Rasvan Popescu, CNA: Mutarea Realitatea Tv s-a facut fara autorizatia CNA. Azi facem inspectie, maine analizam cazul

de C.I.     HotNews.ro
Luni, 24 octombrie 2011, 8:52 Economie | Media & Publicitate

​​CNA va analiza marti situatia de la Realitatea Tv - RTV , iar luni se vor aduna toate datele si se va face o inspectie la noul sediu al Realitatea Tv de la Willbrook, a declarat luni dimineata, pentru HotNews.ro, presedintele Consiliului National al Audiovizualului, Rasvan Popescu. El a mai spus ca mutarea postului, care de duminica seara, de la ora 18:00, emite de la noul sediu Willbrook (amplasat aproape de Otopeni), s-a facut fara autorizatia CNA.

Rasvan Popescu a precizat ca tot maine se va discuta si cazul RTV, deoarece societatea din Targu Jiu care detine licenta "a schimbat actionariatul fara sa ne ceara aprobarea".

"Se intra astazi in contact cu ei, va merge un inspector, vom vedea ce documente ne mai dau si ei, iar maine analizam situatia. Deocamdata inteleg ca a fost o despartie brusca. In acest moment, ce vad pe RCS, e tot programul Realitatea TV, doar ca e transmis din alt sediu", a mai spus Rasvan Popescu.























5968 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Si licenta? .... (Luni, 24 octombrie 2011, 9:11)

    Sandu [anonim]

    Parca s-a acordat la limita, cu promisiune unui anumit plan de reorganizare/ plan de investitii?

    S-a indeplinit planul asta? Daca nu, se retrage licenta?

    Sau CNA (si in general statul) e prostul satului - crede tot ce i se baga pe gat. Daca are stampila de la contabilitatea Realitatea/RTV.......

    Si bmic) Mi se pare mie sau nimeni nu mai baga in seama CNA-ul, se emite cu sau fara licenta, sunt ignorati total exact pe ce au ei atributii si afla din presa ultimii. Tot ce pot sa faca sa anunte o inspectie care sa le spuna si lor ce stie toata lumea si sa le dea licenta la toti care o cer.
  • +10 (10 voturi)    
    ls revedere (Luni, 24 octombrie 2011, 9:12)

    xxx [anonim]

    sa speram ca se inchide irealitateaTV
    • -16 (18 voturi)    
      Nu fii prost, Realitatea tv o sa ne fie utila... (Luni, 24 octombrie 2011, 9:31)

      Tatulici [anonim] i-a raspuns lui xxx

      Nu te-ai prins.
      La mijloc este lucratura serviciilor.
      Au ordin sa preia posturile ostile si au trecut la executare. Prima lucrata a fost Realitatea Tv, urmeaza antenele.
      La anu' o sa vezi campanie electorala anti USL pe ele. Ce credeai tu, ca la noi este democratie pe bune? Doar ne facem ca alegem dar ni se spune pe cine sa alegem, restul, opozitia sunt de figuratie.
      Hai, capu' la fund ca s-a terminat pauza!
      • +7 (9 voturi)    
        esti obsedat? (Luni, 24 octombrie 2011, 9:44)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Tatulici

        daca aia sunt idioti inseamna ca serviciile si-au bagat coada? voi chiar suferiti de scenarita, pe bune :)
        la realitatea se bat doua tabere din usl... geoana cu ponta. asa cum se cearta pe candidaturi in usl asa se cearta si pe tembeliziuni.
        fiecare tembeliziune o sa moara din propriile greseli. daca ai vedea audienta de anul trecut fata de cea de anul asta ai intelege ca esti printre putinii care mai urmare acele zoaie de televiziune. nu spune nimeni sa nu critici puterea. dar mereu au facut-o fara dovezi. doar ca sa improaste cu noroi. iar cand au incercat sa aduca dovezi au adus falsuri. vezi cazul cu bacul lui funeriu, vezi cazul cu interpretarea comica pe imnul Romaniei de la francezi. au masluit grotesc doar ca sa loveasca in cineva.
        au fost si articole intregi despre oameni care au lucrat acolo si care spuneau ca aveau ordin sa dea in anumite persoana doar pt faptul ca nu e cu ei.
        asta nu e democratie, ati inteles-o prost. democratia inseamna si integritate si corectitudine ceea ce la aceste trusturi nu am vazut niciodata.
        mi-e teama ca o sa pierzi pariul. usl-ul o sa manipuleze incontinuare prin cele doua trusturi. numai ca sunt din ce in ce mai putini care-i mai cred.
        • -6 (10 voturi)    
          Sucaa esti obsdat de banii primiti de la PDL (Luni, 24 octombrie 2011, 10:30)

