UPDATE: Presedintele Nokia, Stephen Elop, dezminte informatia ca va deschide o fabrica in Republica Moldova

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 29 septembrie 2011, 11:25 Economie | Telecom

Stephen Elop
Foto: Hotnews
Desi au incheiat anul trecut pe plus in Romania, Nokia a ajuns la concluzia ca daca isi reloca activitatea, se pare in Republica Moldova, isi reduce costurile operationale cu salariile la jumatate", a declarat joi pentru HotNews.ro Marius Fecioru, secretar de stat in Ministerul Comunicatiilor. Potrivit acestuia, decizia Nokia a fost comunicata autoritatilor romane la inceputul acestei saptamani. Fabrica de la Jucu se inchide definitiv pana la sfarsitul acestui an, a anuntat joi Nokia intr-un comunicat oficial.

UPDATE (ora 12.00): Stephen Elop, presedintele Nokia, a raspuns unei intrebari puse de HotNews.ro si a spus ca "productia care a inceput in Cluj va fi absorbita de fabricile din China si Asia, dar nu se pune problema relocarii in Republica Moldova".

Informatie de context: premierul Moldovei, Vlad Filat, a avut o intilnire in Finlanda cu conducerea companiei Nokia in 13 septembrie.

Grupul finlandez a anuntat joi ca inchiderea fabricii din Cluj, impreuna cu ajustarile din cadrul operatiunilor de distributie si livrare va insemna disponibilizarea a 2.200 de angajati. Nokia a mai spus ca va oferi angajatilor afectati de reducerile planificate "un program complex de sprijin".























4461 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    nu vine IBM , ci pleaca Nokia (Joi, 29 septembrie 2011, 11:34)

    ovidiu35 [utilizator]

    e ca in bancul cu radio Moscova: pana la urma nu nis s-a dat , ci ni s-a luat: NU vine IBM , ci pleaca Nokia!
    Pai da, daca nu ne vor in Shenghen , finlandezii nici telefoane nu mai ne dau!
    Pacat, ca Nokia era un exportator fruntas: dupa Dacia si OMV.
    Stiti bancul cu ardeleniii si Nokia?
    No...kia...r ca ne-au tras-o!
  • -2 (12 voturi)    
    ARGENTINA (Joi, 29 septembrie 2011, 11:37)

    Jigau [anonim]

    Ar trebui sa facem precum ARGENTINA... vreti s avindeti mobile in romania..? atunci producetile aici!
    • +4 (6 voturi)    
      Argentina (Joi, 29 septembrie 2011, 11:55)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui Jigau

      Argentina are 40 milioane locuitori, isi permite sa spuna asta, pe cand la noi piata de desfacere e mica, ii doare in bascheti pe Nokia ca nu mai vand in Romania. Si asa, la noi se vand mai mult smartphonuri Samsung, LG, HTC, etc. si f. putine telefoane ieftine facute la Jucu.
      • +1 (3 voturi)    
        hmm (Joi, 29 septembrie 2011, 13:46)

        olandezu [anonim] i-a raspuns lui adriana

        mi se pare putin ciudata coincidenta. nu zic ca asta a fost motivul 100% dar sunt convins ca a pus ceva benzina peste foc. olanda si finlanda s-au opus intrarii ro+bg in shengen. romania a facut pe nebuna si a zis ca-i invata minte pe olandezi cu scandalul tirurilor cu lalele. Brusc cea mai mare companie finlandeza zice ia sictir si inchide ditamai fabrica din romania.

        Pare teoria conspiratiei dar eu imi pot imagina scenariul in care conducerea nokia incearca sa aleaga (din motive economice) 1-2 fabrici pe care sa le inchida si, citind stirea cu romanul, olanda si tirurile de lalele zice...luati de aici....de sus si cu presiune....si asa e vai de mama ei productia de la fabrica aia.

        cand prostul fudul si incompetent face pe nebunul......
        • 0 (0 voturi)    
          Ihim (Joi, 29 septembrie 2011, 15:44)

          Closed [anonim] i-a raspuns lui olandezu

          Si compania Nokia face asa cum vrea guvernul finlandez, nu asa cum ii dicteaza interesele economice?
          • 0 (0 voturi)    
            si daca (Joi, 29 septembrie 2011, 16:01)

            cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Closed

            guvernul finlandez le'a oferit un mic stimul ca sa plece din Romania mai repede?
    • +3 (5 voturi)    
      Zici? (Joi, 29 septembrie 2011, 12:05)

      Croco [anonim] i-a raspuns lui Jigau

      Da cine crezi ca e Romania ca volum in totalul pietei globale a marilor corporatii? Nici cat varful unghiei de la degetul mic. Crezi ca degeaba Orange analizeaza posibilitatea de a-si inchide sau uni operatiunile din Romania desi este nr.1 in piata locala si profit pe masura?
      Odata cu criza incep sa se vada si efectele mai putin benefice ale gloabalizarii care in conditiile de crestere nu sunt asa de vizibile: ma duc unde e mai ieftin ca tiganu.
      Asa ca exemplul Argentinei este extremist, nicidecum realist.
  • +3 (5 voturi)    
    moldova (Joi, 29 septembrie 2011, 11:38)

    jb [utilizator]

    pe site la bbc se zice ca isi muta fabrica in china, si nu se pomeneste nimic de moldova.
  • +5 (5 voturi)    
    e bine (Joi, 29 septembrie 2011, 11:45)

