UPDATE Demeter Andras (UDMR), avizat favorabil de Parlament pentru sefia radioului public, dupa ce Ovidiu Miculescu (PSD) nu a primit votul celor doua camere

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Marţi, 29 iunie 2010, 16:33 Economie | Media & Publicitate

Demeter Andras, nominalizat de UDMR in Consiliul de Administratie al Societatii Romane de Radiodifuziune, a fost validat marti de plenul reunit al Camerei Deputatilor si Senatului pentru a ocupa functia de presedinte - director general al SRR.

Demeter Andras a primit 237 de voturi 'pentru' si 2 'impotriva', dupa ce candidatura lui Ovidiu Miculescu, desemnat de PSD, a fost respinsa, anunta Agerpres.

Presedintele Comisiei de cultura a Camerei Deputatilor, Raluca Turcan, a precizat ca Demeter Andras a primit avizul favorabil cu votul unanim al celor 15 membri prezenti in comisiile de cultura.

Ovidiu Miculescu, desemnat de PSD in Consiliul de Administratie al Societatii Romane de Radiodifuziune, nu a fost validat de Parlament pentru a ocupa functia de presedinte-director general al SRR.


Impotriva lui Miculescu s-au inregistrat 237 de voturi, in conditiile in care opozitia a parasit sala.

Potrivit procesului-verbal, au fost prezenti 241 de parlamentari, iar un vot a fost anulat. Miculescu a primit totusi trei voturi ''pentru''.

Ovidiu Miculescu nu a primit nici avizul comisiilor de cultura ale Parlamentului pentru aceasta functie. Au fost exprimate 13 voturi impotriva, 12 pentru si o abtinere

Ovidiu Miculescu fusese desemnat, marti, prin vot, de membrii noului CA al institutiei, sa ocupe functia de presedinte - director general al SRR, anunta Agerpres. In aceeasi zi, el a fost respins de comisiile reunite de cultura din Parlament. Avizul comisiilor este insa consultativ, iar Ovidiu Miculescu asteapta votul plenului Parlamentului.


UPDATE Opozitia s-a retras de la vot, in semn de protest fata de propunerea Robertei Anastase, potrivit careia votul se va derula separat, mai intai pentru presedintele SRR si apoi pentru cel al SRTv.

Votul pentru desemnarea noului presedinte-director general al SRR a fost reluat dupa ce, initial, se inregistrase egalitate de voturi intre Ovidiu Miculescu (PSD) si Demeter Andras Isvan (UDMR).

In noul CA, actuala Putere are cinci reprezentanti, PNL si PSD - cinci, angajatii SRR - 2, iar minoritatile altele decat cea maghiara - un reprezentant. Membrii titulari ai CA al SRR sunt: Doina Tanase si Mihai Voicu (PDL), Demeter Andras Isvan (UDMR), Bogdan Hossu si Adrian Moise (Asociatia Profesionala Radio), Stejarel Olaru si Ducu Bertzi (PNL), Maria Toghina (Administratia prezidentiala), Adelina Radulescu (Guvern), Ana Florea (minoritati), Ovidiu Miculescu, Mirela Fugaru si Ileana Savu (PSD).

Ovidiu Miculescu este fost manager al postului de radio Europa Fm si este cunoscut ca un apropiat al liderului PSD Victor Ponta.




Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

4542 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Sa vezi acuma circ (Marţi, 29 iunie 2010, 17:00)

    Alt DAN [anonim]

    UDMR-ul nu va vota nici el in plen propunerea pentru presedinte -director general la Televiziunea romana.
  • +6 (6 voturi)    
    Nimic nou sub soare! (Marţi, 29 iunie 2010, 17:41)

    traian [anonim]

    Dupa Seuleanu,SRR a facut o pauza de-o Toghina si pesedeii au reintrat in carti!Asta doar in aparenta pentru ca in realitate nu cred ca s-a simtit vreo schimbare...
    Nenorocirea este ca SRR nu prea a avut ocazia sa fie cu adevarat libera editorial in istoria sa.Ba dictatura regala,ba bolsevism,ba Lambada si toti elefantii propagandei bolsevice s-au repliat frumos in cladirea din Berthelot...
    Exceptii de la acesta sinistra realitate au fost poate perioadele Eugen Preda si Dimitriu.Dar s-au cam uitat si cred ca sunt destui psedo profesionisti in SRR carora le convine politizarea institutiei.
    • -1 (3 voturi)    
      Eugen Preda-un "democrat"??? (Marţi, 29 iunie 2010, 22:38)

      Nea Bachus [anonim] i-a raspuns lui traian

      Te pomenesti ca raposatul de Eugen Preda o fi fost vreun "democrat".....sa fim seriosi si ala a fost tot un comunist(si evreu pe deasupra)
  • +5 (5 voturi)    
    un CA supradimensionat (Marţi, 29 iunie 2010, 20:04)

    un contribuabil [anonim]

    Ce rost au atatia indivizi intr-un CA al SRR sustinut din bani publici din moment ce votul este politic? In aceste conditii in CA SRR ar trebui sa existe doar cate un reprezentant al fiecarui partid politic parlamentar al carui vot sa aiba ponderea negociata intre partide. Daca bineinteles nu se va vota intr-o zi pentru depolitizare. Dar probabil ca si atunci se va gasi o metoda indirecta de influenta politica, fie prin comisia de concurs, fie prin fondurile publice alocate etc. Cat despre profesionisti mai conteaza si la ce ora intri in emisie si de ce fonduri dispui pentru formatul respectiv. Profesionistii aceia s-au format si ei cu ajutorul unui sprijin politic, sa nu fim naivi sau/si ipocriti.
  • +4 (4 voturi)    
    Sindicalisti la TVR ? (Marţi, 29 iunie 2010, 23:12)

    georgio [anonim]

