Bilantul reclamatiilor din asigurari in primele noua luni din 2011

CSA: Euroins, Carpatica si Astra, "printre asiguratorii cu un numar mai mare de reclamatii" RCA dar care reprezinta circa 2% din totalul dosarelor platite de aceste companii

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 19 octombrie 2011, 12:50 Economie | Asigurari

4888 de reclamatii si sesizari au fost primite si solutionate de catre Comisia de supraveghere a asigurarilor (CSA), in primele noua luni din acest an, in scadere cu 15% fata de aceeasi perioada a anului trecut, a anuntat miercuri autoritatea. 3597 de reclamatii au fost legate de probleme cu asigurarile auto obligatorii RCA si Euroins, Carpatica si Astra sunt printre asiguratorii cu un numar mai mare de reclamatii, a spus comisia de supraveghere. Pe de alta parte, numarul de plangeri primite la adresa acestor asiguratori reprezinta circa 2% din numarul de dosare de dauna platite de aceste companii in perioada mentionata, a mai precizat autoritatea.

  • "Desi reclamatiile au scazut cu aproape 15 procente fata de aceeasi perioada a anului trecut, fapt care ne bucura, totusi aspectele sesizate, in special in ceea ce priveste asigurarea RCA, raman o problema pe care ne-am propus sa o rezolvam inclusiv prin intensificarea verificarilor privind modul de instrumentare si plata a dosarelor de dauna de catre societati", a declarat Constantin Buzoianu, noul presedinte al CSA.

Conform datelor publicate miercuri de autoritate, 95,93% din totalul reclamatiilor si sesizarilor primite si solutionate in primele noua luni ale acestui an au fost aferente asigurarilor generale, respectiv un numar de 4.689 de reclamatii. Din acestea, reclamatiile privind asigurarile obligatorii RCA au reprezentat 73,59% fiind in numar de 3.597.

  • "In pofida numarului ridicat, reclamatiile pe RCA reprezinta doar 0,08% din totalul contractelor incheiate, respectiv 1,4% din dosarele de dauna deschise. Printre societatile de asigurare care au inregistrat un numar mai mare de reclamatii sunt: Euroins, Carpatica si Astra. Cele trei societati detin impreuna o cota de 36,9% din totalul pietei RCA", se arata in comunicatul CSA.

Presedintele autoritatii a tinut sa sublinieze ca "cei trei asiguratori au platit despagubiri, in primele noua luni ale acestui an, de aproximativ 450 milioane lei, pentru un numar total de peste 110.000 dosare. Sesizarile primite de CSA au reprezentat circa 2,0% din daunele achitate de cele trei companii".

In ceea ce priveste asigurarile de viata, s-au inregistrat 199 de reclamatii, adica 4,07% din total.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6815 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    E clar, l-au cumparat si pe Buzoianu! (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:03)

    Toncescu [anonim]

    De ce nu este mentionat si faptul ca doar 1 din 10 romani reclama aceste abuzuri catre CSA, pt ca majotitateqa ori nu stiu ca exista aceasta institutie, ori au avut de-a face cu ea si nu au rezolvat nimic.Bre Buzoianule ( fost MILITIAN - actual Presedinte CSA) de ce nu ridici licenta de functionare TEPARILOR DEGHIZATI IN COMPANII DE ASIGURARI, DAR AUTORIZATI DE CATRE CSA?Trebuie sa iti platesti datoriile fata de PDL care te-a uns in functie?
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:06)

      Anonymus [anonim] i-a raspuns lui Toncescu

      Ho ma taticu!
      Ati si sarit la gatul omului. V-a plecat madam care va tinea in brate. Nu are nici o luna de cand s-a instalat. Aveti putintica rabdare! Si un "militian" (asa cum ii ziceti voi acum si lui i se spunea asa pe timpul raposatului ca asa se zicea atunci, ati auzit doar la video de politai si acum va dati mari democrati) poate sa faca treaba buna. Dar sunt convins ca nu poate sa multumeasca pe toata lumea.
  • +1 (1 vot)    
    gargarageala (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:04)

    asiguratu' [anonim]

