Reactia Antena Group dupa ce Avon si-a retras reclamele de la Acces Direct: Il da in judecata pe jurnalistul Petrisor Obae, afirma ca Avon se implica "intr-o actiune de manipulare mediatica"

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 7 februarie 2013, 16:53 Economie | Media & Publicitate

Antena TV Group, compania ce opereaza postul Antena 1, reactioneaza dur dupa ce compania Avon a decis sa-si retraga publicitatea din cadrul emisiunii "Acces direct". Grupul TV al trustului Intact a anuntat, joi, ca il da in judecata pe detinatorul site-ului Paginademedia.ro, Petrisor Obae, dupa ce acesta a publicat lista clientilor de publicitate care au avut reclama in timpul emisiunii "Acces direct" din 4 februarie. Antena a transmis presei si o scrisoare deschisa adresata Avon, in care afirma ca decizia de retragere a reclamelor de la Acces Direct "nu face decat sa dea curs si sa va implice direct intr-o actiune de manipulare mediatica". Petrisor Obae: "Paginademedia.ro isi reafirma pozitia ca articolul a fost scris cu buna credinta si a avut ca unic scop sa serveasca interesul publicului cititor."

  • Paginademedia.ro a relatat, luni, despre editia din aceeasi zi a emisiunii Acces Direct, in care erau prezentate semne de igiena precara in ceea ce o priveste pe Ioana Tufaru. Marti, site-ul a prezentat o lista a clientilor de publicitate care au plasat reclama in cadrul acelei emisiuni, printre ei numarandu-se si Avon. Miercuri, Avon a anuntat ca isi retrage reclamele din calupurile Acces Direct, cumparand in continuare publicitate in alte segmente orare.

In scrisoarea deschisa adresata Avon si semnata de Sorin Alexandrescu, CEO Antena Group, compania de televiziune afirma ca "maniera in care v-ati exprimat si felul subiectiv in care v-ati coordonat deciziile nu are decat un singur efect, acela de a afecta vizibilitatea produselor dumneavoastra fata de publicul tinta vizat. Acest efect este cu atat mai puternic cu cat decizia dumneavoastra a fost influentata de actiuni de presa manipulative".


Scrisoarea Antena Group catre Avon - textul integral:

Scrisoare deschisa catre compania Avon Cosmetics Romania

Domnului Razvan Diratian, Director General

Am constatat faptul ca AVON, compania dumneavoastra, a luat decizia de a afecta relatia comerciala dintre companiile noastre prin intermediul declaratiilor de presa, asa cum acestea sunt prezentate in spatiul online inca din data de 6.02.2013.

Consideram ca decizia, asa cum aceasta a fost emisa in spatiul public, nu face decat sa dea curs si sa va implice direct intr-o actiune de manipulare mediatica, promovata de o persoana care are interese personale, actionand cu rea credinta impotriva companiei noastre.

Constatam ca ati dat curs acestui demers intr-o maniera neconforma cu principiile elementare de business, in contradictie totala cu modul in care Antena Group a derulat relatiile comerciale cu dumneavoastra, cu toate ca reprezentati doar 0,003% din cifra noastra de afaceri.

Maniera in care v-ati exprimat si felul subiectiv in care v-ati coordonat deciziile nu are decat un singur efect, acela de a afecta vizibilitatea produselor dumneavoastra fata de publicul tinta vizat. Acest efect este cu atat mai puternic cu cat decizia dumneavoastra a fost influentata de actiuni de presa manipulative, fara a fi intemeiata pe studii sau cercetari care sa releve impactul continutului emisiunii Acces direct asupra comportamentului de consum al clientilor.

Sorin Alexandrescu
CEO Antena Group


Separat, Antena TV Group anunta ca il va actiona in instanta pe Petrisor Obae, detinatorul Paginademedia.ro, "avand in vedere prejudiciile de imagine si materiale produse companiei noastre prin actiunile de defaimare ale postului de televiziune Antena 1 si a emisiunii Acces Direct". In comunicatul de presa, grupul afirma: "consideram ca actiunile domnului Obae au un caracter de manipulare a opiniei publice si a clientilor care au relatii comerciale cu Antena 1. Situatia este agravata de atitudinea ostila si dezechilibrata pe care domnul Obae a manifestat-o in mod constant de-a lungul timpului fata de postul nostru, comparativ cu alte televiziuni".

Antena afirma ca jurnalistul va fi actionat in judecata maine si ca prejudiciile pe care acesta le-ar fi produs "depasesc suma de 500.000 EUR". "Antena TV Group nu va tolera niciodată un astfel de comportament față de compania noastra și față de clienții noștri și vom respinge cu fermitate orice încercare de manipulare pe care o vor promova în spațiul public persoane sau instituții ce actionează cu rea credință", avertizeaza compania.

