Ziaristul Cristi Citre a fost dat afara de la Digi 24 dupa ce l-a criticat pe premierul Ponta pe Facebook

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 iulie 2014, 18:53 Economie | Media & Publicitate

Jurnalistul Cristi Citre a fost concediat de postul de televiziune Digi 24 dupa ce a publicat pe contul sau de Facebook un comentariu in care il critica pe premierul Victor Ponta, dupa discutiile de la Palatul Cotroceni despre reducerea CAS, la care au mai participat presedintele Traian Basescu si ministrul Finantelor, Ioana Petrescu, scrie site-ul Reporter Virtual.

Contactat de ReporterVirtual, Citre a povestit ca, dupa ce luni a postat pe Facebook comentariul in care se intreba, cu referire la Ponta, daca "mai are cineva vreo indoiala ca omul e bolnav, nesimtit si fara discernamant", marti a fost chemat de redactorul sef Cosmin Prelipceanu, care i-a transmis ca "a sarit calul pe Facebook".

Iata mai jos mesajul postat de Cristi Citre pe pagina sa de Facebook"

"Mai are cineva vreun dubiu ca omul e bolnav, nesimtit si fara discernamant? Ca isi bate joc, ca iti rade in fata, ca te minte fara sa clipeasca? Dupa ce azi la Cotroceni isi curata scamele de pe sacou si isi dadea ochii peste cap de plictiseala, dupa ce ca a dovedit ca este un habarnist total in materie de economie, iata ce declara Victor Ponta (la RTV, of course):
'L-am vazut nervos, transpirat, rosu la fata. La asa zisele consultari de la Cotroceni, Traian Basescu a dovedit ca nu stapaneste termenii economici. E o catastrofa
Eu il cunosc foarte bine pe domnul Basescu si stiam ca astazi ma va evita si ca va incerca sa isi canalizeze atentia spre doamna Petrescu. I-am spus si inainte ca nu are curaj sa vorbeasca cu mine (...) Dar a facut fata foarte bine si a raspuns argumentat'"

Jurnalistul a adaugat ca redactorul sef i-a transmis ca din acel moment colaborarea s-a incheiat.

Citre spune ca i se pare aberant ca unui jurnalist sa i se interzica exprimarea opiniilor, mai ales cand acestea sunt argumentate.

"Mie mi se pare o limitare a dreptului la libera de exprimare, care este prezent Constitutie la articolul 30 si despre care se spune ca este inviolabil. Imi pare rau, dar eu unul nu pot sa accept o asemenea limitare. Si nu vorbesc despre talibanism, ci despre presa. Presa ar trebui sa fie exact expresia libertatii de exprimare",  a spus jurnalistul, citat de Reporter Virtual.

Contactat de Reporter Virtual, redactorul sef al Digi 24, Cosmin Prelipceanu, nu a negat incidentul, precizand insa ca toti membrii echipei pe care o conduce trebuie sa respecte principiile jurnalismului echidistant.

"Digi24 ramane consecvent principiilor jurnalismului echidistant si se bazeaza pe toti membrii echipei pentru respectarea acestor standarde. Ne vom desparti de oricine nu impartaseste valorile in care noi credem - echilibru, echidistanta, impartialitate. Credem si in civilitate. In numele ei si al aerului respirabil pe care ar trebui sa-l emane media din Romania, Digi24 se delimiteaza de jignirile aduse in spatiul public oricaror persoane, fie ca este vorba despre politicieni sau nu. Consideram ca libertatea de exprimare include intotdeauna si respectul", a spus Prelipceanu.


