CNA a amanat dezbaterea despre emisiunea Sinteza Zilei de la Antena 3

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Marţi, 21 ianuarie 2014, 17:14 Economie | Media & Publicitate

Membrii CNA au decis marti dupa-amiaza, dupa lungi discutii, sa reia intr-o sedinta viitoare dezbaterea pe marginea emisiunii Sinteza Zilei de la Antena 3 din 14 ianuarie, in care au fost "executati" mai multi jurnalisti de la B1 TV, Evenimentul Zilei si alte publicatii. La sedinta de marti, unde subiectul a fost introdus pe ultima suta de metri pe agenda, au participat si Dan Andronic, Robert Turceascu, Mircea Marian si Silviu Sergiu. Acestia si-au spus punctul de vedere cu privire la emisiune, in timp ce reprezentanta Antenei 3 la CNA a atras atentia ca subiectul nu fusese inclus initial pe agenda zilei si ca astfel a putut fi ascultata o singura parte.

Dupa ce au vizionat secvente din emisiune si au ascultat parerile participantilor, membrii CNA au convenit sa reia discutia intr-o sedinta viitoare.

Emisiunea a fost reclamata la CNA, intre altii, de Centrul pentru Jurnalism Independent, Freedom House România și Grupul pentru Dialog Social, in timp ce Narcisa Iorga, membru CNA, s-a autosesizat. Emisiunea nu fusese inclusa pe agenda zilei de marti intrucit, dupa cum au aratat la inceputul sedintei mai multi membri CNA, erau restante foarte multe subiecte care depaseau termenul de 30 de zile in care forul audiovizual trebuia sa dea un raspuns.

Robert Turcescu, Dan Andronic, Mircea Marian si Silviu Sergiu au avertizat ca situatia din audiovizual s-a degradat si din cauza faptului ca legea nu este aplicata cu suficienta fermitate si permite "aberatii" precum "pamfletul" ca specie TV aparte.

Ce au spus reprezentantii B1/EvZ Dan Andronic, Robert Turcescu, Mircea Marian si Silviu Sergiu la CNA:

Robert Turcescu, adresandu-i-se Laurei Georgescu, presedinte CNA:
Daca va fac acum sluga, nemernica, curva, ce sentiment aveti?
Robert Turcescu: E abia luna ianuarie a unui an electoral extrem de dur. Ce ati vazut la Antena 3 cred ca nici noi nici dvs nu suntem atat de naivi incat sa credem ca nu se va repeta.
Robert Turcescu: Imi pare rau ca pana la aceasta ora nu ati fost in stare sa ridicati o problema extrem de necesara pentru Romania ultimilor ani, o modificare sustantiala a legii audioviualului. (...) Cum puteti tolera portita pamfletului in legea audiovizualului?

In acel moment, Robert Turcescu s-a angajat intr-un schimb dur de replici cu Monica Gubernat, membru CNA. Robert Turcescu a acuzat-o ca nici pana acum nu si-a prezentat CV-ul pe site-ul CNA, in timp ce Gubernat i-a atras jurnalistului atentia ca "inainte sa dea cu piatra", in cazul Antena 3, ar trebui sa verifice ce calificative a folosit el la adresa celor de la Antena 3. Cei doi au inceput sa ridice vocea si sa dea cu pumnul in masa, Monica Gubernat atragand atentia ca nu se poate discuta in aceste conditii. In semn de nemultumire fata de atitudinea lui Turcescu, un alt membru CNA, Florin Gabrea, a parasit sala.

Mircea Marian:
Nu s-a intamplat in nicio emisiune in Romania ceea ce s-a intamplat in aceasta emisiune a Antnea 3. Nu cred ca asa ceva are precedent. Ceea ce s-a intamplat cu Andreea Pora, as fi curios, ati mai vazut vreodata?
Dan Andronic:
Va spun sincer ca ceea ce vad in ultimele 30-40 de zile la Antena 3 (...) depaseste orice nivel de acceptabilitate. S-a ajuns la o asemenea situatie din lipsa de eficienta a oricarei masuri. (...) Cred ca trebuie sa faceti ceva. Nu pot sa va spun ce (...) dar degradarea este evidenta. (...) Cred ca o anumita lipsa de fermitate a CNA a dus in zona aceasta.
Robert Turcescu: Sursa mizeriei pleaca de la ceea ce se numeste pamflet. (...) Eu cred ca in curand s-ar putea sa asistam la botezarea cu titulatura de pamflet a tuturor posturilor de televiziune.

