Audienta radio de vara: Kiss FM, Romania Actualitati, Radio ZU si Europa FM au inregistrat peste un milion de ascultatori pe zi

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 20 septembrie 2010, 11:11 Economie | Media & Publicitate

Clasamentul celor mai ascultate posturi de radio a ramas neschimbat vara aceasta, comparativ cu audientele din primavara, insa numarul posturilor care au inregistrat peste un milion de ascultatori la nivel urban a crescut la patru, potrivit valului de vara al Studiului de Audienta Radio. La nivel urban, Kiss FM ramane lider, urmat de Romania Actualitati, Radio ZU si Europa FM. In Bucuresti, liderul Radio ZU este urmat de Romania Actualitati, Kiss FM si Radio 21.

Valul de vara 2010 al Studiului de Audienta Radio a fost realizat in perioada 10 mai - 15 august de catre IMAS-Marketing si Sondaje si Mercury Research, la nivel urban si in orasul Bucuresti, pe un esantion de 6.500 de persoane. Datele sunt prezentate in doua categorii - total ascultatori cu varste de peste 11 ani, respectiv public comercial (18-49 ani).

Audienta medie zilnica la nivel urban - total populatie 11+ / public comercial
  • Kiss FM - 1.432.400 - 1.076.300
  • Romania Actualitati - 1.126.900 - 374.500
  • Radio ZU - 1.115.600 - 811.700
  • Europa FM - 1.104.300 - 778.400
  • Romania Regional - 660.400 - 270.100
  • Radio 21 - 471.500 - 341.200
  • Pro FM 429.500 - 275.000
  • Magic FM - 244.900 - 198.100
  • Antena Satelor - 191.200 - 50.200
  • InfoPro - 189.500 - 134.400
  • One FM - 143.300 - 129.100
  • National FM - 119.700 - 80.700
  • Romania Cultural - 64.600 - 29.600


Audienta medie zilnica in Bucuresti - total populatie 11+ / public comercial
  • Radio ZU - 233.400 - 178.400
  • Romania Actualitati - 220.600 - 41.600
  • Kiss FM - 212.200 - 161.900
  • Radio 21 - 106.500 - 73.900
  • Magic FM - 91.400 - 75.200
  • Europa FM - 88.900 -58.700
  • Vibe FM - 76.200 - 65.800
  • Romantic FM - 75.700 - 31.200
  • Pro FM - 69.500 - 41.900
  • One FM - 45.500 - 41.400
  • Realitatea FM - 39.400 - 17.000
  • Radio Guerrilla - 36.000 - 26.900
  • Antena Satelor - 35.500 - 6.200
  • National FM - 27.500 - 17.100
  • Gold FM - 23.800 - 11.300
  • Radio InfoPro - 16.000 - 10.500
  • Romania Cultural - 13.600 - 4.300
  • City FM  -7.800 - 6.000


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3524 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Info Pro (Luni, 20 septembrie 2010, 11:21)

    Unda vesela [anonim]

    Exista pina de curind un post extraordinar. Muzica pe intelesul tuturor dar totusi nerulata non stop cum se intimpla la Kiss, Zuzu, etc....
    Auzeai si hit-uri le anilor 80,90....
    Bineinteles ca l-au desfiintat. Se numeste integrare si emite programele Pro FM ....care aduca a Kiss si alte asemenea la fel.
    • 0 (0 voturi)    
      infopro ? (Luni, 20 septembrie 2010, 11:34)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Unda vesela

      Acel post "extraordinar" de care vorbesti e o afacere . Sondajele de mai sus arata ca piata nu-l aprecia desi era bine promovat(ProTV e tv ul numarul 1 !) si avea acoperire buna. Daca erau banii tai cu siguranta faceai la fel . Dupa cum vezi ProFM care e in acelasi trust reusea o cota de piata mai buna desi avea acoperire la jumatate . Repet: daca era afacerea ta unde pierdeai bani ce faceai?
      • +2 (2 voturi)    
        Afacere (Luni, 20 septembrie 2010, 11:42)

