CNA a respins cererea de licenta pentru un nou post de business, Canal 33 cu Andreea Marin consultant si Corina Vintan realizatoare

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 21 ianuarie 2014, 13:16 Economie | Media & Publicitate

CNA a respins prin vot, marti, o cerere de licenta audiovizuala pentru o noua televiziune de business, Canal 33, unde Andreea Marin urmeaza sa fie consultant, iar Corina Vintan, realizator de emisiune. CNA nu a oferit o explicatie clara pentru votul negativ dat acestei solciitari. Cererea a fost inaintata de SC Canal 33 Network SRL Bucuresti, detinuta de Alexandru Raducanu, jurnalist care a fondat publicatiile The Marketer si Business Woman.

Raducanu urmeaza sa innoiasca cererea de licenta intr-una din sedintele viitoare. In sedinta CNA, el a spus ca intentioneaza sa lanseze efectiv aceasta televiziune in luna martie.

El a spus la CNA ca la acest post de business se va pune mult accent pe cariera si dezvoltare personala, nu doar pe zona de afaceri, iar o atentie deosebita va fi acordata femeilor antreprenor, carora le este dedicata emisiunea pe care ar urma sa o realizeze Corina VIntan.

Potrivit lui Raducanu, Canal 33 nu este interesat de zona de tabloid si scandal, tinta fiind "cam 5% din populatie, oameni care credem ca ar fi interesati de un canal de business".

Potrivit datelor depuse la CNA, in acest moment postul are acorduri de retransmisie cu mai multi distribuitori mici din Ilfov si cu Nextgen Communications pentru Bucuresti.

In favoarea acordarii licentei au votat doar patru membri CNA, iar restul - impotriva. Singura care a explicat de ce a votat impotriva a fost sefa Consiliului, Laura Georgescu, potrivit careia "grila contravine total proiectului pe care l-au prezentat teoretic".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1466 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Nu ma mir. (Marţi, 21 ianuarie 2014, 13:21)

    TheTrinitY [utilizator]

    CNA se uita .. e post de'al varanului ? Nu. Atunci NU licenta !

    CNA e degeaba, de pomana si .. daca nu stiati, degeaba !

    Imi cer scuze, rectific. E DEGEABA ! Dum cum spuneam, CNA este de pomana si degeaba ! Ba nu, degeaba si de pomana !
  • +1 (3 voturi)    
    Halucinant (Marţi, 21 ianuarie 2014, 13:39)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    Care Andreea Marin? Zana stupizelor? Ce consulting pe segment de business imi pot oferi gropitele din obrajorii doamnei Marin?! Si inca pe banii mei de platitor de abonament TVR.
    Pana la urma nici nu-i chiar asa de rau in tara asta: cand crezi ca le-ai auzit pe toate, hop, mai apare cate o duda din asta care iti tine spiritul treaz!
    • -1 (3 voturi)    
      faci confuzii (Marţi, 21 ianuarie 2014, 14:17)

      ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui UltimulStingeLumina

      Andreea Marin e una din cele mai ok femei de success din tara asta, desteapta, cu bun simt, serioasa si chiar a muncit pt a ajunge unde e.. Arunca o privire cam ce alte femei sunt promovate pe la TV, gen Zavoranu, Daniela Crudu, Simona senzual, Bianca Dragusan si altele, asa ca eu zic ca se poate mult mai rau, vezi Antena Stars. Dar na, pt unii balacareala la TV e cea mai placuta.
      • +1 (1 vot)    
        Nu spun ca nu ai dreptate (Marţi, 21 ianuarie 2014, 15:01)

        UltimulStingeLumina [utilizator] i-a raspuns lui ca_32

        Si nici nu pun sub semnul intrebarii inteligenta sau profesionalismul Andreei Marin. Si mai ales departe de mine sa fac vreo comparatie cu "fetele" enumerate de tine. Insa televiziunea este in primul rand imagine. Iar imaginea Andreei Marin este cea de "zana a surprizelor". Care nu are absolut nimic in comun cu ideea de business. Pur si simplu nu se leaga. Cui s-ar adresa un program de genul asta? Deopotriva publicul consumator de "surprize" si cel consumator de "business" ar fi dezamagiti. Rezultatul: cheltuieli cat cuprinde si audienta minima
        • -1 (1 vot)    
          publicul... (Marţi, 21 ianuarie 2014, 15:38)

          ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui UltimulStingeLumina

          din cate stiu a realizat mult mai multe decat acea emisiune "Surprize", pt cei care nu o asociaza decat cu emisiunea aia, da, nu e pt ei.
          Dar pt cei care stiu mai multe despre ea isi dau seama ca rolul de consultant pt un post tv de business e cat se poate de normal si benefic.
          aruna un ochi sa vezi cam care sunt realizarile:
          http://ro.wikipedia.org/wiki/Andreea_Marin

          Dupa tine cam cine ar fi potrivit pt rolul asta? apar la Tv numai cei care au facut bani cu caruta din ilegalitati si afaceri cu statul si vin sa dea sfaturi..., da-mi exemplu de om care are afaceri si a facut bani cinstiti in tara asta
    • +3 (3 voturi)    
      cum ar arata emisiunile (Marţi, 21 ianuarie 2014, 14:17)

      nbo [utilizator] i-a raspuns lui UltimulStingeLumina

      "Zana buna iti spune unde sa investesti", urmata de "Surprize surprize! Ai pierdut toti banii"
  • +1 (3 voturi)    
    inainte de a critica.... (Marţi, 21 ianuarie 2014, 14:04)

    un oarecare [utilizator]

    din cate inteleg din articol explicatia este simpla si de bun simt, citez articolul : "grila contravine total proiectului pe care l-au prezentat teoretic" .
    Deci s-a prezentat teoretic continutul postului dar grila de programe era TOTAL diferita.
    daca e asa...este normal. zici o treaba si faci TOTAL altceva.... e normal sa nu se acorde liceenta in astfel de conditii.
    • -2 (2 voturi)    
      Lol. (Marţi, 21 ianuarie 2014, 15:06)

      TheTrinitY [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Adica Antena3 in proiect avea inclusa manipularea si stilul de vorba "ca la usa cortului" .. deimpreuna cu linsajul si toate nenorocirile pe care le fac .....

      Sa fim seriosi.