Citeste mai multe despre   






















16169 vizualizari

  • +45 (57 voturi)    
    Vai, dar ce surpriza! Se vedea de la o posta! (Miercuri, 16 iulie 2014, 19:02)

    LiviuIordache [utilizator]

    Pai se vede de la o posta ca postul e slugarnic! L-au dat afara si pe ditamai seful care l-a dat in git pe Voiculescu, cum sa nu-l dea si pe Citre. Si la cine va puneti intrebari, la Prelipceanu, fost la TVR, baiat verificat? Sau la fata aia parca iesita de la moravuri, tunsa-n cap, data afara de la Romania libera tocmai pentru ca facea sluj la putere? Sau pe noile achizitii, foste sefe pe la presa de stat? Evident, mai au si din cealalta parte, de saminta, ca nu se stie cum se schimba calimera! Iar acum, cu Digi sport fara fotbalul de la noi, foamea-i mare, se vind si mai ieftin! Noroc ca au sub 1 la suta...
    • -15 (29 voturi)    
      esti bun maestre (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:10)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      "Sau la fata aia parca iesita de la moravuri, tunsa-n cap, data afara de la Romania libera tocmai pentru ca facea sluj la putere"
      deci de la romania libera e ok sa-i dai afara pt simpatii politice pro-psd dar de la digi nu e ok sa-i dai afara pentru simpatii anti-psd
      trebuie sa fii "bolnav, nesimtit si fara discernamant" sa faci ce a facut citre
      • +5 (5 voturi)    
        creed ca cel bolnav,.. (Joi, 17 iulie 2014, 9:51)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        ... esti doar tu.
        Sau esti si tu slujnica de serviciu a PSD???
    • +10 (14 voturi)    
      adaugati si ceva mai suPtil..... (Joi, 17 iulie 2014, 0:02)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      Ati vazut ca in emisiunile tv ale lui Prelipceanu intotdeauna este present ub UDMR-ist? Acestia sunt coechipierii patronului postului. Comanda afara Citre este via Frunda! Asta nu suporta criticile la Ponta, doar asa si-a gasit si el un locsor ca altfel era somer si la cata ura are pe Basescu..... Urmariti ce va spun la Digi 24 si o sa-mi dati dreptate. Eu am renuntat la acest post. Sunt curioasa cand o s-o faca si Hurezeanu !
      • +4 (4 voturi)    
        cine? (Joi, 17 iulie 2014, 12:50)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nova

        huhurezeanu, fostul consilier al lui bombonel, pai asta de-aia a venit la rcs, tocmai pentru ca e un spalator de imagine pentru GIO.
  • +44 (50 voturi)    
    iesiti in strada (Miercuri, 16 iulie 2014, 19:25)

    xanti [utilizator]

    Fiti solidari si protestati impotriva lui Ponta ,aceste masuri trebuie sa dispara.
    Stati sa vedeti voi ziaristi ce patiti daca-l criticati pe Ponta dupa alegeri
    A fost un avertisment pentru presa,dacamnu protestati va meritati soarta.
    • +7 (7 voturi)    
      Pai nu ni l-a lasat (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:16)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Adrian Nastase pe Ponta W drept urmas?!
  • -17 (27 voturi)    
    Citre (Miercuri, 16 iulie 2014, 19:28)

    xu [utilizator]

    Citre cam merita .....dupa cate nasoale a facut RCS-RDS prin tara ar fi pacat ca Domnul Nitu sa scoata dosarul Bendei-Rcs-RDS-Mitica de la naftalina.
    • +8 (8 voturi)    
      BINGO! (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:18)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui xu

      Ca asta-i adevaratul motiv!
      Ori ce alta "motivare", de la alde Prelipiceanu, e apa de ploaie...
  • +42 (46 voturi)    
    nu vad unde e jignirea (Miercuri, 16 iulie 2014, 19:31)

    boros [utilizator]

    faptul ca spui unor lucruri pe nume nu insemna ca jignesti.Este de notorietate ca domnul PM are anumite probleme grave de comportament.
    In fapt este dovedit pe zi ce trece tot mai mult.
    Nu pot fi de acord cu justificare digi24 ca acest jurnalist a facut "aerul nerespirabil".In fapt incercand sa aduci in lumina prostiile facute de actuala putere reusesti sa faci aerul UN PIC mai RESPIRABIL.
    TRAIASCA CENZURA IN REPUBLICA NOASTRA !
    • +11 (11 voturi)    
      si georgeasca (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:33)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui boros

