Dan Diaconescu, parintele otevizarii, a ajuns el insusi personaj intr-un scandal amoros. Razboi intre discipol si maestru sau blat pentru rating?

de Attila Biro     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2009, 1:49 Economie | Media & Publicitate

Dan Diaconescu si Luis Lazarus
Foto: AGERPRES
De cateva zile, intre Dan Diaconescu si Luis Lazarus se da un aparent razboi al declaratiilor si acuzelor grave. Nici unul dintre cei doi nu spune cu exactitate ce doreste sa obtina de la celalalt ci, in fiecare seara, isi arunca acuze. Nu este clar daca cei doi doresc sa se elimine reciproc, ori daca tot spectacolul tabloid are ca scop cresterea ratingului. Cu toate ca spune ca il dispretuieste, Luis Lazarus a declarat ca isi doreste o confruntare cu fostul sau patron si mentor de la OTV. In opinia sa, cea mai buna varianta ar fi un duplex OTV-Kanal D.

Cei doi realizatori apeleaza la personaje celebre in lumea tabloidelor precum Ogica, Nikita sau Sexy Braileanca. Miercuri seara, scandalul a escaladat odata cu dezvaluirea facuta de Luis Lazarus prin intermediul dansatoaruei Pamela, care sustine ca a fost amanta lui Dan Diaconescu.

Si acest subiect se incadreza in reteta OTV, consacrata de-a lungul anilor de Dan Diaconescu prin emisiunile sale nocturne, in care personaje precum Oana Zavoranu, Tolea Ciumac, Nikita, Adriana Bahmuteanu faceau seara de seara dezvaluiri despre rude, fosti iubiti sau fosti amanti. Cu cateva zile in urma , invitatii lui Dan Diaconescu dezvaluiau diverse amanunte picante din viata lui Luis Lazarus, care nu a ramas dator si a declarat in emsiunea sa ca Diaconescu isi loveste iubitele. Una peste alta, un duel al declaratiilor dupa tipicul subiectelor OTV, respectiv Kanal D. 

Discipolul otevizarii isi devoreaza maestrul

De remarcat ca, miercuri seara, in acelasi interval de timp in care Luis Lazarus facea dezvaluiri despre amanta lui Dan Diaconescu, pe Kanal D, la OTV, Ogica si Dan Diaconescu faceau dezvaluiri despre Luis Lazarus. Cei doi realizatori tv au ajuns sa isi dea si replici prin intermediul televizorului. Ceea ce mai lipsea era legatura directa intre studioul Kanal D si cel al OTV. Un alt fapt de remarcat este ca toate personaje din jurul celor doi actori principali sunt aceleasi personaje care fac rating atat la Kanal D cat si la OTV.

Contactat telefonic Luis Lazarus sustine ca nu poate fi vorba de o intelegere, ca razboiul sau cu Dan Diaconescu este adevarat si ca totul se trage de la plecarea sa de la OTV. “Acum e disperat ca vede ce rating am eu. Nu mai stie ce sa imi insceneze. Mi-e scarba de el. Nici eu nu pot insa sa stau si sa isi bata cineva joc de munca si de reputatia mea”, a declarat Lazarus. Insa ideea unui parteneriat pentru un rating bun nu ar fi atat de imposibil de realizat, nici macar in conceptia lui Lazarus. “Eu l-am chemat sa avem o confruntare in studio fata in fata ca sa vada lumea cine este el cu adevarat”,  spune Lazarus.

Ultima solutie: Duplex intre televiziunile tabolid

Scenariul pare tipic scandalurilor difuzate in miez de noapte de OTV. In prima faza, personajele precum Nikita si mama ei, sau Oana Zavoranu si mama ei, Bahmutean si Prigoana se injura prin telefon, unul fiind in studio. Apoi are loc si confruntarea finala fata in fata. In ceea ce priveste scandalul dintre Lazarus si Diaconescu, apare problema ratingului. Daca unul merge la emisiunea celuilalt, una din televiziuni pierde audienta. Lazarus are insa si solutia. “Putem sa facem confruntarea asta in cadrul unui duplex OTV-Kanal D. Dar nu cred ca Diaconescu o sa accepte”, a declarat Lazarus. Dan Diaconescu nu a putut fi contactat.

Scandalul dintre Dan Diaconescu si Luis Lazarus reprezinta un episod relevant pentru telviziunile tabloid. Insusi creatorul OTV, model importat de aproape toate televiziunile comerciale, devine personaj intr-un scandal amoros dupa reteta proprie. Dan Diaconescu, cel care a consacrat personaje precum Nikita sau Elodia, Oana Zavoranu, este transformat el insusi intr-un personaj tipic OTV. Ironia face ca aceasta transformare sa fie orchestrata chiar de catre discipolul lui Dan Diaconescu, dar nu e clar daca s-a e un scandal regizat sau real.


