Primarul Sorin Oprescu declara razboi reclamelor ilegale. Un panou troneaza chiar pe una dintre cladirile monument apartinand Primariei

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 24 septembrie 2010, 0:23 Economie | Media & Publicitate

Panoul ilegal de pe Calea Victoriei 151
Foto: Hotnews
Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat ca “sunt prea multe panouri amplasate ilegal, aiurea, pe cladiri istorice si monumente” si ca isi doreste sa faca ordine in acest haos cu un nou regulament de publicitate. Cu toate acestea, o reclama la o marca de autoturisme imbraca o cladire monument, de pe Calea Victoriei, care apartine chiar Primariei Capitalei. Este vorba de casa Cesianu, un imobil de la sfarsitul secolului XIX.

Legea Monumentelor interzice amplasarea reclamelor pe cladirile monument, iar daca acest lucru se intampla, se considera infractiune.

Cum a ajuns reclama pe cladire?

Reclama a fost amplasata pe cladire cu acordul Muzeului Municipiului Bucuresti, institutia care are in administrare imobilul. “Muzeul a incheiat un contract pentru amplasarea reclamei. Acest contract este aprobat de Primaria Capitalei si directia de Cultura a Municipiului Bucuresti. Nu mi se pare normal ca monumentele sa fie acoperite de reclame. Am acceptat asta pentru ca imobilul urmeaza sa intre in reabilitare, cand se vor debloca fondurile structurale. Asa ne intra un ban in plus la buget”, ne-a declarat Ionel Ionita, directorul muzeului.

Reclama sta deja de un an pe cladire, asa cum a recunoscut chiar directorul Muzeului, iar cand vor incepe lucrarile nimeni nu stie. Pana atunci imobilul va ramane acoperit de ditamai cearsaful.

Sorin Oprescu spune insa ca Primaria Capitalei nu a dat autorizatie pentru amplasarea acestei reclame si ca va trimite inspectorii sa vada despre ce este vorba.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2049 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    sa le dea jos pe toate (Vineri, 24 septembrie 2010, 7:30)

    in sfarsit [anonim]

    slava domnului ca a inceput odata si lucrul asta. de mult semnalam ca ma deranjeaza reclamele stradale, afisele lipite oriunde si peretii mazgaliti. sa le dea jos pe toate. sa-i amendeze pe organizatorii evenimentelor ale caror afise sunt lipite, mai nou, si pe copaci.parca suntem in lumea a treia cu pancardele alea metalice pe care sunt trantite reclame inestetice.penibile.oribile. nu cumpar niciodata un produs dupa reclame deoarece acestea ma exaspereaza. ma uit in raft la magazin si ma hotarasc acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai sigur ca da... (Luni, 27 septembrie 2010, 15:32)

      *** [anonim] i-a raspuns lui in sfarsit

      ca e mai simplu sa interzici lucruri din pix decat sa rezolvi adevaratele probleme ale bucurestiului :
      locuri de parcare!
      soseaua de centura!
      semafoare inteligente in toate intersectiile! etc.
      deoacere pentru papagali ca cititorul de mai sus care "semnaleaza" ce-i deranjeaza pe ei astfel de masuri au un impact favorabil si imediat nu?
      ca pana te apuci sa faci spre exemplu locuri de parcare si ca aceasta masura sa aiba un impact in ochii alegatorului dureaza.si apoi cate locuri de parcare trebuie sa faci astfel incat sa se si simta acest lucru la nivelul cetateanului care locuieste in bucuresti?multe caci nu e suficient sa faci 100 sa zicem...
  • +2 (4 voturi)    
    am un mare semn de intrebare .. (Vineri, 24 septembrie 2010, 8:15)

    blec-bierd [utilizator]

    parca n as crede ca o marca precum infinity se preteaza sa amplaseze ilegal meshuri atat de mari pe o cladire atat de ... monumentala
    • +2 (2 voturi)    
      ete na! (Vineri, 24 septembrie 2010, 11:26)