      Si maimutza georgeasca de la CNA face aerul respirabil ?
    • -5 (7 voturi)    
      esti la fel ca ponta si citre (Joi, 17 iulie 2014, 9:49)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui boros

      daca nu vezi jignirea
    • +2 (2 voturi)    
      d-l citre (Joi, 17 iulie 2014, 13:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui boros

      putea sa-si spuna parerea personala unde dorea domnia sa daca nu ar fi fost angajatul unui post de stiri ce se doreste impartial.
      impartialitatea postului consta in prezentarea stirilor fara conotatiile personale ale angajatilor sai (care pot fi in sinea lor partizanii oricarui partid politic sau/si persoana politica/publica), lasand telespectatorilor sai posibilitatea sa digere stirea asa cum cred ei de cuviinta.
      d-l citre, cunoscut fiind ca reporter al dg24, publicandu-si opiniile personale pe un site public (indiferent de "dimensiunea" si deschiderea catre publicul larg al acestuia) a implicat automat si postul dg24 al carui angajat era, acesta fiind de fapt motivul demiterii si nu faptul ca a spus un adevar despre tonta (pana acum pana si sustinatorii psd-ist s-au convins de labilitatea, mitomania, lipsa de caracter ale acestuia, chiar daca nu vor sa o recunoasca public).
      d-l citre a incalcat o clauza contractuala, scrisa sau nu, fapt care i-a atras demiterea.
  • +20 (26 voturi)    
    Solidaritate?! Protest, sustinere?! (Miercuri, 16 iulie 2014, 19:48)

    Clop [utilizator]

    Si unde este breasla solidara cu jurnalistul dat afara in aceste conditii?!...

    http://www.revista22.ro/articol-36864_51.html

    Jurnalismul echidistant nu are de-a face cu postarile personale pe Fb, jurnalistul nu a postat opinia sa pe pagina de Fb a postului Digi24. Nu cred ca s-a incalcat deontologia contractului printr-o postare personala, pe pagina personala.

    Are jurnalistul prin contractul semnat o clauza cu privire la Fb? Ce are voie sa posteze si ce nu? I s-a stipulat prin contract echidistanta si pentru pagina personala de Fb?
    • +8 (10 voturi)    
      Breasla are sediul sindical la putere! (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:00)

      LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Asa-zisul sindicat al ziaristilor are sediul taman fix intr-una dintre "organele" puterii. Cauta acolo "breasla", o rusine, se alege praful de profesia asta. Iar asta cu contractele, turcu plateste (adica matale si eu si restul) cind cistiga cineva procesul! Ia sa-i puna poprire pe avere, leafa si tot ce trebuie lui Prelipceanu, sa-l vedem daca mai e asa de "sef"
    • +9 (11 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:49)

      andix [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Nu stiu cum a fost dat afara domnul pentru ca la noi legea nu te lasa sa concendiezi pe nimeni nici daca sta toata ziua si nu face nimica. Singura modalitate care se practica este demisia prin acord intre parti.
      pe de alta parte intr-un fel oamenii de presa ar trebui sa fie echidistanti. ca nu sunt e alta problema. cel putin in spatiu public. Insa sunt si ei oameni si pot avea opinii. Ma gandesc ca opinia nu poate fi pedepsita sub nicio forma. pe de alta parte daca cumva a fost calomnie (jignire) nu avea decat persoana in cauza sa se adreseze justiei.
      Concluzie nu cred ca exista motiv legal de concediere, iar o plangere in justitie ar da usor (la prima vedere si din ce a aparur public) castig de cauza domnului jurnalist.

      P.S. din ce stiu eu la noi in tara Judecatoria sau Curtea de Apel Tg Mures a dat o sentinta in care FB era considerat spatiu public asa ca orice pui acolo (privat sau nu) te priveste dpdv legal.
  • +22 (28 voturi)    
    cine a fost cel mai generos sponsor (Miercuri, 16 iulie 2014, 19:58)

    __alex__ [utilizator]

    P$D la ultimele alegeri? RCS-RDS.

