Ratingurile lunii ianuarie: GfK salta posturile mici

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2008, 9:43 Economie | Media & Publicitate

Pro TV a fost cel mai urmarit post de televiziune in luna ianuarie a.c., urmat de Antena 1 si Acasa TV, potrivit datelor noului masurator de audiente, GfK, prelucrate de Realitatea TV, care isi reclama locul 4 in topul audientelor. Postul public de televiziune ocupa locul al cincilea in acelasi clasament, urmat de Prima TV, OTV si Antena 3.

Este vorba despre audientele medii pe intreaga zi, la nivel urban. Cifrele au fost puse in ordine de Iulian Comanescu pe blogul sau, dupa cum urmeaza:

1. Pro TV - 348.000
2. Antena 1 - 219.000
3. Acasă TV - 179.000
4. Realitatea TV - 129.000
5. TVR1 - 126.000
6. Prima TV - 110.000
7. OTV - 80.000
8. Antena 3 - 74.000
9. TVR 2 - 68.000
10. National TV - 58.000
11. B1 TV - 37.000

Comanescu subliniaza ca "GfK aduce ratinguri mai mari la televiziunile mici. De remarcat Realitatea TV, care bate TVR 1, iar OTV nu se mai situeaza peste Prima si Realitatea, ca intr-una din lunile trecute, dar a inceput sa conteze".

UPDATE: La randul sau, Kanal D afirma, intr-un comunicat remis HotNews.ro, ca in functie de numarul de telespectatori inregistrati in medie pe minut in mediul urban, cu varste intre 18-49 de ani, acest post se claseaza pe locul cinci in randul televiziunilor romanesti, in luna ianuarie.

Potrivit datelor GfK prelucrate de postul detinut de grupul turc Dogan, dupa criteriile mentionate mai sus primul loc este ocupat de Pro TV (174.000 telespectatori/minut), urmat de Antena 1 (89.000), Acasa (76.000) si Prima TV (53.000) . Pe locul cinci se afla Kanal D (46.000), urmat de TVR1 (39.000), Realitatea TV (35.000), National TV (25.000), OTV (23.000) si TVR 2 (21.000).

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1898 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    LoL (Luni, 4 februarie 2008, 11:11)

    Adrian [anonim]

    gFK a reinceput lucrul ? Stiam ca a castigat un contract gros de tot pentru masuratori, da rmai stiu si ca in sediul lor de pe Calea Mosilor in spatele BancPost sufla vantul, saptamana trecuta era usa deschisa si se putea vedea limpede ca nu era nimic amenajat. Eram curios totusi cum isi desfasoara ei activitatea si unde centralizeaza aceste masuratori.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Luni, 4 februarie 2008, 12:36)

      Someone [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Mai informeaza-te, GFK are sediul in Pipera....:)
    • 0 (0 voturi)    
      e o conspiratie :))) (Luni, 4 februarie 2008, 12:40)

      gasca [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      pentru curiosi, sediul gfk e in pipera, de vreo doi ani si...
      vechea locatie e doar asa, o diversiune :)))
    • 0 (0 voturi)    
      sediu nou (Luni, 4 februarie 2008, 12:42)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Tin sa te anunt ca firma noastra s-a marit, am evoluta foarte mult si de aceea ne-am mutat sediul in Pipera, un sediul mult mai mare si mai bine dotat. suntem o firma mare, o echipa puternica, de aceea am reusit sa castigam si acest mare contract.
    • 0 (0 voturi)    
      informeaza-te (Luni, 4 februarie 2008, 12:43)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Buna Adrian! Inainte de a face comentarii ar trebui sa te informezi mai bine ca sediul Gfk este localizat de aproape 3 ani in cu totul alta parte a Bucurestiului, vechiul sediu fiind de atunci neutilizat. Ar trebui sa accesezi site-ul Gfk ca sa afli informatii proaspete:)
      www.gfk-ro.com
    • 0 (0 voturi)    
      pentru rautaciosi (Luni, 4 februarie 2008, 12:44)

      Mirela [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      noua adresa gfk

      http://www.gfk-ro.com/new/
    • 0 (0 voturi)    
      sediu nou (Luni, 4 februarie 2008, 12:48)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Tin sa te anunt ca firma noastra s-a marit, am evoluta foarte mult si de aceea ne-am mutat sediul in Pipera, un sediul mult mai mare si mai bine dotat. suntem o firma mare, o echipa puternica, de aceea am reusit sa castigam si acest mare contract.
    • 0 (0 voturi)    
      informeaza-te (Luni, 4 februarie 2008, 12:49)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Buna Adrian! Inainte de a face comentarii ar trebui sa te informezi mai bine ca sediul Gfk este localizat de aproape 3 ani in cu totul alta parte a Bucurestiului, vechiul sediu fiind de atunci neutilizat. Ar trebui sa accesezi site-ul Gfk ca sa afli informatii proaspete:)
      www.gfk-ro.com
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 4 februarie 2008, 11:24)

    Stefan [anonim]

    Cred ca e dezamagit Senzationescu. :))
  • 0 (0 voturi)    
    pentru rautaciosi (Luni, 4 februarie 2008, 12:37)

