UPDATE Siviu Prigoana propune trecerea TVR International in administrarea MAE. Lazescu, SRTv: Finantarea de la buget e un lucru, strategia editoriala e un alt lucru

de D.G., C.I.     HotNews.ro
Marţi, 7 septembrie 2010, 13:11 Economie | Media & Publicitate

Deputatul Silviu Prigoana doreste, potrivit unei initiative legislative depuse la Camera, trecerea TVR International in subordinea Ministerului Afacerilor Externe. MAE ar urma sa stabileasca politica editoriala si sa asigure finantarea acestui post, informeaza Agerpres.

De asemenea, MAE ar putea solicita gratuit productiile televiziunii publice si prelua in direct emisiunile informative.

Conform aceleiasi initiative, SRTV ar urma sa administreze TVR 1, TVR 2, TVR Cultural si cinci posturi teritoriale - Iasi, Cluj, Craiova, Timisoara si Targu Mures.

TVR 1, TVR 2, TVR Cultural si programele Radioului public s-ar constitui, potrivit propunerii lui Prigoana, in servicii publice, ca posturi nationale de televiziune si radiodifuziune.

UPDATE Alexandru Lazescu, presedinte-director general SRTv, arata ca una este finantarea de la bugetul statului, cu totul altceva sunt formula institutionala si strategia editoriala, care sunt gestionale la nivelul serviciului public.

Alexandrul Lazescu pentru HotNews.ro:
  • "In ceea ce priveste TVR International, urmarim un model adoptat de alte televiziuni publice din Europa, in care serviciile de audiovizual care emit pentru strainatate sunt finantate din bugetul statului. Un exemplu este BBC, unde BBC World Service este finantat de la Foreign Office. Dar acesta este un lucru, in timp ce formula institutionala si strategia editoriala sunt alt lucru. Ele sunt gestionate la nivelul serviciului public."
  • "Sigur ca pot fi discutate formulele prin care obiectivele majore de politica externa ale tarii sa se regaseasca in strategia editoriala adoptata de canalele respective. In opinia noastra, formula propusa e contraproductiva atat in ceea ce priveste implementarea ei, cat si in ceea ce priveste credibilitatea canalului. Ministerul de Externe nu poate functiona ca institutie media. Poate eventual sa apeleze la o institutie media. Una este corelarea acestui tip de obiective, cu totul altceva este o formulta atipica si extrem de greu de implementat."
  • "De altfel, din punct de vedere operational, o buna parte din continutul TVR International - inclusiv principalele jurnale de stiri si diferitele emisiuni de publicistica sau divertisment - sunt preluate de la alte canale (ale SRTv - n.r.) Asa incat ar fi extrem de complicat sa incepi un canal international, intr-o formula precum cea propusa, de la zero."


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1330 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    prin goarna (Marţi, 7 septembrie 2010, 13:40)

    ady [anonim]

    acest individ sa-si vada de gunoaiele lui de etno tv si taraf tv, sa lase tvr-ul in pace. Oare pana cand mai trebuie sa suportam astfel de indivizi??? O noua lege a functionarii TVR si radioului public nu sunt in stare sa faca, dar la bazaconii sunt primii.
    • +1 (3 voturi)    
      Ce se intampla in TVR? (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:33)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui ady

      TVR fiind o televiziune finantata din bani publici(abonamente+subventii)ar trebui sa fie mai transaparenta privind cheltuielile.Infiintarea TVR3 si TVR Info cu de la sine putere mi se pare un abuz.Nu suntem obligati sa platim abonamente si subventii unei televiziuni care de obicei practica o politica antinationala,comunista,in interesul unui grup de excroci,care cumpara programe de la televiziuni gen Antena si Realitatea care in fapt nu au ce oferi TVR,ci invers.TVR ar trebui axata prezentarii de programe de interes general,a istoriei si traditiilor poporului roman,sa apere interesele Romaniei la atacurile mediatice ale unor televiziuni platite de dusmanii Romaniei.La TVR nu ar trebui sa-si gsaseasca loc parasute promovate pe la televiziuni de barfe.Sunt banii nostri cheltuiti in TVR si nu vrem ca ei sa fie cheltuiti pentru promovarea inculturii,a barfei si a nesimtirii.Vrem sa vedem la TVR ,valori ale artei,culturii,istoriei,stiintei,etc .romanesti.Nu am mai vazut la TVR o piesa de teatru de cand eram copil.Sasu si-a batut joc de TVR .Pur si simplu a facut din TVR o tiganie.Oameni ca Liiceanu,Plesu,Manolescu,Daianu,Stoica,Simion,nu mai au loc in grila TVR.
      • +1 (3 voturi)    
        TVR (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:50)

        ady [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Daca TVR e o tiganie, iti sugerez sa te uiti la PRO TV sau Antena si imi spui atunci care este diferenta. In alta ordine de idei, de ce dezgropam mortii? Sassu e plecat de doua luni, iar lucrurile par sa se mai indrepte in TVR. Legat de aducerea pana la urma a TVR in subordinea MAE, acest lucru crezi ca va face din TVR o forta media??? Ba din contra...vom oficializa politizarea TVR de care toata lumea se plange.
        Iar legat de programele TVR ce-ai vrea sa vad...dimineata istorie, la pranz istorie si seara geografie??? Iti ajunge TVR Cultural pentru asta. Un post public trebuie sa prezinte si divertisment, si sport, si cultura, totul echilibrat. Tu ai vrea transformarea TVR intr-o televiziune adormita, la care sa se mai uite mamaia din cand in cand, ori TVR-ul e platita din banii nostri, iar daca MAE vrea televiziune, sa-si faca!
        • -1 (1 vot)    
          A ajuns prost cumparand de la Antene si PRO tv. (Marţi, 7 septembrie 2010, 15:16)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui ady

