UPDATE Catalin Prisacariu anunta pe blog ca nu mai are emisiune la B1 Tv. Sorina Matei - fara emisiune

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2015, 8:52 Economie | Media & Publicitate

Jurnalistul Catalin Prisacariu a anuntat, pe blogul sau, ca emisiunea pe care o realiza la B1 Tv a fost scoasa de conducerea postului de televiziune. "Vineri, la finalul emisiunii, am spus ca <ne revedem luni, de la ora 19.00>. Ieri, adica simbata, pe seara, conducerea postului m-a informat ca nu ne revedem luni. Nici de la 19:00, nici de la alta ora. Si nici in vreo alta zi. Emisiunea mea, deci, a fost scoasa de pe post", scrie Catalin Prisacariu in anuntul postat pe blog.

  • UPDATE De asemenea, emisiunea Sorinei Matei nu mai apare in grila, scrie Reportervirtual.ro. Luni dimineata, nu era limpede care e situatia jurnalistei la B1.

"Singurul motiv invocat: situatia financiara precara a postului. Daca va intrebati cum de verdictul financiar pomenit mi-a fost comunicat simbata seara, nu pot decit sa ridic din umeri si sa imi imaginez ca, poate, fix atunci, simbata seara, departamentul contabil al postului a incheiat o munca extenuanta la un raport de audit care a aratat cit de grava e problema. Dar adevarul e ca habar n-am. Asadar, relatia mea cu B1 TV se incheie aici, dupa o colaborare de aproape doi ani si jumatate si vreo cinci sute de ore de emisie. Sper ca scoaterea mea de pe post sa fie suficienta pentru ca B1 sa se salveze de la faliment, ii urez succes conducerii postului in acest titanic demers", adauga jurnalistul.

"P.S. In caz ca va intrebati daca postul mi-a propus sa ramin sa-mi fac emisiunea, dar pe bani mai putini (nu ca ar fi fost multi, oricum, in ultimul an si jumatate am experimentat trei taieri de venituri) sau chiar gratis, raspunsul este <nu>, nu mi-a propus nimeni asa ceva. Dar eu as fi acceptat sa muncesc pe si mai putini bani decit in octombrie 2012 (cind a inceput colaborarea cu B1) sau chiar voluntar? Habar n-am, nu m-a intrebat nimeni. De fapt, am habar: nu as fi muncit gratis. Dar faptul ca postul nu a fost dispus nici sa mimeze o negociere arata ca scopul era unul precis. Colaborez inca la revista Kamikaze si la cotidianul Romania libera, deci voi fi de gasit acolo cu texte. Cit despre tv, habar n-am daca, in viitor, voi mai avea vreo colaborare cu vreun post", incheie Catalin Prisacariu.










21190 vizualizari
  • +45 (59 voturi)    
    Mare pacat... (Luni, 6 aprilie 2015, 9:02)

    mircea_cjn [utilizator]

    mare pacat, plecarea lui Catalin Prisacariu face ca B1 sa devina subtirel rau de tot ! Era printre putinii care avea brain, restul, slabuti.
    Bine ca l-au adus pe Striblea, mai trebuie sa vina si Ciutacu si facem la B1 o latrinuță mai mică.

    Cred totusi ca Realitatea ii va face o oferta lui Prisacariu.
    • +38 (50 voturi)    
      chiar sunt curios...... (Luni, 6 aprilie 2015, 9:22)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      .......cine si cu ce program ii va lua locul lui Prisacariu.
      Dupa racolarea lui Striblea, daca va veni o noua astfel de figura, inseamna ca B1schimba macazul spre noul USL, inregimentandu-se in gasca "pupaciosilor" si astfel va disparea din lista mea de favorite.
      Ar fi pacat !
  • +39 (49 voturi)    
    Hmmmm......dubios B1 deja !!! (Luni, 6 aprilie 2015, 9:18)

    polonyca [utilizator]

    Oricum , de o vreme incoace postul asta era muuuult diluat ca si continut.....aprape un tonomat ordinar !! Prisacariu ii mai dadea parca un pic de culoare si de ....condiment !! E o pierdere pt noi....pacat !!
  • -23 (47 voturi)    
    basistul de serviciu (Luni, 6 aprilie 2015, 9:28)

    @Mishu [utilizator]

    Sa mai dus unul... Rip
  • -15 (31 voturi)    
    rip (Luni, 6 aprilie 2015, 10:46)

    xanti [utilizator]

