Cinci organizatii din media: Platim CAS, dar cerem Guvernului masuri fiscale de sprijin a industriei media

de V.O.     HotNews.ro
Miercuri, 20 ianuarie 2010, 19:07 Economie | Media & Publicitate

Clubul Roman de Presa (CRP), Asociatia Jurnalistilor din Romania (AJR), Patronatul Presei Romane (PPR), Asociatia Patronala a Editorilor Locali (APEL), Uniunea Generala a Industriasilor din Romania (UGIR) sunt de acord cu principiul contributivitatii la sistemul pensiilor de stat, dar solicita Guvernului masuri fiscale de sprijinire a industriei mass-media, se arata intr-un comunicat comun remis, miercuri, redactiei HotNews.ro.

“Momentul posibilei introduceri a CAS pentru drepturile de autor ale jurnalistilor, dar exclusiv pentru cei care isi desfasoara activitatea doar in baza acestui tip de contract, trebuie corelat cu acela al intrarii in vigoare a unor masuri fiscale de sustinere a mass-media. Aceasta atitudine este determinata de raportarea acestor organizatii la realitatile ingrijoratoare din industria mass-media, aflata inca intr-o stare de fragilitate financiara si a carei redresare va fi lenta si dificila”, se mai arata in comunicat.

Potrivit semnatarilor,  CRP, AJR, PPR, APEL si UGIR au raspuns invitatiei la dialog adresata de ministrul Muncii, Mihai Seitan si inteleg imperativele Ministerului Muncii in materie de pensii. In acelasi timp, organizatiile "dau prioritate apararii intereselor industriei mass-media si isi vor continua demersurile in scopul gasirii unor solutii pentru redresarea industriei mass-media”, se mai spune in finalul documentului.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

639 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    nu sunt de acord ca din banii mei de taxe (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 19:22)

    Ovidiu [anonim]

    sa fie salvate posturi genul Gardianu, Ziua, Realitatea, Antene...

    2% din impozit oricand il donez pentru hotnews, dar nu pentru presa de santaj :)))
  • +1 (1 vot)    
    Industria? (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 20:01)

    Frobenius [anonim]

    Mass-media ar trebui sa fie mai preocupata de semnificatia cuvintelor din limba romana. Ceea ce fac ei nu este o "industrie", mai degraba se incadreaza la "servicii".
    Pe de alta parte, masuri fiscale de sprijin ar fi necesare si in alte domenii. Iar cea mai buna solutie ar fi ca guvernul sa-i lase pe ceilalti sa lucreze. Din pacate oferta guvernului consta doar intr-o cirja schioapa vinduta la pret de specula si aplicata apoi in moalele capului.
  • +3 (3 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 20:51)

    lucica [anonim]

    puteti sa ma injurati cat vreti, DAR EU NU SUNT DE ACORD pt ca presa nu e prioritate nationala cum e educatia si sanatatea, pt ca presa face profit, pt ca ar constitui un instrument de santaj pt presa neaservita puterii, etc.asadar, raspunsul meu e NU!!!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Anticomentariu (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 21:49)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui lucica

      Daca nu ar fi presa asta care "face profit", tu nu ai mai putea manca atata rahat aici.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu mai spune (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 22:24)

        nano2k [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Rahat se poate manca oriunde, stimabile.
        Nu ridica presa in slavi, cred ca ai inteles ce a vrut sa zica in comentariul la care ai raspuns.

        Nu presa imi da mie spatiu de exprimare, ci Intenetul. Presa doar se foloseste, la fel ca si noi, de acest spatiu.
        • 0 (0 voturi)    
          Pt. informare (Joi, 21 ianuarie 2010, 14:42)

          Joe [anonim] i-a raspuns lui nano2k

          Internetul este tot media.
  • +2 (2 voturi)    
    Normalitate şi iarăşi normalitate (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 22:24)

    cobra [anonim]

