Nou conflict TV: Mircea Badea vorbeste despre "urmatorul atac cerebral al lui Striblea". Romania TV: Un atac josnic. La Antena 3, Crin Antonescu ameninta RTV cu tribunalul pentru "manipulare grosolana" in cazul Campeanu

de V.O.     HotNews.ro
Joi, 7 februarie 2013, 20:21 Economie | Media & Publicitate

Un conflict deschis se infiripa din nou intre Antena 3, postul controlat de Dan Voiculescu, si Romania TV, postul parlamentarului PSD Sebastian Ghita. Miercuri seara, la Sinteza Zilei, Mircea Badea a vorbit despre "urmatorul atac cerebral al lui Striblea" si a facut glume pe seama starii de sanatate a realizatorului de la Romania TV. Joi, tot la Antena 3, liderul PNL, Crin Antonescu, s-a dezlantuit impotriva Romania TV, acuzand postul de "manipulare grosolana" in cazul ministrului Muncii, Mariana Campeanu, si amenintand RTV cu tribunalul. Imediat, Romania TV a reactionat cu un material in care descrie afirmatiile lui Mircea Badea la adresa lui Striblea drept un "atac josnic" si anunta ca sesizeaza CNA.

UPDATE joi, ora 22:00 Mircea Badea pe blog: Acum regret ca nu i-am urat atac cerebral lui Striblea
Mircea Badea a revenit, joi seara, pe blogul personal, cu o postare in care isi explica declaratiile la adresa jurnalistului Striblea, dar il ataca din nou in aceeasi termeni:

"Eu nu i-am urat lui Striblea sa faca atac cerebral. Am presupus ca va mai face unul daca, imediat ce a scapat de primul, se enerva ca Voiculescu nu statea in frig in fata spitalului. Ba mai mult, am anticipat ca foarte probabil voi fi coleg de atac cu teleastul. Textul citat nu se refera la urari. Cand am zis "sa speram" ma refeream la mobila, evident. Dar Rtv e un post de scelerati si de bolnavi mintal. De abia acum va urez sa crapati in chinuri."

UPDATE 22:55 Catalin Striblea: In breasla jurnalistilor e important ca fiecare sa se poata duce la culcare cu sufletul impacat... Eu pot sa o fac si o spun cu mana pe inima

Firul evenimentelor


La sfarsitul editiei de miercuri seara a emisiunii "Sinteza zilei", Mircea Badea s-a referit la Catalin Striblea, realizatorul Romania TV care a suferit, recent, un atac cerebral si care a trecut printr-o interventie la Spitalul Bagdasar-Arseni, aflat in colegiul unde a fost ales senator Dan Voiculescu.

Mircea Badea, la "Sinteza zilei" din 6 februarie:
  • Dl Striblea, il stiti pe dl Striblea? De la OTV 2, da? A facut atac cerebral, stii? Si l-au dus la Bagdasar-Arseni, unde l-au si tratat. Perfect. Motiv de bucurie pentru toata lumea. Si dl. Striblea, in prima interventie publica dupa doua saptamani de absenta pe caz de boala, a zis ca domnule, senatorul Voiculescu - deci asta a fost primul lui gand cand s-a trezit dupa moarte. Deci murise un pic, dupa care s-a trezit... Deci Voiculescu - cu gandul asta s-a trezit - Voiculescu, senator cum ar veni, din colegiul in care e si Bagdasar-Arseni, trebuia sa stea in frig, a zis, in fata spitalului, sa stranga bani pentru spitalul care se chinuie intr-o neagra pecingine. Si ca, intrucat Voiculescu nu a stat in frig in fata spitalului sa stranga bani, o sa faca el, jurnalistul, ceea ce senatorul nu a fost capabil. Ca acum nici nu mai e senator, deci e de doua ori incapabil. (...) Atunci, la urmatorul atac cerebral al lui Striblea, macar sa fie mobila  Louis Philippe in spitalul Bagdasar, ma gandesc, nu?
  • La interventia lui Mihai Gadea, care a spus "Sa speram ca nu e cazul": Sa speram ... Ca nu e cazul cu mobila? Sa speram ca e cazul cu mobila (liniste in platou). Ce? S-a inteles ce-am spus? Sa repet? (Mihai Gadea: Nu, se pare ca e clar)
  • Dar voi il stiti pe ala cu capul mare care semana cu Shrek, cu barba mare asa si care striga  Louis Philippe,  Louis Philippe si  Louis Philippe facea crrc (gesticuland din cap)? Era Striblea, ma.
  • Dupa ce Oana Stancu a prezentat o lista a obiectelor de mobilier de lux in cazul Bagdasar-Arseni: Atunci stai, ca s-au gandit la mine, pentru ca si pe mine ma paste atacul cerebral si, cand o sa fac si eu atac cerebral si o sa fiu coleg cu Striblea, sa am si eu pe ce sa fac spagatul. De aia au cumparat atatea scaune."

