Pilonul II de pensii

UPDATE: Aviva Fond de Pensii si-a oprit un comision din administrarea contributiilor, peste limita legala, in primele noua luni din 2009

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 3 martie 2010, 16:28 Economie | Asigurari

 documente
(03 Mar 2010) DOC, 177KB
Aviva Fond de Pensii a retinut in perioada ianuarie- septembrie 2009 un comision de administrare din contributiile brute incasate peste limita maxima legala, a anuntat miercuri Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP), care a trasmis societatii un avertisment scris. Contactati de HotNews.ro, oficialii CSSPP au precizat ca pentru a remedia situatia creata prin rotunjirea in plus a comisionului de administrare retinut, Aviva va trebui acum sa-si diminueze comisionul respectiv aferent lunii ianuarie din acest an.
UPDATE:
Aviva a explicat cum s-a ajuns la depasirea limitei comisionului, mentionand ca va regla comisionul pentru 2009 si va restitui sumele datorate clientilor (vezi documentul atasat).

Potrivit anuntului CSSPP, Aviva Fond de Pensii a fost sanctionata in urma unui control efectuat de comisia de supraveghere, "pentru incalcarea prevederile art. 86 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, prin depasirea limitei maxime aplicabile comisionului de administrare retinut de administrator din contributiile brute incasate, in perioada ianuarie 2009 – septembrie 2009".

Comisionul de administrare nu trebuie sa depaseasca mai mult de 2,5% din contributiile platite, potrivit legii

Articolul in cauza precizeaza:

"Art. 86. - (1) Comisionul de administrare se constituie prin:
a) deducerea unui cuantum din contributiile platite, dar nu mai mult de 2,5%, cu conditia ca aceasta deducere sa fie facuta inainte de convertirea contributiilor in unitati de fond".

CSSPP: Aviva trebuie sa-si diminueze comisionul de administrare aferent lunii ianuarie 2010

Contactati de HotNews.ro, oficialii CSSPP au precizat si ce masuri se impun la nivelul Aviva in perioada urmatoare, pe langa avertismentul scris.

"In vederea remedierii situatiei create prin rotunjirea in plus a comisionului de administrare retinut de administrator din contributiile brute incasate, societatea in cauza va proceda la diminuarea comisionului respectiv, aferent lunii ianuarie 2010. Totodata societatea are obligatia informarii CSSPP asupra remedierii deficientei constatate", au declarat reprezentantii CSSPP.

Conform datelor Comisiei de supraveghere a pietei pensiilor private, la sfarsitul lunii ianuarie a acestui an, Aviva se afla pe locul patru pe pilonul II de pensii, in functie de numarul total de participanti la fondul administrat, cu 324.969 de participanti.

Potrivit datelor afisate pe site-ul propriu, Aviva Fond de Pensii detinea la data de 26 februarie 2010 363.379 participanti la fondul administrat.

Alti trei agenti de marketing, sanctionati cu avertisment scris

In urma controlului efectuat, CSSPP a mai sanctionat tot cu avertisment scris trei agenti de marketing ai AAV Broker de Pensii Private pentru incalcarea prevederilor art.4 alin. (2) din Norma 12/2009 privind transferul participantilor intre fondurile de pensii administrate privat.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1918 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Pensii (Miercuri, 3 martie 2010, 17:14)

    Pensionaru [anonim]

    Nici nu a trecut mult de and s-au lansat pensiile private si deja au inceput manevrele. Oare ce va fi peste 10 ani?
  • 0 (0 voturi)    
    2 ani (Miercuri, 3 martie 2010, 17:25)

    gigibercenaru' [anonim]

    abia astept sa treaca aia 2 ani si sa ma mut de la aviva astia.
    • +1 (1 vot)    
      Eu as mai astepta (Miercuri, 3 martie 2010, 21:49)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui gigibercenaru'

      Sunt f mult axati pe investitii bursiere,si s-ar putea sa aiba randamente spectaculoase.Dar de mutat te poti muta si acum,ca tocmai au trecut 2 ani :)
      • +1 (1 vot)    
        Randament AVIVA. (Joi, 4 martie 2010, 9:22)

        gv [utilizator] i-a raspuns lui Creator

        Cred ca ai dreptate, m-am uitat pe site pe evolutia activului net (VUAN) si tocmai a avut o crestere spectaculoasa, de vreo 8-9%, cred ca au avut niste investitii pe bursa din care au scos un castig frumos. Pana acum eram dezamagit de randament si ma gandeam sa ma mut la alt fond, dar mi-am schimbat parerea.
  • 0 (0 voturi)    
    Aviva (Joi, 4 martie 2010, 9:04)

