OTV - amenda de 15.000 de lei pentru ca a pacalit publicul printr-un "direct" in reluare cu Basescu

de V.O.     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2010, 13:28 Economie | Media & Publicitate

CNA a aplicat, joi, o amenda de 15.000 de lei OTV pentru o emisiune de luni, 25 ianuarie, in care a difuzat fragmente din emisiunile Dan Diaconescu Direct cu Traian Basescu, realizate in timpul campaniei electorale si in 29 decembrie, prezentate insa cu titlul de "exclusiv", nu "in reluare". Pe parcursul emisiunii de luni seara, titlurile de pe ecran sugerau ca emisiunea era in direct, ii indemnau pe telespectatori sa ramana pentru a vedea cum va raspunde Basescu la intrebarile despre flacara violet si sa trimita SMS-uri contra cost cu mesaje pentru presedinte.

Potrivit CNA, OTV a incalcat reglementarile din audiovizual legate de informarea corecta si de obligatia de a mentiona "reluare" pe intreaga durata a programului reluat. OTV mai inregistrase zece sanctiuni pentru incalcarea reglementarilor privind informarea corecta, dintre care ultima fusese de 10.000 de lei.

Luni seara, inainte de a difuza fragmente din emisiunile cu Basescu de anul trecut, OTV a difuzat o buna parte din confruntarea finala Geoana-Basescu, imaginile fiind insotite de titluri precum "Uitati-va la fata lui Geoana. E atacat energetic sau nu?" sau "Mai sunt cateva momente pana cand Presedintele Traian Basescu va raspunde lui Dan Diaconescu daca a folosit sau nu paranormali in alegeri". Singurele interventii ale lui Diaconescu pe acest subiect, in fragmentele redifuzate, s-au referit la cravatele mov purtate de Traian Basescu sau Emil Boc.

Ziarul Gandul l-a citat, miercuri, pe Dan Diaconescu spunand ca luni a trebuit sa plece "putin pana in Indonezia", ceea ce l-a determinat sa "recurga la acest plan" si ca "pur si simplu a fost o miscare de-a mea. De-aia mi-am facut televiziune, sa fac ce vreau".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1811 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Nebunia SMS (Joi, 28 ianuarie 2010, 13:47)

    tata natura [anonim]

    Ma bucur cind mai citesc cite un articol despre OTV.
    Din fericire eu am sters postul acesta de mult timp. ma simt asa, mult mai inteligent decit cei care il privesc. In schimb, fata de cei care trimit si SMS -uri contra cost, sa isi exprime parerea, ma simt un fel de Einstein. Poate gresesc insa cred ca sint tare prosti .
  • +2 (4 voturi)    
    CNA trebuie desfiintat (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:15)

    Licuriciul [anonim]

    Cred ca a scos din SMS-uri mai mult de 150 de milioane, cit a fost amenda. Adica nu au sunat mai mult de 3500 de fraieri la 1 euro bucata?

    Oricum aceasta institutie corupta trebuie desfiintata atit pentru inutilitatea ei cit mai ales pentru comportamentul la alegeri unde fiecare a facut ce-a vrut.
  • +1 (1 vot)    
    looooooooooool (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:27)

    liviu_ [utilizator]

    gluma aia cu "in direct si in reluare" capata o noua conotatie =))
    asta se intampla daca esti fraier si te uit la 0TV
    • -1 (3 voturi)    
      lol (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:54)

      englezoiul [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Draga Liviu,

      LOL vine de la Lough Out Loud. Prin urmare, a scrie looooooooooool este dovada utilizarii unor expresii in necunostinta de cauza. Nu stiu de ce ai spune "out" chiar de atatea ori, sincer.

      Cu stima,
      • +3 (3 voturi)    
        :) bine ca stii tu (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:27)

        marius [anonim] i-a raspuns lui englezoiul

        ... poate ai vrut sa spui LAUGH, englezule. cum ai depistat tu o greseala, mica dat totusi greseala, cand crapai de plicitiseala. asa sunati si la OTV, tot in crize de inteligenta :)))
  • +1 (1 vot)    
    Amenda de toata jena (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:51)

    Ana [anonim]

    amenda e mult prea mica, de toata jena, as adauga, pt. inventatorul televiziunii-hazna si, chiar asa mica cum e, tot nu o plateste, o contesta in instanta si cine stie cat dureaza toata tarasenia...are miliarde de lei in total amenzi primite dar nu am auzit ca ar fi achitat vreuna, frectie la picior de lemn aceasta masura a CNA.
  • +2 (2 voturi)    
    Era in direct.... (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:56)

    Laur [anonim]

    Adica reluarea era in direct, deci sunt acoperiti :))
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:19)

    Aph [anonim]

    Bravo lor, prost e cine trimite SMS! Ah, ma uit in jur si imi dau seama ce bine ar mai merge un Caritas in tara asta!
  • +2 (2 voturi)    
    lol (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:07)

    dares [utilizator]

    pai ce nu se stie ca otv manipuleaza publicul pentru audienta adica pentru bani ?
    asta e respectul otv-ului pentru publicul sau!
  • +3 (3 voturi)    
    Aceeaşi măsură (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:55)

    cobra [anonim]

    Faptul că CNA a sancţionat o încălcare a legii este foarte lăudabil, dar dacă nu foloseşte aceeaşi măsură cu toţi, atunci este condamnabil. Pentru unii mimă, pentru alţii ciumă.
    Faceţi un efort de memorie şi spuneţi ce măsuri a luat CNA pentru un lucru mai grav: publicarea rezultatelor preliminare ale alegerilor înainte de închiderea urnelor. Împricinaţii îi ştiţi, nu?
  • +1 (1 vot)    
    D-l Dan Diaconescu (Joi, 28 ianuarie 2010, 20:45)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    este un fripturist cu un grad inestimabil de nesmtire !
  • +1 (1 vot)    
    si mai grav! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:49)

    dares [utilizator]

    mai grav e ca acest otv a ajuns pe mana lui Basescu
    din televiziune mica a ajuns sa aiba emisiuni asemanatoare celorlalte posturi tv cu decoruri mari scumpe
    toate merg mana in mana venirea lui Basescu la otv si venirea lui Pavel Corut la otv acest "mantuitor"al neamului bun de internat la Balaceanca .
    Dan Diaconescu e liber sa faca orice din mintile romanilor ? Sa se duca el in Italia cu asemenea emisiuni ca nu are nici 0.5% audienta.Dar nici 0.1%
    El profita de situatia dificila a tarii si ofera emisiuni de cea mai joasa speta ca sa prinda cat mai multa lume in fata televizorului.
    Omul asta se coboara la cel mai de jos nivel ...el considerandu-se om de televiziune.Mai grav o gramada de lume publica a cazut in plasa intinsa de acest personaj ...cautand cu disperare un spatiu sa iasa pe sticla....si Dan Diaconescu ....acest generos ...le ofera lor acest spatiu pe sticla.De ce nu-l mai invita pe Vadim Tudor in emisiune? ..asa ca fapt divers ?? DE CE ?
    Pai de aia..ca omu ala mai spunea lucrurilor pe nume si echilibrul democratiei sta in echilibrul confruntarii publice ..ori de unde confruntare daca nu poti iesi pe sticla ?
    In SENATUL ROMAN pe vremea Imperiului Roman aceste confruntari aveau loc acolo ...si fiecare avea un timp limitat de exprimare.Ei daca ar fi la noi ca atunci nu ar mai putea mass-media sa manipuleze oamenii ...deci nu ar mai avea obiectul muncii.