Citeste mai multe despre   






















4443 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    .. (Vineri, 26 iunie 2009, 2:28)

    weeee [anonim]

    Who cares...
    • +1 (1 vot)    
      2 penibili prostesc neamu (Vineri, 26 iunie 2009, 8:03)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui weeee

      doi penibili...
      de diaconescu nu ai cum sa nu auzi nici daca nu ai TV in casa, dar pana nu am citit articolul nu stiam cine e acest lazarus..
    • +1 (1 vot)    
      I don`t! (Vineri, 26 iunie 2009, 8:47)

      none [anonim] i-a raspuns lui weeee

      ...ai fii surprins(a) de multimea oamenilor carora le pasa. sunt mai multi decat cei carora NU le pasa, and that is ...scarry!
    • +1 (1 vot)    
      SUBSCRIU! (Vineri, 26 iunie 2009, 10:28)

      Raul [anonim] i-a raspuns lui weeee

      Nu ne pasa!
  • +2 (2 voturi)    
    Penibil (Vineri, 26 iunie 2009, 5:36)

    Mihai [anonim]

    ..daca si voi ati ajuns sa scrieti despre asta. Parca erati site de stiri nu site manea. Mai lipsesc niste poze gen "cancan" si sunteti "in top". Pacat ca nu va cunoasteti cititorii.
  • +1 (1 vot)    
    Diaconescu cel putin stie sa asculte.. (Vineri, 26 iunie 2009, 6:52)

    Odin [anonim]

    spre deosebire de toti ceilalti oameni de televiziune .Lazarus este o marioneta a securitatii de azi (si de ieri) agitator pe note scrise ..chiar nu are ce cauta intro televiziune ,dar media de astazi are si astfel de deranjati si deraiati psihici
  • +2 (2 voturi)    
    vraja (Vineri, 26 iunie 2009, 7:32)

    ovi [anonim]

    cine sunt cei doi?...a...subcultura...nu inteleg de ce acesta e subiect de presa...poate din acelasi motiv pantru care se cearta cei doi
  • +3 (3 voturi)    
    Fratilor, NU NE PASA! (Vineri, 26 iunie 2009, 7:49)

    Mircea Margarit [anonim]

    Cui ii pasa, oameni buni, in lumea asta larga, de Dan Diaconescu si de Vasile Tuturiga, zis Luis Lazarus si de conflictul dintre ei? Hotnews.ro, sint destui cetateni romani imbecilizati care se pasioneaza de jafurile astea, nu ni le mai bagati si dvs. sub nas! Nu vrem sa comentam nimic despre ei, nu vrem sa stim de ei, nu ne uitam la emisiunile lor, pentru noi NU exista nulitatile astea de la usa cortului. N-au decit sa-si dea in cap, chiar ar fi bine sa-si dea in cap vidanjorii astia doi, sa scape lumea de ei. Mi se pare ca ati dat-o de gard cu stirea asta, pentru ca vizitatorii hotnews nu se recruteaza dintre fanii celor doua panarame. Un gest de minima decenta si respect fata de cititorii dvs, ar fi sa stergeti pur si simplu "stirea" asta. Pastrati-i titlul si in loc de text faceti o mentiune: Stire incarcata dintr-o greseala pentru care ne cerem scuze. Veti cistiga in fata cititorilor dvs, care, oricum nu se prea grabesc, vad, sa comenteze.
  • +3 (3 voturi)    
    si? (Vineri, 26 iunie 2009, 8:51)

    crash [anonim]

    in loc sa inventati ceva nou pt a face audienta ....preluati modelul otv ...si pe voi cine va ia la raspundere? in timp ce profesorii si medici sunt purecati la tv ? rusine sa va fie!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Televizorul dauneaza grav sanatatii! (Vineri, 26 iunie 2009, 8:55)

    Viorel [anonim]

    Asta a spus-o cineva... am auzit-o tot la televizor. Din partea mea m-as uita doar la tvr1, tvr2 si cultural. Oricum nu ma uit la televizor de vreo 2 ani. Doar asa o data la doua luni.
    Inca o telenovela printre televiziunile comerciale. Diaconescu si Lazarus.
    Eu de asta v-am scris, pe mine sa nu va bazati... la rating...
  • +3 (3 voturi)    
    de ce se vorbeste despre acesti oameni? (Vineri, 26 iunie 2009, 9:21)

    studintu' [anonim]

    Domnule Attila Biro sau celui care a comandat acest articol, cititi domnule o carte si faceti o recenzie, luati un interviu unui scriitor, unui dramaturg, unui compozitor si scrieti-ne si noua despre asta. In primul rand va stricati propria imagine scriind despre astfel de oameni, in al doilea rand faceti o bila neagra pentru HotNews si in al treilea rand si cel mai important promovati non-valori pentru copii nostri, iar pentru asta purtati o mare responsabilitate. Va asteptam cu subiecte mai bune.
  • +1 (1 vot)    
    Bafta! (Vineri, 26 iunie 2009, 9:21)

    man [anonim]

    succes la urmarit otv! iti tin pumnii.
  • +3 (3 voturi)    
    "cititorii hotnews sunt invitati..." (Vineri, 26 iunie 2009, 9:24)

    Hotnews [anonim]

    Cititorii Hotnews ii invita pe redactorii / jurnalistii de la Hotnews sa isi ia meseria in serios.

