Senat - Reclamele la tigari, interzise in presa scrisa, cinematografe si in mijloacele de transport in comun

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 15 aprilie 2008, 14:26 Economie | Media & Publicitate

Senatul a adoptat, astazi, ordonanta de Guvern prin care se interzice publicitatea la produsele din tutun in presa scrisa, in salile de spectacol, in cinematografe si pe panourile publicitare, dar si in mijloacele de transport in comun. Ordonanta interzice si distribuirea gratuita a produselor din tutun tinerilor cu varsta sub 18 ani si sponsorizarea, de catre firmele producatoare de tigari, a evenimentelor dedicate minorilor, anunta NewsIn.

Ordonanta interzice si publicitatea la produsele din tutun prin folosirea marcilor acestora pe alte produse decat cele de tutun sau pe servicii care nu au legatura cu comertul cu produse de tutun, cu exceptia produselor necesare fumatului, precum brichete, scrumiere ori chibrituri.

In plus, este interzisa publicitatea prin vanzarea sau oferirea gratuita de produse alimentare sau jucarii fabricate cu intentia evidenta de a da produsului ori ambalajului sau asemanarea cu un produs din tutun. De asemenea, este interzisa publicitatea la produsele de tutun prin crearea, comercializarea sau oferirea gratuita de jocuri sau jucarii care promoveaza fumatul, precum si prin folosirea marcilor sau a unor mesaje care promoveaza fumatul, inscriptionate pe partea exterioara a oricarui mijloc de transport, precum si pe partea interioara si exterioara in cazul mijloacelor de transport in comun.

Pe de alta parte, publicitatea la produsele din tutun este permisa numai in publicatiile destinate in mod exclusiv profesionistilor in comertul in domeniu si in publicatiile care nu au fost editatate ori tiparite in Romania sau intr-un stat membru UE si nici nu sunt destinate in principal pietei romanesti sau celei comunitare.

Potrivit legii, incalcarea acestor prevederi se sanctioneaza cu amenda contraventionala de la 10.000 lei la 50.000 de lei.

Ordonanta trebuie sa treaca si de Camera Deputatilor.























1914 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    iupiiii (Marţi, 15 aprilie 2008, 15:12)

    bedeu [anonim]

    si in curand sa fie interzis si fumatul in spatiile publice: strada, scara, lift
  • 0 (0 voturi)    
    macar de s-ar tine cont de legile astea (Marţi, 15 aprilie 2008, 15:23)

    eu [anonim]

    cand doctorii fumeaza langa pacienti la terapie intensiva (sp. pantelimon, ginecologie) ce pretentii sa mai ai?
  • +1 (1 vot)    
    la asa.... (Marţi, 15 aprilie 2008, 15:46)

    nelloti [anonim]

    ....Parlament, asa nebuni. De ce bolnavilor psihici nu le este interzis accesul la tribuna Parlamentului??? Oare ddezaxatii, hotii, nenorocitii care fura si voteaza legi in beneficiul lor, nu sunt nocivi? Acestia nu polueaza tot ce ating ei? Ore datorita acestor nenorociti nu sufera milioane de oameni????
    • -1 (1 vot)    
      fumator frustrat (Marţi, 15 aprilie 2008, 16:05)

      dani [anonim] i-a raspuns lui nelloti

      probleme cu chestia asta?era vorba de reclama la tigari si fumatori.sa stii ca nu are nimeni treaba cu tine daca bagi cancer in tine , dar nu amesteca mere cu pere.o sa vina vremea cand nu o sa mai fumati in restaurante , langa cei care mananca, si tot asa .vreti sa fumati foarte bine afara in fata barului cum este in italia , germania .afara in fata barului indiferent de anotimp! i wish you a succesful operation for loading cancer !!!
  • -1 (1 vot)    
    interzis (Marţi, 15 aprilie 2008, 15:55)

    claudiu [anonim]

    Am fost de curand in UK si am fost surprins sa aflu ca in baruri si restaurante fumatul este interzis. Cine vroia sa fumeze trebuia sa mearga afara. Ar trebui luata masura asta si in Romania, pt ca stai un minut intr-un bar si toate hainele iti miros a fum, pana la chiloti.
  • 0 (0 voturi)    
    Interzis? (Marţi, 15 aprilie 2008, 16:14)

