Sorin Ovidiu Vantu: Realitatea-Catavencu se reorienteaza spre media electronica. "Nu mai am incredere in ziarele generaliste"

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Miercuri, 19 august 2009, 18:10 Economie | Media & Publicitate


Sorin Ovidiu Vantu
Foto: AGERPRES
Grupul de presa Realitatea-Catavencu intentioneaza sa lanseze un post de televiziune in Republica Moldova in februarie anul viitor, spune Sorin Ovidiu Vantu. Pe de alta parte, "nu prea mai am incredere in ziarele generaliste", declara el intr-un scurt interviu acordat miercuri HotNews.ro.

Emil Hurezeanu, presedintele grupului Realitatea-Catavencu, a semnat, miercuri, o informare interna in care transmite deciziile "actionarului majoritar" al grupului privind reorganizarea si dezvoltarea trustului de presa. In comunicat sunt anuntate, intre altele, pregatirea lansarii unui post de televiziune in Republica Moldova, masuri de dezvoltare in media electronica si venirea lui Sergiu Toader ca project manager pe tot grupul, pentru o perioada de cinci ani.

  • Citeste aici comunicarea interna transmisa miercuri de Emil Hurezeanu

Contactat de HotNews.ro, Sorin Ovidiu Vantu a vorbit despre postul pregatit pentru Republica Moldova, despre ce trebuie sa faca Sergiu Toader si despre lipsa lui de incredere in ziarele generaliste.

Rep.: In informarea transmisa azi de domnul Emil Hurezeanu, in numele "actionarului majoritar", se vorbeste despre lansarea unui post de televiziune in Republica Moldova. Care este orizontul de timp pentru lansarea postului?
Sorin Ovidiu Vantu: Postul va fi lansat anul viitor, in februarie.

Rep.: Va fi un post generalist sau de stiri?
Sorin Ovidiu Vantu: Va fi o televiziune de nisa, de stiri - politica si social - si de business.

Rep.: Dl Sergiu Toader a semnat pentru cinci ani cu Realitatea-Catavencu, in pozitia de project manager la nivel de grup. Ce inseamna mai precis acest lucru?
Sorin Ovidiu Vantu: Printre obligatiile pe care le are este si lansarea acestei televiziuni (din Republica Moldova - n.r.). Proiectul este reorganizarea intregului grup si reorientarea lui catre media electronica.

Rep.: Pana in acest moment s-a vorbit despre venirea lui Sergiu Toader pentru o perioada limitata, la Realitatea TV. A venit ca project manager pentru intreg grupul, pentru o perioada mai mare decat cea vehiculata pana acum...
Sorin Ovidiu Vantu: Este un proiect pe care domnul Hurezeanu si domnul Toader l-au inaintat impreuna. Ei au comunicat si cat a fost plecat domnul Toader. Mi l-au aratat si m-au convins, eu am spus doar "OK".

Rep.: Aceeasi informare mentioneaza planuri de dezvoltare si consolidare in media electronica, dar nu si in presa scrisa. De ce?
Sorin Ovidiu Vantu: Nu prea mai am incredere in ziarele generaliste. In alte publicatii am, evident, dar in cele generaliste nu mai cred. Lumea traieste, astazi, in casa cu computerul, nu cu ziarul.

Rep.: Deci ce se va intampla, din punct de vedere al dezvoltarii, la Cotidianul?
Sorin Ovidiu Vantu: La Cotidianul, sunt convins ca expertiza domnului Nistorescu va sprijini publicatia. Evident ca domnia sa sa il va orienta spre directia pe care o cere piata.

Rep.: Iar in privinta publicatiilor de business?
Sorin Ovidiu Vantu: Din fericire, acestea merg nesperat de bine.