Discutia pe seama emisiunii "Sinteza zilei" a fost introdusa pe agenda de azi a CNA abia in cursul diminetii. 40 de minute a durat discutia intre membrii CNA, intre momentul cand presedintele Laura Georgescu a propus introducerea acestui punct pe agenda si votul prin care s-a decis acest lucru.

In acest rastimp, membrii au discutat de ce sa fie discutat doar cazul Antena 3, nu si cel al B1 TV, care ar avea derapaje similare (argument invocat de membrul CNA Monica Gubernat), Narcisa Iorga spunand ca ea s-a autosesizat in cazul emisiunii "Sinteza zilei", iar autosesizarea trebuie discutata.

Din discutiile de dimineata:

Monica Gubernat: Fiind voba despre atacuri intre jurnalisti, nu mi se pare corect sa discutam doar Antena 3. Si B1 ataca a fel de insolent si de violent Antena 3 cum Antena 3 ataca B1
Narcisa Iorga: Niciodata in ultimii 23 de ani nu am vazut asa ceva, cum am vazut la Antena 3. (...) Eu una nu consider ca exista un precedent fata de ce s-a intamplat la Antena 3 pe 14 ianuarie. (...) Daca noi, CNA, consideram ca e un razboi intre posturi, un atac intre jurnalisti, inseamna ca nu avem ce cauta aici

Monica Gubernat: Eu consider ca incalca in mod egal legislatia. Trebuie monitorizare de linie. (...) Pana acum a fost atacata doar Antena 3 pentru atacuri la adresa colegilor de breasla, B1 niciodata.
Narcisa Iorga: E o aparare a Antenei 3 fara niciun pic de perdea

Monica Gubernat: E un atac fara nicio perdea din partea dumneavoastra

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2965 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    din declaratia de avere (Marţi, 21 ianuarie 2014, 17:24)

    dum_i [utilizator]

    Din declaratia de avere a madam gubernat:

    Sotul:

    "Gubernat Marius lector cursuri comunicare fonduri
    europene - 20.000 ron" Uite cum se fac banii "muncind cinstit"

    Si inca ceva : observ ca e la moda printre toti functionarii cu functii ceva mai inalte sa aiba datorii la banci. Si nu mici.

    Probabil e modalitatea prin care se asigura ca "nu misca in front"
  • +4 (4 voturi)    
    CV-ul va rog (Marţi, 21 ianuarie 2014, 18:01)

    sascha [utilizator]

    acum serios..
    madam Monica Gubernat, va rugam sa va postati cat mai repede CV-ul pe pagina CNA-ului.

    Actualmente, 21 ianuarie 2014, ora 17.57, pe pagina CNA, in dreptul numelui Monica Gubernat figureaza:
    Pagină în construcţie.
    Vă mulţumim pentru înţelegere.

    http://www.cna.ro/MARIA-MONICA-GUBERNAT.html

    Rog redactia HN sa ia atitudine de acest caz.
  • -13 (17 voturi)    
    Demersul vostru denota disperare (Marţi, 21 ianuarie 2014, 18:01)

    Lexis [utilizator]

    De ce nu ati luat atitudine, domnilor jurnalisti aparatori ai Andreei Pora, atunci cand dumneai ataca Antena3, atunci cand declara apasat si cu un ton strident ca A3 trebuie inchisa, chiar daca se incalca democratia ?
    Apoi, d-le Turcescu, nu o data am vazut si auzit atacurile dv. si ale colegilor de la B1, la adresa lui Gadea.
    Raspunsul dat de d-l Toma mi se pare corect.
    Voi, cei de la B1, aveti la fel cu cei de la A3, vina depasirii limitelor de atac la partea adversa.
    • +2 (4 voturi)    
      Corect sau nu????? (Marţi, 21 ianuarie 2014, 19:14)

      Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      Eu zic ca nu este corect ce spui, din simplu motiv ca ceea ceface antena 3 este vizionat de milioane de oameni, iar ceea ce face b1 tv este vizionat de vreo 300 de oameni plus subsemnatul care imi place sa vad si alte pareri chiar daca sunt pro basescu.:)
      • -4 (8 voturi)    
        De acord (Marţi, 21 ianuarie 2014, 19:25)

        Lexis [utilizator] i-a raspuns lui Raulgonzales

        ca doar 300 se uita la B1. Tot atat cat sunt pe lista scrisorii celor care se plang ca nu au credibilitate.
        • 0 (2 voturi)    
          disperarea e de partea celor ca tine (Marţi, 21 ianuarie 2014, 20:31)

          ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

          ca dovada antena3 umfla in nestire "milioanele" de telespectatori, care-s doar vreo 3-400 de mii. Si asta incluzandu-i pe cei care se uita conform "tine-ti prietenii aproape si dusmanii si mai aproape".

