Saftoiu: Desfiintarea TVR Cultural a fost necesara. Avea costuri de 650.000 de euro pe luna

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 16:05 Economie | Media & Publicitate

Claudiu Saftoiu, presedintele-director general al SRTv, a declarat, vineri seara, ca a fost necesara desfiintarea TVR Cultural, in contextul situatiei financiare dificile in care se afla Televiziunea Romana, precizand ca TVR Cultural avea costuri de 650.000 de euro pe luna, relateaza Mediafax.

TVR Cultural si-a suspendat emisia pe 15 septembrie, la ora 23.59.

Intrebat vineri seara, la Antena 3, de ce a desfiintat TVR Cultural, Claudiu Saftoiu a spus: "Pentru ca trebuia desfiintat (...) Cand in casa in care traiesti nu mai intra bani, va trebui sa faci de asa maniera incat sa inchizi o camera sau alta si sa te multumesti cu ceea ce se mai poate". In acest context, el a precizat ca TVR Cultural avea cheltuieli de 650.000 de euro pe luna.

Totodata, Saftoiu a spus ca TVR 3 avea costuri asemanatoare cu TVR Cultural, dar "a ramas in picioare" deoarece CA al TVR a dorit lucrul acesta. "Eu am avut o oferta maximala - TVR 3, TVR Info si TVR Cultural sa fie suspendate pana la vremuri mai bune. Nu s-a putut cu TVR 3. Am acceptat lucrul acesta, ca sa nu cada complet planul de redresare. Am cerut insa costuri zero pentru acest post", a spus Saftoiu, precizand ca pe TVR 3 se difuzeaza reluari si transmisiuni din studiorile teritoriale ale Televiziunii Romane.

Potrivit lui Saftoiu, TVR Cultural, prin natura lui, avea costuri de productie relativ mari. "Mergea si difuza transmisiuni directe de la festivaluri muzicale, de la festivaluri teatrale, iar lucrurile acestea aveau costuri. Din pacate, audienta era una destul de scazuta", a spus Saftoiu.

El a spus, insa, ca oamenii de la TVR Cultural vor intra in procesul de selectie de personal si este absolut convins ca isi vor gasi locul la noul post TVR 2 Cultural, dupa finalizarea procesului de restructurare.

Intrebat daca Grigore Lese si Horia-Roman Patapievici mai au in prezent emisiuni la TVR, Saftoiu a raspuns: "Domnul Lese a avut si are, iar domnul Patapievici nu mai are in momentul acesta. Domnia sa, impreuna cu toti cei care doresc sa faca emisiuni in Televiziunea Romana pot pur si simplu sa aplice pentru oferta aceasta de emisiuni si ramane sa fie decisa, de catre o comisie, foarte transparent, noua grila, cu noile emisiuni si productii".

TVR Cultural si-a suspendat emisia sambata, 15 septembrie, la ora 23.59, potrivit unei decizii luate de Claudiu Saftoiu, presedintele-director general al Televiziunii Romane. Decizia face parte din procesul de implementare a Programului de redresare economica a SRTv.

TVR Cultural s-a lansat in anul 2002, fiind singura televiziune din Romania cu profil exclusiv cultural. TVR Cultural a difuzat in cei zece ani de activitate dezbateri pe teme culturale, documentare si filme de arta, concerte simfonice, spectacole de opera, opereta, balet si teatru. TVR Cultural a fost condus de Daniela Zeca Buzura.

Societatea Romana de Televiziune este in prezent in plin proces de restructurare. Consiliul de Administratie (CA) al SRTv a aprobat, pe 28 septembrie, noua schema organizationala a Televiziunii Romane, care prevede desfiintarea a 872 de posturi, in institutie urmand sa ramana in urma concedierilor colective 2.395 de angajati.

Totodata, CA al TVR a adoptat, pe 29 august 2012, Programul de redresare economica a televiziunii publice.

TVR are o pierdere cumulata de 145.618.779,33 de euro, iar perioada necesara pentru a plati aceasta datorie este estimata la 7,5 ani, dupa cum a declarat Claudiu Saftoiu, intr-un interviu acordat agentiei MEDIAFAX in 10 august.