    Mai tataie de la CSA vorbesti cu limboaca de lemn deoarece "solutionarile" pe care le dati voi sunt de trimitere in instanta (care dureaza ani pana se rezolva )si nu de punerea piciorului in prag si luarea unor masuri de scoatere de pe piata a unei societati de asigurari cum este carpatica (cu litera mica pentru ca asa merita ).Vorbesc in cunostinta de cauza pentru ca am ajuns la voi si am vazut modul de "solutionare" sau mai bine zis de nepasarea de care dati dovada , de cardasia in care sunteti cu totii bagati. CCat credeti voi ca mai tine cioaca ?
  • +2 (2 voturi)    
    Site-ul de reclamatii al CSA nu a functionat 4 lun (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:12)

    Constantinescu C [anonim]

    In acest calcul s-a tinut cont ca site-ul web al CSA prin care se puteau transmite reclamatii on-line nu a functionat timp de 4 luni ale acestui an fiind "in intretinere" din Noiembrie 2010 pana in Aprilie 2011?Eu nu dau 2 bani pe ce zice aceasta institutie si nici pe militianul care o conduce.
  • +1 (1 vot)    
    statistica cu adevaruri alese (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:23)

    flavius [anonim]

    Ar fi interesant ca aceasta comisie sa ne spuna cat % reprezinta in lei cei 2% . Asta pentru ca e usor sa platesti 200- 800 lei la 98% din dosare si sa nu platesti 10.000 - 60.000 lei la doar 2% din dosare. Iar cei din comisie, care sunt si ei platiti... si cam toti au facut lucruri care au determinat recunostinta celor care i-au trimis in aceasta comisie, poate incearca sa denatureze adevarul : unele companii fac orice pentru a nu plati sau macar pentru a platii cat de tarziu, in special in cazul despagubirilor foarte mari. Si in orice afacere nu statistica e importanta (98%...fabulos!!!) ci profitul. Nu stiu daca nu cumva, reprezentat in bani, cei 2% reprezinta comparativ cu cei 98%, mult mai mult, poate ...un procent format din 2 cifre?? de ce nu prezentati aceasta statistica STIMABILILOR?? poate pentru ca mana care te hraneste nu se muca.
  • 0 (0 voturi)    
    Va rog nu mai cumparati de la ei!!! (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:27)

    Pagubit de Carpatica [anonim]

    Pentru toti cei care au masina si o sa cumpere RCA: nu mai cumparati de la ei, daca loviti pe cineva si sunteti asigurati de ei, cei care sunt nevoiti sa mearga dupa despagubire la ei, nu o sa isi repare masinile.
    Sunt patit la Carpatica Asig si nu pot decat sa ii dau in judecata. Marea CSA nu m-a ajutat cu nimic!!! Mi-au confirmat ca asiguratorul intradevar, nu ma despagubeste...Incredibil dar adevarat, trebuie pt. 700 de lei sa ii dau in judecata...nici nu-mi vine sa fac asa tam tam pentru suma asta...
    Evitati :Carpatica Asig., EuroIns si ASTRA!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Carpatica si Astra sunt in faliment nedeclarat (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:37)

    Adamescu [anonim]

    Asta e genul de mesaj triumfalist de pe vremea in care actualul presedinte al CSA isi turna la securitate "prietenii".Vrea sa spuna de fapt, ca nu sunt probleme reale, ca doar 2% au avut probeleme ceea ce inseamna o nimica toata!Vreti sa ne amintim scandalul alegerilor de anul acesta din Parlament pt sefia CSA?De mitingurile de protest la adresa CSA si firmelor de asigurari?La sutele de reportaje cu oameni care stau nedespagubiti cu anii, pt ca Firmele de asigurari DAU SPAGA conducerii CSA ca sa nu pateasca nimic?De faptul ca raportul Curtii de Conturi cu privire la CSA nu poate fi facut public pt ca ar trebui arestate persoane care acum sunt in functie?Va anunt insa ca vine :TSUNAMI-ul curand, curand...
  • 0 (0 voturi)    
    Lista asiguratori corecta, dar.... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:37)