    Stoewer [anonim]

    Chiar si acolo unde deja in Romania este interzis, se ignora. In liftul blocului unde locuiesc se fumeaza, desi e interzis (nu mai rabda 20 de secunde pana iese afara...). Si cei care fac asta sunt in general studentii care au locuinte inchiriate. Degeaba le spui, vorbesti la pereti. Viitorul tarii? In localuri identic, se fumeaza din greu la mesele pentru nefumatori.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum vine asta? (Marţi, 15 aprilie 2008, 16:58)

      dl K [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      CITAT:"Ordonanta interzice si distribuirea gratuita a tigarilor tinerilor cu varsta sub 18 ani "

      Adica, daca tinerii sub 18 ani au tigari, este interzis sa le distribuie gratuit. Doar pe bani mai pot da o tigara la un tovaras. :))
  • +2 (2 voturi)    
    si ce e nou?! (Marţi, 15 aprilie 2008, 16:30)

    odranoel [utilizator]

    din ce citesc aici cam toate masurile erau deja in vigoare, de exemplu "distribuirea gratuita a produselor din tutun tinerilor cu varsta sub 18 ani" - scrie si pe pachete! ce nu inteleg din acest comunicat NewsIn luat mot a mot e CARE E MIZA? aici intervine "talentul" jurnalistului, domnisoara/doamna Alina Neagu: sa scoata in evidenta marea noutate a acestui nou (?!) act normativ. din articol nu am inteles nimic.
    iar presa scrisa se poate tipari in republica moldova, cu adresabilitate "directa" moldovenilor si exporta in Romania... cu reclame la tutun! s-ar putea sa renteze!
    cat despre comentariile anterioare: sunt fumator, dar sunt total de acord cu limitarea fumatului intr-o gramada de spatii publice. cu ce nu sunt de acord este aceasta politica sistematica de ostracizare a fumatorilor. in fond, si noi suntem oameni, nu?! iar pentru cei care vin cu exemple londoneze, mai plimbati-va si prin alte parti: in spania, portugalia, franta si chiar in belgia se poate fuma intr-o gramada de locuri si se semnaleaza de la intrare acest lucru! ca si in unele pub-uri londoneze. regula e: daca se serveste mancare, nu se fumeaza! mi se pare absolut corect!
    hai sa nu fim de fiecare data mai "europeni" decat e nevoie si sa aratam cat de drastic reactionam noi la marile initiative ale UE! in fond, multe tari europene sunt flexibile cu aceste reglementari si au niste reguli realizabile in acest sens.
    • -1 (1 vot)    
      în Anglia (Marţi, 15 aprilie 2008, 17:11)

      Ionaşcu [anonim] i-a raspuns lui odranoel

      Nu-i chiar aşa: acum, în Anglia, e interzis fumatul înăuntru, pauză: nu există excepţii. Partea cu

      Dacă te prinde, primeşti o amendă mare, iar patronul localului primeşte o amendă şi mai mare, aşa că sigur nu te vor lăsa să fumezi.

      în ultimii doi ani, multe ţări europene au interzis fumatul în baruri/puburi/restaurante, inclusiv Franţa, ţările Scandinave, unele regiuni din Germania, Italia, etc.
      • +2 (2 voturi)    
        nu te contrazic, dar... (Marţi, 15 aprilie 2008, 20:49)

        odranoel [utilizator] i-a raspuns lui Ionaşcu

        in franta am fumat in mai multe baruri in septembrie si in octombrie 2007, in germania in decembrie si in spania in ianuarie, anul asta. in anglia nu am fost inca, dar la ce preturi au aia la tigari... cred ca macar si la misto amenajeaza locuri pt fumatori :) iar in italia, din cate stiu, e interzis doar in restaurante.
        problema mea e ca, la cum am vazut eu ca reactioneaza autoritatile romane la astfel de initiative europene, as putea fi amendat in curand ca fumez si pe strada!