    LOL [anonim]

    check this, si nu mai vorbi prostii!!
    ca sa vezi ce adresa are gfk-ul..
    http://www.gfk-ro.com/new/
  • 0 (0 voturi)    
    Sediul GfK Romania (Luni, 4 februarie 2008, 12:39)

    tehnic [anonim]

    Sediul lor este pe strada Fabrica de Glucoza, nr.5
    Site-ul este http://www.gfk-ro.com/new/
    Si nu bate deloc vantul pe la ei:)
  • 0 (0 voturi)    
    Sediu GFK (Luni, 4 februarie 2008, 12:40)

    Cristina [anonim]

    Draga Adrian
    Se pare ca ai ramas in urma cu informatiile, si cu toate astea iti permiti sa dai-ti dai cu parerea intr-o maniera destul de ironica. Sediul GFk nu e in Calea Mosilor ci undeva in Pipera, loc in care se desfasoara si masurarea audientei.
    • 0 (0 voturi)    
      n-aveti treaba? (Luni, 4 februarie 2008, 13:18)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      Fratilor.. mergeti sa le puneti o bomba? Daca nu.. atunci ce-i asa important sa stiti unde au sediu?
  • 0 (0 voturi)    
    GFK (Luni, 4 februarie 2008, 13:41)

    Silviu [anonim]

    Ia uite cum sar angajatii gfk sa dea informatii corecte. Au timp, acum ca au terminat de interpretat datele de audienta. Luna viitoare va aparea alt studiu cu un clasament diferit, in functie de cine il comanda.
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Luni, 4 februarie 2008, 14:30)

      gasca [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      silviu, esti tare...vad ca citesti cu atentie articolele in subsolul carora comentezi.
      uite ce scrie acolo: "...potrivit datelor noului masurator de audiente, GfK, prelucrate de Realitatea TV"
      adica gfk e furnizor de date, nu interpreteaza nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    sa ne informam din auzite? (Luni, 4 februarie 2008, 15:44)

    informatorul [anonim]

    ma gandeam ca daca tot apar cifre din auzite poate apar si pe siteul asta frumos, din sediul ala mare si atent comunicat in tzaspe comentarii la stirea de mai sus...
    frumos site n-am ce zice... bine ca stim unde isi au sediul.... bine ca ne intereseaza unde au sediul... poate aflam si ce mananca la pranz.... daca mai au hartie la toaleta... oricum.... la cate commenturi au avut tinerii angajati putem observa linistiti ca au si internet... probabil si lumina....apa calda si altele....
    deci... ca sa revenim la subiect... sunt cifrele bune ori ba?....un comunicat oficial ceva?.... macar adresele de mess ale fetelor cu poza pe site ... ha ha
    • 0 (0 voturi)    
      lalala (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:56)

      Lee [anonim] i-a raspuns lui informatorul

      mda, adrian, GfK este cel mai mare institut de cercetare de piata din Romania, stii tu ce e ala institut de cercetare ?, mocofane.

      informatorule, hartia igienica se schimba in fiecare zi, cred ca angajatii GfK facem kk mult.
      este hartie cu diferite arome, ne dam seama dupa culori ca are diferite arome.avem si apa calda si curent, tu folosesti un generator in camp presupun si nici nu te poti bucura de hartie igienica cu arome...coceanu rulz :)

      silviule, taci, ca esti varza.


      acest post are rol de atac nefondat si fara rost, urmare a frustrarilor produse de lipsa hartiei roza care induce o aroma de capsuni.
    • 0 (0 voturi)    
      lalala (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:58)

      Lee [anonim] i-a raspuns lui informatorul

      mda, adrian, GfK este cel mai mare institut de cercetare de piata din Romania, stii tu ce e ala institut de cercetare ?, mocofane.

      informatorule, hartia igienica se schimba in fiecare zi, cred ca angajatii GfK facem kk mult.
      este hartie cu diferite arome, ne dam seama dupa culori ca are diferite arome.avem si apa calda si curent, tu folosesti un generator in camp presupun si nici nu te poti bucura de hartie igienica cu arome...coceanu rulz :)

      silviule, taci, ca esti varza.


      acest post are rol de atac nefondat si fara rost, urmare a frustrarilor produse de lipsa hartiei roza care induce o aroma de capsuni.
  • 0 (0 voturi)    
    ba (Miercuri, 13 februarie 2008, 14:54)

    Lee [anonim]

    mda, adrian, GfK este cel mai mare institut de cercetare de piata din Romania, stii tu ce e ala institut de cercetare ?, mocofane.

    informatorule, hartia igienica se schimba in fiecare zi, cred ca angajatii GfK facem kk mult.
    este hartie cu diferite arome, ne dam seama dupa culori ca are diferite arome.avem si apa calda si curent, tu folosesti un generator in camp presupun si nici nu te poti bucura de hartie igienica cu arome...coceanu rulz :)

    silviule, taci, ca esti varza.


    acest post are rol de atac nefondat si fara rost, urmare a frustrarilor produse de lipsa hartiei roza care induce o aroma de capsuni.
  • 0 (0 voturi)    
    banere (Miercuri, 13 februarie 2008, 16:54)

    sef [anonim]

    vor fi date jos de la vechiul sediu