Ungaria: Cetatenii renunta masiv la pensiile private

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 februarie 2011, 15:57 Economie | Asigurari

Foarte putini unguri au ales sa ramana fideli pensiilor private, chiar daca isi vor pierde in acest fel dreptul la pensia de stat, in urma controversatei reforme promovate de guvernul de la Budapesta, potrivit cifrelor oficiale publicate marti si citate de AFP.

Doar 3% din cei aproximativ trei milioane de cotizanti au decis sa-si mentina conturile deschise la fondurile private de pensii, a declarat Zsuzsanna Szöke Lovas, purtator de cuvant al Administratiei centrale a pensiilor nationale.

"102.019 persoane au declarat ca nu vor sa-si transfere economiile spre sistemul de stat", a declarat aceasta.

Parlamentul ungar a adoptat la jumatatea lunii decembrie o noua lege care pune capat sistemului mixt de pensii introdus in 1998, provocand mania asiguratorilor privati, al caror viitor este in pericol.

Legea permitea celor trei milioane de unguri care cotizau pentru pensii private sa aleaga pana la sfarsitului lui ianuarie daca revin integral la sistemul public. Suma fondurilor din sistemul privat de pensii este de circa 3.000 miliarde forinti (11 miliarde de euro).

Cei care raman in sistemul privat isi pierd orice drept de pensie din partea statului.

Guvernul conservator al lui Viktor Orban si-a justificat acest demers prin necesitatea de a controla mai bine cheltuielile publice si de a "proteja pensionarii". Fondurile private de pensii au sesizat Curtea Constitutionala pentru a cere abolirea acestei legi. Decizia este asteptata la sfarsitul lui februarie - inceputul lui martie.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4688 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    interesant (Marţi, 1 februarie 2011, 16:07)

    Mihai [anonim]

    Interesant, dar titlul este dezechilibrat si neinformativ. Peste 100.000 din 3 milioane, adica peste 3%, reprezinta un real succes in conditiile in care:

    - pentru a ramane in sistemul privat, participantii trebuia sa depuna PERSONAL o cerere individuala la unul dintre cele doar 7 birouri regionale ale institutiei responsabile de acest proces, avand la dispozitie doar O LUNA (!);

    - cei care raman in sectorul privat pierd, printr-o decizie abuziva a Guvernului, orice drept asupra pensiei de la stat, la care, culmea, vor continua sa contribuie cu peste 25% din venitul brut, luna de luna, pana la pensie (!);

    - Guvernul a creat si alte "disincentives" puternice impotriva ramanerii in sistemul privat, cum ar fi stoparea contributiilor virate in anii 2010 si 2011 (si posibil si ulterior).

    Astfel, punerea lucrurilor in perspectiva corecta nu ar strica. Titlul actual al articolului induce doar ideea de respingere a sistemului privat, iar explicatiile vin prea tarziu si inconsistent in articol.

    In rest, sa auzim de bine!
  • -13 (15 voturi)    
    Destepti ungurii (Marţi, 1 februarie 2011, 16:12)

    bgd [utilizator]

    Mult mai destepti decat romanii...mult mai evoluati ca societate...bravo lor !
    • +3 (5 voturi)    
      sunt curios (Marţi, 1 februarie 2011, 16:22)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      tie... cine o sa-ti plateasca pensia ? daca acum sunt mai multi pensionari decat muncitori ?... si chiar daca o sa primesti un ban crezi ca o sa fie suficient sa-ti mai cumperi o paine.

      sau consideri ca o sa-ti legi o piatra de gat si ai sa te arunci in dunare?
      • -5 (5 voturi)    
        si eu sunt curios (Marţi, 1 februarie 2011, 19:50)

        Mumu [anonim] i-a raspuns lui blackbird

        De ce crezi ca rata pensionari/angajati va fi diferita peste 30-40 de ani, fata de cea de acum ?
        De voie sau nevoie, pensionarea se va face la varsta suportata de societate in acel moment (in Spania deja s-a decis pentru 68 de ani, acum, de exemplu)
        De fapt nu stii, doar crezi.
        De fapt, si in sistem privat si in sistem social problemele sunt exact aceleasi.
        Tinand cont ca nevoile primare sunt: caldura, apa, hrana, haine, cum crezi ca arata o societate formata din 4 pensionari si un om activ, in oricare din sisteme ? La fel. Indiferent cati bani au la tescherea pensionarii, nu vor putea trai mai indestulat decat persoana activa. Pretul muncii persoanei active va urca atat de mult incat banii pensionarilor vor ajunge la valoarea suportata de societatea din acel moment.
        Solutia nu este decat imigratia sau eficienta muncii mult crescuta + cresterea varstei de pensionare indiferent de sistem.
    • +6 (8 voturi)    
      Tu ce ai inteles de fapt? (Marţi, 1 februarie 2011, 16:24)

      Kreer [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Ca mesajul tau nu spune nimic concret.

      De etatizare sau nationalizare ai auzit? Asta se numeste ce a facut guvernul Orban. Oricum, probabil ca si-o va lua de la Curtea Constitutionala.
      • 0 (4 voturi)    
        Am inteles doar eu... (Marţi, 1 februarie 2011, 19:35)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Kreer

        In mintea mea era o continuare la alt comentariu pe care l-am scris azi....si de asta n-a inteles nimeni ce am vrut sa spun...scuze.