    Se pare că o bună parte din această presă nu înţelege că trebuie să intre în normalitate. Adică, să contribuie ca toţi ceilalţi la bugetul asigurărilor sociale. Eu cred că personalul medical nu a condiţionat reţinerea CAS de susţinerea sănătăţii, personalul medical nu a condiţionat reţinerea CAS de susţinerea educaţiei, şamd. Dar, s-au găsit unii mai cu moţ.
    Bei, mai băgaţi-vă minţile-n cap şi pricepeţi odată că sunteţi oameni ca şi noi şi nu aveţi 3 c... Aveţi aceleaşi drepturi şi aceleaşi obligaţii.
    Ce e aşa neclar?
    • 0 (0 voturi)    
      A 4-a Putere in Stat (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 23:18)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui cobra

      Stii, nici nu mi-ar fi ciuda ca nu contribuie cat mine la buget daca Presa ("P" mare pt ca e institutie) si-ar face cu adevarat treaba pentru care este considerata o putere.

      Dar cu jurnalisti de rahat, tonomate care scriu la comanda, nu stiu cum isi permit sa aiba pretentii.

      Etica, echidistanta, educare, ancheta jurnalistica profesionista care sa dezvaluie magariile celor care ne reprezinta si ne conduc, indiferent de apartenenta politica, domeniu, etc.

      Cam astea sunt principalele coordonate pe care as dori eu sa le observ la o presa "libera" si care sa merite sa o sponsorizez (ca daca eu platesc la bugetul de stat mai mult decat altul din presa, atunci inseamna ca eu il sustin). L-as considera un ban bine investit si nu mi-ar parea rau pentru ca prin activitatea presei as beneficia si eu indirect.

      Vise...
      • -1 (1 vot)    
        Sa nu fim tzatze (Joi, 21 ianuarie 2010, 14:34)

        AverageJoe [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Poti sa iti manifesti dezaprobarea ne-cumparand ziarele respective, ne-uitandu-te la posturile respective etc.
        Asa functioneaza piata cat de cat libera.

        Si poate o sa intelegeti pana la urma ca nu e vorba de contributii la buget ci la CAS.

        CAS inseamna "Casa de Asigurari de Sanatate".

        Si "drepturi de autor" nu sunt numai in media si in presa, asa ca vor fi afectati si altii.
        • +1 (1 vot)    
          Ziaristi (Joi, 21 ianuarie 2010, 18:23)

          UN SARAC [anonim] i-a raspuns lui AverageJoe

          Dar de ce sa platesc EU din salariul meu Asigurarile de Sanatate si Pensia Mamei Tale si sa nu le platesti TU - ziaristule , importantule , formatorule de opinie , SFERTODOCTULE !
        • 0 (0 voturi)    
          Asculta aici (Vineri, 22 ianuarie 2010, 0:17)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui AverageJoe

          Ca sa primesti ceva (de ex, scutire pentru anumite taxe pe care eu le platesc), trebuie sa dai ceva de calitate societatii. Ceva care sa merite efortul colectiv.

          Pana una-alta, breasla voastra ne umple de gunoaie, ne manipuleaza (mai exact, inlesneste manipularea), ne dezinformeaza.
          Din pacate aceasta este eticheta care se poate pune peste presa din zilele noastre.

          Nu vreau sa ii ofensez pe cei care intr-adevar se agata de valorile acestei meserii. Sunt convins ca nu le e usor, mai ales cand vad ca se traieste mult mai bine cu efort minim si subiecte senzationale dar fara valoare.

          NU este corect ca unul care munceste pamantul, de ex, sa plateasca taxe, impozite, pe cand unul care il dezinformeaza sa fie scutit, prin subterfugii legale.

          E ca si cum ai vrea ca politicienii sa nu plateasca impozite. De ce? Pentru ca asa si-au facut lege. Iar nu pentru ca, prin activitatea lor, aduc un beneficiu intregii societati, greu de cuantificat, dar cert.

          Faceti-ma sa va respect si voi fi primul care voi fi de acord sa nu mai platiti niciun fel de taxe. Insa pentru asta vreau sa simt ca sunt INFORMAT, ca ancheta jurnalistica este impecabila si dusa pana la bun sfarsit. Etc etc.