Petrisor Obae, Paginademedia.ro, pentru HotNews.ro despre reactia Antena Group:
  • Nu vreau sa comentez cele afirmate de Antena 1 in scrisoarea catre Avon. Paginademedia.ro isi reafirma pozitia ca articolul a fost scris cu buna credinta si a avut ca unic scop sa serveasca interesul publicului cititor.
  • Sunt surprins de decizia de a ma actiona in judecata, atat timp cat articolele de pe Paginademedia.ro au reflectat exact ceea ce se intampla in emisiune. Nu vad unde este prejudiciul material adus Antena 1, atat timp cat Avon si-a retras publicitatea doar din calupurile publicitare ale emisiunii Acces Direct, redirectionand sumele catre alte intervale orare. In plus, compania Avon este cea care a avut decizia, fara sa existe o cerere a Paginademedia.ro in acest sens.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
23323 vizualizari
  • +78 (82 voturi)    
    pe ce baza? (Joi, 7 februarie 2013, 16:58)

    sucaa [utilizator]

    lista e publica. daca se uita cineva la inregistrarea emisiunii, poate face lsiat foarte usor. nu este nimmic secret acolo. pe ce baza este dat in judecata? ca atrage atentia celor ce platesc ca platesc magarii?
    asa cum antena a crescut in audienta, tot la fel o sa se duca dupa otv. nu mai e mult pana lumea se satura de acest gen de "jurnalism"...
    • +46 (48 voturi)    
      hahah (Joi, 7 februarie 2013, 20:04)

      Vicrintor Pontonescu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      lasand la o parte motivul absolut pueril al trustului intact, sa privim si ridicolul nesimtirii antenelor: pai antenele nu sustin, ba subliminal, ba in gura mare, sa nu se uite lumea la b1 sau la realitatea ca sunt basisti si nu stiu mai cum... pai inseamna ca b1 si realitatea pierd telespectatori la indemnul antenelor, deci pierd bani si pe sectorul de publicitate, iar la cum au scos ei din burtoiul varanului suma aia, si in cazul b1 si realitatea se poate fabrica orice suma de pierdere.. asta mergand pe logica securistilor infecti de la intact.

      antenele nu merita rating nici 0.5 secunde cand schimbi canalul!
      • -18 (24 voturi)    
        ba nu pierd! :D (Joi, 7 februarie 2013, 21:10)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Vicrintor Pontonescu

        Cine se uita la "antene" nu prea se uita la B1 - si invers!
        Nici unul dintre aceste posturi nu poate sa il faca pe celalalt "sa piarda telespectatori" numai pentru ca isi indeamna telespectatorii sa nu se uite la celalalt ;)
        • 0 (4 voturi)    
          Asa deci, (Vineri, 8 februarie 2013, 11:03)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Deci tu recunosti ca telspectatorii romani se impart intre "prosti si destepti".
          Cine sunt "prostii" si cine sunt "desteptii" te las pe tine sa precizezi!
    • -19 (21 voturi)    
      sa raspunda acest jurnalist (Joi, 7 februarie 2013, 23:20)

      peluzar [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Anumiti jurnalisti nu au limite. Consider ca acest jurnalist trebuie sa fie tras la raspundere.
      • +6 (8 voturi)    
        Corect (Vineri, 8 februarie 2013, 11:08)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui peluzar

        Eventual sa-l bagam la puscarie alaturi de Cristoiu, Tapalaga si Turcescu.
        Si sa acordam premiul Pulitzer pentru Gadea, Ciutacu, Grecu, Badea si ceilalti lingai ai dosului puturos al lui Voiculescu!
    • +4 (8 voturi)    
      CAND ? (Vineri, 8 februarie 2013, 8:19)

      FlowXP [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      unii tot asteapta de vreo 20 de ani
  • +87 (91 voturi)    
    astia intrec orice limita! (Joi, 7 februarie 2013, 17:01)

    un dac [utilizator]

    1. Petrisor Obae (felicitari again) a facut publica o lista publica.
    2. Petrisor Obae a descris emisiunea asa cum a fost ea, nu altfel. sa o dea in judecata pe Simonel Miaunel daca e asa rau ce zice Obae...ca Obae zice, dar Simonica a facut.
    3. Manipularea nu poate exista atunci cand arati faptele intocmai, dar SANTAJ exista in demersul Antenei. Nu sunt la primul act de santaj fata de clienti.

    Sa le fie rusine celor care urmarind Antenele gireaza (ooops, pentru cuvantul asta cred ca e dat in judecata Petrisor) aceasta mizerie care se cheama trustul INTACT.
    Petrisor, te rog sa-i dai si tu in judecata pentru ca te pun pe drumuri aiurea.
    • +28 (36 voturi)    
      Mda (Joi, 7 februarie 2013, 19:31)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      Sper ca mai multi directori de companii multinationale sa isi dea seama de faptul ca noul roman construit de A3 nu se aseamana nici pe departe cu clientul pe care si-l doresc sa il aiba in viitor . Avon stia asta pentru ca somalezii nu prea cumpara cosmetice iar A3 ne transforma in asa ceva .
  • +72 (74 voturi)    
    Ce dobitoci comunisti. (Joi, 7 februarie 2013, 17:02)

    RazTaz [utilizator]

    Pentru ce o sa il dea in judecata? Uite niste idei, ca sint convins ca va fi greu sa gaseasca un nod in papura:
    - Ca a publicat ... nu merge, pentru ca oricine poate sa publice.
    - Lista sponsorilor... da, nu era secret, se vede cu ochiul liber ce firme isi fac reclama in emisiune
    - Ca a avut o opinie cu privire la marketing.... mda, pacat ca n-avem o mica Siberie sa il trimitem acolo, nu?
    - Ca are site....are? sinteti voi siguri ca e al lui? Sinteti voi siguri ca el a pus articolul pe site? Sinteti voi siguri ca firmei care gazduieste domeniul "paginademedia.ro" ii este aplicabila legea din Romania?