          Mioara [anonim] i-a raspuns lui sucaa

          Chiar nu iti este rusine de ce bazaconii scri??
            #showComment()
        • +1 (1 vot)    
          Da ai perfecta dreptate ! (Luni, 24 octombrie 2011, 11:57)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          Ai uitat inca un FALS GROSOLAN ! Filmul cu copilul lovit ! Din pacate sunt inca oameni care cred in acel film,
    • 0 (0 voturi)    
      Media Romaneasca = (Luni, 24 octombrie 2011, 11:34)

      ochiu si timpanu [anonim] i-a raspuns lui xxx

      Elani securisti.
  • +5 (5 voturi)    
    CNA-ul crede ca noi am uitat (Luni, 24 octombrie 2011, 9:35)

    denvarel [utilizator]

    Si se face ca anchteteaza. Unde sunt angajamentele asumate la prelungirea licentei? Cine mai e responsabil de indeplinirea lor?
    Am ajuns ca in codru pentru ca CNA este prea ocupata sa-si indese buzunarele! I-auzi: Realitatea emite de langa Otopeni! Turnul de control ce zice? Nimic? Sau nu mai poate zice nimic din cauza interferentelor?
  • +5 (5 voturi)    
    Razvan Popescu ,deci USL ! (Luni, 24 octombrie 2011, 9:44)

    cornel [anonim]

    PZD si PNL vor cu Ghita !
  • 0 (0 voturi)    
    iata unde-s securistii, la TV (Luni, 24 octombrie 2011, 12:52)

    kllaus [anonim]

    Tot scandalul acesta are girul CNA-ului, si cel mai probabil si al SRI.
    Lucrurile sunt foarte simple, iar CNA-ul le-a facut foarte complicate, in vadita sa intentie de a sustine una din tabere.
    Realitatea TV a fost cumparata de Elan, care nu a mai agreat contractul cu echipa de management a lui Ghita. E logic ca Elan a cumparat si dreptul de a emite in continuare, nu cred ca era interesat sa cumpere doar echipamentele de emisie, de care gasea pe toate gardurile.
    In alta ordine de idei, Ghita si ceilalti fosti angajati Realitatea, ocupau abuziv un spatiu, din moment ce i s-a reziliat contractul de catre administratorul judiciar, respectiv si-au dat demisia.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti pe langa (Marţi, 25 octombrie 2011, 11:46)

      V [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      Vantu a vrut sa-l faca de bani pe Ghita numai ca asta s-a eschivat. In loc sa faca cheltuieli pe Realitatea a facut pe firma lui si sunt considerate ca investiitii pentru realitatea. El era manager, a platit spatiul inchiriat dar a platit prin firma lui, mi se pare normal ca doar nu scoate bani din firma lui si ii baga in Realitatea.
      A platit jurnalistii, a platit multe.
      Elan cand a declarat faliment ca sa scape de contractul de management a luat o mica teapa, deoarece in mom ala la adunarea celor care trebuiau sa-si recupereze datoriile pe care le are Realitatea dl. Ghita este un principal sponsor si are un cuvant de spus.
      Ce nu inteleg eu este urmatorul lucru, au declarat faliment si au declarat contractul cu ghita nul, dar celelalte contracte nu devin si ele nule? Contractul cu furnizorii de cablu, contractele de publicitate, contractele cu angajatii?
      E prea complicata treaba si chiar sunt curios cine o sa castige.