    Andor74 [anonim]

    Dupa datele prezentate, rezulta ca in medie s-a platit 4 000 RON / dauna. Ceea ce e corect! Atata am primit eu de la euroinsu' lu' peste pentru DAUNA TOTALA la o masina (care pe piata second-hand era la minim 8000RON). Acum explicati-mi si mie unde-ti iei masina (nu rabla) cu banii astia?
    Si solutionarea data de CSA a fost "platiti o expertiza (peste 1000RON din cate m-am interesat) care sa ateste valoarea masinii si actionati in instanta societatea la care vinovatul are RCA!".
    Deci, daca vrei dreptate fa-ti cum stii ca institutiile abilitate sigur n-o sa-si faca treaba impotriva celor care te nedreptatesc! (Dar ai grija sa faci totul legal, ca impotriva ta sigur se vor lua cele mai drastice masuri)
  • +1 (1 vot)    
    recuperari de creante (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:44)

    hot news [utilizator]

    Lucrez la o firma de rec creante si de mule ori service-urile auto apeleazala noi pentru ca in special Euroins si Astra nu prea platesc. Euroins nu cred ca mai plateste deloc la ce stil au...

    Oricum, e foarte clar ca unele companii de asig din Romania nu fac altceva decat sa creeze o schema piramidala in care pana la urma cineva tot va lua teapa.

    Ma interb cine naiba verifica firmele astea de asig pentru ca ele nu prea au bunuri pe numele firmei. Eventual niste masini si atat...
  • 0 (0 voturi)    
    De ce le mai lasi sa functioneze? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:45)

    Antohi [anonim]

    De ce le mai lasi sa functioneze acele firme de asigurari daca ai toate datele ca sunt cu FOARTE MARI PROBLEME?Mie imi miroase a coruptie grava si pe sume mari, care ar interesa si DNA-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    RCA = TEAPA cu complicitatea CSA (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:50)

    enya [anonim]

    Readuc aminte coruptei conduceri a CSA ca institutia a fost creata cu rol de "protejare a consumatorului de produse de asigurari".La conducere sunt numai persoane necalificate si cu un trecut mai mult decat dubios care se pretind a fi aparatori ai asiguratilor.De fapt, sunt Lupi paznici la stana!
  • 0 (0 voturi)    
    CSA sau MAFIA ASIGURARILOR (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:01)

    dinu [anonim]

    Ati urmarit careva emisiunile din ultimele 2 saptamani de la Money Channel in care invitati au fost Cristian Constantinescu si Angela Toncescu?Ar fi bine sa le vizionati dupa care va dati seama ca asa cum exista o MAFIE A ASFALTATORILOR, ALTA A GAZELOR... EXISTA FOARTE BINE CONTURATA SI MAFIA ASIGURARILOR.Sa nu credeti o iota din ceea ce e transmis in comunicatul CSA, pt ca este f. cosmetizat si cenzurat de catre Dep. Media al CSA.
  • 0 (0 voturi)    
    BCR sunt cei mai tari! (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:06)

    geo26 [anonim]

    Va recomand BCR. Am folosit si RCA-ul si Casco si va pot spune ca NU AU FOST PROBLEME! Super de treaba si au platit la timp! In 10 zile am avut masina reparat, asta cu tot cu dosar si reconstatare. Specific ca am o Kia Ceed si am fost in service autorizat Kia! Am mai auzit de problemele celor de la Astra cu piese la mana a doua....asa ca ma feresc de ei! Lumea face la cei 3 aiguratori ptr ca sunt cei mai ieftini!
    • 0 (0 voturi)    
      anonim (Miercuri, 19 octombrie 2011, 22:32)

      fsfs [anonim] i-a raspuns lui geo26

      si de ce te-ai dat anonim?

