Cornel Nistorescu, pentru Pagina de Media: Jurnalistica a ajuns o profesie facuta pe mobil

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2009, 13:23 Economie | Media & Publicitate

Intalnirea jurnalistului roman "cu netul n-a fost una lucida, profesionala si echilibrata", sustine Cornel Nistorescu in prima parte a unui video-interviu acordat jurnalistului Petrisor Obae si publicat pe Pagina de Media. In acelasi interviu, Nistorescu vorbeste si despre accidentul in care a fost implicat recent, spunand ca stirea "trebuia data. Nu poti sa eviti asa ceva". Tot el afirma, insa, despre cum au reflectat unele ziare acest accident: "Mi-au platit-o! (...) Unii au exagerat, altii nu au exagerat".

Ce afirma, intre altele, Cornel Nistorescu in interviul acordat Paginii de media:

  • "Din 2004 jurnalistul, dupa parerea mea, s-a refugiat pe net"
  • "Intalnirea cu netul n-a fost una lucida, profesionala si echilibrata"
  • Acum se practica un jurnalism "scaldat". "Toata lumea da vina pe net. Nu e adevarat. Nu e netul de vina. Cretinismele, si pe hartie si pe net, sunt egale, au aceeasi valoare"
  • Ziarele au parte de "schimbari de public inadmisibile. Sa nu credeti ca New York Times sau Washington Post sau alte ziare serioase franceze sau engleze schimba publicul asa. Se schimba patronul, se schimba redactorul-sef si acum un an Le Monde era serios si il facem bulevardier, ii mai marim formatul, peste alti doi ani ii mai dam si ceva gagici colorate. Asta nu se poate"
  • "Cristian Tudor Popescu e un om cu un verb sclipitor. Cred ca e penita cea mai acida si mai expresiva a perioadei de tranzitie, dar este un om care a ratat doua ziare"
  • "Presa are prea multi comentatori si prea putini jurnalisti"
  • Despre accidentul in care a fost implicat: "A fost un moment extrem de nefericit si de dureros pentru mine"; despre accident, ca stire de presa: "Trebuia data. Nu poti sa eviti asa ceva"; despre faptul ca unele ziare au condamnat cele intamplate: "Mi-au platit-o! Trebuia sa ma astept. Ma asteptam. Ma astept intotdeauna. Unii au exagerat, altii nu au exagerat."

Vezi interviul integral pe Pagina de media


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

994 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Nistorescu (Luni, 9 februarie 2009, 13:55)

    Peter badesco [anonim]

    1) Jurnalistica,..? pe mobil,..? jurnalistica,..? ce inseamna jurnalistica,..?
    Dar justitia ,..? cum se comporta cu cei care conduc iresponsabil,..?
    2) "Cristian Tudor Popescu e un om cu un verb sclipitor, dar este un om care a ratat doua ziare" si,...patru neveste.
    3) Plimba ursul.
  • +4 (4 voturi)    
    Serios? (Luni, 9 februarie 2009, 14:15)

    Budd [anonim]

    Tare faza cu "mi-au platit-o!" Pai problema este ca el inca nu a platit pentru accident si probabil ca nici nu o va face. Deh,persoana publica...
    • -3 (3 voturi)    
      pt. ce sa plateasca? (Luni, 9 februarie 2009, 15:47)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Budd

      pt ca un golan cu motocicleta a intrat in mare viteza in masina lui? tanarul ala cretin era cu hormonii fierband, fiindca pitzi era in spatele lui, si cauta s-o ude bine inainte de contact! am citit niste marturii scrise pe forum chiar a doua zi, ala mergea ca un turbat cu motocicleta, deci daca nu se lovea de Nistorescu se lovea de altcineva, poate chiar un pieton nevinovat! ia nu-i mai plangeti pe toti retardatii agresivi! asemenea specimene pe 2 (sau 4) roti nu merita mila ci condamnare! m-am saturat de tineri in cautare de adrenalina, care-mi strica linistea noptilor si confortul zilei! cand crapa cate unul beau in cinstea celui care l-a dus bu (chiar daca e un copac!)
      • 0 (0 voturi)    
        Stai linistit (Luni, 9 februarie 2009, 19:36)

