VIDEO Walter Isaacson, fost presedinte CNN: Modelul de business bun pentru jurnalism online este cel in care banii vin si de la cititori, nu exclusiv din publicitate

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 23:40 Economie | Media & Publicitate

"Mi-ar placea sa vad un amestec in care exista intr-o oarecare masura journalism si informatie la liber, dar cei care produc jurnalism de calitate ar putea, probabil, sa atraga cititori si utilizatori care sa si plateasca pentru asa ceva", a declarat pentru HotNews.ro Walter Isaacson, fost presedinte CNN si fost managing editor TIME. "Pentru mine, acesta ar fi un model de business mai bun decat cel bazat exclusiv pe publicitate", considera actualul presedinte si CEO al Aspen Institute.



HotNews.ro a discutat cu Walter Isaacson, pe marginea reuniunii de la Bucuresti a Institutelor Aspen din lume, despre viitorul media in conditiile actualei crize economice si al schimbarilor produse de noile media. Isaacson apreciaza rolul social media de a propaga informatia, insa spune despre jurnalistul traditional ca "nu vrau sa pierd asa ceva in noua era".

Walter Isaacson a fost Presedinte si CEO al CNN (2001-2003) si Managing Editor al revistei TIME, publicatie unde a lucrat incepand din 1978. In prezent, este presedinte si CEO al Aspen Institute, Washington DC.


Citeste mai multe despre   






















939 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    foarte adevarat (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 23:49)

    zdragomir [utilizator]

    Doar ca in Romania nu poate functia asa ceva fiindca nu exista un sistem rentabil, respectabil si popular de plata online. Americanii au PayPal si multe alte servicii care utilizeaza direct sau indirect carti de credit. Noi avem foarte putine.

    In plus, in Romania sunt mult mai putini vizitatori cu bani ca in SUA (proportie & cantitate), asa ca "piata" nu va duce la dezvoltarea unui sistem de plati online fiindca e cererea mica. Si... evident... daca e sa fie asa sistem, poate fi sustinut numai guvernamental, ceea ce nu ar fi o idee rea tinand cont ca s-ar putea platii taxe si impozite mult mai usor.
    • +1 (1 vot)    
      PayPal (Duminică, 13 septembrie 2009, 1:31)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui zdragomir

      Avem si noi PayPal, keep up :)

      Problema e ca Romanii (majoritatea) sunt reticenti la plata, in general si la orice prin orice metode :)
      • 0 (0 voturi)    
        Nu o sa mearga (Duminică, 13 septembrie 2009, 12:06)

        Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

        Cam atit despre stirile online platite. Nu o sa mearga niciodata. Baietii cu pr0n-ul au ceva ani in avans, au descoperit deja ca ce e "free" distruge piata platitoare. Ziaristii vor sa invete asta "the hard way".
    • 0 (0 voturi)    
      PayPal? (Duminică, 13 septembrie 2009, 8:56)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui zdragomir

      am facut plati prin Paypal pana ce mi-a spart careva contul si mi-a golit tot; cei de la PayPal au reactionat prin a-mi anula contul si atat! mersi, nu mai servesc.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai si? (Duminică, 13 septembrie 2009, 14:08)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        Cu ce e de vina PayPal ca nu ai avut grija de parola sau ca ti-ai ales o parola dubioasa (adica usor de ghicit) ori ca ai avut vre-un troian? :)

        Normal, dupa ce instalam tot felu' de softuri cu crack :) lista e lunga...
  • 0 (0 voturi)    
    utilizatori care sa si plateasca ... (Duminică, 13 septembrie 2009, 0:09)

    nae [anonim]

    si in avans daca se poate ...sau mai bine sa fie inclus pe factura de energie electrica ... cel mai corect sa voteze parlamentul o lege care sa creeze un impozit pentru asa ceva ... :P
    • 0 (0 voturi)    
      he he (Duminică, 13 septembrie 2009, 1:52)

      busymind [anonim] i-a raspuns lui nae

      Riscant sa lansam asemenea idei, la cat de inventivi sunt guvernantii in ultima perioada nu este exclus o asemenea masura. Informatia abunda in internet nu cred ca ziarele on-line cu plata ar avea ceva succes. Sunt si site-uri independente nu doar cele patronate de interese.
      • 0 (0 voturi)    
        de unde stii? (Duminică, 13 septembrie 2009, 8:58)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui busymind

        aparantele inseala de fff multe ori, iar un site care-ti pare tie independent se poate dovedi doar o forma bine mascata de manipulare! nu fi atat de naiv, ca sa tii un site functional e nevoie de bani, care, daca nu plateste nimeni dintre cititori, o sa-i dea cineva care vrea ceva la schimb, etc
  • -1 (1 vot)    
    Asta e buna! (Duminică, 13 septembrie 2009, 11:04)

    nano2k [utilizator]

    Ar fi culmea sa si dau bani ca sa fiu prost informat sau dezinformat.

    Intotdeauna vor fi alternative la tonomatele de bani.
  • 0 (0 voturi)    
    Limbajul corpului... (Duminică, 13 septembrie 2009, 22:33)

    Vizitiul [utilizator]

    In baza limbajului corpului, poza de pe video ar trebui sa aibe patratel rosu, HotNews...documentati-va asupra gestului din imagine :)
  • 0 (0 voturi)    
    Jurnalisti in care sa ai incredere! (Luni, 14 septembrie 2009, 11:05)

    Alex [anonim]

    De un singur lucru ar fi nevoie, ca lumea sa plateasca in Romania: de jurnalisti profesionisti, care sa redacteze stiri obiective si de ultima ora, in care sa ai atat de multa incredere incat sa-ti poti hotara urmatoarele decizii in afaceri in functie de articolul lor.

    Dar in Romania, sunt numai santaje, articole platite etc., incat inainte sa crezi o stire trebuie sa te gandesti cine a scris-o, unde lucreaza, ce actionari are, din ce partid sunt ei, care e interesul lor, pe cine ataca,cine castiga din aceas stire. Incat pana la urma nu mai crezi nimic.

    Macar in afara sunt ziare care isi declara orientarea si stii ca citesti o parere democrata, laburista sau republicana.

    Cat timp la noi va fi numai un balci si o minciuna in toate, am fi nebuni sa platim niste minciuni. (Desi le votam la fiecare alegeri :))

    p.s. pentru jurnalisti: Alt cuvant in afara de "socant" nu mai stiti sa treceti in titluri?