    Pai fluieri impotriva celor pe care i-ai platit sa-ti deschida toate usile?
    Adica ai dat bani unui "bolnav, nesimtit si fara discernamant" ? O stie toata lumea, dar nu spui cu voce tare ca regele e gol ( si in tartacutza... )

    Bravo RCS-RDS! Dati-i afara pe toti care il detesta pe mincinos si o sa ramina Tesari singur la camera, microfon si montaj.
  • +23 (29 voturi)    
    O parte a presei (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:21)

    vasile-roaita [utilizator]

    romanesti a luat-o pe urmele presei lui Putin. ma mir ca nu incep oamenii lui Ponta sa-i execute pe jurnalistii care-l critica.
    • +6 (6 voturi)    
      Putintica rabdare, stimabile, ai putintica rabdare (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:20)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      si o sa vezi ca prinzi inceputul...
  • +25 (31 voturi)    
    Autogol (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:31)

    ipolitic [utilizator]

    Sincer, nu prea pricep.
    Ce are sula cu prefectura?
    Daca politica postului e "echidistanta", nu are decat sa
    pretinda ca "in timpul seviciului" trebuie sa linga in fund
    toti politicienii in mod echidistant. Pe o postare privata,
    ai dreptul sa exprimi liber orice parere.
    De exemplu, angajatii Microsoft nu au voie sa foloseasca acasa Linux? Daca lucrezi la Coca-Cola,
    nu ai voie sa ai in frigider Pepsi?
    Acest caz este o MARE deceptie pentru mine.
    Am crezut ca Digi24 e altfel. Se dovedeste ca e un fel
    de Antena3.
    • +2 (4 voturi)    
      ITI SAR IN AJUTOR CU 2 INDICII: (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:25)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      __alex__: "cine a fost cel mai generos sponsor P$D la ultimele alegeri? RCS-RDS."
      si
      xu: "...dupa cate nasoale a facut RCS-RDS prin tara ar fi pacat ca Domnul Nitu sa scoata dosarul Bendei-Rcs-RDS-Mitica de la naftalina".
      Sincer, acum (sunt sigur ca) prea pricepi!
  • +18 (22 voturi)    
    uff. (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:53)

    clevetitor [utilizator]

    Mergem din rau in mai rau .Inca mai sper ca n-o sa ne para rau dupa Base,dar semnele nu sant prea bune
  • +6 (8 voturi)    
    DIGI 24 s-a dat demult de gol (Joi, 17 iulie 2014, 1:11)

    alex4321 [utilizator]

    DIGI 24 s-a dat demult de gol
    -----------------------------------------
    De cand il taiau pe Antonescu si pe Johannis
    de la "live" (din vremea cand s espargea USl-ul)
    ca sa dea declaratiile lui Zgonea sau ale lui Sova
    pe "aceeasi tema"


    Sa-l urmariti si pe "echidistantul" Prepliceanu ala sau cum naiba il cheama, ca numele e greu de pronuntat
    cum face "pe echidistantul" si "cum o-ntoarce pe urma" ca sa iasa PSD-ul "bine"...
    • +2 (2 voturi)    
      Prelipiceanu, asa il cheama corect. (Joi, 17 iulie 2014, 9:35)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      P-R-E-L-I-P-I-C-E-A-N-U, PRELIPICEANU.
      Adevaru' e ca nici el nu stie, da' asa il cheama!
  • +3 (3 voturi)    
    Prelipceanu (Joi, 17 iulie 2014, 8:21)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Prelipceanu, un vajnic jurnalist care arata de fiecare data precum Ponta dupa fatidicul "MTO".

    Bravo lui Citre. Isi va gasi locul. Dar breasla, unde este breasla?
  • +3 (3 voturi)    
    ai alte asteptari,... (Joi, 17 iulie 2014, 9:49)

    Ponta [utilizator]

    ... de la acest vasal numit Prelipceanu???
    Daca da, inseamna ca nu "citesti" oamenii de loc.
    Asta este cea mai josnica sluga a "rosilor" din Romania.
    Da-i crema de ghete si peria iar apoi o sa faca minuni.
    Ai grija sa nu se dea si la dos ca-l murdareste pe stapan.
  • +2 (2 voturi)    
    da (Joi, 17 iulie 2014, 12:53)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    rcs are nevoie de mongo, de curind s-au bagat si la privatizarea oltchim, ori asa ceva nu se face decit daca ii faci servicii lui mongo.