In replica, Romania TV a calificat, joi, comentariile lui Badea drept un "atac josnic la adresa lui Catalin Striblea: "i-a urat inca un accident cerebral". "Un atac fara precedent" in care "Badea a luat in ras accidentul cerebral al moderatorului de la Ultima Ora", noteaza Romania TV, care anunta ca va sesiza CNA in acest caz.

Pozitia RTV la afirmatiile de miercuri seara facute de Mircea Badea a venit, insa, joi seara, la foarte putin timp dupa ce liderul PNL, Crin Antonescu, a intervenit in emisiunea Alessandrei Stoicescu de la postul rival, Antena 3, pentru a ataca televiziunea lui Sebastian Ghita, in cazul ministrului Muncii, Mariana Campeanu. Crin Antonescu a calificat Romania TV - post identificat doar prin trimiteri la "bomba" suspiciunilor de coruptie de la Ministerul Muncii, prin stenogramele prezentate de acest post azi si prin alte cazuri de atacuri la adresa unor liberali - drept o televiziune "care dezinformeaza grav".

Titlul afisat pe ecran de Antena 3 in timpul interventiei lui Crin Antonescu era "Manipulare grosolana in cazul Campeanu".

Crin Antonescu la Antena 3, despre Romania TV (
Inregistrarea emisiunii poate fi urmarita aici):
  • (...) E vorba de aceeasi televiziune care de cel putin o luna de zile, in fiecare zi, inventeaza ceva despre Partidul National Liberal. Nu doar despre mine. Desigur, imi revine partea leului. Sunt onorat. Dar nu doar despre mine. Exista o televiziune despre care am spus, fara sa ma refer la toata presa, ca zilnic isi dezinformeaza telespectatorii prin pseudostiri care nu au niciun sambure de adevar. In presa exista mereu interpretari, ne plac sau nu (...) Dar iata ca exista un loc in care pur si simplu se inventeaza. Vezi problema excluderii lui Calin Popescu Tariceanu, vezi problema intalnirii a 46 de parlamentari PNL nemultumiti, cu dl Chiliman si cu dl Tariceanu, vezi cum s-au rasculat liberalii (...) Astazi nu e nevoie sa dezmint eu, am inteles ca DNA a dat un comunicat oficial prin care spune ca nu exista niciun fel de cercetare, de suspiciune chiar asupra dnei Mariana Campeanu. (...) Despre stenograme nu le-am vazut, nu stiu ce cuprind, dar trebuie sa va spun cat se poate de clar ca niciodata Mariana Campeanu nu avea cum sa spuna asa ceva (...) Nu a existat o astfel de discutie. (...) Avem de-a face din nou cu inventii (...)
  • Cred ca ceea ce se poate face e ca dna Mariana Campeanu sau chiar PNL sa dea in judecata, sa actioneze, fie sa solicite clarificari asi rectificari, fie sa actioneze in judecata un organ de presa. Desi nu ne face nicio placere si am aparat mereu libertatea presei, chiar cand nu ne-au placut comentariile, cand ne-au deranjat exagerarile. Dar cand vedem asemenea minciuni sfruntate, trebuie sa ne vedem, cum zic americanii, in tribunal.
  • Eu pun acum problema corectitudinii si legalitatii in activitatea sa a unui post de televiziune care dezinformeaza grav, afectand imaginea unui partid, imaginea unor oameni zi de zi. Deci in momentul cand spui ca Mariana Campeanu e acuzata de mita, Mariana Campeanu fiind parlamentar, senator si ministru in Romania si DNA vine si spune oficial ca nu e adevarat, atunci ai o problema tu, sa spui din ce surse ai dat tu ca jurnalist asta, cu ce drept nu retractezi asta si de ce faci asta. (...) Pana a ajunge la institutii ale statului, am de-a face, totusi, cu o institutie de presa, daca nu cumva pe anumite portiuni lucrurile nu se confunda. Ca sa glumim putin.
  • (...) Va spun eu ca maine acolo va fi un nou scandal si o noua minciuna in legatura cu PNL.
  • Voi discuta cu dna Campeanu, care este principala victima a acestei manipulari grosolane, si vom vedea daca sau cine dintre noi - domnia sa ca persoana fizica sau partidul ca persoana juridica - deschide o actiune. Altceva nu avem ce face. Nu, nimeni nu va repara nici reputatia mizerabil atacata a dnei ministru, asa cum nu a a reparat-o pe a atator si atator oameni publici despre care s-au spus cele mai ingrozitoare minciuni, in diverse locuri. (...)
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