    Ma rog voi aveti scoala de la Secu', de unde era si sefu' vostru, Felix: intai dati la gioale si pe urma va puneti intrebari.

    Jigodii.
  • +72 (74 voturi)    
    In stilul pur varanesc (Joi, 7 februarie 2013, 17:06)

    Locke Lamora [utilizator]

    Poate intra totusi la bulau Varanul si poate scapa tara de latrinele 1,2,3.
    • +4 (6 voturi)    
      in diresctia aceasta (Vineri, 8 februarie 2013, 8:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      e bine sa fim solidari si sa il boicotam ori unde il prindem..de la sondaje si reportaje in strada la contracte si sau...petita deschisa de ceva vreme si care ar fi bine sa aiba si finalitate http://www.petitieonline.ro/petitie/02529049/semnaturi/pg3
  • +48 (56 voturi)    
    Ce samavolnicie (Joi, 7 februarie 2013, 17:08)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Antena este victima unei actiuni de manipulare mediatica. Goaznic. Teribil. Revoltator.
  • +59 (63 voturi)    
    CNA? (Joi, 7 februarie 2013, 17:10)

    manon [utilizator]

    Dar CNA de ce nu reactioneaza la ceea ce s-a intamplat la acea emisiune? Cum e posibil sa tavalesti un om in halul ala? Eu in locul lui Avon mi-as retrage toate reclamele de pe toate segmentele. Cu banii bagi publicitate pe alte canale.
  • +60 (66 voturi)    
    foarte bine (Joi, 7 februarie 2013, 17:11)

    dragoshf [utilizator]

    nu am cumparat nimic niciodata de la avon, dar cred ca o sa incep. au ceva pt barbati?
    • +28 (32 voturi)    
      da (Joi, 7 februarie 2013, 17:58)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui dragoshf

      au
      • -19 (25 voturi)    
        ce (Joi, 7 februarie 2013, 19:03)

        bec [utilizator] i-a raspuns lui dj

        au, si pentru ce fel de barbati?
        • +19 (29 voturi)    
          la drept vorbind... (Joi, 7 februarie 2013, 21:07)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui bec

          ... au produse destul de bunicele... Pentru "felul de barbati" care se spala, isi dau cu deodorant, se barbieresc... chestii de-asteaaaa.... ciudate... :D
        • -5 (5 voturi)    
          daca totusi nu te regasesti la Evon (Vineri, 8 februarie 2013, 10:43)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui bec

          incearca la primul sex-shop.
          acolo gasesti cosmetice, si nu numai, pentru fel de fel de barbati, si nu numai.
  • +43 (45 voturi)    
    lista in discutie (Joi, 7 februarie 2013, 17:12)

    manon [utilizator]

    Si pana la urma ce mare capat de tara aceasta lista? e de ajuns sa te uiti la emisiune si sa notezi cine a avut reclama, sau pe 24 de ore sa monitorizezi ce reclame dau deci care sunt companiile care platesc. Adica te uiti la reclame dar e secret lista firmelor care au reclama? eu nu inteleg!!
  • +48 (50 voturi)    
    Sa il dea in judecata ca ce? (Joi, 7 februarie 2013, 17:17)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Nesimtitii lui voiculescu s-au invatat cu stilul securist....daca nu le convine, ar trebui sa fie secret de stat....daca jignesc pe altii, in cocinele alea de porci de emisiuni, sunt mari oameni.....daca lumea ii critica, cum au criticato pe Simona Gherghe....vezi doamne ca are si ea un suflet si plange......SERIOS? dar noi nu avem un suflet in tara asta? chiar trebuie sa fim bombardati cu infectiile lor zi de zi?
    • +1 (17 voturi)    
      pai cine te "bombardeaza"? (Joi, 7 februarie 2013, 18:32)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Te-a legat cineva de fotoliu sa te uiti la TV? si a blocat TV-ul pe postul lor?
      ???

