Viramentele la Pilonul II de pensii ar putea fi reduse cu 10-15% (economica.net)

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 octombrie 2017, 21:08 Economie | Asigurari

Viramentele din fondul de pensii publice catre fondurile private de pensii obligatorii ar putea fi corelate cu rata de plata a contributiilor de asigurari sociale, a declarat luni vicepremierul Marcel Ciolacu, citat de economica.net.

"Momentan Pilonul 2 ramane obligatoriu. Am identificat o singura problema. Transferul de bani de la pilonul 1 la pilonul 2 este acum de 100%. Transferul ar trebui sa fie egal cu rata de colectare a contributiilor de asigurari sociale, care este acum de 80-85%", a spus Ciolacu.

Vicepremierul a spus ca aceasta va fi o decizie care va fi luata dupa mai multe discutii.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2687 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Ce jigodii ... (Luni, 23 octombrie 2017, 21:16)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    Daca angajatorul meu e corect si vireaza contributiile la buget nu mai conteaza! Ne baga pe toti in aceesi oala si se face media! In loc sa te indrepti impotriva evazionistilor, dai tot in cei corecti! Mai mari tampiti ca-n guvernarea asta nu pot sa existe!
  • +13 (13 voturi)    
    Pai ba, malacule, tocmai ati spus (Luni, 23 octombrie 2017, 21:22)

    cartofil [utilizator]

    ca nu va veti atinge de Pilonul II. Tot nu va lasati, vreti neaparat sa puneti laba pe banii din Pilonul II. Daca nu puteti fura toate cele 40 miliarde, atunci macar un 15-20%, care fac si ei acolo, un 6-8 miliarde. Buni si aia. Tata Dragnev are nevoie de bani pe plaja din Brazilia.
  • +16 (16 voturi)    
    Scoateti-va mainile din buzunarul meu (Luni, 23 octombrie 2017, 21:31)

    Calin02 [utilizator]

    Eu platesc 100% CAS si CASS, 100% pilon 1 si 2, somaj, mediu, solidaritate si alte aberatii pe care le mai inventati.

    Ce treaba am eu cu rata voastra de colectare? Vreti sa va fac eu si treaba voastra? As face-o mai bine de 1000 de ori, dar nu vreau sa intru in gasca voastra de hoti.

    Aplicati corespunzator celor care nu-si platesc taxele.
    Reduceti-le rau-platnicilor si cu 100% daca este cazul.

    Dar nu va bagati mana in buzunarul meu pt. nu sunteti capabili sau nu vreti sa ii sanctionati pe neplatitori.
  • +15 (15 voturi)    
    PSD! Luati mainile de pe pensia mea! (Luni, 23 octombrie 2017, 21:53)

    OmulNou [utilizator]

    Nu le-a mers sa inhate tot pilonul II, acum vor sa ia macar o parte.

    Macar ceva, acolo, sa aiba sa dea la amante si la plozii cu limuzina.
  • +16 (16 voturi)    
    Sau NU (Luni, 23 octombrie 2017, 21:59)

    McChicken [utilizator]

    Jos labele de pe pilonul 2, nu va este permis decat sa mariti contributia pana la 6% asa cum trebuia. Altceva nimic.
  • +9 (9 voturi)    
    Cred ca Times new roman a spus-o mai bine: (Luni, 23 octombrie 2017, 22:07)

    Andrei_Buc [utilizator]

    http://www.timesnewroman.ro/politic/ministrul-finantelor-explica-taxa-de-solidaritate-daca-ati-sti-cat-cheltuieste-dl-dragnea-cu-avocatii-ati-intelege
  • +11 (11 voturi)    
    Iarasi... (Luni, 23 octombrie 2017, 22:49)

    Stef_and [utilizator]

    Ii manca palma sa fure mai mult. Nu le mai ajunge.
    HOTII!
  • +2 (2 voturi)    
    poate vă corelăm salariile cu competența (Marţi, 24 octombrie 2017, 9:30)

    ouyang [utilizator]

    ați ieși cam șifonați domnilor. aveți numa' grijă cu ce vă jucați. nu suntem tâmpiți!
  • +5 (5 voturi)    
    Inca o minciuna cat Casa Poporului de mare (Marţi, 24 octombrie 2017, 9:31)

    auch [utilizator]

    si palatul Victoria la un loc.
    Viramentele de la casele de pensii la Poilonul II sunt nominale. Daca angajatorul nu a virat nimic, la casa de pensii, nici ea nu vireaza nimic la pilonul II pt CNP-urile acelor angajati, asta inseamna ca din start inm Pilonul II ajunge acelasi procent de 80-85% din banii datorati, ca doar nu suplimenteaza casa de pensii diferenta de la ea din buzunar, doar ca sa vireze 100%.
  • +2 (2 voturi)    
    deja ciordesc cu nerusinare de la PFA (Marţi, 24 octombrie 2017, 9:46)

    Razvan_M [utilizator]

    In ultimii ani au virat catre Pilonul 2, din contributiile PFA la fondul de pensii, doar dupa o multime de hartii completate, pt. cine a observat lipsa banilor din cont.
    • +1 (1 vot)    
      asa e (Marţi, 24 octombrie 2017, 11:04)

      dan.c [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      La mine au ajuns banii in pilonul 2 pana la urma. Un singur virament prin primavara 2017 pentru tot anul 2016.
      Dar altceva vreau sa va spun: Nici asigurat la sanatate n-am fost. In acelasi mod, contributia PFA nu a ajuns la casa de asigurari de sanatate decat cu intarziere de peste in an. Daca te imbolnavesti si esti PFA, guess what: nu esti asigurat.
      • 0 (0 voturi)    
        sinergia faptelor (Marţi, 24 octombrie 2017, 11:43)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

        Statul roman intarzie cu virarea banilor 2 ani si nu plateste penalitati de intarziere sau dobanda pe care noi am pierdut-o din randamentul Pilonului 2 la respectivii bani.
        Pe de alta parte, relativ la asigurarea de sanatate, la spital te duci cu o adeverinta emisa de PFA-ul tau (de tine). In acea adeverinta noi certificam doar ca am virat banii de asigurari catre stat...
        • 0 (0 voturi)    
          merci! (Marţi, 24 octombrie 2017, 12:01)

          dan.c [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          util :) ar trebui scoas un indrumar: “Supravietuirea in Romanistan” :((
          Toti funtionarii astia care lucreaza la stat si care iau banii doar pentru a fi o frana... ma gandesc ce o fi in capul lor? Ce or crede ei despre ei? Bleah... Fereasca Dumnezeu!
  • +2 (2 voturi)    
    100%, 80% (Marţi, 24 octombrie 2017, 10:57)

    dan.c [utilizator]

    Nu inteleg care e problema. Statul vireaza deja la pilonul II doar din ce colecteaza.
    Adica daca eu nu imi platesc contributia, nici statul nu da nimic mai departe pentru mine la pilonul II.
    Asta se intampla deja.
    PSD-ul se lupta cu aritmetica. :) Mai mai sa o invinga :))