    Nu mai aveti banuti de la Udrea frumosilor?
    Acum sa vedem unde va mai angajati ,pana acum ati dat cu laturi in toate posturile TV.
  • +25 (31 voturi)    
    B1TV se transforma in RTV! (Luni, 6 aprilie 2015, 10:46)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Dupa ce au inceput sa adune toti cumparabilii de la Romania TV, se pare ca mai vechii colaboratori sunt indepartati. Chiar am vazut ca invitatii la emisiuni sunt altii: Ivanciuc... Bravo!
    Mi-au placut (cu obiectii) si Sorina Matei pentru insistenta ei pe justitie, penali si carajul de a se desparti de Antena3 si a da in vileag magariile de acolo, dar si Catalin Prisacariu!
    • +1 (1 vot)    
      un post jegos labe1 (Marţi, 7 aprilie 2015, 6:34)

      rutu [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Eu cred ca basismul a dus hotia ,incultura,prostia la apogeu,acum nu se mai cere basismul toti marii rechini vor ajunge la puscarie ;basescu traian,fratele mircea,ioana marele notar de la paulesti,precup marele bandit,eba analfabeta,cuscrul sida,udrea,videanu,berceanu,boc,falca,flutur,wos,oltean,dar spuneti voi daca guvernul boc a avut un singur om cinstit?cand spui basescu spui hotie ,crima organizata !tic tac!
  • -13 (23 voturi)    
    B1 (Luni, 6 aprilie 2015, 10:57)

    PRETU [utilizator]

    Sa nu va para rau ca vine la B1 Muraru, un stalp al corectitudinii si al adevarului. Are o singura obsesie : PSD, idiferent daca se afla in opozitie sau la putere ai ataca. Marele ziarist nu a spus nimic despre furaciunile facute de gasca lui Zeus cand se afla la putere..
  • +26 (32 voturi)    
    AUDIENTZA ? (Luni, 6 aprilie 2015, 10:58)

    niku56 [utilizator]

    Sa ne inf. ce audienta vor face, sau daca esti cu puterea, asta nu mai conteaza.
    Daca pleaca si Banciu, puteti pune lacatu.
  • +24 (30 voturi)    
    catalin (Luni, 6 aprilie 2015, 11:40)

    rexulet [utilizator]

    De cateva luni continutul postului s-a schimbat semnificatv. Ponta este excesiv prins pe post, chiar daca nu neaparat in direct. Iohanis este excesiv criticat ( mai ales de tov. striblea care efectiv nu are ce cauta pe un post care era singurul varf de lance al opozitiei), nici sorina matei nu este o mare campioana a reprezentarii opozitiei, mai ales ca impresia generala este ca a fost adusa pentru a o inlocui pe puscalau ( care spre deosebire de multi de la b1 avea si minte si bun simt.) Renuntati si la banciu si puteti deveni antena 3 bis, sau rtv bis. PACAT, ATI FOST UN PUNCT DE SPRIJIN PENTRU CEI CARE AM FOST IN OPOZITIE . SI LA UN MOMENT DAT AM FOST DOAR 20%.
  • +4 (18 voturi)    
    ??? (Luni, 6 aprilie 2015, 12:46)

    PegasDolfin [anonim]

    Nici o paguba oricum B1 înafara de emisiunea lui Banciu nu mai prezinta nici un interes,asta o spun prin faptul ca am fost un urmaritor al acestui post.A devenit un post la fel ca antena trei doar ca lucreaza de pe alta baricada.Un post de stiri ar trebui sa fie echidistant cea ce la bi nu se vede.
  • -1 (13 voturi)    
    LAntena 3 singura care rezista (Luni, 6 aprilie 2015, 13:11)

    Miky60 [utilizator]

    Eu nu ma uit deloc la televizor, dar se pare ca Antena 3 este singura pe nisa de news care rezista si inca bine. Abordant niste teme care prind la public si cu realizatori care prind la publicul larg. Din pacate spun asta.
  • +5 (15 voturi)    
    Surprinzator la b1 este (Luni, 6 aprilie 2015, 13:37)

    gabifm [utilizator]

    apetenta pentru criticarea fara rost a lui KI. Acest lucru il fac cei ce sunt new entry: Striblea si Manastire.
    Publicul pe care il are b1 e public de dreapta pro Iohannis, pro PNL nu pro PLR sau USL.
    Nu inteleg care este vina lui Iohannis daca are prieteni in randul elitelor si nu in Ferentari sau de facultate privata (precum Ponta).
    In ultima perioada deja m-am mutat pe Realitatea iar la b1 ii urmaresc pe Banciu si pe Orcan.
    • +5 (5 voturi)    
      aveti dreptate :public pro dreapta dar (Luni, 6 aprilie 2015, 14:36)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui gabifm