      Altfel... s-au facut de ras... parerea mea... :D
    • +19 (21 voturi)    
      Il vor da in judecata pe Petrisor (Joi, 7 februarie 2013, 19:41)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      pentru scandal. Eu stiu ca nu vor castiga dar nu-i intereseaza procesul ci scandalul... sau audienta i-o cum vrei.
    • +18 (22 voturi)    
      bine spus (Joi, 7 februarie 2013, 19:43)

      Vicrintor Pontonescu [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      probabil tot trustul ia lectii de la conducatorul suprem, maestru in arta diversiunii de doi bani. tocmai ei care, fara discutie, au ca obiect unic de activitate tocmai manipularea mediatica sunt victime... saracii de ei.. dragilor, nu mai scrieti pe net ca 'am vazut o reclama la produsul {y} in emisiunea {x} de la antena{z}' ca antena{z} are suflet si plange
  • +34 (36 voturi)    
    oamenii lui felix (Joi, 7 februarie 2013, 17:20)

    un domn [utilizator]

    nu cred ca au mancat halva, altfel ar fi spus altceva..sa dea in judecata pe cineva care a publicat o chestie publica...numai oamenii lu felix au copt asa idiotzenie
  • +26 (32 voturi)    
    ... (Joi, 7 februarie 2013, 17:20)

    Marcu. [utilizator]

    Dl Obae trebuie sa aiba grija cu cine se pune. In tara asta prostia multimilor dicteaza.
  • +25 (29 voturi)    
    Manipulare mediatica :)) (Joi, 7 februarie 2013, 17:26)

    Trojan.H [utilizator]

    Se poate domnu' Obae sa va ocupati cu asa ceva? Rusine!
    • +19 (21 voturi)    
      Doar noi, antenele, suntem (Joi, 7 februarie 2013, 18:55)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      benchmark-ul reper în România!
      • +3 (5 voturi)    
        daca bucata de asteroid (Vineri, 8 februarie 2013, 9:36)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui dan63

        bate la usa lor..se duce naiba benchmarku...Doamne Da sa bata la usa lor ..a latrinelor !
  • +36 (38 voturi)    
    Degeaba esti nerusinat daca nu esti si agresiv (Joi, 7 februarie 2013, 17:26)

    Bogdan_1 [utilizator]

    In nesimtirea lor incearca sa intimideze pe oricine le expune ticalosia.
  • +40 (42 voturi)    
    Niste Basisti astia de la Avon. (Joi, 7 februarie 2013, 17:27)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Antena intotdeauna are dreptate si NIMENI nu este mai presus de aceasta mareata televiziune!
  • +50 (52 voturi)    
    CNA si Antena Group (Joi, 7 februarie 2013, 17:29)

    vlad.pe [utilizator]

    Petrisor Obae ar trebui premiat nu amendat.

    Reactia Antena TV Group da dovada de gandire comunista, ar trebui sa-si amendeze proprii angajati pentru mizeriile care le dau pe post la ora la care se uita si copii la televizor.

    Ciudat e ca pana acum nu am vazut o reactie a CNA, sau ei se uita la reluari ?
    Emisiunile gen Acces direct in care se promoveaza non valori ar trebui difuzate dupa 11 noaptea.
    • +14 (22 voturi)    
      corect! (Joi, 7 februarie 2013, 18:33)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Ca si mizeria aia a lui Maruta... si altele, de pe alte posturi... :D
    • +20 (22 voturi)    
      mai precis (Joi, 7 februarie 2013, 19:47)

      Vicrintor Pontonescu [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      toate activitatea antenelor ar trebui sa se desfasoare dupa 23.00 - fanii lui dd ar trebui sa rezoneze cu 'inteligenta' lui badea, gadea si restul ciutacilor si ciumpalacilor
  • +39 (41 voturi)    
    donez pentru avocatul apararii ! :) (Joi, 7 februarie 2013, 17:30)

    mariusxmarius [utilizator]

    donez pentru avocatul apararii ! :)
  • +41 (43 voturi)    
    in loc sa rezolvam problema (Joi, 7 februarie 2013, 17:30)

    dj [utilizator]

    dam vina pe cel care a remarcat-o!
  • +32 (34 voturi)    
    Sa calculam (Joi, 7 februarie 2013, 17:39)

    FeisBuk1 [anonim]

    Pai prejudiciul este de 500.000 euro
    Avon reprezinta 0.003% din CA Antena Grup (reclama pe toate posturile, toate emisiunile) - deci CA Antena este de vreo 166.000.000 euro. Daca ati auzit si alti publicitari care si-au scos reclamele, postati.

    DEsigur, este un calcul fortat. dar nu poti sa ii scoti ochii unui client (AVON) ca e un rahat de 0.003%, cand ala iti cumpara in continuare publicitate, dar pe alte emisiuni,

    Banuiesc ca pana la 500.000 euro sunt batistele pentru gurnalista blonda si sapunul pentru madam Tufaru..
  • +34 (36 voturi)    
    demers din greseala? (Joi, 7 februarie 2013, 17:40)

    Zeroth [utilizator]

