Ondine Ghergut, al doilea jurnalist concediat de la Romania libera, dupa Malin Bot

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 24 februarie 2017, 8:44 Economie | Media & Publicitate

Ondine Ghergut, senior editor la Romania libera, anunta, pe pagina sa de Facebook, ca a fost concediata. Informatia vine la cateva ore dupa cea privind concedierea lui Malin Bot,  redactorul-sef al site-ului Romania libera, la sase luni de la preluarea functiei.

"Am fost anuntata joi ca dl director editorial Sabin Orcan mi-a reziliat contractul, iar motivul ar fi fost faptul ca sunt aparatoarea anticoruptiei si a DNA. Precizez ca dl Orcan nu m-a anuntat oficial ca mi-a fost intrerupta colaborarea de peste 10 ani la Romania Libera", a scris joi seara Ondine Ghergut, pe pagina sa de Facebook.

Si Malin Bot, redactorul-sef al site-ului Romania libera, a fost concediat joi, dupa sase luni de la preluarea functiei, a declarat Razvan Chiruta, redactorul-sef al ziarului, pentru agentia de presa News.ro, explicand ca deocamdata functia nu va fi ocupata de altcineva, fiind vorba despre restructurari.

Malin Bot a declarat, insa, pentru Pagina de media, ca ar fi fost concediat la cererea lui Alexander Adamescu.

"De ieri seara, nu mai sunt nici redactor-sef pe online, nici jurnalist la Romania libera, decizie impusa de Alexander Adamescu, fiul milionarului Dan Adamescu, peste capul tuturor, fara sa am o explicatie foarte clara. Singurul lucru ar fi ca am participat, duminica, la protestul de la Timisoara, unde am tinut si un discurs", a afirmat jurnalistul.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

8328 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    Printre cei mai buni ziaristi pe justitie din tara (Vineri, 24 februarie 2017, 8:54)

    dexpropriat [utilizator]

    Multumim PSd, ne indarjesti mai mult sa protestam.
    • -7 (7 voturi)    
      Atat te duce mintea? (Vineri, 24 februarie 2017, 13:22)

      UpNext [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Ca PSD a intervenit la Adamescu jr. sa-i dea afara? De-asta protestezi? Mda, e de inteles, e criza de medicamente antipsihotice....
  • +12 (20 voturi)    
    RL (Vineri, 24 februarie 2017, 9:05)

    grongobar [utilizator]

    Pacat,in felul asta se duce de rapa si RL,era un ziar pe care il citeam cu placere.Se pare ca toti patronii de mass-media vor sa fie sustinuti in lupta lor de aparrare a privilegiilor si furaciunilor.
  • +13 (19 voturi)    
    Si-a concediat si cititorii (Vineri, 24 februarie 2017, 9:06)

    Frank777 [utilizator]

    Cine face miscarile astea la RL este prost si manat doar de razbunari personale.Lumea citea RL pentru oamenii astia.Acum nu mai intereseaza.A devenit necredibila.
  • -4 (12 voturi)    
    Labe1? (Vineri, 24 februarie 2017, 9:14)

    king david hotel [utilizator]

    Nu pot sa cred ca televiziunea iubita de democrati face asa ceva!
  • +4 (14 voturi)    
    Presa romaneasca (Vineri, 24 februarie 2017, 9:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    90% aservita marilor mafioti. Oricum, jocurile manipulatorii la „publicatii” ca RL, EvZ, Cotidianul sunt evidente pentru orice individ, fie el si cu o inteligenta medie, ca si cele practicare de RTV, B1 TV sau Latrina 3 - si au un singur scop: punerea pe butuci a Justitiei si a Statului de Drept/
    • -2 (4 voturi)    
      amestec (Vineri, 24 februarie 2017, 12:57)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce faci matale amestecand alba-neagra se cheama lipsa de discernamant... cel putin...
  • +12 (14 voturi)    
    Orcane, tata ! Te vinzi al naibii de ieftin ! (Vineri, 24 februarie 2017, 10:21)

    Susufler0 [utilizator]

    Apropo, a mai ramas vreunul dintre fostii seniori editori de la Ev. Zilei si de la Romania Libera nedat afara?

    Oricum, de cand Andronic capatase calitatea de urmarit penal, incepuse sa puta teribil la EvZ.

    PS. Ondine Gherghut e de mirare ca a rezistat atat ! Dar si naivii de Mircea Marian si de Sabin Orcan, cum credeau ca vor putea scrie la ziarul lui Adamescu ?
    • +3 (3 voturi)    
      ERATA : (Vineri, 24 februarie 2017, 12:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      In loc de "Sabin Orcan", cum din eroare este scris in ultimul paragraf al comment-ului de mai sus, se va citi "Malin Bot".

      PS. Cu scuzele de rigoare !
  • +5 (7 voturi)    
    au (Vineri, 24 februarie 2017, 10:36)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    .... au devenit eroi si isi vor gasi de lucru dupa vointa si credinta lor...

    Nu?
  • -4 (12 voturi)    
    no man left behind (Vineri, 24 februarie 2017, 10:37)

    Mazeta [utilizator]

    Pe Bot, Ghergut, Marian și alți dați afară, nu-i puteți angaja la Hotnews?
    • +6 (8 voturi)    
      nu (Vineri, 24 februarie 2017, 11:07)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu pot,trebuie sa te angajeze pe tine,e nevoie mare de cineva care sa curete wc-urile.