9674 vizualizari

  • +17 (25 voturi)    
    a inceput.. (Joi, 7 februarie 2013, 20:29)

    AliKimiku [utilizator]

    incaierarea.
    • +8 (12 voturi)    
      am trait s-o auzim si p-asta (Vineri, 8 februarie 2013, 10:08)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      cineva, un nimeni dealtfel, nu conteaza, din platoul A3, acuza un alt post de televiziune de manipulare.
      care-i treaba, crinut, v-a lovit gelozia?
      • 0 (4 voturi)    
        o neintelegere (Vineri, 8 februarie 2013, 12:08)

        Goriot [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        pare a fi o neintelegere la mijloc, deturnata si escaladata de interese obscure..
  • +20 (30 voturi)    
    intarate-i drace :) (Joi, 7 februarie 2013, 20:31)

    sucaa [utilizator]

    oricum si antenele si realitatile sunt la fel. numai ca acum s-a ascutit lupta pe putere intre ei. si isi vor da arama pe fata.
    au manipulat ani de zile si toti erau la beregata lui base. acum nu le convine cand sunt luati in vizor :)
    • +3 (9 voturi)    
      badishor shpagat (Vineri, 8 februarie 2013, 8:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      dupa lupte seculare si a luat licenta...e cica o rautate din popor..ce licenta ? la facultate Domle..aaa..da...dar pana atunci hai sa nu aiba un atac cerebral daca dispar Latrinele http://www.petitieonline.ro/petitie/02529049/semnaturi/pg3, ar fi bine sa raspandim acest link peste tot !
      • 0 (4 voturi)    
        Marturie (Vineri, 8 februarie 2013, 16:54)

        rotitza [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Cele zece porunci
        9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
  • -23 (29 voturi)    
    aceasta stire (Joi, 7 februarie 2013, 20:43)

    dragoshf [utilizator]

    nu face deloc cinste hotnews.ro. sunt suficiente posturi cu destule emisiuni de cancan ieftin. pacat
    • +11 (17 voturi)    
      ar fi facut cinste urmatoarea stire (Joi, 7 februarie 2013, 23:02)

      math [utilizator] i-a raspuns lui dragoshf

      "la renumitele televiziuni de stiri nationale, Antena 3 si RTV au avut loc dezbateri interesante pe tema sanatatii populare si a informarii corecte a cetatenilor. S-a subliniat importanta unui mobiliar de calitate si unor emisiuni tip cor unde adevarul sa razbata puternic, iar USL sa fie reprezentata corect in procent de minim 87 % la RTV si 107% la Antena 3. In final a luat cuvantul viitorul presedinte care a subliniat ca anul victoriei se va prelungi pana in 2056."
      • 0 (6 voturi)    
        Nu vorbi de mobilier!!!!! (Vineri, 8 februarie 2013, 11:52)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui math

