VIDEO Claudiu Saftoiu: Este posibila indexarea taxei tv din 2013

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 16 octombrie 2012, 15:00 Economie | Media & Publicitate

Presedintele - director general al SRTv, Claudiu Saftoiu, a afirmat, marti, dupa ce a fost validat de plenul Parlamentului in aceasta functie, ca indexarea taxei TV este posibila incepand cu 1 ianuarie 2013, dar ea este conditionata de restructurarea televiziunii romane, potrivit Agerpres.

"Fara restructurarea televiziunii romane, fara sa-i convingem pe cetatenii de acasa care platesc odata cu factura la curent electric si taxa TV ca la televiziunea romana se va intampla ceea ce de 20 de ani nu s-a intamplat - reimprospatare pe coordonate de eficienta a activitatii TVR nu vom putea sa emitem pretentii niciunui roman pentru majorarea taxei. Exista in planul de restructurare al SRTv posibilitatea sa demonstram ca merita ca romanii sa dea mai multi bani. Nu putem cere indexarea taxei tv fara sa aducem un produs proaspat, de calitate si de incredere", a afirmat Claudiu Saftoiu.

El a precizat insa ca in cazul in care s-ar dubla taxa tv, ea ar fi ultima din punct de vedere al cuantumului taxelor similare percepute in Europa: "O indexare a taxei ar fi un suflu extraordinar pentru TVR. Dar mai intai, costul orei de transmisie la televiziune (n.r. cea publica) nu trebuie sa fie unul exorbitant in raport cu cel de la televiziunile comerciale".



























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2045 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    o taxa platita degeaba (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:15)

    Mihail MarioEne [anonim]

    bey saftoiule, stati-ar in gat taxa, javra pnlista ! o sa vina vremea cand o sa platiti pentru cum va bateti joc de popor si de patrimoniul tarii. jos usl, pdl, png, ppd-dd, udmr etc. niste javre sunteti cu totii.
  • +12 (12 voturi)    
    Domnule, (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:19)

    Geo6101 [utilizator]

    Poate dumneavoastra in TVR aveti salarii occidentale, da' noi le avem tot ca romanu'!
    Mici-mici...
  • +17 (17 voturi)    
    nu meritati nici banii pe care ii dau acum ! (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:19)

    furioasa [utilizator]

    la Electrica imi platesc consumul de energie electrica inregistrat . De ce sa platesc in plus un serviciu neprestat ?
    Platesc la societatea de cablu pt ceea ce vreau sa vizionez la TV . In loc sa maresti taxa corect ar fi sa o scoti, dle Saftoiu, din factura Electrica si sa negociezi cu firmele de cablu sa-ti retransmita programele. Si eu , pot sa aleg ce vreau sa vad si la ce tarif. Nu sa-mi iei din portofelul meu , fara voia mea, o suma de bani .
    Cum se numeste asta ? Eu cred ca furt ! Si cei ce fura ar trebui pedepsiti .Avem vreo sansa in tara asta ?
  • +15 (15 voturi)    
    chiar (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:24)

    zmeurat [utilizator]

    s-au ticnit toti in tara asta?
    Daca o firma nu este profitabila se desfiinteaza!
    TVR tuseste daca face un pic de curatenie in ograda ei?
    Chiar trebuie sa platim pentru toti imbecilii care isi bat joc de noi?Si culmea au niste salarii de pici pe spate ! si pentru ce?
  • +15 (15 voturi)    
    :D (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:37)

    0m [utilizator]

    eu refuz să o mai plătesc. Se poate?
    • +3 (3 voturi)    
      O taxa ca un furt (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:04)

      voltaren [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Platesc o taxa pentru un serviciu pe care nu numai ca nu-l doresc , dar sa si intretin niste oameni fara colona vertebrala , e corect ?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu se poate (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:40)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Iti taie curentul daca nu o platesti, niste javre ordinare!
  • +11 (11 voturi)    
    da desigur (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:38)

    adrian_rolland [utilizator]

    De ce nu ceri jegule o triplare a taxei TV si asta o data la doua / trei luni sa puteti acoperii mizeriile emise. Ia sa vedem daca s-ar scoate obligativitatea platii acestei aberatii (in conditiile in care contribuabilul plateste de patru ori catre TVR - abonament, abonament cablu, publicitate si fonduri bugetare) prin factura de curent electric citi ar mai plati-o.
  • -9 (11 voturi)    
    tax me! (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:38)

    Mazeta [utilizator]

    Saftoiu și Udrea, două produse de mare valoare ale partidului national liberal-basist.
  • +11 (11 voturi)    
    Cum stai cu tiglele pe casa ? (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:44)

    ilie22sute [utilizator]

    Cum stai cu tiglele pe casa ? Cine si de la ce partid taxa de functie si procent din venituri a impus diferite emisiuni dincare un ...% merge la brand , un ...% la partid si un ...% in propriul buzunar ... Ai habar de Ec.Pol ? Nu? Atunci via Appia ...
  • +6 (6 voturi)    
    Daca nu stii sa faci bani..... (Marţi, 16 octombrie 2012, 15:53)

    blackbik [utilizator]

    ... nu baga mana in buzunarele altora.
    Se cheama furt, chiar daca o lege stramba te apara.
    Daca habar nu aveti sa faceti televiziune, ori va rugati de Tudor Vornicu sa va invete, ori transformati voi studiourile in parcari pazite pentru zona Dorobanit.
    Sa vedeti ce de bani faceti !
  • +1 (1 vot)    
    taxa cu japca (Marţi, 16 octombrie 2012, 16:35)

    stargate.ro [utilizator]

    In primul rind ar trebui sa vedem ceva programe care sa te atraga pe tvr.Nu vreau sa platesc din banii mei emisiuni partizane pentru CRIN siFELIX care conjunctural sint intr-o majoritate parlamentara bsi fac ce vor.Intr-o firma particulara ...intii faci treaba buna apoi ceri bani!!!!! La STAT dupa ce ca nu faci nimic[ vezi emisiunile tvr],mai vrei si taxa marita!!! Aratati macar ca justificati taxa existenta si apoi cereti mai mult....!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    scofala (Marţi, 16 octombrie 2012, 20:37)

    asada [utilizator]

    Marele manager care pe unde a fost pus a trebuit dat afara in suturi,acm salveaza televiziunea publica . Solutia gasita ,pe masura mintii si capacitatilor sale,este marirea taxei obligatorii incasta deja abuziv de pe vremea comunistilor. Ce mai..un PNL-ist de nadejde!!!!!