        Dupa cum spuneam in alta parte...orice acord prelungit cu FMI-ul duce la colapsul economic si social al unei tari... Puterea din Ungaria si-a dat seama de acest lucru si a rupt acordul. Pe moment situatia a devenit, evident, mai grea...incapacitatea de plata bate la usa, moneda se duce in jos, etc. Deci ce face guvernul? Cauta noi surse de bani...iar fondurile private de pensii sunt o sursa buna, chiar daca nu e tocmai corect fata de popor. Culmea e ca nimeni nu se revolta...deci decizia a fost acceptata de unguri, poate chiar si sustinuta de unii dintre ei. Ce se intampla cu acei bani practic? Ieseau din tara si reintrau dupa un numar de ani.... In felul asta, Ungaria i-a adus inapoi si cu ei isi pot micsora deficitul,noi investitii, etc...automat dobanzi mai mici pt noi imprumuturi. Mi se pare o decizie inteligenta avand in vedere alternativa (FMI).
        De asta ii consider mai inteligenti si mai evoluati.
        Au decis sa se riste toti pt un eventual viitor mai bun....viitor ce nu se poate atinge cu "sprijinul" FMI.
    • +2 (2 voturi)    
      read above! (Marţi, 1 februarie 2011, 16:26)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Daca aveau alternative REALE in fata, situatia ar fi fost alta. Ex: de acum incolo poti alege daca sa contribui doar la stat sau doar la privat, pensia iti va fi platita de furnizorul pentru care optezi acum, ce alegi?

      Lucrurile stateau cu siguranta altfel.
    • +7 (7 voturi)    
      capra vecinului (Marţi, 1 februarie 2011, 16:26)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      e mai desteapta, mai evolutata ...
    • +1 (1 vot)    
      o tampenie (Miercuri, 2 februarie 2011, 10:06)

      Naee [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Poate or fi mai evoluati ca societate dar cred ca decizia referitoare la pensiile private e o greseala. (la fel ca si suprataxarea bancilor).
  • +3 (3 voturi)    
    lol (Marţi, 1 februarie 2011, 16:51)

    calin [anonim]

    Deci cum ar veni dupa ce companiile private responsabile (cel putin mai responsabile decat statul) au administrat banii contribuabililor in asa fel incat randamentul sa fie cat mai mare (si bineinteles si profitul companiei implicit) vine statul si isi baga mana adanc in buzunarul si eforturile companiilor private si efectiv le fura banii...
    Macar daca banii aia s-ar duce tot in fondul de pensii in loc sa mearga in astuparea gaurilor negre...
    • +2 (2 voturi)    
      oare ? (Marţi, 1 februarie 2011, 20:09)

      Mumu [anonim] i-a raspuns lui calin

      Dupa cum chiar ele spun, fondurile de pensii isi extrag anual profitul. Deci profitul e deja bine merci in buzunarul lor. Nu le-a luat nimeni nimic, exceptand fabrica de bani. Eu sunt curios sa vad cum scot banii pe care ipotetic ii au. Sa vezi surpriza, direct sau indirect via depozite bancare, acestia sunt obligatiuni emise de statul cetatenilor pe care ei, vezi doamne, ii asigura cu o pensie si pe care, in final, tot statul o plateste rascumparand obligatiunile din impozitele si taxele cetatenilor viitorului.
  • -2 (8 voturi)    
    Poate si-au dat (Marţi, 1 februarie 2011, 17:08)

    HESS [anonim]

    seama ca privatii aia cu pensiile nu sant decat niste snapani.luam luam dar cand sa dam nu mai avem de unde si ca la noi statul sa se imprumute pt a le scoate din dificultate.precum cele 5 miliarde pt banciile private.daca nu ma insel.
    • +2 (4 voturi)    
      lol (Marţi, 1 februarie 2011, 19:11)

      calin [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Nu te mai tot abera pe aici ca guvernul maghiar a declarat clar ca vor sa ia banii ca sa isi rezolve problemele curente. Daca nu ma insel prima data au vrut sa nationalizeze companiile si acum cred ca au optat pentru faza asta "santajista".
      Sa nationalizezi o firma e ceva de genul ca tu iti faci o afacere (un bar un magazin stiu si eu ce) si intr-o zi vine statul si zice "de azi eu sunt proprietarul magazinului tau cu tot ce se gaseste in el". Frumos nu-i asa intr-o tara democratica...
      • +1 (1 vot)    
        usor cu nationalizarea (Marţi, 1 februarie 2011, 20:22)

        Mumu [anonim] i-a raspuns lui calin

        Si in statele democratice se fac si s-au facut nationalizari de servicii publice sau in interes public. Proprietarii au fost despagubiti cu valoarea activelor.
        Modul de nationalizare descris de catre tine, cu confiscarea valorii activelor, a fost aplicat doar de regimurile comuniste.
        De ce nu iti pui problema oului, inaintea gainii? A fost normala privatizarea gratuita pentru inginerii financiari si obligatorie pentru asigurati, a serviciului public de pensii ? Daca da, de ce nu ar fi normal si invers daca situatia cere acum altceva ?