      Macar restul au zis de rau si au motive :)
  • 0 (0 voturi)    
    E clar si Buzoianu a luat-o pe urmele lui Toncescu (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:00)

    nepotu [anonim]

    Chiar daca s-a schimbat presedintele CSA, comunicatele raman in acelasi fel: limbaj de lemn, cifre amestecate si nerelevante, date incomplete, fara sanctiuni, date triumfaliste." la cooperativa agricola de prodctie din Agarbiciu, gainile ouatoare au depasit cu 40% productia de anul trecut, iar numarul de bovine..." - in timp ce populatia rabda foame.Acum CSA-ul ne spune ca problemele s-au redus, sunt cateva cazuri izolate dar rezolvabile si 3 derbedei care vor primi mustrare scrisa.Mai crede cineva ce spune acest CSA?
  • 0 (0 voturi)    
    asiguratori fantoma (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:02)

    paul [anonim]

    asa e din pacate, si cred ca cei 3 ofera cele mai mari comisioane brocherilor de asigurari - foarte multe RCA sunt la ei

    alta tzeapa e si constatarea amiabila - nu vrei sa ia puncte sau sa ramana fara carnet cel care te-a lovit, si mergeti la "amiabila"

    si cel vinovat ramane cu carnetul, dar si tu cu dauna - societatea de asigurari nu o sa plateasca invocand diverse motive

    pe cand cu accident declarat la politie - politistul e neutru, si hartiile si fotografiile lui sunt la o adica proba in instanta
    daca politistul a scris "aripa fata dreapta" - trebuie sa o inlocuiasca sau repare, chiar daca cel de la constatare a spus "din dinamica accidentului nu rezulta" etc

    doamne fereste sa aveti de-a face cu astia, euroins astra sau carpatica
    cand faceti RCA, ocoliti-i, si luati un RCA la o societate cu nume bun, in caz de doamne fereste sa despagubeasca, nu o sa o dea cotita cu "din dinamica accidentului nu rezulta"
    • 0 (0 voturi)    
      Comsioane (Miercuri, 19 octombrie 2011, 22:36)

      fsfs [anonim] i-a raspuns lui paul

      Aici ai atins miezul problemei. Multi dau ieftin si cu comision mare, deci normal ca saracii nu vor avea de unde plati daune - sunt prinsi intre ciocan si nicovala. Ca sa ii ajute, CSA ar putea impune transparenta totala, adica comisionul total incasat sa fie mentionat pe polita, si astfel clientul ar putea sa il roage pe broker sa ii explice ce face pentru procentul XX% ca sa il merite.
    • 0 (0 voturi)    
      Re: Paul (Miercuri, 19 octombrie 2011, 22:51)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui paul

      Mai e un aspect. Daca mergi la Politie, politistul incheie un proces verbal in care constata niste daune rezultate din tamponare (el este investit cu autoritatea de a constata asa ceva).

      Acum, daca asigurarile nu vor sa recunoasca daunele, sunt oarecum obligati logic sa considere ca politistul a savarsit un abuz in functie si a mintit in procesul verbal.

      Deci, daca asiguratorii au dreptate, ar trebui facuta plangere penala impotriva politistului. Niciun asigurator nu prea vrea asta.... :)

      Constatarea amiabila este pentru societatile civilizate. Nu e cazul nostru ....
  • 0 (0 voturi)    
    simplu si ineficient (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:26)

    george [anonim]

    Cum sa spuna adevarul un fost vicepresedinte al CSA ajuns (parasutat) ca presedinte de PDL dupa ce si-au dat la gioale Oltean si Popoviciu pe numirea din Parlament. Acum o sa vedeti cum se face vamuirea tuturor asiguratorilor. Vine campania electorala, ce naiba? Mai bine puneau unul de la opozitie ca sa avem vreo macar iluzia ca ne mai protejeaza cineva de mafia asigurarilor.
  • 0 (0 voturi)    
    RCA-CSA-CARPATICA trunghiul bermudelor (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:56)

    Patitu` [anonim]

