Reportervirtual.ro: Am semnat de 25 de ori petitia Antenei 3. Cate dintre "semnaturi" sunt reale?

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2014, 20:42 Economie | Media & Publicitate

Petitia online initiata de realizatorii Antena 3 Mihai Gadea si Adrian Ursu, de sustinere a unei scrisori deschise adresate presedintelui american Barack Obama si secretarului de stat american John Kerry, a strans zeci de mii de semnaturi. "Initiatorii se lauda la aceasta ora cu 65.702 semnaturi. Dar oare cate dintre acestea sunt reale...", scrie Adrian Halpert pe Reportervirtual.ro, care arata ca a reusit sa semneze petitia de 25 de ori.

"De aseara, atat la Antena 3, cat si pe conturile lor de Facebook si Twitter, "vedetele" Antena 3, in frunte cu Mihai Gadea si Mircea Badea, mobilizeaza populatia sa semneze aceasta petitie.

Am intrat si eu pe site sa semnez petitia Antenei 3. Am fost curios sa aflu cat de corect este "procesul de votare". Iata ce am descoperit:

> Poti vota de cate ori vrei si votul iti este inregistrat
> Poti vota de pe mai multe adrese de mail pe care le ai sau create pe loc
> Poti vota cu aceeasi adresa de mail de mai multe ori, de fapt de cate ori vrei
> Poti vota de pe aceeasi adresa de mail cu nume diferite sau de pe diferite adrese de mail cu acelasi nume sau cu nume diferite
> Poti vota prin servere proxy, de fiecare data cu alt IP, pacalind sistemul de monitorizare

Cel putin eu am reusit sa semnez "petitia" de vreo 25 de ori, dupa care m-am cam plicitist...". Citeste integral pe Reportervirtual.ro.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6581 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    site de petitii (Vineri, 10 ianuarie 2014, 20:47)

    gigi1 [utilizator]

    Site-ul pe care a fost facuta petitia este unul obscur fara nici un fel de validare sau verificare si restul de petitii de pe site sunt in acelasi ton cu politica a3.
    • +4 (12 voturi)    
      asa sunt toate petitiile (Vineri, 10 ianuarie 2014, 21:32)

      nbo [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Toate petitiile de pe Internet sunt vrajeala. Abonatii RDS au IP dinamic. Pot sa ma deloghez si sa ma loghez inapoi de cate ori vreau. Exista o gramada de site-uri care ofera e-mail gratuit - numai eu am vreo 5 conturi diferite. Oricine poate sa voteze de cateori vrea orice petitie, fie ca e initiata de Antena 3 sau de suporterii lui Basescu.
      • +10 (12 voturi)    
        Diferenta de sustinere (Vineri, 10 ianuarie 2014, 21:44)

        ciuc [utilizator] i-a raspuns lui nbo

        Draga tovarase, sustinatorii lui Basescu sunt asa de amenintati cu injuraturile incat nici macar nu au curajul sa sufle in preajma unui Antenist! Plus ca sustinatorii lui Basescu muncesc de obicei.
        • +4 (6 voturi)    
          Ati vazut comentariile semnatariilor? (Vineri, 10 ianuarie 2014, 23:18)

          Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui ciuc

          Am semnat si eu de mai multe ori, dar ce m-a distrat e ca mai mult de jumatate dintre comentarii sunt injurii la adresa A3, ori si acele semnaturi sunt contabilizate ca fiind pentru petitia respectiva.
          Halal!
          • +1 (1 vot)    
            Alo (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:48)

            ak47 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

            nu cred ca ai semnat de mai multe ori petitia, riscand sa aduci mai multe voturi pro petitie, cum nu cred ca te-ai dus nici la referendum in vara 2012.
            Tie iti da CEC-ul vreun credit substantial daca ai nevoie maine?
            UNITI IN UMBRA PRESIDENTULUI
        • +3 (7 voturi)    
          Hai, (Vineri, 10 ianuarie 2014, 23:56)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ciuc

          ca asta chiar e buna,s-a gasit explicatia!!!
      • +7 (11 voturi)    
        Nimic mai fals (Vineri, 10 ianuarie 2014, 22:22)

        daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui nbo

        Nimic mai fals.
        Majoritatea siteurilor cer email sau cont ca sa poti vota iar votul este unic.
        IP-ul nu are nicio legatura cu asta.

        In alta ordine de idei, era de asteptat ca Hazna Refulata 3 sa nu aleaga un site normal de petitii deoarece nu corespundeau standardelor lor.

