Natalia Morari paraseste Publika TV, dupa ce in martie declarase ca va pleca daca vor exista interventii in emisiune

de M.V.A.     HotNews.ro
Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:38 Economie | Media & Publicitate

Natalia Morari (credits- Laurentiu Diaconu)
Foto: Hotnews
Natalia Morari, moderatorul talk-show-ului principal al televiziunii din Chisinau Publika TV (parte a trustului Realitatea) a luat astazi decizia de a parasi echipa Publika, alaturi de producatorul Valeriu Cebotar. In martie 2010, raspunzand la o intrebare referitoare la intrarea ei in echipa Publika, Natalia Morari ne-a declarat ca: „Eu nu sunt atat de naiva sa cred ca voi putea schimba sistemul. Nu pot si nici nu vreau sa fac abstractie de ceea ce s-a intamplat in Romania cu trustul Realitatea. Dar cand vorbim despre asta, vorbim despre lucruri pragmatice. Eu pot sa-mi garantez in contract ca, impreuna cu producatorul, sa decid care va fi subiectul talk-show-ului din ziua respectiva, care vor fi invitatii mei. Iar daca un astfel de contract nu va fi respectat, eu voi pleca.”  

In urma anuntului de astazi, Natalia Morari a declarat ca nu doreste sa intre in detalii, dar ca se mandreste ca a facut parte din echipa Publika si ca le doreste succes in continuare colegilor ei.​

Natalia Morari este jurnalist in Republica Moldova, devenind cunoscuta in urma publicarii intr-un ziar moscovit a unei anchete despre spalarea de bani, implicate fiind si nume importante din FSB. In urma acestor articole, jurnalista a primit interdictie de intrare pe teritoriul Rusiei. In aprilie 2009, Morari a fost implicata in declansarea protestelor de la Chisinau, pe 9 aprilie fiind arestata la domiciliu. In aprilie 2010, Natalia Morari a intrat in echipa Publika TV, devenind moderatorul Fabrika, principala emisiune a postului de la Chisinau.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4533 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    ... (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:45)

    M [anonim]

    Felicitari pentru atitudine! Nu sunt prea multi cei care iau astfel de decizii, avand in vedere vremurile in care traim..
  • +10 (10 voturi)    
    FELICITARI!! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:18)

    Nedumeritul [anonim]

    FELICITARI!!
  • +9 (9 voturi)    
    ce prostie ! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 16:55)

    dan [anonim]

    Alde Vantu credea ca poate s-o indoaie pe fata asta,lucru pe care nu l-au reusit nici rusii,cu toate retzinerile si expulzarile lor.
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo Natalia !!!! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:27)

    coco [anonim]

    Aviz ziaristilor nostri "deontologi, corecti, profesionisti si curati". Nu vom vedea niciodata in RO un astfel de gest din partea unui realizator de talk-show cu audienta majora - e plin de ipocriti si executanti....
  • +5 (5 voturi)    
    Sincere felicitari! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:36)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Un exemplu demn de urmat!
  • +4 (4 voturi)    
    Postare pe Facebook /Natalia Morari (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:41)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Natalia Morari
    Impreuna cu producatorul Fabrika, Valeriu Cebotar, am plecat de la Publika. Ca sa nu mai apara intrebari: nu plecam nicaieri. E decizia noastra. Din tot sufletul ii doresc succese echipei Publika, ma mandresc ca am facut parte din ea.
    .
    .
    .
    Natalia Morari Nu cred ca ar fi corect din partea mea sa dau mai multe detalii..)
    ,
    ,
    ,

    Natalia Morari O rectificare: "nu plecam nicaieri" inseamna ca deocamdata nu ne implicam intr-un alt proiect televizat. Nu, nu plecam la Prime)
  • +4 (4 voturi)    
    Inca o dovada (Marţi, 16 noiembrie 2010, 19:13)

    romanu' [anonim]

    In Romania, un jurnalist precum Natalia Morari nu mai exista. In Moldova, inca mai sunt oameni idealisti si corecti. Dar din pacate patronii lor vin din Romania. Am lucrat si eu candva pentru o companie condusa de SOV si cel mai bun lucru pe care am putut sa il fac a fost sa imi dau demisia si sa stau acasa sa imi caut de lucru o perioada.

    Mult succes Nataliei in continuare! Mai rar vezi un jurnalist precum ea.
    Poate noi romanii vom reusi sa il bagam la parnau un pic pe SOV. Nu de alta dar daca tot ne-a cocoshat pe noi de atata timp.. sa nu ii mai nenoroceasca si pe altii.
  • +2 (2 voturi)    
    saracii moldoveni (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 11:55)

    dan [anonim]

    saracii moldoveni, intr-adevar unii dintre ei si-au mai pastrat idealismul si inca lupta. Printre ei sunt multi mai romani decat romanii. La ei inca se mai lupta pentru unele idealuri iar la noi ......
  • -1 (1 vot)    
    mai cercetati (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 12:18)

    jj [anonim]

    http://victor-roncea.blogspot.com/2009/04/sa-radem-cu-fsb-la-filmuletul-timpuri.html
    • 0 (0 voturi)    
      mai cerceteaza (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 23:23)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui jj

      Hai sictir amice, numai de articole la comanda scrise de dementi misogini nu aveam nevoie acum. Victor Roncea? Hai lasa-ne.
  • 0 (0 voturi)    
    Bafta (Marţi, 23 noiembrie 2010, 1:03)

    Crazy [anonim]

    Bafta! :) asteptam ce va fi in continuare :) sunt sigur ca aici nu se opreste povestea. :)
  • 0 (0 voturi)    
    presiuni?? (Joi, 25 noiembrie 2010, 10:58)

    vasile marcu [anonim]

    1.Deci inteleg ca pana acum nu s-au facut presiuni asupra ei, pentru ca a ramas ceva timp la Publika. In tot acest timp, postul nu si-a modificat politica editoriala. Se fac presiuni fara se se schimbe nimic???
    2. E si o moda sa spui ca se fac presiuni asupra ta - adica tu esti ok, echidistant, profesionist gata sa primesti alta oferta, mai buna, evident.... Exista suficiente exemple si in Ro. Dupa ani buni la mogul, deodata sunt jurnalisti care descopera ca se fac presiuni asupra lor. Sa nu uitam si de marketingul personal cand citim declararatii de genul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    DEMAGOGA (Marţi, 29 mai 2012, 19:09)

    andrei [anonim]

    ce felicitari pot fi aduse la adresa ei?!!! Aceasta "jurnalista" nu face nimic altceva decat sa dea ascultare celor care ii dau mai multi bani.Pe langa faptul ca e o mare hoata, o ANALFABETA se mai crede si desteapta.