    Ce omite CSA sa spuna este faptul ca solutionarea unei sesizari la CSA se termina de cele mai multe ori dand dreptate companiilor de asigurari si in niciun caz pagubiitilor.
    Ceea ce lor li se pare logic ca doar de la ei le vin fondurile dar omit faptul ca banii sunt de fapt de la noi, insa RCA-ul fiind obligatoriu....iata un sistem perfect pentru supt banii nostrii
    Si eu am un proces cu Carpatica care e in topul rau platnicilor, facand de ras piata asiguratorilor, atmosfera de la ei fiind mai degraba de bisnitari, cum iti propun ei sa iti repari masina cu piese de o calitate indoielnica. Mai am putin si fac 2 ani de cand sunt in proces cu ei si nu am de gand sa renunt.
    In cazul meu actele de la dosar erau mai mult decat concludente insa nu au vrut pur si simplu sa plateasca iar CSA-ul le-a tinut partea dandu-mi un raspuns diplomatico-fantastic prin care practic m-au trimis la judecata.
    Concluzia: CSA-ul nu solutioneaza nimic, au departamente care se fac ca muncesc, doar reglementeaza si atat. Restul e teorie.....
  • 0 (0 voturi)    
    csa (Miercuri, 19 octombrie 2011, 18:44)

    pagubit/asigurat [anonim]

    de ce nu spun cei de la csa cate din reclamatiile primte le au rezolvat.......va spun eu.nici 5%.CARPATICA nu mai plateste de mult dosare.70%din dosarele deschise intra in "cercetari" 3 lunidupa care se resping de la plata fara nici o baza legala,bineanteles cu girul csa-ului.ASTRA,livreaza numai piese" made in taiwan"unele fara licienta cum a fost cazul descoperit de reprezentantii Renault care au gasit piese livrate de Astra la service,piese neomologate.de Allianz Tiriac ce sa mai vorbim,refuza plata dosarelor catre service nepartenere desi amartul de asigurat a facut polita la Allianz.doar.....a fost nr1.o bataie de joc......Domnule Buzoianu, Presedinte al CSA,luati masuri,stiti foarte bine aceste lucruri,care nu mai pot continua...cand veti auzii ca directori de daune vor fi batuti in plina strada sa nu va mirati!!sau poate chiar mai rau!!
    • 0 (0 voturi)    
      service partener (Miercuri, 19 octombrie 2011, 20:01)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui pagubit/asigurat

      de ce nu alegi un service partener? pt. ca au o lista extrem de lunga, inclusiv reprezentante care, se stie, sunt cele mai scumpe, eu nu am auzit pe nimeni sa se planga de Allianz, du-te la service si vei fi primit fara rezerve pe un dosar de dauna deschis la ei, rca sau casco, nu are importanta, platesc ceas.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu mana mea (Luni, 21 noiembrie 2011, 13:07)

    Costel [anonim]

    Un bou mi-a acidentat joanghina in parcare si mi-a produs o dauna de vreo 1200 Ron, la o masina de 1000 euro, cu piese din demolare.Nici nu am pretentii la noi. Acum am amanare pentru cercetari de 3 luni. Daca imi da refuz, ma jur ca intru direct in BMW-ul directorului de la ASIROM Bacau si cum la a mea expira asigurarea peste doua saptamani nu o sa ii dau nimic, doar nu o sa platesc asigurare cu masina stand pe dreapta. Apartamente nu am pe numele meu, masina nu e, nu am nimic ce sa imi ia la judecata...doar belitu'.
  • 0 (0 voturi)    
    dauna auto neplatita de euroins (Sâmbătă, 10 decembrie 2011, 12:16)

    ionescu [anonim]

    buna ziua,

    a intrat un destept in masina mea, si acum euroins nu vrea sa plateasca dauna, si in plus de asta ma face si vinovat de accident. tot ce scrie prin comentarii este adevarat, si euroins si csa se folosesc de mesaje sablon pentru a solutiona orice reclamatie/dauna auto. am scris pe blogul personal toata intamplarea si sunt atasate public documente/acte/scrisori/reclamatii/raspunsuri. sper sa ajute pe cei care au probleme, daca or ajuta la ceva.
    http://www.alexionescu.ro/?p=466