        Daca nu gaseau un site de genul asta, facea ei unul si tot gaseau o modalitate de fraudare si inducere in eroare.
        • +2 (2 voturi)    
          Ba ce spui e fals (Vineri, 10 ianuarie 2014, 22:49)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui daydr3am3r

          Poti avea multe e-mail-uri, cum mai spunea cineva (si eu am o multime) iar conturi poti de asemeni sa creezi mai multe. Abia IP-ul e mai sigur, pentru ca e mult mai greu de schimbat, mai ales daca este folosit cel al providerului.
          Problema e ca asta e valabil pentru utilizatorii de rand, in ce priveste antenele, au sigur si tehnicienii care sa poata ocoli asta. Dar dupa cum se vede nici macar nu si-au batut capul.
      • +3 (3 voturi)    
        E complet stupid (Vineri, 10 ianuarie 2014, 23:04)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui nbo

        Poti sa initiezi o petitie cu orice titlu pe site-ul respectiv si sa ti-o votezi singur de 80000 de ori.
        • -2 (2 voturi)    
          Hmmm (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 1:14)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          Da...dar iti trebuie timp.:))
    • 0 (0 voturi)    
      petitie (Luni, 13 ianuarie 2014, 10:05)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      as face o petitie impotriva petitiilor A3
  • +4 (8 voturi)    
    Stupid people (Vineri, 10 ianuarie 2014, 22:37)

    Trojan.H [utilizator]

    Ne pierdem vremea, majoritatea fanilor USL habar n-au ce-i ala Internet. In lumea astora, cine stie sa foloseasca computerul, si mai are si un Spiru Haret terminat, ajunge presedinte de partid si de tara in 2 timpi si 3 miscari.
  • +2 (8 voturi)    
    Ancheta (Vineri, 10 ianuarie 2014, 22:42)

    h.bogdan [utilizator]

    Sa mearga procurorii si ancheteze voturile multiple iar doamna Macovei sa anunte Parlamentul European. Asa ceva este inadmisibil.
    • +1 (3 voturi)    
      aloo, papici, esti pe receptie? (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 2:55)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui h.bogdan

      Corect. Eu ma autodenunt. Am bagat 12 plicuri in casuta postala si a dat pe-afara....
  • +1 (3 voturi)    
    Am un prieten (Vineri, 10 ianuarie 2014, 22:47)

    CatalinPetrica [anonim]

    Am un prieten care ofera servicii de creare de voturi false la sondaje sau petitii
    Poate sa iti faca si 100.000 de petitionari cu cateva mii de euro, dar daca nu ai pretentia sa nu se repete numele poate fi si mai ieftin.
    Si da el poate cu adrese de email unice si IP-unic
  • -3 (11 voturi)    
    Am ajuns la 79000, (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 0:00)

    xrogo [utilizator]

    va e ciuda?
    • +2 (2 voturi)    
      Ați ajuns de rasul curcilor! (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 9:57)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Iar votați ca in 2012 la referendum:). Mai lăsați-o mai moale. Prosti spălați pe creier se găsesc destui in România, dar nici chiar atati cât crezi tu.
  • +2 (10 voturi)    
    Ma da ce sunteti asa "agitati" ca fac aia o petiti (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 0:53)

    alex4321 [utilizator]

    Ma, da, de ce sunteti asa "agitati" ca fac aia o petitie

    Ala-i site-ul de petitii si toate petitiile acolo sunt facute la fel

    Va e frica ca vreun milion de cetateni vor fi contra lui Basescu?

    Pai au fost 7.4 milioane contra lui Basescu (- manevrele lui Dragnea & comp.). Pe ce lume sunteti?

    Apoi Basescu a semnat si cu gazele de sist si a promis
    si lui Gold aurul ...Plagiatorul a prelaut creator cu jandarmii vanzarile pe nimic a resurselor tarii noastre
    in buna traditie a lui Nastase Infractorul.
  • +1 (1 vot)    
    doar atatia? (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 11:11)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    nu are importanta cati au semnat . Are importanta de cate ori. Au aplicat tehnica de la referendum. Atunci le-a iesit. Sa vedem ce zice DNA.

    Chiar si asa, petitionarii sunt prea putini ca sa incline balanta.
  • +1 (1 vot)    
    am votat si eu (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 15:04)

    Ruhe [utilizator]

    de vreo 3 ori, cu adresa de e-mail dhgewgb@hotmail,com, oras kchekhcb, tara, una la intamplare din lista