        Vezi ca de la paturile alea de spital din parohia lui Voiculescu a inceput scandalul! Acum toata echipa A3 numara si evalueaza mobilele din spitalul ala mai dihai decat au facut-o cu posetele Elenei Udrea! Eu te-am prevenit, stai deoparte: cad pietre....
      • +1 (3 voturi)    
        :)) :)) :)) (Vineri, 8 februarie 2013, 13:43)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui math

        :)) :)) :))
    • +4 (8 voturi)    
      Ai grija ca...ironia nu se simte pe internet (Vineri, 8 februarie 2013, 1:56)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui dragoshf

      sunt doar 2 posibilitati:
      -ori nu ai inteles gravitatea
      -ori ai fost ironic
  • +22 (34 voturi)    
    pacat (Joi, 7 februarie 2013, 20:44)

    nu-conteaza [utilizator]

    Erau vremuri cand il mai urmaream pe Badea, era spontan, haios cateodata, promova sportul, facea un pamflet relativ de calitate.
    In ultimii ani insa a devenit un simplu instrument. De proasta calitate. In afara de pozitii constante antibase si pupincurism varanoid, nu mai arata nimic.
  • +8 (14 voturi)    
    Lant trofic (Joi, 7 februarie 2013, 20:50)

    Angoasat [utilizator]

    Media -Autoritate reglementare - Politician - Educatie -Cetatean
    Observati unde este legatura putreda..
  • +34 (42 voturi)    
    daca nu era clar (Joi, 7 februarie 2013, 20:53)

    MirceaA [utilizator]

    numai o zdreanta poate face misto de un om bolnav. Badea a ajuns chiar pe ultima treapta de degradare umana.
    • +17 (25 voturi)    
      mirare (Joi, 7 februarie 2013, 22:23)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Pentru mine nu e de mirare ca poate exista cineva precum acest personaj numit Mircea Badea ci faptul ca acesta are audienta.
      Asta spune multe despre degradarea acestui popor si-mi intareste convingerea ca locul lui nu este in UE ci mai degraba alaturi de China, tara care ucide preotii budhisti.
      • +9 (15 voturi)    
        sa ne miram tovarasi (Joi, 7 februarie 2013, 23:11)

        math [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

        Dar sa ne miram mai cu talent. Suntem tara unde au facut/fac audienta : Adrian Paunescu, Gigi Becali, Radu Mazare, Vadim Tudor, Dan Diaconescu, Gadea, Vanghelie........
        • +5 (9 voturi)    
          si Mihai gadea (Vineri, 8 februarie 2013, 9:28)

          Deborah [utilizator] i-a raspuns lui math

          si Ciutacu
  • +19 (27 voturi)    
    era o vorba (Joi, 7 februarie 2013, 20:56)

    andimi [utilizator]

    era o vorba la batrani: intarata-i drace! foarte potrivita, din partea mea pot sa se certe cit vor, poate asa nu se mai uita nimeni la ei.
    • +24 (30 voturi)    
      victimele de la a3. (Joi, 7 februarie 2013, 21:46)

      Zeroth [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      E unul care minte mai bine decat mine? Cu-atat mai bine tarii, si lui cu-atat mai bine!
      Te umfla rasul sa auzi Antena 3 cum se plange de manipulare prin presa.
  • +9 (15 voturi)    
    caca, calicule (Joi, 7 februarie 2013, 20:57)

    fosta zoezoe [utilizator]

    da si babii ceva, nu te mai saturi ???????????
  • +19 (27 voturi)    
    Interesant! (Joi, 7 februarie 2013, 21:07)