    Dupa ce la Realitate TV in CA e plin de milionarii mafioti sefi de sindicate rosii, acum aflu ca si Bogdan Hossu un alt cap de sindicat pesedist, milionar in euro ce face pe saracu la televiziuni, incaseaza si din CA-ul TVR citeva mii de euro pe luna ca membru. Bine ca stim acum unde isi duc veacul acesti "vasnici aparatori ai saracimii".
    Romania e cred ca singura tara din lume in care clasa saraca e reprezentata de miliardari si milionari :)
    • +1 (1 vot)    
      SRR (Miercuri, 30 iunie 2010, 7:45)

      Dragos Gros [anonim] i-a raspuns lui georgio

      Daca trecutul cel putin discutabil al lui Andras nu-l impiedica sa ocupe functia de presedinte, este cel putin naucitor cum Hossu, cunoscut pt. apropierea de Vantu este in CA alaturi de Moise, cel care isi negociase cu Geoana functia de presedinte, un escroc bine cunoscut si aici, in Tunisia. Toate ca toate, dar ca Maria Toghina, fosta presedinta sa fie numita de Administratia Prezidentiala intrece orice imaginatie. Acum putem spune ca SRR are un CA majoritar psd-pnl (adica Vantu-Ponta-Felix). Acum sa te tii (din nou) afaceri banoase pe bani publici. Pana la ora asta nimeni nu a vrut sa-i trimita in instanta pe cei responsabili de furtul urias din 2000-2004, chiar daca probele sunt irefutabile. Le gasiti pe http://anormalitati.blogspot.com
  • +1 (1 vot)    
    Se pare ca (Marţi, 29 iunie 2010, 23:22)

    oki [anonim]

    acest Bogdan Hossu nu e aceeasi persoana cu liderul sindical atat de vocal si vai....atat de bine hranit !
  • -1 (1 vot)    
    handicapati politicieni romani(as fi scris cu lite (Miercuri, 30 iunie 2010, 2:51)

    arion [anonim]

    Aveam o vorba in copilarie...."cand doi se cearta,al treilea castiga"...era vorba de bomboane,prostii.
    Dar iata si acum, acesti asa zisi politicieni romani cu minti de copii, cum au lasat maghiarimea sa mai faca un pas inainte, exact cum in perioada premergatoare Unirii, romanii de atunci castigau pas cu pas drepturi in Imperiul Austro+Ungar.
    Nu pot spune decat : Bravo UDMR, dati cu handicapatii astia ai nostri de pamant, avem soarta ce o meritam.....
  • 0 (0 voturi)    
    Dl Demeter cunoaste bine limba romana???!!! (Miercuri, 30 iunie 2010, 9:12)

    lili [anonim]

    La sedintele CA al SRR vor fi prezenti traducatori romana-maghiara??!! Dl Demeter cunoaste bine limba romana, stie sensul cuvintelor romanesti sau va fi ca-n transmisiile radio-tv din HarCov unde trebuie traducatori ???!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      you see me rollin' (Miercuri, 30 iunie 2010, 9:29)

      easy [anonim] i-a raspuns lui lili

      ..you hatin'
    • 0 (0 voturi)    
      Cunoaste... (?) (Miercuri, 30 iunie 2010, 9:53)

      Dragos Gros [anonim] i-a raspuns lui lili

      Daca tot a fost secretar de stat pe vremea lui Tariceanu, trebuie sa stie...Ca Tariceanu nu stie ungureste; bine, el nici din romana nu stie decat limba de lemn, dar... asta e. Oricum, trecutul "revolutionar" al lui Andras (ala cu arderea tricolorului romanesc) il "recomanda" pt. postul asta; si-asa Kelemen Hunor avea prea multi consilieri personali si consilieri in general...
    • 0 (0 voturi)    
      Invatam ungureste. (Miercuri, 30 iunie 2010, 10:59)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui lili

      Multumim PSD si PNL ca ne creeaza conditii sa invatam ungureste.
    • 0 (0 voturi)    
      meditatii... (Miercuri, 30 iunie 2010, 17:50)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui lili

      stimata (stimate?!...ca nu se poate sti...) lili, pt. linistea dumitale sufleteasca, te pot asigura ca dl. Demeter poate da meditatii de limba romana multora dintre "rumanii verzi" care fosgaiesc indignati prin toata media on si offline si se inspaimanta grotesc in privinta "cotropirii" unguresti.

      Ar fi totusi un motiv real de ingrijorare, insa nu pt. dumneata (cu exceptia cazului in care esti anajat al SRR): omul este si workohoolic si perfectionist! :)
  • 0 (0 voturi)    
    rasplata (Miercuri, 30 iunie 2010, 15:00)

    vero [anonim]

    asta este rasplata pentru ce a facut frunda cu legea ani. totul este de vanzare. banuiesc ca tradarea vine de foarte de sus.

    bai, s-au terminat romanii in tara asta?!