CNA a respins cererea de licenta pentru televiziunea RTR Iasi, ce a ridicat suspiciuni de legaturi cu propaganda de stat rusa

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 10 octombrie 2017, 15:12 Economie | Media & Publicitate

CNA a respins, marti, o cerere a companiei Telecontent Production din Iasi pentru postul iesean RTR, dupa ce, in august, amanase o decizie in acest sens, dupa cum au spus pentru HotNews.ro reprezentanti ai forului audiovizual. Acum doua luni, Forbes scria ca aceasta companie era detinuta de TV Content SRL din Chisinau, ce transmite programele televiziunii de stat rusesti Rossiya 1. Situatia RTR a ridicat suspiciuni legate de o posibila tentativa de intrare a propagandei rusesti in audiovizualul romanesc, via Iasi.

Potrivit reprezentantilor contactati de HotNews.ro, niciun membru CNA nu a fost de acord cu acordarea licentei solicitate de Telecontent Production SRL pentru postul RTR Iasi.

Pentru licenta RTR, Telecontent s-a prezentat, initial, in fata CNA in luna august, dar forul a amanat o decizie in acest sens. Atunci, Forbes scria ca firma ieseana care sustine proiectul RTR e detinuta de TV Content SRL din Chisinau. Aceasta este detinuta, la randul sau, de Evghenii Sergheev si Victor Stetco (50% fiecare) si opereaza, in Republica Moldova, postul RTR Moldova, ce retransmite programele televiziunii de stat rusesti Rossiya 1.

Conform documentelor depuse la CNA si declaratiilor facute de reprezentantii sai in fata acestei institutii, RTR ar fi urmat sa fie o televiziune generalista, cu filme si seriale romanesti si buletine de stiri si cu o orientare spre publicul feminin, dupa cum nota Forbes in august. La insistentele membrilor CNA, o reprezentanta a Telecontent a spus, la sedinta de atunci, ca filmele ce urmau sa fie difuzate erau realizate de producatori ucraineni si rusi si ca erau vizate formate din Republica Moldova, iar intentia era ca postul sa fie "apolitic".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2486 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    RIP RT ! Condoleante Mazeta ! (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:30)

    un domn [utilizator]

    lasa, in MIleniul Urmator POATE, nu acesta ! spune I Cracanatului ca NUMAI dupa ce mor INCLUSIV copii copiilor Decretei sa incepeti s ava ganditi sa aplicati again !
    • -11 (19 voturi)    
      incearca sa fii mai clar (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:45)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si sa folosesti limba romana mai bine. In rest, sanatate!
      • +10 (16 voturi)    
        cu drag (Marţi, 10 octombrie 2017, 17:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        iti voi umple frigiderul de carne !
        • -12 (14 voturi)    
          bravo! (Marţi, 10 octombrie 2017, 17:31)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          chiar nu poti mai mult.
          • +9 (13 voturi)    
            dupa ce se umple frigiderul (Marţi, 10 octombrie 2017, 17:55)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            merita sa te apuci sa mananci, timp in care ia o pauza pe Hotnews !
  • +27 (27 voturi)    
    a (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:40)

    adrian67 [utilizator]

    Pai nu avem RTV ?
  • -19 (27 voturi)    
    Serios? Asta-i singura baza? (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:12)

    newlook [utilizator]

    Serios? Asta-i singura baza? "... o reprezentanta a Telecontent a spus..."

    Macar Ceausescu, cand cenzura, o dadea cu "capitalismul putred". Astia nici nu se mai obosesc sa gaseasca un motiv plauzibil...sau macar ideologic.
    • +17 (19 voturi)    
      ce motiv a avut Cracanatul sa il interzica (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      pe Shorosh ? flatulatiile lui Shorosh sunt cu un continut mare de sarin sau dioxina ?
    • +18 (20 voturi)    
      ??? (Marţi, 10 octombrie 2017, 17:04)

      randon [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ce conteaza care e motivul? sunteti rusi, e suficient! nu-ti convine? du-te la cedo si depune plangere! aaaa, stai, ca rusii nu recunosc jurisdictia cedo... asta e, o luati in mana! :)
      • +14 (18 voturi)    
        URSS Incalca Suvernitatea Ucrainei (Marţi, 10 octombrie 2017, 17:26)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui randon

        Drept International pentru URSS nu exista..CEDO este un Moft pentru Kremlin, practice s ane intrebam de ce UE nu primeste URSS ? Daia !
      • -7 (9 voturi)    
        Ai grija ce-ti doresti (Marţi, 10 octombrie 2017, 19:53)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui randon

        Nu sunt rus, vad ca te roade grija asta.

        Dar stiu un lucru: o tara mica fara putere militara sau de alta natura trebuie sa se mentina in zona principiilor. Altfel, vei fi in permanenta victima celor mari si nici macar nu vei putea invoca rautatea celor mari.

        Probabil ca tie ti se pare ok si admiri comportamentul tip Gestapo, atata timp cat se aplica altora...dar, asa cum arata istoria, mai degraba mai devreme decat mai tarziu, tipul asta de admiratori de Gestapo ajung victimele sistemului.
        Si atunci, aceste victime se intorc la principii...dar prea tarziu.

        Ai grija ce-ti doresti !
        • +6 (8 voturi)    
          ehh (Marţi, 10 octombrie 2017, 23:08)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Nu mai fi si tu asa sensibil, nu pune totul la suflet. Ai ajuns sa ai un ton sagalnic amenintator.
          Te comporti ca un rus beat. Aveti un inceput greu de toamna, dar nu trebuie sa dezarmezi. ]
          Ce-i cu atitudinea asta de om simplu ratacit in imensitatea Siberiei? Si nu mai ineca totul in vodca, nu o sa te ajute. Capul sus, sigur ca nu esti rus. Nici tu si nici restul. Sunt doar astia baieti rai si va necajesc pentru ca aveti mereu dreptate. Pupa-l pe vladyk.
      • -6 (8 voturi)    
        Ai grija ce-ti doresti ! (Marţi, 10 octombrie 2017, 21:46)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui randon

        Nu sunt rus, vad ca te roade grija asta.