    Orice jurnalist sau cetatean obisnuit are dreptul sa atraga atentia asupra calitatii unor emisiuni si sa ceara ca acestea sa nu fie promovate sau sustinute financiar.
    Astfel de demers nu poate duce decat la cresterea calitatii productiilor media, care altfel s-ar vedea lipsite de sponzori.
    Ca urmare pot si oricine poate sa indemne lumea sa citeasca sau sa nu citeasca o carte, sa urmareasca sau sa nu urmareasca o emisiune, sa cumpere sau sa nu cumpere bilet la un film.
    Pana acum nimic anormal, nu au decat sa ii actioneze in judecata, vor pierde rasunator.
    Surprinzatoare reactia celor de la pagina de media, in loc sa isi sustina vehement pozitia si sa nu dea inapoi au inceput cu scuze ca ei nu afecteaza incasarile grupului, ca ei nu au facut decat sa prezinte realitatea, etc, etc, etc. Daca chiar ar fi fost preocupati de calitatea productiilor oferite publicului ar fi insistat pana in panzele albe.
    Da domnule, am afectat financiar grupul Intact? Ma bucur, asta a fost si scopul, ca datorita pierderilor sa se agite sa imbunatateasca emisiunile. Vom merge mai departe si vom cere sponzorilor sa nu sustina astfel de productii, vom cere spectatorilor sa nu le urmareasca. Asta ar fi fost reactia normala. Altfel cei de la pagina de media dau senzatiaca demersul lor a fost facut din greseala si dau inapoi.
    • +11 (15 voturi)    
      nu e nicio greseala (Joi, 7 februarie 2013, 18:14)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Zeroth

      si nici nu mi se pare ca dau inapoi, chiar isi reafirma pozitia...daca in schimb sesizati dvs corect si imi scapa mie, ar fi explicabil. e greu ca simplu cetatean sa te pui cu ditai voiculescu, mai ales in cazul justitiei din Romania care este asa cum este.
      asa cum justitia il face scapat de ani de zile pe voiculescu, aceeasi justitie il poate pune la zid pe Obae. Sa speram doar ca lucrurile nu vor degenera si ca toate institutiile isi vor face treaba.
      Scuzati off topicul.
      Cu respect.
      • +15 (17 voturi)    
        Voiculescu fuge de justitie (Joi, 7 februarie 2013, 20:14)

        Zeroth [utilizator] i-a raspuns lui un dac

        Eu am sesizat incercarea de a se justifica prin faptul ca publicitatea respectiva ar fi fost directionata spre alte emisiuni si deci ei nu au produs nici un prejudiciu. Si daca ar fi produs un prejudiciu ce ar fi fost? Eu unul as vrea sa ii pot prejudicia in asemenea masura incat sa se simta obligati sa respecte normele si principiile unei prese corecte.
        Am urmarit campanii de presa in strainatate duse pana la obtinerea efectului, am vazut ziaristi umbland cu afise sau cu tricouri pe care scria: eu nu cumpar de la firma X, voi de ce o faceti?
        As vrea sa vad jurnalisti, cetateni si organizatii continuand aceasta campanie. Justitia nu are ce sa le faca, nu incalca nici o lege.
        Si apropo de justitie, Voiculescu dupa cum vedeti fuge de justitie. In nici un caz nu are curaj sa declanseze el actiuni cand stie ca nu are sanse.
        • +4 (4 voturi)    
          cred ca n-ai inteles (Vineri, 8 februarie 2013, 11:01)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Zeroth

          daca produci tu in mod real un prejudiciu material, nu doar antenelor, ci oricarui amarat de SLR, PFA, cetatean sau whatever, asteapta-te sa fii dat in judecata si sa fii bun de plata.
          ceea ce a aratat dl.Obae este tocmai ca anuntul Antenelor e penibil pentru ca nu e vorba de nici un prejudiciu, deci acestea cauta circul in continuare.
          ca sa nu mai spun ca decizia Avon putea fi luata mai degraba in urma vizionarii emisiunii in cauza (aveau tot interesul, era reclama lor acolo) decat in urma aparitiei unui articol pe un blog.
          nu tre' sa te cheme Petrisor Obae ca sa ti se faca greata de emisiuni de genul celei in cauza.
          dupa rationamentul tau, cei care daturneaza avioane au si ei un scop nobil, acela de a imbunatati serviciile de securitate in aeroporturi.
          presupun ca nu faci nici o deosebire intre cauze si consecinte, de le amesteci in halu' asta.
          daca prin amenintarile la adresa dl Obae s-a facut de ras comunistul imputit, prin tonul scrisorii catre Avon a aratat ca nu are nimic in comun cu spiritul unei afaceri sau cu bunul simt.
      • +16 (18 voturi)    
        antenele (Joi, 7 februarie 2013, 20:15)

        marmarin [utilizator] i-a raspuns lui un dac

        Trebuie sa facem ceva. Nu este drept sa-i lasam sa-si bata joc de noi. Hai sa scriem pe unde putem si sa atragem atentia asupra mizeriilor pe care le face voiculescu. Este drept ca este mult de munca la tara, unde prea putini stau pe internet, dar poate gasim o metoda.
  • +31 (33 voturi)    
    judecata? (Joi, 7 februarie 2013, 17:41)