Conducerea TVR a trebuit sa elaboreze o strategie de restructurare a Televiziunii Romane, dupa ce, pe 27 iunie, Guvernul a adoptat o ordonanta de urgenta (OUG) potrivit careia Consiliul de Administratie al TVR trebuie sa aprobe, in termen de 45 zile (de la publicarea in MO a OUG, n.r), un program de redresare economica, cu restructurari economice, de personal si plata datoriilor fiscale in sase luni.

Pe 10 august, CA al TVR a adoptat raportul grupului de lucru care sta la baza Programului de redresare economica a Televiziunii Romane, care a prevazut ca TVR Info si TVR Cultural trebuie sa isi inceteze emisia, iar misiunea TVR Cultural va fi preluata de TVR 2 (care se va redenumi TVR 2 Cultural) si de TVR 3.

In baza Programului de redresare economica a SRTv, Guvernul a aprobat, pe 1 septembrie, Memorandumul privind reesalonarea obligatiilor fiscale acumulate de TVR, in cuantum de peste 65 milioane de euro, pe o perioada de 7,5 ani.























3058 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    dar TVR 2 si TVR 3? (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 16:24)

    Gryphus [utilizator]

    TVR 2 si TVR 3 cat consuma lunar? TVR Cultural nu a fost inchis pt consum ci pt ca USL e dusmanul Culturii !
  • +12 (14 voturi)    
    cultural ! (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 16:37)

    bobideul [utilizator]

    CULTURÁL, -Ă adj. referitor la cultură; pentru răspândirea culturii. (< fr. culturel)

    nu este cazul la Saftoiu
  • +12 (12 voturi)    
    ajunge un saftoiu la un TVR..... (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 16:54)

    gica43 [utilizator]

    Sigur,plus ca nu manca rahat ca celelalte posturi tvr.Era singurul post cu adevarat remarcabil din toate canalele romanesti.Cine nu are un săftoiu,nici să nu-și dorească!!
  • +8 (12 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 17:41)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    tvr info si tvr cultural au fost desfiintate pur si simplu pentru ca aceste posturi erau pline de oameni care gandeau cu propriul cap, adica erau "basisti" si trebuiau sa dispara ca "agenti de influenta".tvr3 nu stiu daca are vreo audienta si nu cumva e subunitara...nici o problema, dragilor, 2016 e destul de aproape! am rabdare sa va rupeti gaturile cu guvernarea si sa apara un concurent serios,poate chiar b1, la diversiunile anteniste pe care le-am inghitit cu totii atatia ani pe nemestecate!
  • +10 (10 voturi)    
    TVR (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 18:37)

    Leul in iarna [utilizator]

    TVR Cultural suferea multe imbunatatiri. Totusi nu se compara cu TVR 3 unde nu dai decat peste muzica populara si discutii anoste despre nimic. Inteleg ca domnul Saftoiu nu ne baga in seama pe noi astia mai culturali, desi ne platim constiincios abonamentul. Doar pentru ca suntem prea putini trebuie sa inghitim toate prostiile? Dar poate ca noi, desi nu indeplinim conditiile de cantitate, am putea sa-i mai influentam si pe altii ca sa marim ratingul la televiziunea dumnealui pe care vad ca s-a facut stapan.
  • +14 (14 voturi)    
    Protest (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 18:40)

    Yana [utilizator]

    Sunt in total dezacord cu decizia de desfiintare a postului Tvr Cultural. Era singurul post roman de televiziune pe care-l puteai urmari cu placere la orice ora, pentru ca era un act de cultura. Solicit domnului Saftoiu o reevaluare a situatiei, pentru ca sigur exista alta solutie, si sa ne lase bruma de lumina din peisajul sumbru al mass-mediei romanesti.
  • +12 (12 voturi)    
    Saftoiu crede ca o televiziune culturala (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 19:05)

    popescu_dtru [utilizator]

    e un SRL. De mult n-am mai vazut un director de televiziune atat de inapoiat.
  • +9 (9 voturi)    
    TVR 3 (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 19:19)

    tjax2k [utilizator]