        unda vesela [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Noi nu ascultam afaceri. Ascultam informatii si muzica. Sigur ca daca nu produce, il inchizi. Asta e!. Insa pe noi care preferam alt gen de muzica decit " Americano" si Konector rulate la infinit....Orice nou " hit" il dau din 10 ' in 10'...
        Ma rog, daca va place....Mie imi placea Info pro si mi-am exprimat regretul ca l-au inchis. Imi pare rau ca sintem asa putini ....ceilalti sint mai multi...si numarul lor in crestere ( gradina lui d-zeu e mare si mereu se muta gardul)
        • +1 (1 vot)    
          pacat de infopro (Luni, 20 septembrie 2010, 12:32)

          geo [anonim] i-a raspuns lui unda vesela

          e pacat ca nu mai exista acest post de radio. e pacat ca ascultatorii nu sunt luati in seama, e pacat ca CNAul nu intervine...ce ar insemna miine-poimiine, daca in locul nu stiu carei emisiuni de doi bani de la Taraf TV, vom vedea o productie nerecomandata minorilor!?
        • +2 (2 voturi)    
          iata... (Luni, 20 septembrie 2010, 14:06)

          mark_atmail [utilizator] i-a raspuns lui unda vesela

          Iata ca noi, ce ascultam informatii si muzica gen Infopro, suntem foarte putini si nu facem audienta. E normal intr-o tara ca Romania. Cei care prefera muzica gen Zuzu Kiss sunt majoritari si le dai ceea ce consuma. Am fost finutz si nu am zis cum se numesc aia putini si aia multi...
          • 0 (0 voturi)    
            aia putini ? (Luni, 20 septembrie 2010, 16:05)

            andrei [anonim] i-a raspuns lui mark_atmail

            @unda vesela. Cred ca gandesti in clisee. O analiza a profilului ascultatorului de Zu sau Kiss arata ca "cei putini"(a se citi intelectuali rafinati) sint oricum mai multi ca numar in audienta Zu sau Kiss decat erau la InfoPro . Calitatea DJ ilor InfoPro era similara cu a celor de la ZuKiss. Ba chiar carcotasii cred ca au un program mult mai bun decat avea Ramon Cotizo de ex . Deci nu calitatea ci INCONSECVENTA programelor a facut ca InfoPro sa fie asa jos . Muzica anilor 80 90 da si Europa si Magic ,radiouri care reusesc sa ia cota buna de piata . Nu vreau sa polemizez cu nimeni insa a spune ca InfoPro era un fel de TVR Cultural pt FM e mult :-)
    • +1 (1 vot)    
      Info what? (Luni, 20 septembrie 2010, 11:41)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Unda vesela

      E trist când se închide orice radio, dar n-aş da vina numai pe băieţii ăia răi din conducerea trustului şi de la marketing. InfoPro are/avea licenţă naţională şi audienţă sub Antena Satelor, chiar şi în Bucureşti!!! MagicFM l-a "luat", de asemenea, fără probleme. A-l căina fără o privire mai lucidă asupra programelor şi mai ales asupra ştirilor e inutil. Mă rog, aproape orice discuţie e inutilă după închidere. Putea (şi ar fi trebuit să fie) mult mai bun şi mult mai sus. Păcat.
      • 0 (0 voturi)    
        pai magic e tot al lor (Luni, 20 septembrie 2010, 15:01)

        bedexe [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        de ceva timp, si se suprapuneau pe target-uri
  • +5 (5 voturi)    
    RRA (Luni, 20 septembrie 2010, 11:28)

    DM [anonim]

    RRA este un post care merita incercat.
    L-am redescoperit recent si mi se pare genial.
    Informatie interesanta, muzica ce nu se repeta la disperare, comentarii de bun simt ....
  • +5 (5 voturi)    
    zu & kiss (Luni, 20 septembrie 2010, 11:28)

    Andrei [anonim]

    cand aud spoturile de la zu & kiss m-apuca toti dracii, zici ca-s cretini cu acte-n regula. iar muzica este pentru cocalari si pitipoance de plastic care intre ei n-au decat un neuron.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 20 septembrie 2010, 13:08)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      dar din pacate uite ca sunt din ce in ce mai multi din categoria pitipoance de plastic si cocalari, daca asta se cere asta se da, pacat pt restu' care stiu sa aprecieze si alte genuri de muzica.
  • 0 (0 voturi)    
    GRUPURI RADIO (Luni, 20 septembrie 2010, 11:30)

    andrei [anonim]