    Tibi. [utilizator]

    nu mi-e clar pentru ce dau in judecata cei de la latrinele varanului.. e ca si cum eu fac un rahat in mijlocul strazii, netinand cont de oamenii care trec pe langa mine..cineva scrie apoi un articol si semnaleaza asta pe baza unor informatii publice.. apoi il dau in judecata pe respectivul pe motiv ca mi-a stricat imaginea? nu prea inteleg sistemul asta juridic, dar ceva pute.. bine, din partea unei latrine nu te puteai astepta la atceva, dar ma rog
    • +12 (14 voturi)    
      excelent comentariu! (Vineri, 8 februarie 2013, 4:03)

      apoliticus [utilizator] i-a raspuns lui Tibi.

      asta e realitatea. Voiculescu vrea sa faca din manipulare o adevarata arta si testeaza in continuu limitele mizeriei pe care o poate inghti acest popor.
      Este dezgustator individul si toata gloata lui de "prostituate" fara valori morale, adica jurnalistii "vedete" ale antenelor. Beac!
  • +17 (21 voturi)    
    funny (Joi, 7 februarie 2013, 17:41)

    JohnnyBoy [utilizator]

    Daca Avon reprezinta 0.003% din cifra de afaceri si daca prejudiciul este de 500 000 eur, cam care este cifra de afaceri a Antenei Group ?
    • +11 (13 voturi)    
      CA (Joi, 7 februarie 2013, 17:54)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBoy

      Poti sa o iei invers - vezi cat au platit impozit pe profit :). cheltuieli mari, na...
  • +33 (37 voturi)    
    Scoateti mizeriile de antene de pe cablu (Joi, 7 februarie 2013, 17:44)

    Frankie [utilizator]

    Bine a facut RCS&RDS ca a scos antenele de pe platforma satelit DIGITV
    • +3 (3 voturi)    
      mai este un demers similar (Vineri, 8 februarie 2013, 9:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      http://www.petitieonline.ro/petitie/02529049/semnaturi/pg3
  • +35 (37 voturi)    
    Astia de la latrine sunt toti dusi ? (Joi, 7 februarie 2013, 17:46)

    Gigell [utilizator]

    "Constatam ca ati dat curs acestui demers intr-o maniera neconforma cu principiile elementare de business ... bla, bla, bla, ... cu toate ca reprezentati doar 0,003% din cifra noastra de afaceri."

    Pentru un text ca asta eu as intrerupe definitiv orice relatie cu ei. Textul asta este intr-o maniera de tzatza, neconform cu principiile elementare de bun simt.

    De altfel, eu sfatuiesc toata lumea sa-si scoata din program latrinele. Esti mai calm, mai binedispus si muuult mai putin manipulat fara ei. Sa ma dea si pe mine in judecata latrina group.
    • +14 (18 voturi)    
      ei aș, bun simț? (Joi, 7 februarie 2013, 18:59)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Gigell

      E ca în bancul acela cu:
      - Alo, școala de dans și bune maniere?
      - Ei, aș, p**a dans, doar bune maniere!
  • +12 (14 voturi)    
    greu la deal cu boii mici... (Joi, 7 februarie 2013, 17:46)

    tudix [utilizator]

    "maniera [...] si felul [...] nu AU decat..."
    • +8 (10 voturi)    
      La ce te-ai fi asteptat ? (Joi, 7 februarie 2013, 18:48)

      Ioanas [utilizator] i-a raspuns lui tudix

      Asta-i nivelul ! :)
  • +12 (14 voturi)    
    e corect. la judecata (Joi, 7 februarie 2013, 17:50)

    liviusmaximus [utilizator]

    Petrisor am o sugestie - candideaza in locul lui Voiculescu si i-ai imunitatea :)
  • +15 (19 voturi)    
    respect reciproc? (Joi, 7 februarie 2013, 17:53)

    un dac [utilizator]

    "Constatam ca ati dat curs acestui demers intr-o maniera neconforma cu principiile elementare de business, in contradictie totala cu modul in care Antena Group a derulat relatiile comerciale cu dumneavoastra, cu toate ca reprezentati doar 0,003% din cifra noastra de afaceri."

    DOAR 0,003% din cifra de afaceri? pai asta este exprimare de CEO? pai daca sunt asa de putini bani, de ce i-au mai primit? ca sa-i umileasca apoi ca sunt "niste saraci"?
    abia acum se intrevede un motiv de judecata. practic aceasta afirmatie aduce un prejudiciu de imagine AVON (client mic, neimportant), cel putin la fel de mare ca acela de a aparea intr-o emisiune de kkt la propriu. halal model de "bisnitz".
  • +10 (12 voturi)    
    :))) (Joi, 7 februarie 2013, 18:46)

    Ioanas [utilizator]

    Frumoooos ! I-a atins unde-i doare !
  • +13 (15 voturi)    
    Bravo AVON! (Joi, 7 februarie 2013, 18:48)

    Petran [utilizator]

    Aceasta este o adevarata actiune de CSR! Este chiar social responsibility. Speram ca exemplul va fi urmat si de alte companii responsabile!
  • +6 (8 voturi)    
    hmmm (Joi, 7 februarie 2013, 19:55)

    ampersand [utilizator]