          Acelasi discurs sforaitor si manipulator precum cel al micului furtilescu CtrlV Pontanocchio si-al adormitului ad-interim Psihocrin Triantenescu: 70% DINTRE ROMANI au votat USL. Zau?

          Nu poate fi considerat pamflet atacul la persoana prin jigniri grosolane. CNA trebuie sa se ridice din pozitia ghiocel si sa aplice sanctiuni drastice, si nu doar antenei3, ci oricarui actor din audio-vizual care depaseste limitele stabilite prin:
          http://www.cna.ro/Legea-audiovizualului-nr-504-din,6023.html
          http://www.cna.ro/DECIZIE-Nr-220-din-24-februarie.html - codul de reglementare a continutului audiovizual

          Iar dreptul la replica ar trebui sa fie OBLIGATORIU, chiar si daca ar consta doar in refuzul persoanei in cauza de a face uz de el.

          Sper ca nu iti doresti sa traiesti intr-o lume in care jignirile tin loc de argumente.
    • -1 (5 voturi)    
      Mda , Antenele ar trebui inchise, (Marţi, 21 ianuarie 2014, 20:52)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Lexis

      iar conducerea si asanumitii reporteri/personal trimisi la Poarta Alba. Pentru tradare. Ei isi bat joc de tara folosindu-se de prostia spectatorilor.
      • -3 (3 voturi)    
        Sclavagie mai am un singur dor (Marţi, 21 ianuarie 2014, 21:46)

        Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Sigur ca da ca tu impreuna cu basistiii sunteti spectatori inteligenti. Nu? Cum vi tu acuma sa ceri ca o televiziune sa fie inchisa asa o sa vina alti sa se inchida ceva ziare sau o alta televiziune iar spre sclavia pe plantatia lui basescu este un singur pas.nu mi-a placut in acesti 10 ani de regim basescu dar totusi pe plantatie nu vreu sa ajung.
        • +2 (2 voturi)    
          tu esti un om inteligent (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 0:13)

          math [utilizator] i-a raspuns lui Raulgonzales

          deci tiranul nu te va trimite pe plantatie (la plivit) ci te va racola printre oamenii de incredere. Stai linistit nu iti va inchide nimeni Antenele. deci nu e nevoie sa repari telecomanda. E mai sigur sa fie blocata pe Antena3. ramai informat in timp real, ramai destept, patriot, neturnator, nesecurist, harnic si onest.
          • +1 (1 vot)    
            Nu sunt varanul (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 1:25)

            Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui math

            Nu detin nici o antena ca sa mi le inchida cineva.din fericire pentru mine eu nu sunt blocat pe antena3 sau b 1 tv sunt 2 posturi de televiziune plictisitoare sti ce se va discuta si care sunt opiniile.eu iti sugerez sa mai schimbi si tu televizorul de pe b1 tv.
  • +2 (4 voturi)    
    Destul de ciudat acest CNA (Marţi, 21 ianuarie 2014, 18:09)

    CarmenO [utilizator]

    Ar fi trebuit sa il scriu cu litere mici, asa cum merita, la "activitatea" pe care o are.
    Madam Laura Georgescu nu se impune sau nu vrea sa se impuna, madam gubernat e ceva de speriat dupa modul in care se comporta.
    Nu inteleg la ce ii platim pe acesti oameni care nu fac nimic decat ca discuta 40 de minute daca sa puna sau nu un subiect pe agenda zilei!!!
    Care e rolul lor? Ce fac ei zilnic in cele 8 ore de program pe care ar trebui sa le aiba?
    De de au "atatea subiecte restante" daca muncesc zilnic?
    Dupa parerea mea, bani alocati cna, la activitatea lor prezenta, sunt bani aruncati!
  • +3 (3 voturi)    
    Trebuie facuta distinctia (Marţi, 21 ianuarie 2014, 18:52)

    OmulNou [utilizator]

    intre pamflet si propaganda cu instigare la violenta.
    • -2 (2 voturi)    
      Realitatea (Marţi, 21 ianuarie 2014, 21:50)

      Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Cine a facut propaganda cu instigare la violenta????
      Ce a facut antena3 a facut si b1tv dar in sens invers.
  • +3 (7 voturi)    
    Sinteza zilei (Marţi, 21 ianuarie 2014, 19:24)

    math [utilizator]

    Este numai varful acestui aisberg al presei de partid si de stat care taie si spanzura in Romania. Vorba renumitei invatatoare: SISTEMUL balcanic romanesc DE STAT, la care trebuie toti sa ne afiliem.

