Antena 3 se declara ingrijorata de "operatiunea fara precedent" a DNA: Pare o actiune de intimidare menita sa influenteze activitatea editoriala a postului

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 25 iulie 2013, 19:06 Economie | Media & Publicitate

"Antena 3 respinge toate calomniile si acuzatiile nefondate lansate de catre cei care incearca sa transforme operatiunea in forta a procurorilor intr-o vadita tentativa de a denigra cea mai credibila si indragita institutie de presa", declara directorul Antena 3, Mihai Gadea, intr-un comunicat de presa emis de acest post dupa ce DNA a inceput urmarirea penala impotriva persoanei juridice Antena 3 S.A.. In acelasi comunicat, postul de stiri al trustului controlat de Dan Voiculescu arata ca "va da curs solicitarior venite din partea institutiilor statului, dar isi rezerva dreptul sa reactioneze public si direct impotriva oricarui abuz".

In comunicat, Antena 3 isi exprima ingrijorarea in legatura cu "operatiunea fara precedent a DNA" impotriva unei institutii de presa, ce pare "o actiune de intimidare menita, prin posibilele consecinte juridice, sa influenteze activitatea sa editoriala".



Comunicatul Antena 3 de joi:

ANTENA 3 RAMANE AICI

Bucuresti, 25 iulie 2013:  Antena 3 isi exprima ingrijorarea in legatura cu operatiunea fara precedent desfasurata de Directia Nationala Anticoruptie impotriva unei institutii de presa din Romania.

Inceperea actiunii de urmarire penala impotriva Antena 3 S.A., intr-un dosar in care jurnalistii, angajatii si conducerea postului TV nu au absolut nicio implicare, pare o actiune de intimidare menita, prin posibilele consecinte juridice, sa influenteze activitatea sa editoriala.

Mihai Gadea, CEO Antena 3, audiat astazi ca martor in dosarul deschis la cererea operatorului de cablu RCS-RDS, declara: "Antena 3 respinge toate calomniile si acuzatiile nefondate lansate de catre cei care incearca sa transforme operatiunea in forta a procurorilor intr-o vadita tentativa de a denigra cea mai credibila si indragita institutie de presa. Am convingerea ca toti partenerii, telespectatorii si colegii de breasla inteleg ca inceperea urmaririi penale impotriva Antena 3 nu va afecta calitatea editoriala a productiilor noastre, nici relatiile comerciale, si nu va schimba atitudinea noastra ferma in fata oricarui abuz, indiferent impotriva carui cetatean al acestei tari este comis. Antena 3 a fost intotdeauna aici, este aici si va ramane aici."

Respectand principiile si valorile democratice reale, Antena 3 - prin reprezentantii sai legali - va da curs solicitarior venite din partea institutiilor statului, dar isi rezerva dreptul sa reactioneze public si direct impotriva oricarui abuz.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2742 vizualizari

  • +19 (31 voturi)    
    cea mai credibila si indragita institutie de presa (Joi, 25 iulie 2013, 19:11)

    denvarel [utilizator]

    Cine? A3?
    Cine spune asta? Mihai Gadea, CEO Antena 3?
    Aa, OK

    Si crocodilii crosetau clatite...
  • +18 (30 voturi)    
    Razie la "bordel" (Joi, 25 iulie 2013, 19:14)

    rov [utilizator]

    Iar doamnele sunt disperate ca cineva va lua seama ca nu mai sunt virgine...
    • +9 (21 voturi)    
      Priviti fetele lor, (Joi, 25 iulie 2013, 20:04)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui rov

      si veti observa DISPERAREA. Le e frica, frica mare, ca vor suferi consecintele penale ale actiunilor lor criminale.
  • +12 (26 voturi)    
    brutarie (Joi, 25 iulie 2013, 19:29)

    Soljenitin [utilizator]

    La brutarie, gadea la brutarie :)

    Te temi, Gadeo linden buzat? Daca esti curat, nu ai de ce. Dar nu cred ca esti. Esti murdar. Esti mizerabil, chiar. Meriti un pic de sapun de pe jos la dusurile de la Jilava. Documenteaza-te despre cum este de la reperul vostru moral, puscariasul Nastase.
  • +13 (29 voturi)    
    si noi (Joi, 25 iulie 2013, 19:37)

    sucaa [utilizator]

    suntem ingrijorati de campaniile de instigare la ura pe care le faceti seara de seara.
    suntem ingrijorati de santajul pe care-l faceti prin televiziune.
    suntem ingrijorati de minciunile debitate zi de zi fara sa aduceti cea mai mica dovada.
    • -6 (8 voturi)    
      Numerosi oameni muncii si-au aratat "ingrijorarea" (Joi, 25 iulie 2013, 20:37)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      "Numerosi oameni muncii si-au aratat ingrijorarea
      si au cerut Presedintelului si Organelor Statului sa nu mai tolereze asemenea fapte abominabile ce se petrec in societatea noastra si sa-i bage la inchisoare pe vinovati"

      Va suna cunoscut? Luati Scanteia anilor 50' e plina de astfel de articole....si de scrisorele primite de la oamenii de bine....
  • -4 (6 voturi)    
    Unde e libertatea presei? (Joi, 25 iulie 2013, 20:33)

    alex1234 [utilizator]

    Unde e libertatea presei?