    Dar ce a fost în emisiunea aia din 4 februarie? (sunt căpşunar şi n-am fost interesat să-mi "trag" posturi TV româneşti)
    • +5 (9 voturi)    
      paginademedia.ro (Joi, 7 februarie 2013, 21:03)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Pai, cauta pe site la Obae - ca acolo gasesti si link catre emisiune. Cuvant-cheie: Ioana Tufaru
  • +15 (17 voturi)    
    antene (Joi, 7 februarie 2013, 20:07)

    marmarin [utilizator]

    Cel mai bun lucru ar fi sa ne mobilizam si sa boicotam trustul INTACT. Eu de mult am scos antenele din grila, cu toate ca la antena 1 mai sunt din cand in cand si filme bunicele. Haideti sa-i aratam securistului ca avem si noi un cuvant de spus si nu ne supunem spalarii de creere pe care o practica. Haideti sa incepem o campanie in acest sens, asa cum putem noi si sa nu mai lasam toate scursurile de "jurnalisti" sa-si bata joc de o tara intreaga.
    • +8 (10 voturi)    
      boicot (Joi, 7 februarie 2013, 20:36)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui marmarin

      A cere celor ce mai gandesc cat de cat sa boicoteze trustul Intact e cam acelasi lucru cu a cere locuitorilor judetului Teleorman sa boicoteze folosirea limbii finlandeze la ei in judet. Procentele de public tinta din cele 2 situatii sunt foarte apropiate.
  • +19 (21 voturi)    
    ===================== (Joi, 7 februarie 2013, 20:09)

    Zede [utilizator]

    Este necesar ca toti oamenii de presa sa se alieze acum si sa il apere pe dl Obae.

    Rapid si dur.

    Si sa mediatizeze pe toate canalele si in toate limbile ceea ce face acest trust.
  • +22 (24 voturi)    
    imbecil (Joi, 7 februarie 2013, 20:10)

    IoanaDC [utilizator]

    A trebuit sa apara acest scandal si acest comunicat absolut nefericit ca sa imi dau seama cat de imbecila este conducerea Antena Group. Dan Voiculescu stie intr-adevar sa isi aleaga oamenii. Sa-i scrii disperat unui client care isi reconsidera afacerile cu tine dar in acelasi timp sa nu uiti sa-i dai cu tifla ca nu reprezinta decat 0.00... la suta din cifra ta de afaceri poate intra in orice manual de buisness ca exemplu despre cum NU se fac afacerile. Mai mult, ii arunci clientului ca nu s-a bazat pe studii de piata cand a luat decizia pripita, dar nu esti in stare sa vii tu cu o cifra macar care sa demonstreze ca decizia lui este gresita.

    Nu ca era nevoie, dar acest episod ridica dispretul meu fata de trustul Intact (nu doar Dan Voiculescu) la un cu totul alt nivel. Well done guys!
    • +17 (19 voturi)    
      total de acord, cu o trista precizare (Joi, 7 februarie 2013, 21:03)

      Finlandezul [utilizator] i-a raspuns lui IoanaDC

      In opinia mea, A 1/2/3 NU sunt business-uri IN SINE, prin urmare NU se conduc dupa reguli de business NORMALE.
      Sunt doar niste proptele pentru alte businessuri, mai manoase, ale Turnatorului.
      Proptele mediatice, prin care diversi decision-makeri, in special politici, sunt santajati in mod eficient.
      Drept dovada, rezultatele financiare ale "Antenelor", raportate la MF. Dezastru total, nu alta (deci: fix pix pentru bugetul de Stat, la care contribuie doar "fraierii"). Si totusi, profiturile curg. In aceleasi buzunare, insa prin alte business-uri.
      Iar cei care le faciliteaza la nivel politic (acceptand diverse ilegalitati crase - vezi ICA), isi primesc in mod sigur tainul: in cash, sau in vizibilitate continua pe "Antene".
      Sad but True - vorba lui Hatfield.
  • +13 (15 voturi)    
    Normal! (Joi, 7 februarie 2013, 20:22)

    griffonu [utilizator]

    Televiziune de rahat, reactie de rahat!
  • +12 (14 voturi)    
    MANIPULATORII MANIPULATI ??? (Joi, 7 februarie 2013, 20:30)

    fosta zoezoe [utilizator]

    1.Pai cum sa mai manipuleze cineva in tara asta (acceptand prin absurd ca asta ar fi fost intentia cat si actiunea omului) in afara lor ??!!!
    2.Sper ca Avon sa nu fie similar cu prostimea sarmana cu duhul privitoare la scursura in discutie, sa nu se lase intimidata si sa mai faca un pas moral ca raspuns la amenintatea voalata .
  • +14 (16 voturi)    
    reactionati online (Joi, 7 februarie 2013, 20:53)

    andimi [utilizator]

    scrieti mesaje pe facebook sau pe adresele de contact la sponsorii emisiunilor, eu deja am facut asta. Mi se pare o reactie de bun simt, caci asa nu se mai poate!
    • +12 (14 voturi)    
      Buna idee (Joi, 7 februarie 2013, 22:03)