        Budd [anonim] i-a raspuns lui srpc

        Ma referam doar sa plateasca legal. "Tanarul ala cretin" mergea regulamentar cu fabuloasa viteza de 40 kmph. Din pacate nu avea de unde sa stie ca se poate intoarce o masina si pe scuar chiar pe trecerea de pietoni.
        Nici macar carnetul nu i s-a ridicat.
        Da,si eu m-am saturat de "tineri in cautare de adrenalina" dar numai pe strazi.Ce fac "tinerii" in privat nu ma intereseaza.
  • +4 (6 voturi)    
    asta-i stire? (Luni, 9 februarie 2009, 14:17)

    major_ballsack [utilizator]

    Un batranel fumat, acrit, marlan, irelevant, cu o singura idee stupida, dar fixa - sunt de vina Basescu si PDL-ul.

    Nu merita o discutie pe hotnews!
  • +2 (4 voturi)    
    ce-i cu articolul asta? (Luni, 9 februarie 2009, 14:26)

    ce-i cu asta? [anonim]

    Am citit articolul asta doar ca sa comentez!! Vreti sa vedeti cat mai reactioneaza romanul la mizeria din jurul lui? Testati rabdarea oamenilor cu asemenea articole de prost gust?
    Cine il mai baga in seama pe acest om?
    Cum mai aveti tupeul sa publicati asemenea ineptii din partea unuia care a aratat pe fata ca nu are respect pt oameni. Daca avea respect, isi baga capul in pamant si nu mai dadea lectii, invata ceva din ceea ce i s-a intamplat.
    Dar intr-un sistem putred el vede mai multa putreziciune...
    Articole din astea n-ar mai trebui scrise, oamenii din astia ar trebui prigoniti nu promovati...n-au trecut nici 3 luni si deja incepe sa scoata capul in lume...
  • -1 (1 vot)    
    Nistorescu e un mare ziarist (Luni, 9 februarie 2009, 15:28)

    bogdan [anonim]

    Dincolo de caracterul sau, pe care nu vreau sa-l discut aici, Nistorescu e un formidabil editorialist. Am citit multe editoriale foarte bune si va amintesc de editorialul "Cantarea Americii" cu care ne-am mandrit multa vreme, cand americanii au pomenit de el. Cred totusi ca a facut o greseala cand a inceput sa apara la TV (unde e nesuferit si antipatic) si nu s-a rezumat la scris, unde, cred sincer, este foarte bun.
    • +3 (3 voturi)    
      sunt curios daca dedea peste tine.... (Luni, 9 februarie 2009, 16:06)

      ionescu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      ...pe strada si tu erai nevinovat, cum te-ai fi referit la caracterul sau? Sau tu, darga deontologule, faceai abstractie de asta in continuare. Dar poate lovea grav vreun copil de-al tau..... Erai in continuare deontolog desavarsit, aparand valoarea.
      Pai ia sa vedem....(deontologic): mare valoare a mai avut si Stalin, a fost un foarte bun strateg; corect, nu??
  • +4 (4 voturi)    
    omul asta e chiar idiot? (Luni, 9 februarie 2009, 15:35)

    florin [anonim]

    sau ne crede pe noi ceilalti idioti?

    Cum adica au exagerat unele ziare referitor la accident?
    Omul asta a intors gipanu peste refugiu si a accidentat grav o alta persoana
    • +4 (4 voturi)    
      o gluma proasta ? (Luni, 9 februarie 2009, 16:08)

      Moto [anonim] i-a raspuns lui florin

      Vorbiti de un criminal cu sange rece ? Doi tineri se chinuie din cauza unui nenorocit care premeditat a comis un accident? care nu a dat pe la spital si in final este dat in judecata de cei 2 motociclisti ?
      Vi se pare echitabil sa fie in libertate in timp ce altii stau cu oase fracturate ( bazin , etc ) imobilizati ?
      Este un nimeni. Un om de nimic. Un criminal.
      Cui ii tine partea ii doresc sa fie in locul motoclistilor accidentati.
  • +4 (4 voturi)    
    Interzis la critica (Luni, 9 februarie 2009, 15:53)

    gepeto [anonim]