      ngi [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

      uite ca se preteaza auto italia, importatorul infinity. oricum nu l-au pus de capul lor si nu ei ar trebui cautati, ci aceia ce au dat voie.
  • +1 (3 voturi)    
    sub acoperire (Vineri, 24 septembrie 2010, 8:24)

    ravenka [anonim]

    d-l oprescu de ce nu face ceva pt. renovarea cladirilor?
    meshul macar acopera starea dezastruasa a cladirii...
  • +2 (4 voturi)    
    hau hau (Vineri, 24 septembrie 2010, 8:29)

    benicio [utilizator]

    Si cu cainii vagabonzi ce facem, tovarasu primar? Lasati reclamele ca nu e urgenta asa mare, nu musca pe nimeni...
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine ca e meshu (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:42)

    daniel [anonim]

    Sincer la ce se zareste sub mesh cred ca e mai bine ca e acolo sa mai acopere ceva grafitti si ferestre sparte.
    Problema e ca aceste reclame stradale ( in toate formele ei ) sunt puse acolo unde e un pic de spatiu cu vedere la public, fara ca cineva de la primarie sa se gandeasca ( nu sa calculeze in euro :))) cum afecteaza ele zona.
  • 0 (0 voturi)    
    dar in campanie electorala au fost bune (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:48)

    marian [anonim]

    D-le PRIMAR, in CAMPANIA ELECTORALA au fost bune nu? fata dvs era pe toate BLOCURILE?????
  • 0 (0 voturi)    
    meshurile nu sunt intru totu' o idee rea (Vineri, 24 septembrie 2010, 10:05)

    dachin [anonim]

    Pentru astfel de imobile monument aflate intr-o stare avansata de degradare nu strica sa le acoperi, insa atunci cand nu ai un client acolo, ar trebui pus un mesh cu imaginea cladirii asa cum va arata ea renovata.
    @blec-bierd: meshul nu e pus de infiniti. locatia cu siguranta se afla in portofoliul unei companii de outdoor ce o inchiriaza clientilor dispusi sa plateasca o chirie substantiala ;)
  • 0 (0 voturi)    
    De la caz la caz (Vineri, 24 septembrie 2010, 11:33)

    Stepanida [utilizator]

    Aceste reclame sunt totusi o sursa de venituri.In cazul relatat in articol,Oprescu nu poate decat sa astepte expirarea contractului.Si eventual,sa-i sanctioneze pe angajatii Primariei care au aprobat asa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    sa-si declare si lui insusi razboi atunci, (Vineri, 24 septembrie 2010, 13:59)

    gigi cu covrigi [anonim]

    ca si nenea primarul asta era pe toate blocurile la alegeri, nu? a uitat??

    e misto cu politicienii lui peste astia, care uita de la mana pan' la gura: azi au nevoie sa se aleaga - calca toate legile si regulamentele. maine s-au ales, aaa, devin rectilinii si drepti si destepti. si dupa aia oricum nu fac nimic niciodata findca sunt niste bate. nu le-o fi scarba de ei insisi cand se uita in oglinda?

    sau poate vrea sa le dea el jos pe toate si la alegerile urmatoare sa nu mai aiba decat el voie pe blocuri, dar fara oponenti? ai? pai zi-ne nene ca pregatesti ceva... nu ne aburi cu cladirile, ca e inestetic. oricum arata ca dracu si fara reclama, cu fatadele alea facute varza si care-ti cad in cap.
  • 0 (0 voturi)    
    macar aia platesc o taxa! (Vineri, 24 septembrie 2010, 20:01)

    Mircea Ciobanu [anonim]

    Dar cand se va lua o decizie de interzicere a reclamelor
    pentru susanele, concerte de manelisti, concursuri miss piranda si alte bazaconii, pe care niste baieti bronzati le lipesc cu bidineaua prin tot Bucurestiul, murdarind - parca pentru eternitate- ziduri , stalpi, socluri de statui, statii RATB,...?