Sorin Ovidiu Vantu a acordat, tot miercuri, un interviu pentru Pagina de media, in care afirma ca "printul se pastreaza, dar nu mai pot investi", evita sa raspunda daca publicatia Cotidianul va trece exclusiv pe online, spune ca de Academia Catavencu "nu ma voi atinge" si ca investiile in media electronica, inclusiv in digitalizarea intregii emisii Realitatea TV, se ridica la circa 10 milioane de euro pana la sfarsitul anului.
  • Citeste aici interviul acordat de de Sorin Ovidiu Vantu Paginii de media






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4605 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    ehee, vintu, vinticelule (Miercuri, 19 august 2009, 18:14)

    bizon [anonim]

    REALITATEA-CATZAVENCU vor fi luate de vint si aruncate in cele patru zari, praful si pulberea se va alege de ele. Si o merita din plin!
    • +5 (7 voturi)    
      ar vinde si maine trustul RC dar nu are cui ... (Miercuri, 19 august 2009, 21:10)

      Fedora [anonim] i-a raspuns lui bizon

      ..Realitatea este in faliment, Catzavencu este in faliment,pe fruntea eminentului ex-sef depozit de branza scrie faliment , ;incearca sa spele niste bani in Moldova -sanchi post TV- si le recomanda armatei de pupinziaristi sa isi faca fiecare blog,ca la dat cu gura antibasescu nu mai merge ;
    • +1 (1 vot)    
      am o rugaminte (Joi, 20 august 2009, 10:08)

      SRG1 [utilizator] i-a raspuns lui bizon

      Nu mai dati poza asta a lui Vantu.
      Arata ca naiba. Parca face campanie antifumat.
      Mai lipsesc o pereche de chilotei rosii.
      Sunt convins ca il gasiti imortalizat - ca sa zic asa - si in alte ipostaze.
  • +7 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 august 2009, 18:23)

    [anonim]

    • +2 (8 voturi)    
      Nu exista informatii nepatate (Miercuri, 19 august 2009, 19:24)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui

      O forma foarte simpla de manipulare este prezentarea imaginii unei persoane publice. De exemplu Bush a fost prezentat tot timpul de europeni cand avea gura deschisa, avea o fata prosteasca etc, pe cand Obama este prezentat in ipostaze mai putin comice.

      Examineaza imaginile prezentate ale diverselor persoane publice in diverse publicatii (inclusiv net). Uita-te de exemplu acum la imaginea lui Vantu' aici si cauta si alte imagini pe net, mai rau decat atat nu-l puteau surprinde, poate cand se scremea pe buda. Nu am nimic cu PSD, PNL sau PLD, dar sa ai impresia ca nu esti manipulat e o simpla amagire.

      Este imposibil sa nu fii manipulat/influentat cu exceptia cazului in care esti o persoana super cinica si fara puncte slabe. Tot ce poti spera este sa te cunosti pe tine insuti si sa incerci sa atenuezi influenta fluxului de informatii.
      • +6 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 august 2009, 20:10)

        [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

        • -2 (4 voturi)    
          Nu e vorba de Vantu (Miercuri, 19 august 2009, 21:10)

          a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui

          Cum crezi ca ajung informatiile pe net si cum le gasesti? Prima mare greseala este sa spui ca stii cum sa le filtrezi.

          Daca nu ai studiat sau nu ai fost interesat in psihologie, sociologie e foarte probabil ca nu cunosti tehnicile de manipulare de genul "nu exista fum fara foc" unde fumul apare ca zvon.

          Prima tendinta (gresita de obicei) e sa spui stiu ca X e asa, si te vei uita numai la stirile/site-urile care-ti confirma parerea.

          Nu sunt in pozitia sa-ti spun cum sa devii obiectiv caci eu nu sunt. Dar constientizeaza ca oricand poti sa gresesti.
          • +5 (7 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 19 august 2009, 22:20)

            [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

            • +3 (3 voturi)    
              Ti-am citit toate (Joi, 20 august 2009, 9:40)

              gabifm [utilizator] i-a raspuns lui

              postarile la acest articol. Mi se par foarte pertinente (in subiectivismul meu) si foarte argumentate.
    • +5 (7 voturi)    
      ar fi bine daca ar fi cum spui (Miercuri, 19 august 2009, 19:54)

