​Revarsare de umor pe Internet dupa incidentul naval din Marea Neagra: Batalia de la Ovine / A aparut si balada Miorita, varianta marinareasca

de RH     HotNews.ro
Vineri, 28 aprilie 2017, 11:43 Economie | Media & Publicitate

Miorita marinareasca
Foto: Captura Utopiabalcanica.net
Incidentul din apropiere de Bosfor, in care o nava care transporta oi din Romania in Iordania s-a ciocnit cu o nava ruseasca de spionaj, a starnit un festival al glumelor si ironiilor pe Facebook si pe site-urile romanesti. Romanii au putut afla cum s-a incheiat "Batalia de la Ovine", au apelat din nou la mintea iscoditoare a lui Cristoiu, au scormonit in SEAP. Totul culminand cu "Miorita" rescrisa in varianta marinareasca, balada in care oita barsana il anunta pe capitanul togolean, dupa ce a "triangulat pe-o frunza de tei", ca traseul salupei rusesti "o sa se-ntrerupa fix la noi in pupa".

  • HotNews.ro va prezinta o selectie a glumelor raspandite pe Facebook si pe site-urile de umor dupa incidentul naval

Batalia de la Ovine, explicata intr-un infografic:



Discutie intre capitanul togolean si oita barsana, in Miorita marinareasca, pe Utopia Balcanica:

"(...) - Marfa animala
care stai la cala,
ce-i cu tine oare?
(...)
- Pe l-apus de soare
s-a ivit in zare
o salupa mare,
din marina rusa (...)
Si am calculat,
am triangulat
pe-o frunza de tei
ca traseul ei
o sa se-ntrerupa
fix la noi in pupa,
a dracu' salupa!"

  • Balada integrala - aici

Mintea iscoditoare a lui Ion Cristoiu, din nou la treaba:



Dilema rezolvata:



Mica publicitate:



DNA si licitatii dubioase cu oi, in SEAP:



Incident cu pufuleti pe TimesNewRoman.ro:



Marsul fortelor navale spre Marea Neagra, via Kamikaze:



Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

38786 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    io le-am zis sa se de-a la o parte, (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:26)

    mnicku [utilizator]

    da' ei nu si nu ;
    no amu intercepteaza conversatia algelor
    • +12 (26 voturi)    
      Batalia de la Ovine (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:48)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      E uimitor ca o nava a fortelor navale rusesti dotata cu ce are mai bun spionajul rusesc in materie de monitorizare activa a deplasarilor de nave "inamice" nu e capabila sa evite o "salupa cu oi".

      Varianta nivelului tehnic al navei:
      motoare slabe, manevrabilitate redusa, radar de proximitate lipsa, etc, aproape imposibil pentru o nava militara de spionaj.

      Varianta calitatii echipajului:
      neatentie la ce indica aparatele, incompetenta, o parte a echipajului in stare de ebrietate, lipsa ofiterilor la comanda, nu scrie in manual cum te aperi de oi, etc.
      E mai probabil decat nivelul tehnic f scazut, dar totusi putin credibil ca o nava militara de spionaj aflata in misiune sa aiba un echipaj atat de incompetent incat sa nu poata evita o "salupa cu oi".

      Varianta mixta, ruseasca si oficiala:
      o parte din aparate nu functiona corect, o parte din echipaj nu era la post, vremea foarte dificila, etc.

      Varianta SIE:
      Scuze Togo, nu am gasit alt pavilion. Draga Iordania, oile sunt bine si vor ajunge la timp pentru kebab.
      • +5 (11 voturi)    
        mai scumpe oile decit coaja aia de nava (Vineri, 28 aprilie 2017, 14:49)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        cum de nu functionau aparatele... pai chef stii n-avem bani de baterii si curentul e rationalizat .

        ha, ha ........ e totala cafteala de la ovine ....... daca aia e nava de spionaj, atunci e clar

        pai rusnacii nu stiu ca pe unde trec oile nici iarba nu mai ramane , acum nici un vapor

        hai ca am ris copios...
      • +2 (8 voturi)    
        off topic - pentru Animatron (Vineri, 28 aprilie 2017, 15:02)

        Remarque [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        Mi-ati lipsit. Va citeam cu mare placere comentariile de policita externa.
        Ma bucur ca ati revenit.
      • +3 (7 voturi)    
        Asta doar denota degradarea (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:53)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        in care se zbate Rusia. Uman si social, economic si tehnic is PRAF. S-au dus vremurile ursului cand jecmaneau toate tarile de sub aripa lor puturoasa.
    • -20 (34 voturi)    
      Nici vorba de accident. Atentie SIE si SRI. (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:26)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Mare atentie deoarece fara stirea conducerii Romaniei SUA isi fac de cap si comanda "accidente" cu scop de razbunare pe Rusia.

      Ciocnirea navei de spionaj ruse Liman (si scufundarea sa) cu un vas plecat din Romania este rezultatul unui complot pus la cale de Statele Unite in care tara noastra a cazut victima colaterala. Moscova se va razbuna. In urmatoarele zile un eveniment major si foarte urat, cu aspect de accident sau atentat islamist si dirijat impotriva Romaniei, va avea loc.