    Dupa aceea, ne puteti invita si Dvs. pe noi, cititorii Hotnews, sa comentam genul acesta de anti-stiri.

    "Succesuri!"
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Vineri, 26 iunie 2009, 9:25)

    liviu_ [utilizator]

    cred ca le-a scazut audienta in asa hal incat nu stiu ce sa mai inventeze...
    in orice tara civilizata televiziunea aia era inchisa de muuult
  • 0 (0 voturi)    
    gaura in apa (Vineri, 26 iunie 2009, 9:29)

    MirceaA [anonim]

    daca ar disparea maine atat OTV cat si Kanal D, nimeni n-ar pierde nimic. Ar fi mult mai curat in fata ochilor.
  • 0 (0 voturi)    
    cine sunt astia? (Vineri, 26 iunie 2009, 9:30)

    viorel [anonim]

    ati invitat cititorii hotnews sa isi dea cu parerea....
    dar cine sunt astia? se bat pentru "pusca si cureaua lata" ?
    Sunt politicieni?
    Eu personal nu pot sa imi exprim opinia, pentru ca habar nu am cine sunt....
  • 0 (0 voturi)    
    Hi Hi (Vineri, 26 iunie 2009, 9:45)

    sabertooth [utilizator]

    Televiziunile "Dorel" au inceput sa-si ridice poalele in cap in intersectie.

    Ce treaba are Hotnews cu ghertoii astia?
  • 0 (0 voturi)    
    Disputa (Vineri, 26 iunie 2009, 10:32)

    Lucstem [anonim]

    Cine se uita la asemenea escroci si scursori?Aceia ii merita!
  • 0 (0 voturi)    
    tuturica (Vineri, 26 iunie 2009, 10:55)

    raul [anonim]

    cum poate sa spuna ca are diaconescu ceva cu el cand el tuturica a inceput acest scandal, e janant lazarus asta
  • 0 (0 voturi)    
    Who cares??? (Vineri, 26 iunie 2009, 11:47)

    Dorian [anonim]

    Cine-s astia doi si ce vor de la noi? Indobitocirea totala a poporului roman, sau ce? Mi-e scarba de asemenea personaje abjecte. Oameni de nimic, care atrag ca un magnet pe toti complexatii si incultii de pe meleagurile mioritice...
    Pana la urma ne reprezinta foarte bine. Asta suntem:o natie de otv-isti, de manelisti, de idioti inculti. Si imi vine sa urlu de nervi!!! :-(((
    • 0 (0 voturi)    
      Critica constructiva (Vineri, 26 iunie 2009, 15:17)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Dorian

      Sa speram cu dupa abundenta asta de mesaje au inteles cei dela hotnews in ce directie nu e cazul sa o ia. Simpatic insa din partea lor cum acesta a fost ultimul articol la care au actualizat comentariile :).
  • 0 (0 voturi)    
    NU-I MAI BAGATI IN SEAMA!!! (Vineri, 26 iunie 2009, 21:32)

    Maria [anonim]

    Domnilor, lasati-i sa-si "franga gatul"! Diaconescu si Lazarus(sau cum il cheama) sunt ca doua cate!! E RUSINOS, ca sunt pe ECRANE si....CAND VOR DISPARE ????!!!
  • 0 (0 voturi)    
    doi smecheri odiosi! (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 8:19)

    Dr Marutza [anonim]

    Doua gunoaie din peisajul media actual! N-au valoare, n-au caracter, n-au nimic in afara de setea de a face bani din prostia omului simplu! Cultiva prostul gust, mizeria intelectuala si merita sa li se interzica a-si mai afisa mutrele pe sticla!!
    Vorbe grele, dar la nivelul celor doi!!
  • 0 (0 voturi)    
    razboi intre... (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 9:10)

    rochiri [utilizator]

    ....doi oameni lacomi care fac orice pentru un punct de audienta.
    Cred ca in curand o sa vedem titluri de genul :
    '' incredibil X si-o trage in direct cu Y" .
    Oricum nu prea ai ce sa mai vezi la TV.
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 17:19)

    Tiberiu [anonim]

    Pe cine intereseaza porcariile astea?