      CapraVecinului [utilizator] i-a raspuns lui

      ( adica internetul e nepatat de moguli )....eu activez pe un forum de cativa ani si pot sa-ti spun ca pe forum actioneaza oameni de partid , zvonaci independenti si din ce in ce mai putini useri doritori de discutii . Iar ca sa gasesti informatie relevanta si veridica , trebuie sa stii cine o posteaza .
    • -1 (3 voturi)    
      internetu liber (Joi, 20 august 2009, 9:16)

      007 [anonim] i-a raspuns lui

      ha-ha, ramasa internetu singuru loc unde principiile democratice se pastraza si unde mogulii n-au acces - parca seamana a piata universitatii :))
      bai baieti, pai voi ne credeti prosti... chiar, oare cit detine vintu din hotnews? dom tapalaga, nu da...
  • -1 (7 voturi)    
    profi (Miercuri, 19 august 2009, 20:03)

    dan [anonim]

    intr-adevar, profesionalismul de exceptie al realitatii tv trebuie exportat in cat mai multe tari...
  • 0 (2 voturi)    
    AVP despre Sorin Toader (Miercuri, 19 august 2009, 22:46)

    istru [anonim]

    AVP 04-Mai-2008 00:05

    Bey...

    ...tipu chiar pare tare, pă bune, are o guriţă cleşcoasă, de oţelit bărzăune, neşte sprincene de spân care nu prea ştie de glume, o bărbie de te-mpunge ca un remorcher îndesat şi-un nas suficient de coroiat ca să te simţi agăţat doar cânt te fixează cu ochişorii ăia de răpitor upgradat... :oops: Al dreq duomnu Vântu: când a zis că el achiziţionează cei mai tari profy din Ro, pentru ca nimeni să n-aibă vreo şansă să-l prinză cu cucu armenesc vopsit sau pe post de Drakkulo cinstit, nu vbea în vânt, shiit...

    Să sperăm, n-aşa? că noul superprofy nu-l va ajuta şi el pe patronu-i tont ca ăia ce ne-au adormit cu gându' hipnagogic cândva, pentru ca vântu transformat în tornado turbat să ne-adsoarbă până şi cloţa de pe ouă de subt pat ori pisoiu' după sobă pitulat, pe alţi 300 de mii întrerupându-i din strămoşesc căscat şi sforţându-i să revie fix de unde au plecat, reşpektive la prafu de pe tobă bine scuturat şi la simbria / penzia de cct, după cum chiar 'hagi al finanţelor' o fi calculat, te pomeneşti, a...? (iar drept răsplată e chiar şi-acum al doilea bărbat în stat, păi cum drea...)

    Vom vedea... ;) Deocamdată observ că Realitatea a-nceput să sugă deja audienţa Antenelor felixite, ademenindu-le vedetele veşnic lihnite, dar cu trecere la populaţiile plictisito-paraponisite, după care o să le-arunce napoi la antenele de target părăsite, belite şi vlăguite... Numai pe forumişti n-are cum să-i evite, neştiind unde să-i plaseze în planurile-i de management altfel bine ticluite... ;)

    http://www.cotidianul.ro/viitorul_televiziunii_de_data_asta_chiar_orice_va_deveni_posibil-44752.html
  • +6 (8 voturi)    
    SOV (Joi, 20 august 2009, 0:00)

    Taifun [anonim]

    De mult nu ma mai uit la realitatea, nu mai citesc ziarul catavencu si mai nou, nici cotidianu.
    Astept sa aud de faliment.
    Nu voi intelege cum acest excroc a inselat oameni foarte inteligenti.
    • -3 (3 voturi)    
      tine minte asta (Joi, 20 august 2009, 8:20)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Taifun

      "Prima tendinta (gresita de obicei) e sa spui stiu ca X e asa, si te vei uita numai la stirile/site-urile care-ti confirma parerea."
    • -1 (1 vot)    
      Este vorba de bani, (Joi, 20 august 2009, 9:44)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Taifun

      lipsa de verticalitate, de profesionalism. Simplu: sunt romani si aei oameni inteligenti la care faci referire.
  • +3 (3 voturi)    
    Emil, in ascensiune (Joi, 20 august 2009, 6:57)

    hotnewsfil [utilizator]