    Au desfiintat TVR Info si TVR Cultural, dar au lasat TVR 3. Mi se pare complet aiurea.
  • +12 (12 voturi)    
    tvr cultural (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 19:44)

    arhitectus [utilizator]

    Eram unul dintre ,,putinii" telespectatori ai TVR Cultural si TVR Info.Din pacate,dupa inchiderea acestor posturi,am ramas fara stiri facute profesionist si fara informatiile la zi din cultura,fara educatia pentru valori ,fara dialoguri inteligente intre invitatii emisiunilor postului Cultural,fara concerte,balet,expozitii...
    Multumiri d-lui Saftoiu si celor care ne vor imbecili.
  • +10 (10 voturi)    
    tara lui ciutacu si saftoiu (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 20:32)

    a.petrescu [utilizator]

    atat valoreaza cultura in ochii lui saftoiu. nici macar nu isi da seama cat de ridicol si cheap apare in ochii altora care mai au legaturi cu spiritul civilizatiei noastre. Patapievici sa aplice? Adica saftoiu, o nulitate belicoasa si rapace sa aiba pretentia ca una dintre cele mai stralucite minti ale momentului sa aplice la televiziunea condusa de el, acest nimeni. Cine dracu e saftoiu? ce merite are el?..ca e la acelasi nivel cu ciutacu, alt "intelectual" public roman, se pare ca este o performanta... cand nu mai avem masura adevarata a valorilor...
  • +10 (10 voturi)    
    TVR info (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 20:46)

    I [utilizator]

    TVR info a fost inchis pentru ca redactia nu raspundea la comenzi politice. I-au inchis la fel cum au desfiintat comisia care a analizat plagiatul.

    Cine nu e cu noi e impotriva noastra...
  • +8 (8 voturi)    
    Cand nu sunt banii tai (Sâmbătă, 6 octombrie 2012, 22:01)

    CatalinBanu [anonim]

    Ce inseamna sa nu fie banii tai. Despre analiza cost beneficiu nu s-a auzit? De ce as transmite live un festival cultural? Ce beneficii aduce in plus fata de o transmitere peste 3 zile?
    • +1 (1 vot)    
      beneficiile sunt enorme (Duminică, 7 octombrie 2012, 14:16)

      a.petrescu [utilizator] i-a raspuns lui CatalinBanu

      beneficiile sunt enorme..contracararea mojiciei, mediocritatii prin cultura..chiar daca nu are rating cultura diseminata ici colo mai curata, mai "igienizeaza" spatiu public, atmosfera sufocanta a gandirii maneliste de la noi...Artistii sunt un fel de preoti ai Spiritului Laic..dar nu ai cum sa convingi bolsevismul care acum tine teorii economice pt a si scuza nivel jos intelectual...prostia la putere vrea prosti care s-o voteze...
      • +1 (1 vot)    
        totul e pe bani (Luni, 8 octombrie 2012, 9:49)

        rider [utilizator] i-a raspuns lui a.petrescu

        cat timp nu aduce rating, care este egal cu sursa de venit, nu este profitabil. Nu este profitabil, se suspenda sau inchide.
        inca o data: totul e pe bani.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Luni, 8 octombrie 2012, 10:52)

          a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui rider

          Nu serios? Chiar crezi ca 100% din populatie este alcatuita din manelisti? Exista o nisa de cel putn 5% din populatie care nu suporta manelele si nu se uita la compatitii sportive.
          Tinad cont ca publicul tinta este extrem de stabil, iar concurenta practic nu exista, poate fi considerata audienta foarte buna. Nu uita ca exista zeci de posturi private care au audienta de sub 1%.
        • +1 (1 vot)    
          da, dar (Luni, 8 octombrie 2012, 11:18)

          Finlandezul [utilizator] i-a raspuns lui rider

          uneori profitul se masoara si altfel decat pe baza de formular anual de bilant.

          mai ales in sectorul public, care tocmai de aceea exista, pentru a livra bunuri publice pe care piata nu le poate asigura in mod profitabil.

          si tocmai pentru ca inteleg asta, cetatenii accepta sa li se perceapa o taxa obligatorie care finanteaza direct televiziunea publica, asa cum prin taxe obligatorii sunt finantate si scolile, tribunalele, azilele, filarmonicile, bibliotecile, spitalele, puscariile, politia, salubritatea, parcurile.