          Nu sunt de acord cu faptul ca TVR a inceput sa semene cu Antenele,PRO TV si sa cumpere programe(de forma) de la unele televiziuni care nu sunt in stare sa faca nici pentru ele programe bune.Totusi TVR3 este de ras.Ar trebui desfiintat.Numai se incaseaza niste salarii pentru sefi,secretare,soferi,etc.Reporterii parca ar fi in primul an de scoala.
      • -1 (1 vot)    
        de acord de o mie de ori ! (Marţi, 7 septembrie 2010, 15:59)

        iosif [anonim] i-a raspuns lui mircea

        ce fel de televiziune publica avem din moment ce acesta isi pastreaza o asa zisa neutralitate si nu iese in fata cu stiri exacte pentru poporul care e obligat sa o finanteze?Ma uit la televiziunile particulare si simpt ca ma cufund mereu in mocirla si minciuna.Daca tot platesc atunci am pretentia sa am stiri corecte si la momentul oportun si nu sa reia stiri cenzurate de la alte televiziuni.Stiti cum procedeaza tvr 1 in miezul evenimentelor importante ?Imi amintesc de o televiziune dinBasarabia pe timpul asediului revolutionar, cand demonstrantii au arborat steagul romanesc
        si al U.E.pentru a inlatura dictatura Voronin de la putere transmitea muzica populara sau jocuri pentru copii.Politica strutului este T.V.R.1.Bravo domnule Prigoana.daca parlamentul nu e in stare sa impuna acestor televiziuni publice???? un program onorabil atunci initiati o lege sa sa scapam de acest bir pentru ca oricum cu asemenea programe nu se uita decat cei care nu au alt post la dispozitie.
  • -2 (2 voturi)    
    dada ... si marmota! (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:14)

    miticosul [anonim]

    Yeah, right ... :-) MAE care nu are competente in administrarea unei televiziuni si nici infrastructura va delega (subcontracta) mai departe. Ghici cui? :-)

    Si nu e decat o metoda de a mai plimba banii publici de colo-colo din care fiecare sa-si traga adaos comercial. :-)
    • 0 (2 voturi)    
      Ce n-ar da Prigoana... (Marţi, 7 septembrie 2010, 15:13)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui miticosul

      Ca Guvernul sa aiba inca un mijloc de propaganda si manipulare...
      Oamenii astia gandesc foarte limitat. Nu le e frica de ce s-ar putea intampla daca ar ajunge PSD-ul la guvernare? Antenele, Realitatea, cateva ziare, TVRi...pur si simplu i-am lasa la guvernare generatii intregi.
      Ce idioti !
  • +2 (2 voturi)    
    M-am convins ce-i poate neuronul, (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:16)

    AlinN [anonim]

    Sa lase TVR-urile asa cum sunt ele ca sunt singurele posturi romanesti pe care ma mai uit!
    N-am chef de politica pe TVR cultural spre exemplu si nu am incredere ca dl Prigoana vrea sa faca vreun bine de cand joaca rolul de spate politic pentru interlopi si pesti.
  • -2 (2 voturi)    
    NU SERVESC LA NIMIC (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:17)

    SRA [anonim]

    Sunt foarte multe televiziuni publice, cele cinci posturi teritoriale - Iasi, Cluj, Craiova, Timisoara si Targu Mures, trebuie imediat desfiintate.

    Televiziunile acestea sunt pagubitoare si nu servesc la NIMIC.

    Ideea cu TVRI trecut la MAE este excelenta.
  • 0 (0 voturi)    
    * (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:21)

    007 [anonim]

    si cu TVR 3 ce face?
  • +1 (1 vot)    
    prigonitu' (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:35)

    sentenced [utilizator]

    Asta a visat azi noapte propuneri ? :))
    Evident ca nu , doar i-a venit o noua idee ... daca intelegeti ce vreau sa spun .
  • -2 (2 voturi)    
    NU-I PROST!!! (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:43)

    CosmiN [anonim]

    CA SA-I RASPUNDE CELUI CE A SPUS CA PRIGOANA SA-SI VADA DE GUNOAIELE LUI DE TELEVIZIUNI, Prigoana doar face bani pe seama prostilor!
    Iar ideea cu TVRi e buna. MAE poate angaja oameni care sa se priceapa, si unul din avantaje ar putea fi faptul ca ar putea starni dorinta strainilor de a investi in Romania; asta depinde de programele si emisiunile pe care le-ar avea. Inclusiv ar putea incuraja turismul in Romania.
  • -2 (2 voturi)    
    O idee f.Buna ! (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:47)

    huopnl [anonim]

    Bravo Silviule !
  • +1 (1 vot)    
    Chiar ma intrebam... (Marţi, 7 septembrie 2010, 16:36)

    valisa [utilizator]

    de ce a vrut el sa se reintoarca la PDL. Mai avea niste polite de platit si nu putea altfel decat facand parte din acest partid. Este ceva putred la mijloc. Oricum il consider un dobitoc!