Accidentul lui Serban Huidu a atras audiente modice pentru posturile de stiri. Cei mai multi telespectatori - la stirile Pro TV

de V.O.     HotNews.ro
Marţi, 18 octombrie 2011, 13:18 Economie | Media & Publicitate

Emisiunile dedicate accidentului in care a fost implicat Serban Huidu nu au reusit, duminica si luni, sa scoata posturile de stiri din "graficul normal" al audientelor, in timp ce Pro TV a atras cei mai multi telespectatori, scrie Paginademedia.ro. Potrivit sursei citate, subiectul "tocat" la Realitatea TV si Antena 3 in ultimele doua zile a atras audiente mai bune ca de obicei doar in primele ore dupa accident.

Potrivit Paginademedia.ro:
  • Interesul pentru accident a fost maxim duminica, dupa anuntarea stirii, cand Realitatea TV a fost cel mai urmarit post. Tot duminica, o crestere semnificativa de rating a avut Pro TV, cu propriile stiri.
  • Duminica, dupa anuntarea stirii, Realitatea TV a avut o audienta medie de circa 420.000 de telespectatori in mediul urban. In aceeasi perioada, Antena 3 a avut o audienta medie de aproximativ 270.000 de telespectatori. Ratingul a inceput sa scada dupa ora 15.00.
  • Ambele posturi au avut, dupa media pe zi, audiente apropiate de performanta medie pentru o zi de duminica.
  • Duminica, la orele de maxima audienta (19.00-23.00), Realitatea a avut o medie de 262.000 de telespectatori in mediul urban, in timp ce Antena 3  avut o medie de 384.000 de telespectatori.
  • Stirile Pro TV de duminica seara au atras 1.335.000 de telespectatori (11.5 rating), in timp ce al doilea cel mai urmarit buletin de stiri, Observatorul Antenei 1, a fost urmarit in medie de 642.000 de telespectatori de la oras.
  • Luni, audientele s-au mentinut in limite normale, cei mai multi telespectatori fiind atrasi, seara, de Stirile Pro TV (aproape 1,1 milioane).
  • Luni, la posturile de stiri s-a remarcat un plus de audienta, in prime-time, la Antena 3, unde Sinteza zilei a fost urmarita in medie de 532.000 de telespectatori. La Realitatea TV, emisiunea Ultima ora a fost urmarita de 352.000 de telespectatori din mediul urban.
Citeste mai mult aici


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4458 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    zau? (Marţi, 18 octombrie 2011, 13:52)

    make [anonim]

    "accidentul (...) nu a reusit" sa sparga audientele???? ce exprimare mai e si asta?
    Sau poate e buna exprimarea, caz in care ma intreb :daca reusea sa sparga audientele, ce faceati? Mai bagati inca unul?
    • +1 (1 vot)    
      dementii care toaca tragediile altora (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:45)

      TEPES IONEL [anonim] i-a raspuns lui make

      Realitatea isi ascunde propria tragedie, tocand tragediile altora. Asta pana le va pune sechestru pe conturi - fara salariu e cam greu sa latri. Pana atunci le doresc spume la gura!
  • +10 (10 voturi)    
    hmmm (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:00)

    tzatza veta [anonim]

    da' voua nu i se pare ca jurnalismul de la noi este unul de barfa, de scandal de indobitocire a cititorului/privitorului ? deci si celor care "masoara" audiente si tiraje li se pare normal ca un accident, o inmormantare, o crima sa li se para "subiectul zilei" iar efurturilor celor multi de a crea o lume mai buna sa nu le acorde nicio atentie ...
    • 0 (0 voturi)    
      100% de acord... (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:27)

      me [anonim] i-a raspuns lui tzatza veta

      hinele din mass-media dau baeram cand mai moare vreunu cand mai da o bomba ceva ca asa isi castiga painea... jenant :(

      n-ar da astia din presa romaneasca si ceva educativ nici sa-i omori.. astia fac audienta cu tate mari, minte putina si mult sange...
  • +1 (1 vot)    
    vorbe in vant (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:06)

    unu [anonim]

    vorbe, fara fapte ( sa se ia masuri ) , aceste lucruri se intampla de mult pe drumurile noastre, si nimeni nu zice nimica, ceea ce au facut televiziunile si ziarele a fost un act de atac asupra rezultatului nu si asupra cauzei ( de ce nu avem autostrazi? de ce au permis toti netrebnici ? )
  • +8 (8 voturi)    
    tv (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:07)

    Un stelist [anonim]

    Constat, cu stupoare, ca romanii se schimba! Asta e un lucru bun, sper ca timpul petrecut in fata tvului sa scada, iar cel alocat unor activitati profitabile (nu ma refer doar la bani aici) sa creasca.
    Desteapta'te, romane!
  • 0 (2 voturi)    
    analiza (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:13)

    zooloo [anonim]

    Ce analiza bolnava...
    @Petrişor Obae - get a life dude
  • +3 (3 voturi)    
    surpriza? (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:25)

    MirceaA [utilizator]

    se mai uita cineva la TV?
  • +3 (3 voturi)    
    jalnic... (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:45)

    airamerica [utilizator]

    Daca ati ajuns sa masurati si asta... sunteti jalnici!
    Un copul ucis de parintii lui cam ce audienta are? Dar o fata violata de bunicu'? Cam slab, de la accident aveati asteptari mai mari....., dar numai cu 3 morti, halal audienta!
    • 0 (0 voturi)    
      Razi dar... (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:06)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

      Razi tu razi dar am fost martor la o echipa de filmare in care membrii chiuiau cand au fost trimisi pe teren la un accident cu morti. Repet, pentru cazul in care nu am fost destul de clar: oamenii aia se bucurau de accident pentru ca aveau de lucru.
  • +5 (5 voturi)    
    presa ca la noi (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:50)

    gigi [anonim]

    uitati-va la tv in orice tara europeana si nu numai. O sa vedeti o diferenta enorma intre presa lor si a noastra. Decenta e cuvantul de ordine. La noi e o mizerie, am renuntat de mult sa ma uit la posturile romanesti
  • +1 (1 vot)    
    RUSINE...RUSINE...RUSINE (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:02)

    gena [anonim]

    pe prostie, tiganie, se poate face reting...pentru ei exista canale tv precum PROTV, ANTENE, OTV si...
    Ma intreb care este rolul CNA-ului, in educarea acestui popor si a generatiilor care urmeaza...
  • 0 (4 voturi)    
    audiente (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:02)

    silvia [anonim]

    Romania a ajuns o tara de scelerati.Dintr-o nenorocire atat de mare pentru toti cei implicati,posturile de TV s-au dat peste cap sa obtina ,care mai de care,audieta maxima. Astia chiar s-au tampit de tot. Mai pot fi ei numiti jurnalisti? Mi-a provocat scarba aceasta lipsa de profesionalism si de omenie. In ce hal am ajuns ! Nu mai suntem oameni ,ci niste gunoaie lipsite de respect. Vrem sa fim respectati de altii,dar meritam acest respect? Eu zic ca NU.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:08)

    Marcu [anonim]

    Presa, din cainele de paza al democratiei s-a transformat intr-un lup batran vanator de hoituri urat mirositoare.

    Pofta buna, draga Presa! In curand veti ramane singur la masa!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:39)

    Bogdan [anonim]

    Nenorocitilor, nu va este rusine sa faceti "audienta" dintr-o asemenea tragedie?
    Adica mass media profita de tragedia unor oameni, pentru a "atrage audienta"?
    Nerusinati si nesimtiti.