          Sau sa nu mai platim nimic si sa le inchidem si pe astea? Dupa care, cu banii economisiti, ne cumparam pusti si ne ridicam garduri electrice, nu? Ca doar vom fi in plina jungla.
  • +2 (2 voturi)    
    atat te duce capul safto!! (Duminică, 7 octombrie 2012, 13:05)

    Inna100 [utilizator]

    Pentru tine cultura unui neam, este cam acelasi lucru cu o cultura de rapita..Trebuie sa-ti aduca doar beneficiii materiale
    Oricum este ilegal ce-ai facut, pentru ca este ilegala prezenta ta la conducerea SRTv.
    CCR a decis asta!!
  • +1 (1 vot)    
    Decizie arbitrara (Duminică, 7 octombrie 2012, 16:17)

    Alfabetix [utilizator]

    Nu era deloc scazuta audienta, cel putin in raport cu Tvr3 la care eu nu m-am uitat vreodata! De ce nu au facut un sondaj de opinie?
    Tvr ar trebui sa educe si sa culturalizeze masele, mai ales ca au acoperire pe toata tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Crucificare prin rusificare (Luni, 8 octombrie 2012, 9:08)

    hepcallvasile1278490666411 [utilizator]

    USL-ul se manifesta ca o " Coloana a V-a " dirijata de la Moscova.
    La fel ca in anii '50 se incearca acapararea organelor de ordine , infiltrarea tuturor structurilor statului cu elemente rusofone , desfintarea inamovibilitatii magistraturii in asa fel incat sa nu poata exista posibilitatea unei cai legale de combatere a abuzului puterii iar prin eliminarea valorilor autentice si inlocuirea loc cu impostori impopotonati cu
    titluri fara acoperire ( plagiatul lui victor ponta , masteratele tanarului sova , seria de doctorate sustinute de " politicieni " intre doua vacante parlamentare sau in timpul liber dupa orele de "serviciu" :- )) se urmareste distrugerea sistemului de valori traditional bazat pe competenta , ruperea coeziunii sociale pentru a face Romania permeabila la modelul rusesc de societate , un model anacronic !.
    Atacul asupra invatamantului si culturii este una din directiile principale de actiune !
    Referitor la justificarile de ordin economic a blocarii postului tv Cultural , la fel de bine ministrul sanatatii ar putea cere suspendarea sustinerii de catre stat a tratamentului diabetului , leucemiei sau cancerului pentru ca numeric raportat la nivel national ,bolnavii reprezinta o minoritate iar stric economic tratamentul este o cheltuiala care nu aduce profit material.
    Prin tacere devii complice de aceea folosindu-ma de dreptul la opinie afirm :
    -Domnul saftoiu este un idiot , dumnelui nu are ce cauta intr-un post de decizie precum este cel pe care il ocupa !.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 8 octombrie 2012, 11:05)

    a.nonim [utilizator]

    Un meci din Champions League revine la cateva milioane de euro. Deci un singur meci costa mai mult decat o luna de TVR Cultural.
    Sa nu uitam ca TVR nu poate recupera banii investiti pentru ca nu poate difuza reclama in timpul programelor. Sunt destule televiziuni particulare care ar transmite meciurile, si ar face si profit din asta. Dar nu e niciuna care ar transmite programe de genul celor de pe TVR Cultural.
    Deci pana la urma care este misiunea TVR? Sa transmita meciuri in pierdere, sau programe educative si culturale, care oricat de neprofitabile ar parea financiar, au cu totul alt fel de beneficii.