    Daca o Televiziune nu ne convine politic
    trimitem procurorii sau CNA-ul sa o inchida?

    OTV-ul a fost inchis abuziv de doua ori in ultimii 10 ani

    Antena 3 e tarata in justitie.....folosind o foarte subtire acuzatie de "complicitate la santaj" : deci nu santaj ci doar "complicitate" manifestata nu pentru ca a amenintat pe cineva ci pentru "ca a dat stiri denigratoare" si nu pentru ca asta ar fi facut o anume persoana sau 2 ci cica a facut-o o intreaga firma....

    Cam asta e Libertatea Presei in Romania !

    Vreti sa cante toti in cor la TV, Ode lui Basescu si Plagiatorului?

    Nu-i inteleg pe unii Masochisti de aici: desi repeta ca papagalii tot ce aud pe Ghita TV sau pe Basescu1 TV
    (care mai nou nu pot fi diferentiate) si desi au telecomanda in mana totusi in Masochismul lor pare ca se uita mai mult la Antena 3 ...de cand OTV-ul s-a inchis.

    NU va place Antena 3 sau OTV ?

    Dati pe Ghita TV sau pe Basescu1 TV si delectati-va cu adevaratul jurnalism "independent"...care canta ode in cor lui Ponta si Basescu.

    Dar folositi pentru asta Telecomanda nu justitia politizata care sa le inchida abuziv

    Da stiu voi sunteti "aia destepti" si la Antena 3 se uita "doar prostii"? Numai ca n-ati dat nici un test de IQ si dupa cum vad va uitati in draci la Antena 3 ca stiti tot ce misca pe-acolo...

    Pana atunci Antena 3 ca va place sau nu are o audienta dubla decat suma tuturor celorlate televiziuni de stiri la un loc

    Prosti dar Multi!
    Normal ca trebuie suprimata fizic la asa o audienta, nu?

    Mentionez ca n-am votat in viata mea cu FSN-ul PSD PNL PC sau derivatele lor....asta daca ar avea vreo importanta pentru lozincarii de pe aici...pentru care democratia nu face 2 bani si pentru care dusmanul politic e bine sa fie suprimat prin orice mijloace exact ca-n anii 50'

    Atacul asta la libertatea presei e prea marsav ca sa nu fie spuse lucrurilor pe nume: Antena 3 e tarata in justitie pentru ca deranjeaza politic propaganda de prima mana pe care o face..
    • +3 (3 voturi)    
      Wake up! (Joi, 25 iulie 2013, 23:05)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Antena 3 si otv nu fac presa!!! E chiar atat de greu de priceput? Cand o sa realizezi treaba asta, sa cauti alta acuzatie la adresa dna.
  • +2 (4 voturi)    
    HELLLOOOO! (Joi, 25 iulie 2013, 20:55)

    CristiRu [utilizator]

    Manipulatori de persoane. ...... dispareti .....
  • +5 (5 voturi)    
    nesimtire (Joi, 25 iulie 2013, 21:05)

    Snitzelvienez [utilizator]

    actiune de intimidare?..si faptele care ii incrimineaza cum le pot ei defini defini? reclama neobisnuita?
    • -1 (1 vot)    
      Care fapte (Joi, 25 iulie 2013, 22:34)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      /// care fapte,sunt foarte curios sa vad actiunea de intimidare?
  • +5 (5 voturi)    
    !!! (Joi, 25 iulie 2013, 21:08)

    johnel [utilizator]

    ce trista adunatura
  • +5 (5 voturi)    
    fara subiecte... (Joi, 25 iulie 2013, 21:39)

    elwis [utilizator]

    ce baieti, ramineti fara subiecte daca va obliga sa renuntati la santaj ?
  • +5 (5 voturi)    
    Celor care vorbesc despre libertatea presei (Joi, 25 iulie 2013, 22:49)

    Xtrek [utilizator]

    Presa este liberă să prezinte știri. Adevărate. Este liberă să și comenteze, să aibă puncte de vedere dar nu cred că este liberă să manipuleze în mod grosolan opinia publică. Românul încă nu conștientizează răul psihic făcut de această pseudo-televiziune. Nesimțire, grosolănie, manipulare, dar mai presus de toate minciună sfruntată. Motive din păcate nestipulate în legi dar pentru care a3 merită cel mai de jos loc în groapa uitării.