    Sper totusi ca oamenii de rand cu un dram de educatie sa nu ii uite niciodata pe alde Gadea, Pieleanu, Chireac, Ciutacu, Rares Bogdan, Striblea, Ursu, Badea, Ciuvica, Radu Tudor, liderul de sindicat Nistor (de la EDUCATIE ?!) si ceilalti care recita poezii uslamiste non-stop fiind cei care au adus si vor mentine aceste lacuste fara scrupule la butoane. Sa speram ca nu vor sta la putere 45 de ani, pana cand lumea uita, asa cum au fost "uitati" si tortionarii comunisti. De poetii de curte si recitatorii lui Ceausescu nici nu mai discutam. Astia au ajuns vedete TV, politicieni, europarlamentari. Iar Ceausescu e regretat de vreo 50% din populatie. Suntem un popor inteligent, fara discutie !
    • -1 (3 voturi)    
      Base este comunistu sef si (Marţi, 21 ianuarie 2014, 21:56)

      Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui math

      Printre principali turnatori ca de securist nu era cazul ca nu-l ducea capul.Eu sper ca oameni cu cap sa nu-i uite pe: boc, videanu, udrea, macovei, turcescu, pora si alti care i-au laudat pe primii cand furau de rupeau.sa nu uit de pora andreea care trebuie sa fie trecuta la aplaudaci cu simbrie a regimului basescu.
      • +1 (3 voturi)    
        Ai dreptate, exact asa spune la noi ... (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 0:07)

        math [utilizator] i-a raspuns lui Raulgonzales

        ... la Antena 3. E bine sa ai memorie si sa poti reproduce exact ce spun formatorii de opinie si emisiunile lor tip cor. Traiasca USL !

        Acest mesaj cu turnatorul betiv si fiicele lui care au furat tot ce misca impreuna cu ticalosii Boc si Macovei sunt absolut aberante si nu merita comentate. Se cheama simplu: Brain Wash. Adica vine Gadea in fiecare seara si daca explica cu poze si desene ca 2+2 = 7 vom fi siguri toti ca are dreptate, ca tiranul a incercat sa falsifice matematica si ca Dragnea a numarat corect cele doua milioane de voturi din Teleorman.
        • 0 (2 voturi)    
          Ce conteaza antenele intr-o viata de om (Miercuri, 22 ianuarie 2014, 1:16)

          Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui math

          Tu ca si multi alti nu intelegi ca eu nu spun sa traiasca usl. Pe mine ma doare in cot de ei si spun la fel ca si voi ca vor sa puna mana pe justitie dar spre deosebire de voi eu spun ca vor sa ia justitia de la tatucul ei adica traienica fara frica care controleaza justitia.pe mine nu ma va incanta niciodata o condamnarea a niciunui politician daca nu este facuta de o justitie independenta care sa nu se lase influentata politic.iar din punctul meu de vedere justitia din ziua de astazi nu este credibila si nu dincauza antenelor si din cauza incompetentei. Eu am o parere proasta despre base inainte ca el sa devina presedinte si in perioada cand varanul ia fost aliat . Nu imi place ce tip de politician este.
          Cat despre chestia cu brain wash pot sa spun acelasi lucru de cei care se uita la b1 tv la turcescu si tapalaga si pora si turturica si cristoiu .chiar daca nu va place antena3 se aseamana foarte mult cu b1 tv adica si ei si b1 tv au emisiuni cu 3-4 ziaristi care bat apa in piua unii impotriva lui base si uni pupandu-l in fund pe basescu, uni injurandu-l pe ponta alti pupandu-l in dos in functie de interesele lor.
          Eu Nu am nimic impotriva sa simpatizati cu base dar opinia mea este ca este cel mai mare rau care i s-a intamplat la tara asta dupa 1990.
          Problema romanilor in general este ca nu inteleg ca fiecare poate sa aiba o opinie si chiar daca nu este deacord cu ea nu trebuie sa jigneasca si sa spuna ca toti care nu gandesc ca siel sunt prosti si spalati pe creier.tot acesti oameni despre care spuneti voi ca sunt prosti si nu inteleg ce mare bine le-afacut base, udrea, boc, macovei si restu in trecut l-au votat si mentinut la putere pe basescu si ai lui atunci cand traienica fara frica tremura ca poate adrian nastase il va baga la puscarie asta din spusele lui cosmin gusa.
  • +1 (1 vot)    
    O ADUNATURA DE POLITRUCI (Marţi, 21 ianuarie 2014, 20:09)

    zapciu [utilizator]

    asta sunt majoritatea astora de la CNA. ; fara creier , fara constiinta, doar niste marionete .