    Interesant e cum se vor imparti banii din publicitate pe trusturi media .Kiss si Magic tin de SBS si vad ca au impreuna pe public comercial 237 mii ascultatori . 21 cu Europa au mult sub ei -132 mii si chiar sub ZU cu 178.400(nu am inclus Romantic din lipsa de publicitate). Se anunta vremuri grele pt Lagardere
    • 0 (0 voturi)    
      grupuri radio (Luni, 20 septembrie 2010, 12:04)

      stelica [anonim] i-a raspuns lui andrei

      SBS mai are in plus si One ( mai nou Rock ) , impreuna fac 278 mii / Buc. Sunt peste orice alt grup sau post de radio ca SHARE .
  • 0 (0 voturi)    
    pacat de Realitatea FM (Luni, 20 septembrie 2010, 11:53)

    sage [anonim]

    Mie imi pare rau ca-si bat joc de Realitatea FM. M-am saturat de muzica si vorbe goale si imi place sa aud un talkshow interesant. Dar acolo se fac schimbari non-stop si in plus au inceput si ei sa urmeze aceeasi politica a postului TV. Adica lovin in guvern fie ce-o fi.
    Postul a debutat cu oameni de la BBC, dar n-a fost niciodata suficient de bine organizat.
    Cu toate acestea este peste Guerrilla si Gold care sunt parte din acelasi trust.
  • 0 (0 voturi)    
    sondaj (Luni, 20 septembrie 2010, 12:47)

    dman [anonim]

    sondajul de fapt indica densitatea record de cocalari si pitzipoance pe m2 in bucuresti.
    • 0 (0 voturi)    
      /// (Luni, 20 septembrie 2010, 14:07)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui dman

      daca te deranjezi sa cauti sondajele detaliate ai sa vezi ca nivelul de educatie al publicului care asculta zu si kiss nu sunt cu nicio miime mai jos decat ale altor posturi comerciale care se considera mai destepte. asta foarte pe scurt.
      p.s. nu e o parere, sunt niste cifre :)
      p.s.2 apropo de cocalari si pitipoance.. oamenii care spun tampenii fara sa se informeze cum se numesc?
  • 0 (0 voturi)    
    eu zic national fm (Luni, 20 septembrie 2010, 13:17)

    florin [anonim]

    ascult cu mult drag national fm. O fi de vina varsta.
  • +1 (1 vot)    
    Radio Contact+Radio InfoPro (Luni, 20 septembrie 2010, 14:03)

    Sorin [anonim]

    Aceste audiente ma lasa rece! Kiss FM n-o sa se ridice NICIODATA la nivelul Radio Contact, cel putin din punctul meu de vedere,ca ascultator! Si tocmai de aceea, recunosc: ascult Radio Contact pe net si-mi place ce aud!
    In alta ordine de idei, dincolo de tot ce-o fi insemnand dpdv al profitului, Radio InfoPro era un post profesionist unde auzeam muzica adevarata, selectata, nu pseudo-hituri transmise in heavy-heavy rotation...Dar asta e, se pare ca tot ce e bun dispare! Nu-i bai, ne reprofilam!
    • 0 (0 voturi)    
      Contact ? (Luni, 20 septembrie 2010, 16:11)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Radio Contact a fost o scoala buna de radio insa a-l aduce acum in discutie e ca si cum ai zice ca preferi sa repari Dacia in fata blocului decat sa iei un Sandero . Culmea e ca oamenii din scoala Contact au esuat apoi majoritatea in functii de decizie la InfoPro/ProFM sau GoldFM ceea ce inseamna ca au invatat "pe genunchi" meserie si nu au facut fata generatiei noi de "masteranzi in radio " :-).Din cate stiu doar TonyTesiu care acum e la Zu are un proiect radio reusit ,dar nu bazat pe ce a invatat la Contact cu siguranta. Tot respectul pt pionieratul lor insa AZI radioul inseamna altceva . Cred ca nu dupa Contact duci dorul ci dupa tineretea si nebuniile din perioada aia :-)
  • 0 (0 voturi)    
    InfoPro (Luni, 20 septembrie 2010, 15:01)

    placintacubranza [utilizator]

