RCS&RDS, amendat de CNA cu 10.000 de lei pentru ca nu a introdus GSP TV in grila sa

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 11 octombrie 2011, 18:27 Economie | Media & Publicitate

Membrii Consiliului National al Audiovizualului (CNA) au decis, in sedinta de marti, sa amendeze SC RCS&RDS SA cu 10.000 de lei, pentru ca operatorul de cablu nu a introdus in grila sa postul GSP TV, declarat liber la retransmisie.

Potrivit unui comunicat remis de CNA, "Consiliul a constatat ca postul GSP TV nu este retransmis de RCS & RDS, incalcandu-se, astfel, principiul "must carry" reglementat de art. 82 alin. (1) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, care precizeaza ca <orice distribuitor care retransmite servicii de programe prin retele de comunicatii electronice, cu exceptia celor care utilizeaza exclusiv spectrul radio, are obligatia sa includa in oferta sa serviciile de programe ale Societatii Romane de Televiziune destinate publicului din Romania, precum si alte servicii de programe, libere la retransmisie si fara conditionari tehnice sau financiare, ale radiodifuzorilor privati, aflati sub jurisdictia Romaniei, in limita a 25% din numarul total de servicii de programe distribuite prin reteaua respectiva, precum si serviciile de televiziune a caror obligativitate de retransmitere este stabilita prin acorduri internationale la care Romania este parte. Criteriul de departajare pentru radiodifuzorii privati este ordinea descrescatoare a indicelui anual de audienta>".

In urma cu o luna, CNA a somat public compania RCS&RDS pentru incalcarea principiului formulat in Legea audiovizualului, dupa ce a primit peste 7.000 de reclamatii.

Postul de televiziune GSP TV a fost inclus, in 12 iulie, pe lista posturilor care trebuie incluse, in ordinea audientelor, de distribuitorii de programe in grilele lor. GSP TV a fost scos din grila RCS&RDS la sfarsitul contractului dintre acest operator si Antena TV Group.

  • Potrivit principiului "must carry", stipulat in art. 82 din Legea audiovizualului, distribuitorii de programe (cablistii) trebuie sa includa in grilele lor posturile Societatii Romane de Televiziune, posturile pentru care exista acorduri internationale (TV 5) si serviciile de programe libere la retransmisie si fara conditionari tehnice sau financiare ale radiodifuzorilor privati, in limita a 25% din numarul de programe distribuite in reteaua respectiva. In acest sens, este intocmita, periodic, o lista de 25 de posturi "must carry", lista care include pe pozitia 13 si postul GSP TV.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2289 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    si-au luat-o ca fraierii (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:33)

    all [anonim]

    nush ce ar fi avut de pierdut daca introduceau gsp in grila?.. ca oricum gsp-urile sunt vax... nush cine se mai uita la ele.. poate voiculescu...
  • +9 (9 voturi)    
    RCS (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:42)

    Base [anonim]

    Dupa ce RCS cumpara si UPC, s-a cam terminat pentru GSP TV. Oare ce s-ar intampla daca RCS n-ar mai transmite Antena 3? Ca am inteles ca isi fac propria lor televiziune de stiri. 10 mii de lei amenda, o nimica toata.
    • +6 (6 voturi)    
      mutare asteptata (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:24)

      ~Inuka~ [utilizator] i-a raspuns lui Base

      Amenda este calculata si asumata. La sfarsitul anului se calculeaza audientele pentru stabilirea must-carry in 2012; si surpriza dupa scoaterea din grila Digi audientele din 2011 nu mai inclus gsptv in posturile care se impun la redifuzare.
      Rds trebuie sa mai mentina 3 luni gsptv afara din grila, de anul viitor nu se va mai impune transmiterea postului in nicio retea.
      Iar achizitia UPC va fi doar ultimul cui in sicriul acestui post de cancan care nu are de-a face nimic cu sportul.
  • -7 (11 voturi)    
    Traim in Romania (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:06)

    mm [anonim]

    Caz recent, pentru comparatie: o cautiune pentru suspiciune de mita este 34.000 lei, pentru o persoana, iar CNA da amenda 10.000 lei uneia din primele 4 firme telecom din Romania pentru o fapta mult mai grava privind blocarea transmiterii unui canal TV, incalcand dreptul la informare al populatiei!? Incredibil, nivelul amenzilor in Romania nu este corelat cu gravitatea faptei? Maine poate avem stirea ca nu-i da RCS ci ii ia RCS de la CNA!
    • +7 (9 voturi)    
      Pisoii lui Felix (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:28)

      Ashton [anonim] i-a raspuns lui mm

      Mai jmechere, dupa stil inconfundabil, imi dau seama ca esti pisoi de-al lui Felix!
      • -2 (2 voturi)    
        obsesia e obsesie ... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:14)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Ashton

        ce legatura are , ce zici tu , cu ce a zis el ?
        cumva nu are dreptate ? sau doar asa ca ai tu o obsesie ...
    • +2 (8 voturi)    
      Problema nu e ca RCS nu transmite (Marţi, 11 octombrie 2011, 22:05)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui mm

