a raspuns lui Seicaru Pamfil

      Am vazut ca pe unde trece Turcescu, dupa el se stinge lumina si se trage apa. Omu a fost foarte promitator, imi era drag de el, dar si-a dat cu prea multe alifii, si-a indoit spinarea, a facut bataturi in genunchi ,si-a catifelat limba de atata lins si a ajuns de nerecunoscut de necredibil ce e. Mare pacat! Asta sa fie reteta ca sa strangi milioanele?Doar banii conteaza, chiar daca miros?
  • +1 (1 vot)    
    noi membri in A.C. (Duminică, 9 octombrie 2011, 6:38)

    Trahanache [anonim]

    Ar trebui admise in A.C. doua persoane care au un desvoltat simt al umorului *Monica Tatoiu si Mugur Ciuvica*
  • +2 (2 voturi)    
    Nu confundati (Duminică, 9 octombrie 2011, 8:27)

    Precizare de bun simt [anonim]

    Academia Catavencu cu Catavencii . Majoritatea baietilor destepti de la Academie a plecat atunci cand fundatia a fost cumparata de un basist si a scos Catavencii. Turcescu va fi editorialist la Academia Catavencu , aia basista , e si normal , asa ca nu intrati in panica aiurea ...La Catavencii accesul impostorilor si mercenarilor puterii e interzis .
  • +2 (2 voturi)    
    na, (Duminică, 9 octombrie 2011, 9:12)

    sir [anonim]

    scartz,s-a suit scroafa-n copac!turcescu si umorul...dar asa e ,am uitat,e criza mare si deci foame mare!am uitat ca romanii sunt megalomani si mitomani.
  • -1 (1 vot)    
    Scratch (Duminică, 9 octombrie 2011, 12:28)

    Alf [anonim]

    Sper ca baiatul asta sa nu ia si el de la ei, raia de care se scarpina Academia Catavencu pentru a fi pe placul bizonului semidoct: insultarea Presedintelui
  • +2 (2 voturi)    
    Academia catavencu - o fituica cenzurata (Duminică, 9 octombrie 2011, 18:26)

    mada [anonim]

    ha, ha! o potrivire mai buna nici ca se putea: Turcescu editorialist la aceasta fituica cenzurata!

    cititi Kamikaze, Catavencii ... Academia nu mai e ce-a fost