    In evolutia sa fulminanta pe scara imoralitatii, a servilismului, ii propun lui Emil Hurezeanu sa isi adauge la numele sau :"Garantat de mogulul Vantu".
  • +5 (5 voturi)    
    Decrepitudinea lui Nistorescu (Joi, 20 august 2009, 7:48)

    hotnewsfil [utilizator]

    Nistorescu si-a pierdut definitiv rabdarea, stiinta, puterea de a scrie rational, de a face jurnalism de valoare. La ordinul lui Vantu, al carui "servitor -pres" este, se limiteaza la insiruirea, zilnic, a unor trivialitati din arsenalul unor senili "iertati de Dumnezeu" (cu sculele puse in pod), agresiv-activi (verbal) pe ulitele mahalalelor.
    Este uluitor sa vezi cu cata sarguinta se auto-distruge Nistorescu. Vrea sa se anihileze rapid. De ce Nistorescule, de ce? Ce ai cu tine? Ce ti-ai facut? "Nistorescu- auto-devoratorul", asa iti va ramane ultima imagine.
    Dorinta ta bolnaviciasa de a-ti grabi decrepitudinea este uimitoare.
  • +2 (2 voturi)    
    FNI / FNA (Joi, 20 august 2009, 9:51)

    gabifm [utilizator]

    Sorin Ovidiu Vantu este cel mai mare manipulator in viata (l-a depasit pana si pe Iliescu). A crede ca lucrand pentru el faci ceea ce vrei tu - te inseli, a crede ca schimbi ceva din interior - te inseli.
  • +1 (1 vot)    
    Mission impossible (Joi, 20 august 2009, 10:03)

    anonim [anonim]

    Sa inteleg ca misiunea "speciala" a luat sfarsit:
    - cele 50 - 60% din populatie (naivi, influentabili si receptivi la mite electorale) au fost indobitociti;
    - entitatile economice implicate au fost falimentate (cred ca individul asta merita o recunoastere oficiala a "calitatilor" la acest capitol... tot ce atinge ramane si fara bani si fara onoare);
    - ziaristii implicati au fost compromisi... iar daca li se "scoala" constiinta in al 13-lea ceas va fi prea tarziu, dupa atata mizerie;

    Noua misiune? Aceleasi principii, dar cu buget de criza (ca doar web hostingul e mai ieftin ca hartia si licentele TV). Sa speram ca singurii cititori ai siturilor vor ramane in continuare "internautii" mercenari de prin subsolurile anumitor partide. Si sa mai speram ca isi va recupera "jurnalistii" din misiunea precedenta si nu va corupe constiinta altora.

    Hîc... paaarereaaa mea!
  • +1 (1 vot)    
    cotidianul fara nistorescu (Joi, 20 august 2009, 11:30)

    sion [anonim]

    Ar fi pacat ca un ziar serios precum Cotidianul sa plece de pe print in media electronica;la fel de adevarat este insa ca un ziar de asemenea factura poate greu sa rezuste asaltului senzationalului si prostului gust declansat asupra tirajelor de tabloide;
    acum in era Nistorescu,Cotidianul are si mai putine sanse de supravietuire in print;daca tot se va ajunge mai devreme sau mai tirziu cu Cotidianul in media electronica,sa speram ca macar atunci sa nu mai fie tot Nistorescu coordonator;un jurnalist tinar ar putea insa evtl salva Cotidianul de la disparitia de pe print,ceeace nu ar fi in nici un caz posibil in conditiile continuarii dictaturii Nistorescu instalate dupa principiul"daca voi nu ma vreti,eu va vreau"
  • +1 (1 vot)    
    n-ati inteles (Joi, 20 august 2009, 16:10)

    alex [anonim]

    Omu se muta in Moldova (taxe zero). In 3 ani Realitatea o sa emita de acolo si pentru Romania.

    La ziare intra pe internet (costuri minime, piata nereglementata). E tot un fel de migrare in Moldova.