    Pantera Roz [utilizator]

    ia comisioane ilegale pt. pensii,Boc le scade...Sa tot fii pensionar in Romania....Tineri romani,deja vi se pregateste ceva...Credeati ca numai pensionarii de azi au probleme?!Din pacate,se pare ca nu...
  • +1 (1 vot)    
    furt (Joi, 4 martie 2010, 9:10)

    pepsi [anonim]

    pilonul II a fost conceput de la inceput ca o tampenie de care Seitan nu este strain. Cine vroia sa se asigure privat putea. Acum se ia cam 7% si se dirijeaza spre banci private in timp ce se striga ca sistemul public de pensii e in colaps. Oare ce spagi au fost la initiere ?
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat (Joi, 4 martie 2010, 9:56)

      eu [anonim] i-a raspuns lui pepsi

      tot sistemul de pensii private a fost gandit pentru imbogatirea unora. s-au uitat in america si au vazut ca fondurile de pensii au multi bani de investit si au zis hai si noi ca e gros. prostia mare este ca am acceptat ci totii aceasta hotie; din sistemul public de pensii dispar sume extrem de mari, care sustineau pensiile din romania. o sa fie necesara in fiecare an o rectificare bugetara necesara pensiilor de la bugetul de stat. in curand vom intra in colaps si nu se vor mai putea plati pensiile de stat. numarul contribuabililor la sistemul de pensii de stat scade in fiecare an prin iesirea la pensie a unor oameni, care nu sint inlocuiti cu nimeni. peste aprox. 10 ani, deficitul bugetar al asigurarilor va fi enorm, insuportabil pentru romania.
  • +2 (2 voturi)    
    Comision AVIVA. (Joi, 4 martie 2010, 9:18)

    gv [utilizator]

    Comisionul incasat in plus de la un client a fost, conform documentului anexat, de maxim 0,045 RON, deci e o suma absolut neglijabila.
    Pe mine altceva ma deranjeaza la acest fond de pensii la care am aderat, si anume randamentul destul de mic, sub media tuturor fondurilor de pensii (in primii 2 ani au avut un randament de vreo 15%, fata de randamentul mediu al fondurilor de 18%).
  • +2 (2 voturi)    
    0,045 RON / om (Joi, 4 martie 2010, 11:22)

    0,045 RON / om [anonim]

    Comisionul "furat" vine dintr-o amarata de rotunjire la a treia zecimala, conform Normelor CSSPP. Rezultatul e 0,045 RON pe fiecare om. Paguba in ciuperci. Intre timp, fondurile cresc pentru ca fac investitii profitabile, dar pentru o asemenea tampenie iar sare tot romanul destept sa mai scuipe putin "capitalistii nenorociti care vin sa suga sangele poporului".

    Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    Randament (Joi, 4 martie 2010, 11:23)

    Cristi [anonim]

    Am si eu pensia tot la Aviva... am 28 de ani si o sa primesc pensia peste vreo 30 (in 2040?)... deci nu prea ma intereseaza ca e 15% sau 18% randamentul pe un an ci ma intereseaza sa fie SIGURA si sa fie PESTE INFLATIE!!!.

    Aviva investeste foarte putin pe bursa.. de unde si un randament ceva mai mic (anul trecut bursa a crescu frumusel...). Dar sunt sigure plasamentele pe bursa acum, cand somajul e 10% si inca mai creste? Cand productia si consumul scade? Cand intra zeci de firme in insolventa?

    Fiecare decide...
    • 0 (0 voturi)    
      Imi permit sa te contrazic (Joi, 4 martie 2010, 22:30)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Aviva a preluat CertInvest-ul tocmai pentru a putea investi masiv pe bursa.Eu sunt tot la ei inscris si am intrat special pentru ca in acel prospect aveau cel mai mare grad de investitii bursiere parca intre 70% si 90%.Nu mai spun ca sunt altele cu grad maxim de 30% investitii in actiuni...
      • 0 (0 voturi)    
        0,13% in actiuni... (Vineri, 5 martie 2010, 22:24)

        mai verifica totusi... [anonim] i-a raspuns lui Creator

        Mai verifica, totusi... prin lege, fondurile de pensii au obligatia de a NU investi mai mult de 50% in actiuni. Iar legatura cu Certinvest nu are legatura cu pensiile. Tot prin legislatie, administratorii de fonduri de pensii nu pot externaliza activitatea de investire.

        In plus, Aviva are unul dintre fondurile de Pilon II cele mai conservatoare: http://www.1asig.ro/pictures/xprimm/P2-investitii.jpg

        La final de 2009, aveau doar 0,13% investitii in actiuni...
  • 0 (0 voturi)    
    randament... (Miercuri, 10 martie 2010, 8:41)

    Meri [anonim]

    Cel mai bun randament la PII si PIII il are ING. Sunt pe primul loc. Uitativa pe site-ul Generali.