    007Alegator [utilizator]

    Antena3, dupa ce a depasit si perfectionat notiunea de manipulare tv a telespectatorilor pe care ii are, continua cu depasirea limitei bunului simt. Totusi, dl. Striblea este un om de televiziune valoros care momentan trece printr-un moment mai dificil si nu e cazul de glume proaste.
    Proful de matematica M.Badea s-a transformat din nefericire intr-un clovn....
    • +17 (23 voturi)    
      pai... (Joi, 7 februarie 2013, 21:19)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui 007Alegator

      problema nu e in ce s-a tranformat ci faptul ca-i si place in ce s-a transformat....
    • +11 (15 voturi)    
      asa este (Joi, 7 februarie 2013, 23:19)

      math [utilizator] i-a raspuns lui 007Alegator

      Striblea si Dragostescu sunt niste ziaristi valorosi in slujba poporului, la fel de obiectivi ca si Ciutacu si Gadea. Diferenta e numai de nuante.
      • +2 (4 voturi)    
        nu doar (Vineri, 8 februarie 2013, 13:49)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui math

        de nuante cromatice ci si de nuante flatulante. ca de idei...
    • +6 (10 voturi)    
      cine a spus ca e prof de mate ? (Vineri, 8 februarie 2013, 9:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui 007Alegator

      astuia i a trebuit un deceniu sa isi ia licenta..chiar el a sugerat asta de pe vremea cand era cu teo in emisiunile acelea jalnice de dimineata
  • +13 (21 voturi)    
    Badea, eu zic sa ai grija! (Joi, 7 februarie 2013, 22:03)

    Nationalistul [utilizator]

    A mai fost unu care-i zice Huidu si care a ajuns rau, dupa ce si-a batut joc de altii. Asa ca ai grija, ca nu se stie unde ajungi...
  • +11 (17 voturi)    
    pana la urma e un fenomen normal (Joi, 7 februarie 2013, 22:37)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    In orice tara se intampla radicalizarea unei parti a sferei media. Exista ziare si televiziuni care pastreaza cat de cat un echilibru si exista extreme care au in spate oameni cu interese diverse si divergente.
    Cat despre jurnalistii care se situeaza pe pozitii extreme , aceea este optiunea lor.
    De regula la periferia jurnalismului isi gasesc cuib doar jurnalistii de mana a 2-a, unii reciclati altii ratati din start in cariera asta .
    Badea nu e o exceptie si nu e singurul. E un individ fara pregatirea profesionala, care si-a asumat un rol discutabil mai mult pentru bani decat din convingere. Dar asta e doar o speculatie personala.
    Dar daca ii ureaza public moartea unui alt om din convingere, atunci cred ca merita aceeasi soarta.
  • +12 (18 voturi)    
    cine e badea? (Joi, 7 februarie 2013, 22:38)

    Loyola [utilizator]

    oameni buni, cine e badea? un nimeni de la un trust care ar trebui scos de pe cablu!
    Pe de alta parte cred ca a intrat falimentul in toate aceste TV-uri. Banciu se leaga de copilul lui Maruta ca e urat!!! ( l-am vazut in parc pe Banciu si pe fiica-sa , vai steaua lor) , badea se leaga de starea de sanatate a unui om. Nu mai stiu ce sa faca ptr rating , asa ca noi nu ar trebui sa reactionam doar intr-un fel , sa nu mai urmarim aceste latrine.
    • -9 (11 voturi)    
      Badea, cel din clipul electoral al lui basescu (Vineri, 8 februarie 2013, 8:45)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