    Analfabet [anonim]

    Macar de i-ar mai ajuta si pe basarabeni sa se ridice. Problema e ca si acolo politica se face la fel. In Republica Moldova vor fi alegeri si in acelasi timp se fac eforturi pentru o si mai mare apropiere de UE.
  • -2 (6 voturi)    
    si au ramas doar ...! (Joi, 29 septembrie 2011, 11:47)

    noni [anonim]

    mai ramane sa isi mute Dacia productia in China si ne ia dracu. O sa exportam numai tigani si prostituate.
    Asa ne trebuie daca avem o politica anti-investitii straine.
  • +4 (4 voturi)    
    nu se muta nicio fabrica (Joi, 29 septembrie 2011, 11:54)

    Ana [anonim]

    Fabrica nu se va muta nicaieri. Nokia doar isi restrange activitatea. Exista de mai multi ani fabrici in Asia.
  • +3 (9 voturi)    
    rau sa fii lacom. in somaj cu ei!!! (Joi, 29 septembrie 2011, 11:57)

    ken [anonim]

    pai normal... romanasii de la jucu au cerut la cateva luni de la inaugurarea fabricii cresterea salariilor cu 50%

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-4854901-angajatii-nokia-jucu-vor-majorarea-salariilor-50.htm

    atunci cred ca si-au dat seama finlandezii ca au luat teapa venind in romania.

    eu zic ca au procedat bine cei de la nokia... ajungi intr-o tara pentru a-ti micsora costurile cu salariile, angajezi niste oameni pe un salariu x ( pe care l-au acceptat de buna voie ) dupa care la 6 luni dupa angajare vor marire de 50%!!!

    ce au zis ei.. "lasa ca ma angajez pe 10-15mil dupa care fac greva si cer 20!!! ce smecher sunt.. haha"

    in somaj cu ei...

    asa se intampla cand ne tiganim si incercam sa-i jecmanim pe "cei cu bani".

    acum sa ne rugam sa mai vina vreun mare investitor in romania.. dupa experienta celor de la nokia.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu mai vorbi tampenii (Joi, 29 septembrie 2011, 12:14)

      @Ken [anonim] i-a raspuns lui ken

      La bochum cat erau salariile? venind aici au taiat costurile cu salariile cu 75 %. Romanii ai vrea tu sa lucreze pe nasturi? Probabil ca ai salariu mare daca vorbesti astfel.
    • -1 (3 voturi)    
      De ce..... (Joi, 29 septembrie 2011, 12:32)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui ken

      Daca vrei sa lucrezi ca roman in Romania pt. firme straine si chiar la patroni romani ar trebui sa aduci bani de acasa?
    • 0 (0 voturi)    
      gresesti (Joi, 29 septembrie 2011, 13:39)

      red [anonim] i-a raspuns lui ken

      poate ar trebui sa sti ca existau si salarii de 700-800 de lei. Munca era munca nu gluma, nu aveai timp nici sa mananci in 8 ore .
  • +3 (5 voturi)    
    mai jos? (Joi, 29 septembrie 2011, 12:05)

    a [anonim]

    mai jos cu salariile de cat dadeau la Jucu se poate?
  • 0 (0 voturi)    
    Schadenfreude (Joi, 29 septembrie 2011, 12:36)

    x [anonim]

    cred ca la bochum acum e atmosfera de sarbatoare!!!
    da nu venea swarowski la jucu?
  • 0 (2 voturi)    
    povestile cheltuielilor cu salariile (Joi, 29 septembrie 2011, 14:14)

    PeCeResoare [anonim]

    Nokia stie (in interior) ca a pierdut jocul in liga I. De aceea, incet incet, se retrage din Europa (piata premium) catre Asia, de unde le provine 99% din componente si unde telefoanele lor demodate si nefunctionale mai au loc pe piata. Urmeaza sa inchida fabrica din Ungaria si pe cea din Finlanda. Celor care se intreaba ce s-a intamplat le raspund simplu - Nokia, la Jucu, a investit 60 mil. euro si a scos un profit net de 95 mil. euro (in trei ani). Daca anul asta 2011 are pierderi sigur acestea vor fi compensate prin vanzarea locatiei.
  • 0 (2 voturi)    
    nu are nicio legatura cu schengen... (Joi, 29 septembrie 2011, 14:17)

    redraz [anonim]

    ... eu cred ca fabrica se inchide din motive economice legate strict de situatia in care se afla nokia. nokia pierde anual cote importante de piata (~5% / an), e clar ca unele capacitati de productie devin inutile.
    din pacate aud zvonuri ca si linia de productie blackberry de la oradea are probleme.