Accidentul lui Serban Huidu a atras audiente modice pentru posturile de stiri. Cei mai multi telespectatori - la stirile Pro TV

de V.O.     HotNews.ro
Marţi, 18 octombrie 2011, 13:18 Economie | Media & Publicitate

Emisiunile dedicate accidentului in care a fost implicat Serban Huidu nu au reusit, duminica si luni, sa scoata posturile de stiri din "graficul normal" al audientelor, in timp ce Pro TV a atras cei mai multi telespectatori, scrie Paginademedia.ro. Potrivit sursei citate, subiectul "tocat" la Realitatea TV si Antena 3 in ultimele doua zile a atras audiente mai bune ca de obicei doar in primele ore dupa accident.

Potrivit Paginademedia.ro:
  • Interesul pentru accident a fost maxim duminica, dupa anuntarea stirii, cand Realitatea TV a fost cel mai urmarit post. Tot duminica, o crestere semnificativa de rating a avut Pro TV, cu propriile stiri.
  • Duminica, dupa anuntarea stirii, Realitatea TV a avut o audienta medie de circa 420.000 de telespectatori in mediul urban. In aceeasi perioada, Antena 3 a avut o audienta medie de aproximativ 270.000 de telespectatori. Ratingul a inceput sa scada dupa ora 15.00.
  • Ambele posturi au avut, dupa media pe zi, audiente apropiate de performanta medie pentru o zi de duminica.
  • Duminica, la orele de maxima audienta (19.00-23.00), Realitatea a avut o medie de 262.000 de telespectatori in mediul urban, in timp ce Antena 3  avut o medie de 384.000 de telespectatori.
  • Stirile Pro TV de duminica seara au atras 1.335.000 de telespectatori (11.5 rating), in timp ce al doilea cel mai urmarit buletin de stiri, Observatorul Antenei 1, a fost urmarit in medie de 642.000 de telespectatori de la oras.
  • Luni, audientele s-au mentinut in limite normale, cei mai multi telespectatori fiind atrasi, seara, de Stirile Pro TV (aproape 1,1 milioane).
  • Luni, la posturile de stiri s-a remarcat un plus de audienta, in prime-time, la Antena 3, unde Sinteza zilei a fost urmarita in medie de 532.000 de telespectatori. La Realitatea TV, emisiunea Ultima ora a fost urmarita de 352.000 de telespectatori din mediul urban.
Citeste mai mult aici


Citeste mai multe despre   






















4454 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    zau? (Marţi, 18 octombrie 2011, 13:52)

    make [anonim]

    "accidentul (...) nu a reusit" sa sparga audientele???? ce exprimare mai e si asta?
    Sau poate e buna exprimarea, caz in care ma intreb :daca reusea sa sparga audientele, ce faceati? Mai bagati inca unul?
    • +1 (1 vot)    
      dementii care toaca tragediile altora (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:45)

      TEPES IONEL [anonim] i-a raspuns lui make

      Realitatea isi ascunde propria tragedie, tocand tragediile altora. Asta pana le va pune sechestru pe conturi - fara salariu e cam greu sa latri. Pana atunci le doresc spume la gura!
  • +10 (10 voturi)    
    hmmm (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:00)

    tzatza veta [anonim]

    da' voua nu i se pare ca jurnalismul de la noi este unul de barfa, de scandal de indobitocire a cititorului/privitorului ? deci si celor care "masoara" audiente si tiraje li se pare normal ca un accident, o inmormantare, o crima sa li se para "subiectul zilei" iar efurturilor celor multi de a crea o lume mai buna sa nu le acorde nicio atentie ...
    • 0 (0 voturi)    
      100% de acord... (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:27)

      me [anonim] i-a raspuns lui tzatza veta

      hinele din mass-media dau baeram cand mai moare vreunu cand mai da o bomba ceva ca asa isi castiga painea... jenant :(

      n-ar da astia din presa romaneasca si ceva educativ nici sa-i omori.. astia fac audienta cu tate mari, minte putina si mult sange...
  • +1 (1 vot)    
    vorbe in vant (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:06)

    unu [anonim]

    vorbe, fara fapte ( sa se ia masuri ) , aceste lucruri se intampla de mult pe drumurile noastre, si nimeni nu zice nimica, ceea ce au facut televiziunile si ziarele a fost un act de atac asupra rezultatului nu si asupra cauzei ( de ce nu avem autostrazi? de ce au permis toti netrebnici ? )
  • +8 (8 voturi)    
    tv (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:07)

    Un stelist [anonim]

    Constat, cu stupoare, ca romanii se schimba! Asta e un lucru bun, sper ca timpul petrecut in fata tvului sa scada, iar cel alocat unor activitati profitabile (nu ma refer doar la bani aici) sa creasca.
    Desteapta'te, romane!
  • 0 (2 voturi)    
    analiza (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:13)

    zooloo [anonim]

    Ce analiza bolnava...
    @Petrişor Obae - get a life dude
  • +3 (3 voturi)    
    surpriza? (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:25)

    MirceaA [utilizator]

    se mai uita cineva la TV?
  • +3 (3 voturi)    
    jalnic... (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:45)

    airamerica [utilizator]

    Daca ati ajuns sa masurati si asta... sunteti jalnici!
    Un copul ucis de parintii lui cam ce audienta are? Dar o fata violata de bunicu'? Cam slab, de la accident aveati asteptari mai mari....., dar numai cu 3 morti, halal audienta!
    • 0 (0 voturi)    
      Razi dar... (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:06)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

      Razi tu razi dar am fost martor la o echipa de filmare in care membrii chiuiau cand au fost trimisi pe teren la un accident cu morti. Repet, pentru cazul in care nu am fost destul de clar: oamenii aia se bucurau de accident pentru ca aveau de lucru.
  • +5 (5 voturi)    
    presa ca la noi (Marţi, 18 octombrie 2011, 14:50)

    gigi [anonim]

    uitati-va la tv in orice tara europeana si nu numai. O sa vedeti o diferenta enorma intre presa lor si a noastra. Decenta e cuvantul de ordine. La noi e o mizerie, am renuntat de mult sa ma uit la posturile romanesti
  • +1 (1 vot)    
    RUSINE...RUSINE...RUSINE (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:02)

    gena [anonim]

    pe prostie, tiganie, se poate face reting...pentru ei exista canale tv precum PROTV, ANTENE, OTV si...
    Ma intreb care este rolul CNA-ului, in educarea acestui popor si a generatiilor care urmeaza...
  • 0 (4 voturi)    
    audiente (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:02)

    silvia [anonim]

    Romania a ajuns o tara de scelerati.Dintr-o nenorocire atat de mare pentru toti cei implicati,posturile de TV s-au dat peste cap sa obtina ,care mai de care,audieta maxima. Astia chiar s-au tampit de tot. Mai pot fi ei numiti jurnalisti? Mi-a provocat scarba aceasta lipsa de profesionalism si de omenie. In ce hal am ajuns ! Nu mai suntem oameni ,ci niste gunoaie lipsite de respect. Vrem sa fim respectati de altii,dar meritam acest respect? Eu zic ca NU.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:08)

    Marcu [anonim]

    Presa, din cainele de paza al democratiei s-a transformat intr-un lup batran vanator de hoituri urat mirositoare.

    Pofta buna, draga Presa! In curand veti ramane singur la masa!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Marţi, 18 octombrie 2011, 15:39)

    Bogdan [anonim]

    Nenorocitilor, nu va este rusine sa faceti "audienta" dintr-o asemenea tragedie?
    Adica mass media profita de tragedia unor oameni, pentru a "atrage audienta"?
    Nerusinati si nesimtiti.