      Sau tu vorbesti despre alt Badea?
      va place sau nu, imi place sau nu, Badea a prins la romani....
      De ce....asta este o discutie luuuuungaaa....
      le are cu vorbitul, cu mishtoul, are memoria buna...le leaga rapid.
      Ziarist cu replica.
      Dar, cel mai important, spune ce ne place sa auzim: jos Basescu.
      Simplu.
      De ce nu faceti la fel?
      • +5 (7 voturi)    
        asta da confesiune de credinta (Vineri, 8 februarie 2013, 10:05)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        bine ca ti-ai dat arama pe fata, nu ca n-am fi observat noi astialalti ceva.
        deci pentru tine, baietas, poa' sa fie si mercenar platit, daca striga "jos basescu" e super ok.
        doar osu' a mai ramas de tine, inteleptu' o plecat demult, departe ...
      • +3 (5 voturi)    
        Simplu de ce nu - avem discernamant (Vineri, 8 februarie 2013, 11:26)

        Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        E chiar amuzant ca o persoana cu un nivel de gandire redus sa intrebe de ce nu faceti cum imi place ? De antologie !
      • 0 (2 voturi)    
        tot pomenind, (Vineri, 8 februarie 2013, 14:01)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        indiferent de subiectele abordate, numai si numai de basescu, nu pot intelege decat ca aveti o obsesie.
        deja e desuet, pueril si ridicol ca la absolut orice sa faci conotatii doar si doar basesciene.
        asta cred ca deja tinde catre manie care este o boala psihica. nu este atat de grava daca nu se manifesta violent, deci, pana la proba contrarie, nu necesita internarea intr-un asezamant medical adecvat.
        sa speram, 'n asa (vorba brucanului), ca nu va fi cazul.
  • +10 (14 voturi)    
    Striblea (Vineri, 8 februarie 2013, 0:00)

    marmarin [utilizator]

    Ii doresc domnului Striblea multa sanatate, dar nu pot sa nu-i amintesc de marlaniile pe care le-a spus si le-a facut la adresa lui Boc si Traian Basescu. De ......dumnezeu nu doarme, si nu ma refer aici la problemele de sanatate (inca o data ii doresc multa sanatate , dar si minte mai multa) pe care le are, ci la mizeriile pe care le-a scos pe gura, aproape la fel cu Mircea, pardon, cu mircea badea. Sa va ganditi domnule Striblea de doua sau trei ori inainte de a mintii cu buna stiinta,ca nu se stie niciodata cand se gaseste altul mai mincinos si mai manipulator. Totusi sanatatea este mult mai de pret decat banii. Sa ia aminte si Corina Dragotescu. Apropo, acum ceva timp smiorcaia ca este obligata sa plece din tara. Cat mai sta pe aici. Abia astept sa o vad plecata, dar acolo deontologia profesionala este reala si doamna nu se va putea descurca.
    • +4 (6 voturi)    
      Stai linistit ca nu mai pleaca... (Vineri, 8 februarie 2013, 11:56)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui marmarin

      .. s-a rezolvat cu salariul.
  • +6 (10 voturi)    
    Mai Mircica (Vineri, 8 februarie 2013, 9:10)

    somyy [utilizator]

    Mircea Badea era o speranta de jurnalist pe cand Teo ii zicea Mircica si radeau cu pofta pe subiecte decente si pamantene.Acum Mircica este cea mai mare degradare umana din ultimul timp.Nici rasul nu-i al lui.Si nu cred ca Teo e mandra de el,Asa pupincurism degradant mai rar,iar de jurnalism nu mai poate fi vorba.Da impresia ca are o greutate in spate pe care nu o poate cara decat cu banii luati de la Voiculescu.Oare nu-l intreaba nimeni ce va face dupa,sau el crede ca iese la pensie de la Antene.Mai Mircica ai grija ca asta o sa aiba nevoie sa-l speli si pe altundeva decat pe picioare si daca n-o faci iti iei zborul si ce te faci tu cu meseria ta de pupincurist?E pacat ca ai dezamagit ceva lume nu crezi?
  • 0 (2 voturi)    
    sanatate ! (Vineri, 8 februarie 2013, 12:44)

    elwis [utilizator]

    si eu ii doresc sanatate si insanatosire grabnica ! nu mai pot sa-l contrazic si sa-l ...jur !