      Ci ma intreb, cine-i CNA sa impuna unei companii private ce posturi sa transmita? Asta-i problema. Ce-ar fi ca CNA sa-i impuna Antenei 3 lista de invitati in emisiuni? Ti-ar conveni mai, Felix?
      • 0 (2 voturi)    
        daca ai probleme ... mergi la doctor . (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:13)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        ...
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 12 octombrie 2011, 22:51)

      Dan-T [utilizator] i-a raspuns lui mm

      Nu e tare? acelasi cna care permite ca o televiziune de stiri sa functioneze desi a dat o stire falsa despre ministrul educatiei cum ca nu si-a luat bacul.. nu e tare? traim in romania si asta ne mananca tot timpul nu-i asa?
  • +11 (13 voturi)    
    Felicitari RCS-RDS ! (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:23)

    Andy Latimer [utilizator]

    Sunt dispus,ca abonat RCS, sa platesc in plus la abonament cota parte din amenda, in plus,cand vor introduce Digi News, sa scoata, sa se ajunga la extirparea latrinelor media ale Turnatorului felix, antena 3 si restu', unde s-au adunat-si s-au alaturat scursurile lui vantu,de la cealalta Ghena a Securitatii- Jigodiile presei din Romania ; in fiece seara Lepadaturile de pe antene ating noi si noi culmi ale Scabrosului si ale Mizeriei ,prin calcarea in picioare a Demnitatii Umane !
    • -5 (5 voturi)    
      Nici o grija (Marţi, 11 octombrie 2011, 21:44)

      orange [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Vei avea curand ocazia sa platesti bani in plus la RDS cand vor achita datoriile enorme pe care le au la stat!
    • -1 (3 voturi)    
      ce gadire .... trist ! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:16)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      tu pretinzi ca esti dispus sa platesti , pentru ca altii sa nu beneficieze de ceva ...

      mentalitate de legionar / bolsevic ...
  • +8 (12 voturi)    
    idee de afaceri pentru RDS (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:29)

    A78 [utilizator]

    RCS sunt fraieri : Eu in locul lor as introduce canalul in alb negru cu broom pe sonor , si astfel ar fi in grila , dar nimeni nu ar avea nervi suficienti de tari sa il urmareasca . Si cu Antena3 as face la fel . As difuza-o fara sonor , ar urla marionetele alea de pomana .
    • -5 (11 voturi)    
      idei idioate (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:37)

      Slevin7 [anonim] i-a raspuns lui A78

      Poate ca nu sunt toti ca tine, fanatici cu unii din politicieni (tu esti fan basescu, alti fraieri fani usl).
      Eu am Digi, si doream sa urmaresc un turneu de tenis transmis de ei sau anumite meciuri de fotbal transmise de ei.
      Tu poti sa-ti regelzi singur televizorul cu pureci si cu bruiaj si sa consideri ca ai facut o mare afacere.
      Daca toti am urmari sfaturile tale de afaceri, tara asta ar fi mai la pamant decat este.
      • +4 (4 voturi)    
        Simplu (Marţi, 11 octombrie 2011, 22:06)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Slevin7

        aboneaza-te la Romtelecom sau la un DTH. Abonamentul nu difera cu mult.
        • 0 (0 voturi)    
          simplu pt un cap ca al tau (Miercuri, 12 octombrie 2011, 23:42)

          Slevin7 [anonim] i-a raspuns lui bobo21

          Nu ai inteles NIMIC din ce am scris. Sunt client RDS, datorita grilei de programe ce cuprinde posturile PROPRII de sport (Disi Sport 1, 2 si 3) care au majoritatea transmisiilor sportive importante din Romania. Nici o alta platforma nu ofera acest lucru.
          Apar capete patrate obsedate politic, care pun totul intr-o paradigma politica alb-negru (indiferent daca esti pro-Basescu sau anti-Basescu).
          S-ar putea ca eu sa vreau sa vad GSP TV si sa nu-l suport la fel de mult pe Voiculescu.

          PS. Dupa multe mesaje de "demonstratie" anti-cenzura, multumesc, celor de la Hotnews pentru ca mi-au afisat mesajul.
  • +6 (10 voturi)    
    ziarul gazeta sporturilor... (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:31)

    danarad [anonim]

    pe cind va fi distribuit gratuit si obligatoriu ?
    RCS/RDS, procedeaza corect, nu e normal intr-o economie REALA depiata, sa retransmiti un post concurent, la CNA ceva e putred, pute !
    • -1 (3 voturi)    
      vorbesti fara sa ai habar ... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:18)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui danarad

      se cheama reglementari ... acesti redistribuitori de posturi TV sunt obligati sa transmita toate posturile publice romanesti ...
  • +7 (13 voturi)    
    bravo rcs (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:46)

    hn [anonim]

    bine ca nu dati scarbosenia lui felix. taiati si mizeria de antena3.
    • -1 (3 voturi)    
      fanatic ! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:19)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui hn

      !
  • -1 (3 voturi)    
    Dar Mynele? (Marţi, 11 octombrie 2011, 22:06)

    andrei [anonim]

    Legea de ce nu se aplica si in cazul MyneleTv?? Tot un program must-carry... Nenea Popescu, nu iti place decat Taraf??