    InfoPro a castigat acum multi ani o licenta nationala de care si-au batut joc - statiile au fost puse in functi cu intarzieri uriase, formatul a fost schimbat, iar acum pur si simplu o reutilizeaza pentru un post comercial care nu mai are nicio legatura cu interesul public. Oare CNA-ul ce face? Mai exista?
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari RRA, dar... (Luni, 20 septembrie 2010, 15:02)

    bedexe [utilizator]

    si taxa si publicitate nu e plata de 2 ori pentru acelasi serviciu ?

    anpc-ul ce zice?
  • 0 (0 voturi)    
    tombola romtelecom (Luni, 20 septembrie 2010, 17:28)

    andreea [anonim]

    a fost vreo tombola astazi la radio zuu
    am fost sunata azi eu cred ca e teapa
    care e adevarul?
  • 0 (0 voturi)    
    guerrilla (Luni, 20 septembrie 2010, 18:38)

    oze [anonim]

    cele mai bune poante dimineata
  • 0 (0 voturi)    
    pt cei carora nu le place "americano" (Marţi, 21 septembrie 2010, 10:09)

    Dorian [anonim]

    Tendinta romanului (a balcanicului in general) de a exagera este exprimata si in comentariile aferente acestui material. Din pacate, un post de radio pe care il ascultam cu placere (si anume Info Pro) dispare, raman cu internetul, unde pot asculta orice, oricand. Nu sunt insa impotriva Kiss sau 21 sau a oricarui radio comercial, ce difuzeaza muzica noua si "americano" foarte des. Exagereaza cine spune ca se difuzeaza din 10 in 10 minute hitrile actuale, nu exista post de radio licentiat care sa faca asta, se difuzeaza la 2-3-4 ore aceeasi piesa, dar nu la 10 '. Celor carora nu le convine ca dispar radiourile cu o altfel de muzica sa incerce sa gandeasca putin mai mult. Cultura si prostia sunt in crestere in Romania, nivelul de cultura este din ce in ce mai "nesanatos", astfel ca ne ramane doar sa deschidem calculatorul, un youtube, trilulilu, etc. si sa ascultam ce ne convine, ce dorim. Inteleg ca sunt si persoane care nu stiu sa utilizeze la un nivel minim calculatorul sau refuza sa fie asa-zis "moderni" sau in pas cu tehnologia. Acestora le recomand sa nu se mai planga de faptul ca nu au ce asculta. Iar cei care se cred "destepti" si critica orice forma sau incercare de a face arta sau putina creatie, cu sau fara ajutorul calculatorului, le sugerez sa taca daca nu vor sa se faca de ras. Si "americano" este o creatie muzicala bazata pe compozitie, anumite masuri si o linie melodica in conformitate cu cerintele si standardele muzicii, la fel cum sunt piesele jazz, rock, pop, r'n'b. Incercati sa acceptati si muzica produsa pe calculator si incercati sa nu mai fiti snobi si sa criticati.
    P.S.: Suna absurd, dar daca nu ii suportati pe cei care fac playback (ceea ce nu e foarte etic si moral, dar e bussines) si vreti doar live, acceptati-i si pe popularisti si manelisti, ei chiar nu prea stiu sa cante playback. Si unii chiar au voce si / sau stiu sa cante foarte bine la instrumente! Nu mai criticati atat ... sau nu aveti ce face si "chicotiti"?
  • 0 (0 voturi)    
    Europafm (Marţi, 21 septembrie 2010, 15:27)

    adelin [anonim]

    Post ca si Europafm nu exista si nu va exista in veci stiri muzica din toate timpurile stiri sowbiz stiri meteo stiri trafic din ora in ora deci retineti din ora in ora chair si de craciu si alte sarbatori asa ca lasatima
  • 0 (0 voturi)    
    Ascult Ghibolul Elelctric (Miercuri, 22 septembrie 2010, 0:36)

    Andrei Radu [anonim]

    Eu ascult Ghibolul Electric la Radio Impuls Cluj.
    M-am saturat de bucuresteni si de radarul de pe Magheru. Aiurea !!!
    No hi Clujul .........
  • 0 (0 voturi)    
    audienta (Miercuri, 22 septembrie 2010, 16:21)

    catalin [anonim]

    Pacat ca s-a dus infopro, profm, 21, erau in top acum 2ani si acum de ce?