      SUA si Rusia se razboiesc prin intermediari si evenimente ce par accidente sau atacuri islamiste.
      • +12 (16 voturi)    
        ia-ti bah o pastila (Vineri, 28 aprilie 2017, 14:52)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        "SUA comanda accidente cu oi"
        urmeaza razboiul drobului, nu?

        amaratule...
      • +7 (7 voturi)    
        Vasul rusesc Liman a fost scufundat de SUA (Vineri, 28 aprilie 2017, 14:55)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Ce sa mai vorbim. Nava ruseasca de spionaj Liman a fost scufundata la ordinul Statelor Unite care au organizat ciocnirea sa cu un vapor plin de oi plecat din Romania.
      • +5 (9 voturi)    
        serios? (Vineri, 28 aprilie 2017, 15:43)

        DT34 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Deci, daca un TIR din Olanda cara brinza romaneasca de la Timisoara la Paris, si in Austria se ciocneste cu coloana oficiala presidentiala la Budapesta, dupa dumneata, ungurii ne fac pe noi vinovati ca e brinza romaneasca???
      • +2 (4 voturi)    
        Au pus un berbec la prova (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:54)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        si au dat gaura cu cornu' spioanei rusesti. Loool, tu chiar crezi ce spui.
      • +3 (3 voturi)    
        Baaa! (Vineri, 28 aprilie 2017, 20:25)

        valli [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Tu esti cel mai slab ca sa nu spun prost troll rus pe care l-am citit.
    • +6 (10 voturi)    
      Armament romanesc (Vineri, 28 aprilie 2017, 14:53)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Acum inteleg motivul pentru care Dragnea nu vrea sa cumpere rachete patriot de fabricatie americana...avem oi romanesti!...spaima armatelor! :)))
  • +14 (20 voturi)    
    Beeeheheeee.. Behheeeheee (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:30)

    Petre Cusuru zis si Barba Trista [utilizator]

    Usor, usor.. ca i-a crescut tensiunea lu' Taica Phutin. Beeeheheeee.. Behheeeheee
  • +11 (23 voturi)    
    Nu stiu cat de iscoditoare (Vineri, 28 aprilie 2017, 12:30)

    Rescator [utilizator]

    este mintea Piticului Atomic numit Cristoiu ,dar ,este sigur ca individul este un agent de influenta sovietic,
    sufocat de nostalgie dupa vremurile "bune".
  • +7 (19 voturi)    
    Articol forte de export (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:05)

    Koczka [utilizator]

    Cel mai trist este faptul ca in secolul 21 Romania este 'tare' pe segmentul exportului de animale vii ( oi, bovine ) si ceea ce este si mai trist catre tari din Orientul Apropiat ( unde pe vremuri construiam hidrocentrale, fabrici d eciment, construiam retele de alimentare cu energie electrica ), etc. Progresam, progresam ...
    • +9 (17 voturi)    
      Progresam: (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:33)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      pe vremuri, construiam in Orientul Apropiat hidrocentrale,fabrici de ciment, rafinarii, drumuri, retele electrice etc. Astazi 4 milioane de romani fac acelasi lucru dar in Occident, gratie politicienilor nostri care n-au nevoie de ei,doar de fondurile europene...
    • +2 (18 voturi)    
      ca in sec XVI!! (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:38)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      mancare si lemn! Super, suntem tari!!
      • +4 (6 voturi)    
        DA' TU CE MM EXPORTI? (Vineri, 28 aprilie 2017, 17:21)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Tot maninci mananci masline de oaie cu polonicu...
    • +6 (8 voturi)    
      suntem slabi.... (Vineri, 28 aprilie 2017, 16:11)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      sa vezi Australia ce exporturi de vite si de minereu are....
      • +6 (6 voturi)    
        Da, (Vineri, 28 aprilie 2017, 20:27)

        Geo.B [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        or avea, dar daca nu scufunda o nava ruseasca de spionaj cu carobotul de vite, tot degeaba :D
    • +5 (5 voturi)    
      e bine (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:06)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Koczka

      Dupa palitura de stat o ducem inca foarte bine !
    • +5 (5 voturi)    
      mai bine oi in Orientul Mijlociu (Vineri, 28 aprilie 2017, 20:07)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      decat grau in Egipt. (da si asta exportam).
      Are valoare adaugata mai mare.
    • +4 (4 voturi)    
      construiam, construiam (Vineri, 28 aprilie 2017, 22:24)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Si ne luam banii in mileniul 3
      Ma intreb de ce nu construiam in Germania? macar aia de Est?
  • +8 (14 voturi)    
    In sfarsit au ales corect, s-au pozitionat (Vineri, 28 aprilie 2017, 13:57)

    Susufler0 [utilizator]

    de partea binelui ! :))

    Dupa rusinea pe care ne-au produs-o cand cu fuga lui Abu Hasan, ala, in sfarsit, odata debarcat Coldea, oitele noastre barsane si-au spalat pacatele si, actionand ca adevarata avangarda a intelligence-ului autohton, au scris o pagina de glorie a istoriei maritime romanesti. :))

    PS. Va multumim, tovarase Hellvig, pardon, d-le Silviu Predoiu ! ;))
  • +4 (6 voturi)    
    in soviet union (Vineri, 28 aprilie 2017, 22:29)

    _tudor_ [utilizator]

    in soviet union sheep sink ship,