        Dar stiu un lucru: o tara mica, fara putere militara sau de alta natura, trebuie sa se mentina in zona principiilor. Altfel, vei fi in permanenta victima celor mari si nici macar nu vei putea invoca rautatea acestora.

        Probabil ca tie ti se pare ok si admiri comportamentul tip Gestapo, atata timp cat se aplica altora...dar, asa cum arata istoria, mai degraba mai devreme decat mai tarziu, tipul asta de oameni, admiratorii de Gestapo ajung victimele sistemului.
        Si atunci, aceste victime se intorc la principii...dar prea tarziu.

        Ai grija ce-ti doresti !
        • +7 (7 voturi)    
          ehh (Marţi, 10 octombrie 2017, 23:09)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Nu mai fi si tu asa sensibil, niuloq, nu pune totul la suflet. Ai ajuns sa ai un ton sagalnic amenintator.
          Te comporti ca un rus beat. Aveti un inceput greu de toamna, dar nu trebuie sa dezarmezi. ]
          Ce-i cu atitudinea asta de om simplu ratacit in imensitatea Siberiei? Si nu mai ineca totul in vodca, nu o sa te ajute. Capul sus, sigur ca nu esti rus. Nici tu si nici restul. Sunt doar astia baieti rai si va necajesc pentru ca aveti mereu dreptate. Pupa-l pe vladyk.
        • +2 (6 voturi)    
          tara mica si principii (Miercuri, 11 octombrie 2017, 9:32)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          gen Israel, Norvegia, Olanda, Elvetia, Grecia... Toate sunt "victime" nu?. Niciuna nu are nici suprafata nici populatia Romaniei.
          N-avem putere militara pentru ca personaje cu aceleasi "principii" si obiective ca tine sunt sus puse prin structuri de conducere si nimeni nu i-a executat in 27 de ani.
          Eu sunt tanar asa ca voi apuca sa le vad sfarsitul natural daca nu altfel, deci cateva momente de fericire in viata le am garantate.
          sper ca primul sa vina cat mai curand cu komrad ilici.
    • +8 (8 voturi)    
      Daca ai fi din Iasi ai sti (Marţi, 10 octombrie 2017, 19:17)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Asa ca stfu, eu vreau sa ma plimb pe Copou fara sa simt duhoare de mujic bahlit.
  • +16 (16 voturi)    
    ! (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:25)

    tudorr [utilizator]

    Sa nu afle dracnea ca intra in ei imediat! Acusi il suna de la Moscova sa-l certe!
  • +16 (20 voturi)    
    nici vorba de asa ceva (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:27)

    Ingwar [utilizator]

    tre sa fii orb sau prost de tot ca sa piermiti ca orice televiziune cu radacini rusesti sa intre pe piata Romaniei. Ro este stat NATO care cheltue 2% din PIB pentru aparare si nu se poate ca arma informationala a rusiei sa aduca daune. rusia inca nu a trimis nici un tanc spre NATO si Europa insa propaganda rusa deja a spalat creerii a milioane de oameni.
    daca kgb-istul de patriarh rus pe nume kiril va vizita Ro atunci asta va fi o lovitura puternica asupra securitatii informationale a tarii si inca o victorie a propagandei ruse, nu inteleg la ce se gindeste BOR cind il invita ? dar am si un raspuns: din pacate BOR este o organizatie care face bani si slujeste politicului, pentru BOR este esential ca in tara sa fie multa lume prostita care nu cred in legi si constitutie dar crede in "darul ceresc" adus anume de "armata in sutane"(de ce sa ceri drumuri, servici, prosperitate de la stat daca este BOR, intermediarul de la Dumnezeu). oare BOR este dusmanul Romaniei destepte si prospere ?
  • +10 (12 voturi)    
    nici vorba (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:51)

    Ingwar [utilizator]

    tre sa fii orb ca sa permiti ca orice televiziune cu radacini rusesti sa intre pe piata Romaniei. Ro este stat NATO care cheltue 2% din PIB pentru aparare si nu se poate ca arma informationala a rusiei sa aduca daune. rusia inca nu a trimis nici un tanc spre NATO si Europa insa propaganda rusa deja a spalat creerii a milioane de oameni.
  • +15 (15 voturi)    
    Iată o știre pozitivă (Marţi, 10 octombrie 2017, 17:30)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Bravo. Dar ce facem cu posturile autohtone (antene,reteveu) care fac cam aceeași treabă ca RT ?
    • -16 (16 voturi)    
      ai incercat sa schimbi canalul? (Marţi, 10 octombrie 2017, 18:00)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

      sau sa inchizi TVul?
      • +6 (8 voturi)    
        Asta e blasfemie la MosCow (Marţi, 10 octombrie 2017, 19:35)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        In mod evident ai atitudine de troll
      • +6 (8 voturi)    
        Ce va mai "deghizati" (Marţi, 10 octombrie 2017, 21:49)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        in blana de oaie...Ce de gandire democratica ... se vede treaba ca jupanii de gubernie au fost scoliti prin vest si apoi s-au intors sa va educe pe voi mujicii de rand
      • 0 (2 voturi)    
        de fapt (Miercuri, 11 octombrie 2017, 15:04)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        raspunsul asta a fost chiar reusit. odata la cateva sute, ii iese si o replica buna.