      sigur nu pro pnl si in expectectativa fata de Iohannis !Daca am un chestionar in care ma intreaba pnl sau psd , sigur zic pnl ! Altfel diferenta intre pnl si psd(cu aripile lui) e zero .Confirmarea afirmatiei e facuta in fiecare zi de tariceanu, norica nicolai,fenechiu,uioreanu etcetc.Faptul ca gorghiu/blaga patroneaza tot o turma de oi ca si fa e demonstrat de aceea ca nimeni nu spune in spatiul public nici unul dintre cuvintele/ideile pe care le asteptam ...Nu exista restructurare , trebuie extirpati si apoi dezimfectat locul numit politica .....Macar sa aducem la fiecare 4 ani alti hoti sa nu apuce sa devina mafie si tot ar fi ceva !
  • +1 (5 voturi)    
    cutremur (Luni, 6 aprilie 2015, 16:49)

    amycus [utilizator]

    am inteles ca se bat si bbc si cnn pe serviciile celor doi. doar ca la licitatie a castigat nasul tv.
  • +1 (1 vot)    
    Catalin Prisacariu anunta (Luni, 6 aprilie 2015, 18:49)

    tzestosel [utilizator]

    Boby Paunescu( miliardar in usd la 33 de an) / George Paunescu (tata) / Viorel Paunescu (unchi) / Bancorex / dosare / DNA / B1 / ponta ????????? parca se lega plecarile de la B1 si schimbarea linie postului
  • 0 (0 voturi)    
    deci toate tv-urile aservite plagiatorului! (Luni, 6 aprilie 2015, 18:49)

    ConstantinOseriu [anonim]

    Emigrez din tara asta de kkt!
    • +1 (1 vot)    
      mare pierdere un basist redus mai putin (Marţi, 7 aprilie 2015, 6:41)

      rutu [utilizator] i-a raspuns lui ConstantinOseriu

      sa nu va fie cu suparare ,dar gaseste prisacariu un post de pupincurist la realitatea ,doar fac parte din grupul insolventa,posturile basiste nu plateau taxe ,erau platiti la sacosa de udrea sa laude carmaciul chior,deasta am navigat in deriva sa nu vada prostii cand fura chiorul!
  • -2 (2 voturi)    
    Epurari *POLITICE( la B1 T.V. (Marţi, 7 aprilie 2015, 3:07)

    PaulParvu1 [anonim]

    MULTUMIM, CATALIN PRISACAIU!, MULTUMIM SORINA MATEI!! Rusine, patronat B1 T.V.!!!

    EPURARILE POLITICE DE LA FOSTA TELEVIZIUNE A DREPTEI, B1 T.V.
    A "cazut" mai intai Andrei Badin (din... vina sa, ce-i drept!). Apoi A fost "Cazul Turcescu", care-ncepe sa se clarifice... Urmeaza, o... "coincidenta" (oare?...): Madalina Puscalau se indragosteste lulea si se face "iubita" de aviator, si-atat!... Acum Catalin si Sorina... Probabil urmeaza: Orcan, Duta si, poate, chiar si Banciu! Si-uite-asa, NOI, CEI DE DREAPTA, mai ramanem fara o televiziune (ULTIMA SPERANTA: "NASUL" T.V.), iar la B1 ne vom "delecta" cu alde invitatii unui Striblea: Mirel Palada-"Malada", Pieleanu si alte jeguri pesediste-useliste!... Pe cand si... gunoaiele de Ciuvica, Sergiu Andon, CACAdemician Rhhhaaasvahhhn Thhheodhhhorhhhescu si alte moace populare pe la "Latrina3" sau "GuitaT.V."???!!! Ba poate ca-n locul celor dati afara îi angajeaza pe Gadea, Badea, Grecu ori frustrata (din cauza urateniei) de Cretuleasca! Vai de capul nostru, ce vremuri traim, ce dezamagire dupa 16 noiembrie 2014!..
    UITANDU-MA LA CEEA CE A AJUNS B1 T.V.: Buna seara, cu respect, Domnule Ciocazanu. Ma uit, in acest moment, la acest B1, din ce in ce mai "3-latrinalizat", care, dupa epurarile de azi, ale lui Prisacariu si Matei, continua sub "Guita"-Striblea, pana la apogeul angajarii acolo a lui Badea, Grecu, Gâdea si Radu Tudor, si a-l invitării permanente a lui Palada-"Malada" si, probabil, in curand: Ciuvica, Sergiu Andon, Rhhhasvahhhnn Thhheodhhhreschhhu, Sorin Iliesiu si (celel)alte GUNOAIE! Va felicit, pe Dv. si pe domnul Daniel Fenechiu, ptr. PUTEREA de a-i SUPORTA si aduce cu picioarele pe pamant, pe cei de-alaturi, de la masa din studio, adica pe caricaturile umane Palada si comicul de obor Oreste T.... Cu stima, va doresc aceeasi putere de a lupta ptr. ADEVAR si ECHILIBRU.: MULT SUCCES, in continuare!