      Danavincze [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Am sa mă apuc si eu sa le scriu. Daca sunt sucursale ale unor companii din strainatate ar trebui sa scriem la firma mama. Sunt mai sensibili la imagine.,
      • -10 (12 voturi)    
        N-as fi asa de sigur. (Joi, 7 februarie 2013, 22:30)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Danavincze

        Orice reactie la acest scandal nu face decat sa mareasca cota de publicitate a Antenelor.
        • +6 (8 voturi)    
          Gresit!!! (Vineri, 8 februarie 2013, 7:53)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          Este exact pe dos!
          Ca o firma sa-si promoveze imaginea de moralitate fata de clienti, actiunile umanitare si actele de caritate pe care le face, trebuie sa plateasca publicitate de milioane de euro.
          Prin scandalul generat de Antene cu scrisoarea trimisa firmei Avon, aceasta beneficiaza de publicitate GRATUITA, chiar pe posturile grupului Intact!!!
          Daca Gadea, Badea, Grecu si Ciutacu vor mai face cateva emisiuni pe aceasta tema si procesul intentat ziaristului va fi mediatizat, Avon va castiga enorm, pentru ca numele firmei va fi asociat in ochii clientilor ei cu moralitatea si corectitudinea civica. Si asta fara sa plateasca nimic!!!

          Felicitari managerilor de la Avon, geniala miscare! Aviz si celorlalte companii care au publicitate la Antene!
          In locul lui Voiculescu, eu l-as da afara pe managerul A1, habar n-are ca tocmai face publicitate gratis in spatiul de emisie al posturilor Intact!
          • +6 (6 voturi)    
            stai un pic (Vineri, 8 februarie 2013, 9:38)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            stii tu vreunul care gandeste la Latrine ? nu cred..doar produsul Latrinelor au in cap..e simplu http://www.petitieonline.ro/petitie/02529049/semnaturi/pg3
    • +4 (4 voturi)    
      te rog promoveaza si acest link (Vineri, 8 februarie 2013, 9:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      http://www.petitieonline.ro/petitie/02529049/semnaturi/pg3
  • +15 (17 voturi)    
    da (Joi, 7 februarie 2013, 21:43)

    I [utilizator]

    ascultati-l pe asta de la Antena ca el stie cum ii cu manipularea. E sarcina de partid zilnica.
  • +7 (9 voturi)    
    cea mai buna cale (Vineri, 8 februarie 2013, 8:15)

    catelu [utilizator]

    Daca firmele incep sa demonstreze o minima responsabilitate sociala si izoleaza gunoaiele gen Antena x, avem o sansa sa curatam societatea.
    Prin miscarea asta Avon a castigat enorm in imagine si la un pret mult mai mic decat daca platea pentru un clip strecurat intre o prostituata si un manelist.
    • +5 (7 voturi)    
      sa faca ordine (Vineri, 8 februarie 2013, 9:28)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      din pacate asteptam ca intotdeauna sa vina altii sa faca curatenie in ograda noastra. Cerem firmelor straine sa ne faca ordine in mass media cand asta e rolul justitiei si al statului.
  • -6 (8 voturi)    
    ... (Vineri, 8 februarie 2013, 9:05)

    GabrielMihai [anonim]

    astia de la avon se dau si ei rotunzi acum, e doar o lovitura de imagine suferita de antena 1 ... dar pana la urma ... reprezinta doar 0,003% ... asa ca ...
    • +7 (7 voturi)    
      asa ca.... (Vineri, 8 februarie 2013, 10:22)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui GabrielMihai

      au pierdut o jumatate de milion de euro! Cel putin astea sunt pierderile pe care le imputa jurnalistului respectiv. E mult..., e putin..., doar Voiculescu stie!
      Oricum, este mult mai putin decat valoarea publicitatii gratuite pe care fraierii astia o fac pentru Avon!
      La mai mare!
  • +8 (10 voturi)    
    amenintari de gangsteri (Vineri, 8 februarie 2013, 9:12)

    quetzal [utilizator]

    de fapt n-o sa dea pe nimeni in judecata, sunt doar amenintari de tip securist la adresa ziaristilor care ar putea sa spuna adevarul
  • +6 (6 voturi)    
    Vorbim de manipulare?:) (Vineri, 8 februarie 2013, 11:04)

    GabiMD [utilizator]

    Uite asa se intimpla in ziua de azi, sa ai o echipa de asa spus "profesionisti" care sa iti faca o astfel de emisiune:) si contentul ei sa ajunga VIRAL:)

    Eu donez pentru avocatul apararii, ba chiar propun sa fac si un pic de content VIRAL pe marginea acestui subiect:)
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte tare... (Vineri, 8 februarie 2013, 16:15)

    fghr [utilizator]

    Trustul Antena a ajuns sa se planga de 'actiuni de presa manipulative ...

    LOOOOOOOOL" ce tupeu jegos are nea Alexandrescu